2003 maxima 6 silindirde valf kapak contası nasıl değiştirilir


cevap 1:

Yağ sızıntısı mı yoksa yağ sızıntısı mı? Yağ yere damlarken yağ, motorun yan tarafından akıp temiz bir iz bırakıyor mu? Yoksa yavaş yavaş oluşan pis, kirli bir yağ-kir kombinasyonu mu oluşturuyor?

Aslında bir sızıntıysa, şimdi düzeltin. Motoru aç bırakacak kadar yağı kaybedebilir ve erken aşınmaya ve hatta arızaya neden olabilirsiniz. Üstelik, gittiğiniz her yerde bir yağ tabakası kalıyor, muhtemelen egzoz üzerine yağ damlıyor ve kötü dumanlara neden oluyor (potansiyel bir yangın tehlikesinden bahsetmiyorum bile) ve sadece çarpacak olan petrole para harcamak zorundasınız. yer. Garaj yolunuzdaki bu bitkilerin içlerine yağ yıkaması tam olarak iyi değil.

Bir sızıntıysa, görmezden gelmeyin. Düzelt. Finansal nedenlerden dolayı bir veya 2 hafta beklemeniz gerekiyorsa, bu anlaşılabilir bir durumdur, ancak bir sızıntıya dönüşebileceği için fazla ileri gitmeyin. Ek olarak, balçıkta sıkışabilecek kir, pamuk ağacı tüyü, karahindiba tohumları vb. Birkaç zararlı şey yapacaktır. Birincisi, motorunuzun çalışma sıcaklığını biraz yükselterek yalıtımı sağlar. Çoğu arabanın motor yağı, ısıyı dışarıya yaymak için bloğun yan tarafına ve yağ karterine dayanır. Yağın yağlayıcı, temizleyici ve soğutucu olarak işlev gördüğünü unutmayın! Blok ve tava kirle kaplanırsa, yağın ısısını tavadan havaya aktarması daha zordur. Bu kir, ciddi bir yangın tehlikesi de oluşturabilir. Eğlenceli değil.


cevap 2:

Bu gerçekten ilk etapta neden ve ne ölçüde başarısız olduğuna bağlı. Hepsi sadece "yaşlanarak" başarısız olmuyor, ama buna birazdan değineceğiz.

Herhangi bir vakum sızıntısı ideal değildir ... ve bu, tehlikeye atılan contaların neden olduğu şeydir. Motorunuz buna karşı koymak için daha çok çalışacak ve böylece kendi kendine daha fazla aşınma ve yıpranmaya neden olacaktır (daha fazla devir). Yeterince kötüyse, yanlış ateşleme olacaktır (özellikle pistonlar ve valfler için iyi değildir; eğer ateşleme şiddetliyse, onları gerçekten çarpabilir - hatta deforme olabilir). MPG'niz de potansiyel olarak büyük zarar görecek. Ve kendi başına bir yağ sızıntısı, bir motor yangın riskidir ... Bu nedenle, bu gerçekten, ilk önce yağın kendiliğinden zemine indiğini fark ettikten sonra çok uzun süre ihmal etmeniz gereken bir şey değildir (o zamana kadar gerçekten hayır daha uzun bir yavaş / küçük sızıntı). Kesinlikle yağı doldurmak zorunda kalacak kadar uzun süre beklemeyin.

Her neyse, motor contaları ve contaları arızalandığında, PVC valfinizi değiştirmek mükemmel bir fikirdir (ve kontrol etmek için sallamanın yeterince iyi olmadığını unutmayın ... biraz çıngırak duysanız bile yine de kötü olabilir. Sadece bir plastik tapa orada bahar; normalde on yıl sonra iyi değiller, o kadar uzun olsa bile). 2–20 ABD dolarıdır ve genellikle değiştirilmeleri kolaydır. Tipik olarak başın hemen dışındadır ve diğer ucu, başlıktan manifolda giden iki hortumdan birinde olacaktır (diğeri, valfsiz bir "havalandırma" hortumudur, sadece PCV valfine yardımcı olmak için oradadır. krank karterinden üfleme basıncını ve emisyon atıklarını / buharlarını temizlerken hortum). Kötü bir PCV valfi, bu basıncı en az dirençli alternatif bir yol aramaya zorlar, conta ve contalarınız olur (neyse ki çok nadiren kafa contasını da engeller). İdeal olarak, her 2-3 yağ değişiminde PCV valfinizi değiştireceksiniz. Sebep ya da geçerli bir mazeret yok, çok ucuz bir sigorta ve akıl parçası. Ve * SİZ * yapsanız iyi olur çünkü çoğu tamirci rahatsız etmez… açıkçası, uzun süreler boyunca kötü bir sorun bırakılırsa sonuçta daha kapsamlı sorunların ortaya çıkacağı gerçeğinden değil, oldukça kazançlı. Evet, PCV oldukça kritik bir bileşendir… bu yüzden onu ihmal etmeyin.


cevap 3:

Kısaca: HAYIR.

Supap kapaklarından sızan yağ motora zarar vermez ve arabalar (ve contaları) yaşlandıkça çok yaygındır.

Bununla birlikte, diğer kullanıcıların da belirttiği gibi, düşük yağlı bir arabayı sürmek bir sorundur. Valf kapağı sızıntıları genellikle çok azdır ancak yağ seviyeniz kritiktir ve izlenmelidir.

İdeal olarak, her yere yağ bulaşan sızdıran valf kapak contalarına sahip olmamak en iyisidir, ancak motorunuzun yağı asla azalmadığı sürece doğrudan herhangi bir soruna veya arızaya yol açmaz.

Bazı motorlar için (4 silindirli olanlar gibi), genellikle çok ucuzdur ve valf kapak contalarını değiştirmek kolaydır ve siz de yapabilir veya yaptırabilirsiniz. Sıkışık alanlardaki (V8'ler gibi) diğer daha büyük motorlar için oldukça emek yoğun olabilir ve duruma bağlı olarak buna değmeyebilir.


cevap 4:

Aslında beni vana kapağı sızıntısı ile ısıran bazı durumlar var. Dikey buji bobinli motorlar, yeterince uzun süre bırakılırsa buji terminal boşluğunu doldurabilir. Bu, fişe zarar verebilir veya bobin kauçuğunu yakabilir. Bir dükkan tarafından üzerinde çalıştığım bir araçta (şirket arabası, benim değil) vardı ve fişi çıkardıklarında silindirin içine atıldı. Bu cesur hurda, daha sonra bu silindirin sıkıştırmasına zarar verdi ve sonunda, 20k mil içinde bir silindirde% 80'lik bir sıkıştırma azalması ile motoru değiştirmek anlamına geliyordu. civic'imde, eğer sızıntılarsa buji boşluk contalarından toz ve nemi yutmak mümkün. Çok daha az yıkıcı ama yine de ideal değil.


cevap 5:

Canını yakmak? Motorun iç kısımlarını düzgün bir şekilde temizlemek ve yağlamak için minimum yağ kapasitesinin altına düşecek kadar sızmasına izin vermedikçe, gerçekten değil. Yeterince kötüyse yanabilir, ancak pek olası değildir.

Sızdıran bir valf kapak contası da bir vakum sızıntısına neden olabilir ve bu da aracın yanlış çalışmasına neden olur.

Vana kapak contası değiştirilerek sabitlenebilir. Bu, çoğu araçta oldukça basit ve anlaşılır bir işlemdir.


cevap 6:

Dale Bracey genel olarak haklıdır.

Bununla birlikte, bazı araçlarda, sızıntı yapan bir valf kapak contası, egzoz manifolduna veya başka bir sıcak öğeye yağ sızması anlamına gelebilir. Oldukça zayıf olmasına rağmen yangın riskine yol açar.

Ayrıca bir valf kapağı contasının değiştirilmesine de katılmıyorum. Bir kez daha, bu motora bağlıdır. Bazı modern motorlarda bunu yapmak oldukça büyük bir iştir. Özellikle, modern, enine bir V6'da (bir minibüste göreceğiniz gibi) arka valf kapağına ulaşmak oldukça sefil.


cevap 7:

Bu şartlı bir cevaptır, çünkü valf kapağı motorunuza yağ eklemenize neden olduğu noktaya kadar sızdırıyorsa, o zaman evet; bu motora zarar verir ve potansiyel olarak size zarar verebilir. Bunun nedeni, sızıntının motorun egzoz tarafında meydana gelmesi durumunda yağın potansiyel olarak tutuşabilmesi, egzoz manifoldunun 1200F'ye kadar tıkalı bir egzoz sisteminde 800-900 Fahrenheit dereceye kadar sıcaklıklara ulaşabilmesidir. Yani evet, en kötü durum senaryosu.


cevap 8:

Eski komodorumla olan deneyimlerime göre, bir valf kapağı sızıntısını görmezden geldiğinizde olan budur. (1) Değiştirmek için alternatörüme 300 $ 'lık yağ püskürtüldü, kötü alternatör 170 $' lık bataryamı mahvetti, (3) 120 $ 'lık güç kaybına uyum sağlamak için fazladan çalışmak zorunda kaldığım için yakıt pompam arızalandı, (4) yağın değiştirilmesi gerekiyordu içindeki pislik yüzünden 60 dolar.

Conta sadece 22 dolardı ve ilk önce bir videoyu izlerseniz tamiri sadece 1/2 saat sürer, herkes yapabilir.

Gördüğünüz gibi düzeltmeye değer.


cevap 9:

Sızıntı yeterince kötüyse, yağ seviyeniz düşecek ve motorunuz sonunda yağlama eksikliğinden tutukluk yapacaktır. Diğer alternatif ise, sızan yağın sıcak manifoldlara damlarken alev almasıdır. her iki durumda da, çok uzun süre sızdırmalarına izin vermemeyi tavsiye etmem.

Küçük bir sızıntı çok fazla soruna neden olmaz, ancak birisinin ona bakmasını isterim, böylece gerçekte ne kadar kötü olduğunu söylerler.


cevap 10:

Genellikle kirli bir motor gördüğünüzde; bir yağ sızıntısından. Örneğin, eski dört silindirli araçlara bakmak; vana kapağının kenarında biriken çamur görülebilir. Bu, sahip olduğunuz aynı türden sızıntıdan kaynaklanıyor. Vana kapağı contaları her zaman dışarı çıkar ve yağ seviyeniz kontrol etmeniz gereken tek şey olacaktır.

Bazen birikim o kadar fazladır ki, sızıntılar zamanla kendilerini durdurur


cevap 11:

Teknik olarak motora zarar vermez, sadece yağ sızıntısı bloğun her yerine ve diğer parçalara yağ ve kirle kaplandığınız herhangi bir şeyi tamir etmeniz gerektiğinde ulaşır. Artık bu, bağlantı elemanlarını sadece külbütör kapaklarına sıkarak veya contayı gerilim özelliklerine göre sıkarak önlenebilir