gta 5'de namlu rulosu nasıl yapılır


cevap 1:

Evet.

Ben bir tane yaptım.

Artık daha yaygın olarak Eurocopter'den BO-105 olarak bilinen MBB (Messerschmitt-Bölkow-Blohm) 105'i (şimdi Airbus Helikopterleri) kullandık.

Fabrika bize bir ihtiyaç listesi gönderdi ve kullandığımız helikopterde zaten gösterge kurulu olduğu için gitmeye hazırdık.

Pilot girişleri yaparken sert kafanın altında kaldığı baskıyı basitçe gösteren Mast Moment Indicator (MMI) adı verilen bir şeye ihtiyacı vardı. Uçarken, döngüsel hareket ettirdiğinizde ve rotor diskini sola veya sağa döndürdüğünüzde, kafa ve direk hemen takip eder ve direk şaftının kendisine çok az baskı uygulanır. Direk, bıçakları tutan ortadaki büyük direktir.

Açıkçası, yerdeyseniz ve disk 'düz' ise, sorun yok. Ancak, helikopteri 5 derecelik bir eğime indirin ve bıçaklar artık dönüşü serbestçe takip edemez, 'düz' iniyorsunuz ve bir eğime iniyorsunuz, böylece direk fiziksel olarak hemen eğilmeye başlayacak. Ve stres bir saniye içinde zihinsel hale gelir ve helikopteri kırabilirsiniz. Yamaç helikopteri ters çevirmeye çalışıyor ve bıçaklar onu düz tutmaya çalışıyor. Sorun.

Havada uçarken sert bir rotor kafasında bu gerilimler çok düşüktür.

Tersi, menteşeli veya "çırpınan" bir rotor sisteminde gerçekleşir. Burada, bir komut girebilirsiniz ve disk dönecektir, ancak direğe karşı menteşelerde hala 'yüzer' olacaktır. Buradaki büyük tehlike, döngüselde büyük bir çubuk komutu girmeniz ve helikopterin gövdesi dramatik bir şekilde hareket etmesi ve menteşeli sistemin diski gövdeyle aynı hizada hareket ettirmemesidir. Bu duruma direk çarpması denir.

Çırpma rotor sistemi ile yüksek burunlu yüksek tırmanış tavrında olduğunuzu ve tırmanışın tepesine ulaştığınızda aniden burnunuzu aşağı indirdiğinizi hayal edin, disk üzerindeki yük düştüğünde rotor kanadının kuyruk patlamasına çarpma olasılığı yüksektir ( trambolinde atlamanın zirvesi gibi). Ve sonra öleceksin.

Bu yüzden akrobasi yapan sadece sert rotor sistemleri görüyoruz, ancak bildiğim kadarıyla sadece 2 helikopter bunu yaptı ve yine kişisel olarak her iki zamanın da farkındayım, bunun MBB-105 (BO-105) ve diğeri …) MBB BK117… tanıdık geliyor mu? Evet, aynı rotor kafası sistemi.

İşte 105:

Ve işte 117:

Her iki fantastik helikopter de uçmak için 117'yi şahsen uçurmadım.

Red Bull chaps yapmaya başlamadan önce roll ve loop'ları yaptığımızı anlıyorum (basit tarihler bunu destekliyor) ancak ilk olduğumuzu iddia etmek istemiyorum çünkü Almanya'dan ithal ettiğimiz test pilotu zaten yapmıştı.

Kuyruk rotor yataklarıyla da bir şeyler yapmamız gerekiyor (hatırlıyorsam elastomerik bir tip olması gerekiyordu) ve akrobasi yaptığımızda her yüksek G olayının ölçülebilmesi için kayıt yapan bir G-ölçere sahip olmamız gerekiyordu.

3 gün boyunca yuvarlandık ve döngü yaptık. Bence en yüksek G-yükü 1.8 idi, bu sadece öğrettiğimiz arkadaşlardan biri bir avuç dolusu şey alıp diski yüklediğinde gerçekleşti.

Olağanüstü helikopter. Özel bir mod veya yükseltmeye gerek yok ve hatta fabrikada profili nasıl uçurmamız gerektiğine dair bir el kitabı vardı.

Açık konuşalım, bunu yapmak için sigorta yaptırmak tamamen başka bir konuydu. Ama başardık.

İlginç Factoid: Takılı bir MMI ile 105'i, 15 derecenin üzerinde bir rulo, 9 derece bir eğim ve 4 metrelik bir yükselme ile hareketli bir gemi güvertesine indirebilirsin. Bunu JetRanger gibi 4 derece ile sınırlı ve kanatlar 7 derecede fırlayan bir kanatçık sistemiyle karşılaştırın. 7 derece! Bu nedenle döküm titanyum rotor kafası ÇOK sağlamdır.


cevap 2:

Bir varil yuvarlanması, uçak düz uçuştan başka bir şey yaptığını bilmediğinden, akrobasi manevraları arasında biraz benzersizdir… düzgün bir şekilde çalıştırılan namlu yuvarlanması, tıpkı sizin seviye uçuşunda deneyimlediğiniz gibi tüm manevra boyunca +1 G tutar. Sorunuza cevap vermek gerekirse, evet, herhangi bir helikopter düzgün bir şekilde yürütülen bir namlu yuvarlaması gerçekleştirebilir. Yapamayacağı şey, yanlış uygulanan bir namlu rulosundan kurtulmaktır, böylece çoğu pilot bundan kaçınır. Geleneksel yarı rijit rotor sistemlerine sahip helikopterler, rotor sisteminin esnemesine ve kuyruk bomuna temas etmesine neden olacağı için negatif G manevralarını kaldıramaz ve bu da büyük olasılıkla felaketle sonuçlanacak bir kazaya neden olur. Rijit rotor sistemlerine sahip BO-105 veya BK-117 gibi helikopterler, akrobasi manevraları yapabilir ve yapabilir.


cevap 3:

Tam ölçekli helikopterleri kastettiğinizi varsayıyorum. Yani evet, ama ...

Oldukça modifiye edilmiş Red Bull Helikopteri (BO105) namlu yuvarlanmasını ve çok daha fazlasını yapar. CH53'te bir tane yaptığım söylenen tanıdığım adam.

Bazı modellerde büyük bir özenle mümkündür. (Sorun, rotor kafasının sertliğidir.) Doğru bir şekilde yapıldığında, namlu rolü, rotor kanatlarını aşağı yukarı normal bir şekilde yüklü tutacak bir 1G manevrasıdır. Uçağın 1G'den, özellikle de negatif G'den daha az gitmesine izin verilirse sorun ortaya çıkar. Daha sonra rotor kanatları kuyruk bomunu keserek manevranın düz ve düz uçuştan biraz farklı bir şekilde sonuçlanmasına neden olabilir.


cevap 4:

Bir helikopter, uygun şekilde yapılırsa herhangi bir pozitif G uçuş manevrasını gerçekleştirebilir. Eğer batırırsanız, başarılı bir şekilde kurtaramayabilirsiniz. Uçak gövdesi arızasını da içerebilecek şekilde, büyük olasılıkla uçak gövdesini aşırı zorlayabilir. Akrobasi için sertifikalı herhangi bir uçak bunun için üretilmiştir ve hiçbir helikopter akrobasi için sertifikalı değildir. Red Bull BO105 deneysel bir kategoride çalıştırıldı ve bunu güçlendirmek için bazı şeyler yaptılar.

İnsanları taşımak için tasarlanmış HİÇBİR tam boyutlu helikopterin yapabileceği tek şey, sürekli tersine uçuştur.


cevap 5:

Bazı helikopterlerin namlu yuvarlaması yapması kesinlikle mümkündür ve bu en azından birkaç helikopterde yapılmıştır. Bir namlu rulosu, düzgün bir şekilde yapıldığında, gövdeye "normal" uçuştan daha fazla baskı uygulamayan "yarı akrobasi" bir manevradır (dönme hareketinin rotor sistemi üzerindeki baskısından emin değilim). Bununla birlikte, manevra sınırlamaları nedeniyle bazı uçaklarda namlu rulosu yapmak zor veya imkansız olabilir.


cevap 6:

Teknik olarak herhangi bir helikopter, düzgün bir şekilde yürütüldüğünden, her ikisi de pozitif G manevraları olduğu için bir namlu dönüşü veya döngü yapabilir. Bununla birlikte, herhangi bir şeyi mahvetmeniz ve negatif veya sıfır Gs ile sonuçlanması durumunda, doğru tipte bıçak göbeğini (sallanma sistemi hemen çıktı) ve ters çevrilmiş yakıt ve yağ sistemlerini isteyeceksiniz.


cevap 7:

Hemen hemen her uçak bir kez namlu yuvarlayabilir.

Normal bir helikopterle namlu rulosundan kurtarmak genellikle imkansızdır. Ancak Red Bull'un BO-105'i gibi özel olarak modifiye edilmiş bazı helikopterler var ve bunu genellikle büyük bakım maliyetleriyle yapabiliyor.


cevap 8:

Bazıları olabilir. Westland Lynx bir varil yuvarlama yeteneğine sahipti ve bu onlarca yıl önceydi

Ordu Lynx Helikopteri - Rolls ve Backflips