en yüksek ani akım nasıl bulunur


cevap 1:

Selam!

Anlık akım, herhangi bir andaki akımdır ve ortalama akım, bir telden akan akımın ortalama değeridir (bu, en kötü cevaptı. Bunun için üzgünüm)

İletken bir telden geçen akım formülüne baktığınızda, üzerindeki potansiyel (dolayısıyla içindeki elektrik alanı), sıcaklık ve diğer tüm parametreler sabittir, geriye kalan tek bir şey olacaktır ve bu da sürüklenme hızıdır. elektronların.

Anlık sürüklenme hızını dikkate alırsanız, anlık akım alırsınız ve ortalama sürüklenme hızı ise ortalama akım alırsınız.

Umarım bu sana yardımcı olur!

Emin değilim ama elektriksel olarak iletken bir telden geçen akımın formülü NAvd'dir, burada,

N, iletim için mevcut elektron sayısıdır

A, telin kesit alanıdır

vd, elektronların sürüklenme hızıdır.

Bir fonksiyonda yukarıdaki parametreler varsa eğer zaman veya mesafe gibi bir şey varsa, ortalama akım, yapılabilir miktarın ortalaması kullanılarak bulunan akım olacaktır (entegrasyon kullanarak ortalamayı nasıl bulacağınızı öğrenebilirsiniz. Değilse, web'de arama yapın ).

Şerefe!


cevap 2:

Anlık akım, o anda bir iletkenden geçen yük miktarıdır.

I_ {ins} = dq / dt

Zaman ortalamalı akım, bir zaman aralığında bir iletkenden geçen toplam yük miktarıdır.

I_ {ort} = \ Delta q / \ Delta t

Fark genellikle ortalama akımın her zaman sıfır olduğu, ancak anlık akımın bir döngüden fazla olmadığı AC devrelerinde ortaya çıkar.

I_ {ins} = I_ {max} \ sin \ omega t


cevap 3:
  1. Sinüzoidal akım dalga biçimine bakın. Her an farklı bir büyüklüğe sahiptir ve burç bile değişmeye devam eder. Herhangi bir andaki büyüklük ve işaret anlık akımdır. Ortalama akım her zaman sıfırdır. Bahsettiğimiz RMS akımıdır.
  2. Bir makine için bir DC motor alın. Hızı ihtiyaca göre değişmeye devam eder, akım da buna göre değişir. Herhangi bir andaki akım anlık akımdır, oysa toplam enerji tüketimi / ortalama voltaj ortalama akımı verir.
  3. Benzinli otomobil motorunda kıvılcım çıksın. Her ateşlemedeki kıvılcım o andaki anlık akımdır, oysa bir zaman içindeki güç tüketiminden ortalama akımı bulabilirsiniz.
  4. Elektromanyetik bir kaldırma, yük konumuna ve hareketin sürekliliğine bağlı olarak değişen akım alırken, sistemin ortalama akımı belirli bir süre boyunca hesaplanır.

Umarım farkı anladınız. Anlık bir akım birkaç KAmp olabilirken, ortalama hala birkaç mA olabilir.


cevap 4:

yolculuğumuz kadar basit,

örneğin bir kişi Delhi'den Mumbai'ye arabayla yolculuk ediyor (dinlenmeden yolculuğa devam ettiğinizi hayal edin).

bu süre zarfında hızı 100 metre / saatin üzerinde olabilir. ve çoğu zaman 60km / s, trafikte 5kh / h, hatta 0km / s olabilir,

tüm bu hız anlık hızdır ama 80km / s hızla yolculuğu tamamladı diyebiliriz, bu hız ortalama hızdır.

.

elektron akımı ve voltajı için aynı şey

ac sinüs dalgası örneğini ele alalım, ortalama akım, tam sinüs dalgasının ortalamasının değeridir (yönü dikkate almayın yoksa sıfır olacaktır).

ve 0 zamanında anlık ortalama zamana dayalı değer akım 0, π / 2 zamanında Imax'tır. tersi.