operayı nasıl takdir edebilirim


cevap 1:

Bu, sık sık kendime sorduğum bir sorudur, ancak bu soruna daha çok insanların operayla nasıl ilgilenip heyecanlanacağı açısından geliyorum. Öğrenmek, yalnızca öğrendiklerinizle meşgul olursanız değerli hale gelir.

Opera'nın Shakespeare ile aynı şekilde ele alındığını görüyorum. Okulda çalışıyorsunuz, sonsuz akademik ciltler döküyorsunuz, her satırı tartışıyorsunuz, ancak gerçekten yapıldığını gördüğünüzde gerçekten "anlıyorsunuz". "Olmak ya da olmamak" ı analiz etmek bir ömür boyu sürebilir ama Hamlet'in performans sergilediğini hiç görmüyorsanız - noktayı kaçırmayı tercih ettiniz!

O zaman operayı öğrenmeye başlamanın en iyi yolu: Bir opera evinde operaları dinlemeye gitmek. Yaşa, nefes al ve onları sev. Bir performanstan duygusal veya entelektüel bir şey alamıyorsanız, bir operanın arkasındaki müzik teorisini anlamanız çok da önemli değil. Alban Berg bir keresinde Wozzeck'inin ardındaki müzik teorisi üzerine bir konferans verdi ve bir saatlik karmaşık analizden sonra şunu söyleyerek kapattı:

"Sizden bir iyilik istiyorum - müzik teorisi ve estetiği hakkında açıklamaya çalıştığım her şeyi Salı günü veya daha sonra Wozzeck'in bu tiyatro sahnesinde bir performansını izlemeye geldiğinizde unutmanız"

Kraliyet Operası'nda Keith Warner'ın yapımında Wozzeck'in boğulması. Bunu anlamak için on iki ton kompozisyonunu gerçekten anlamanıza gerek yok ...

Sevdiğiniz birkaç operayı bulduğunuzda, ancak o zaman onları harekete geçiren şeylere dalmaya başlayın. Vurgulamak istediğiniz yer bir şekilde size kalmış.

Her operanın bir skoru ve librettosu vardır ve biri diğeri olmadan yaşayamayacağından daha önemli değildir. Librettistlere kısa süreli tasarruf yapma eğilimindeyiz, ancak kelimeler işe yaramazsa en büyük müzik bile çırpınır. Öte yandan, librettoyu müzikal bağlam olmadan okumak da pek yardımcı olmayacaktır - Wagner'in Yüzüğü dünyanın en büyük sanatsal başarılarından biridir, ancak müzikten sıyrılmış libretto gerçekten çok kötü okur. Operaları uçuran şey, sözlerin müziğin evliliğidir. Satın alabileceğiniz çoğu libretti (ör.

Tosca

), İngilizce çevirinin yanında orijinal metinle çift dildir. Bunlar bir kayıtla birlikte takip etmek için harikadır. Orijinal dili anlayabiliyorsanız, ancak Almanca, Fransızca, İtalyanca, Çekçe, Rusça, İngilizce ve diğer birçok operayla yardımcı olur: çok azı her birini okuyabildiğini iddia edebilir. Çoğu libret'i çevrimiçi olarak bulabilirsiniz (opera repertuarının büyük bir kısmı telif hakkı dışında olduğundan) ancak çok azında orijinal dile bitişik satır satır çeviriler vardır. En az bir prodüksiyon (tercihen çok) görene kadar libretto / score ile bir kaydı takip etmeyi önermem. Neler olduğunu hayal etmek için bir bağlamınız varsa çok daha fazlasını kazanacaksınız.

Operanın temelde tiyatro olduğunu, sahnelenmesi amaçlandığını da unutmamalısınız (pek çok opera hayranının yaptığı gibi). Kayıtlar gayet iyi ve iyi ancak önemli görsel unsurları eksikler. Bulabilirsen bir DVD daha iyi. Canlı performans daha da iyi. Ne kadar çok prodüksiyon o kadar iyidir, her yorum yeni bir şey ortaya çıkaracaktır (her ne kadar şüphesiz kalite açısından değişiklik gösterir ...). Willy Decker'in prodüksiyonunu gördükten sonra Giorgio Germont'u tamamen farklı bir şekilde anladım. Skor üzerinde çalıştığını asla göremezdim. Gelecekte onu tamamen farklı bir şekilde anlayabilirim: operanın sevincinin bir kısmı, her performansın yeni bir yorum olacak şekilde birçok farklı bölümün bir araya gelmesi.

Willy Decker'ın muhteşem sade La Traviata

Opera çevresindeki bağlam hakkında bilgi edinmek: tarihler, müzik çalışmaları, Tosca'da şemsiye kullanımına ilişkin analizler vb. Anlayışınızı tamamlayabilir ve takdirinizi derinleştirebilir (ve belki de daha akıllı görünmenizi sağlayabilir!), Ancak bu bile görme deneyiminden gelebilir. birçok opera (sadece opera binalarının etrafında dolanarak öğrendiğiniz şeye şaşıracaksınız). Canlı görene ve duyana kadar hepsi akademik.

Tüm söylenenlerle ... Çevrimiçi ve çevrimdışı olarak kullanılabilen bazı iyi kaynaklar var.

Çok sayıda harika giriş kitabı var, özellikle hoşuma gitti

Operada Bir Gece

Kendi opera macerama ilk başladığımda, pek çok başka harika maceraya sahip olsam da.

Ayrıca bazı bloglara da göz atmak isteyebilirsiniz.

parter

güçlü bir New York odağı olsa da, son derece bilgili yorumlar ve incelemeler var. Biraz dikkatli olmalısınız, çünkü yorumlar bölümünde ifade edilen ve her zaman gerçeklikle uyuşmayan güçlü fikirler vardır!

Sonunda, bir anlığına, bir arkadaşım ve ben kendi operatik web sitemiz üzerinde çalışıyoruz (

Opera 101

) opera için vaaz verme ve umarım aynı zamanda eğitim verme girişimimizdir. Neyin yararlı neyin işe yaramadığını bulmaya çalışırken, sürekli gelişen bir web sitesidir!

Sonunda her dakikayı seviyorsan çok daha fazlasını öğreneceksin. Opera eğlencedir ve özü itibariyle akademik değildir. Çalışılabilir (her şeyin yapabildiği gibi) ama takdir edilmesi gerekmiyor. Tosca, siyasi bir muhalif, opera diva, zalim bir Polis şefi ve bir ressam hakkında bir hikaye. Gösterinin sonunda bir intihar, bir bıçaklama, bir ateş etme ve kale duvarlarından bir sıçrama yaşadık (kelimenin tam anlamıyla tüm ana karakterler ölüyor). Bu eğlence değilse - ne olduğunu bilmiyorum!


cevap 2:

Klasik müziği, bestecilerini ve formlarını zaten bildiğinizi ve takdir ettiğinizi varsayacağım. Değilse - bunlar da sizin için biliniyorsa - bu başka bir tartışma, ancak opera öğrenmeyle neredeyse paralel giden bir tartışma.

Konuşulan / söylenen dil sorusunu gündeme getiriyorsunuz ve bu birçok insan için en büyük engel gibi görünüyor: "Ne dediklerini anlayamıyorum." DVD'lerin genellikle çevirileri olduğunu ve bugünlerde çoğu opera binasının süper başlıklar kullandığını boşverin. Hikayeyi takip edebilmek ve kelimelerin ve müziğin nasıl bir araya geldiğini takdir edebilmek hala önemli.

Ve sonra kendi kişisel zevkleriniz ve tercihleriniz meselesi var.

Kişisel olarak, neredeyse her tür operayı seviyorum ve konuşulan dil benim için o kadar önemli değil - artık. İlk başta yaptı. Ancak, kelimeleri bilmeden sanat formunun tadını çıkarabileceğim bir yere kendimi inşa etmek için birçok dilde birçok operaya maruz kaldım.

Opera söz konusu olduğunda, bence Mozart hüküm sürüyor ve sonra herkes var. Çünkü bence Mozart, kelimeleri müziğe, müziği kelimelere uydurma konusunda en iyi işi yapıyor. Ve bana göre, Figaro'nun Düğünü operası, kelimelerin ve müziğin mükemmel evliliğine şimdiye kadar yazılmış olduğu kadar yakın. Ama tüm düşüncem bu; bunu sizin fikriniz olması gerektiği anlamına gelmez. Nefret edebilirsin. Sorun değil, ama ondan nefret ettiğiniz şeyin ne olduğunu anlamaya çalışın.

Anladığınız bir dilde yazılmış bir operayı tanımaya çalışmanızı önermeme izin verin, ister anadiliniz ister çalıştığınız yabancı bir dil olsun. İhtiyaç duyduğunuzda yan yana çevirisiyle, orijinal dilinde libretto ile birlikte okurken dinleyin. Ardından bestecinin belirli kelimeleri, cümleleri, fikirleri nasıl belirlediğine dikkat edin - müzik metni ifade ediyor mu yoksa onunla çelişiyor mu? Şarkıcının söylediği şey hakkında yorum yapıyor mu yoksa fon müziği olarak mı var? Müzik, zihninizde söyleneni destekleyen bir resim yaratıyor mu yoksa söylenenin tam tersi mi geliyor? Neden ya da neden olmasın?

Ve bestecinin aklını kaçırmadığını veya kelimelere uygun rastgele müzikler yazdığını varsayın. O değil. Bunu defalarca dikkatlice düşündü - bu şekilde ses çıkarması için planladı. Hikayeyi takip ederken, kendinize bestecinin hikayeye bir şeyler katıp katmadığını veya dikkatinizi dağıttığını sorun. Pasif bir şekilde dinlemekten biraz daha fazlasını yapmaya çalışın, gerçekten librettistin ve bestecinin kafalarının içine girmeye çalışın ve bu kelimelerin neden bu sesle uyumlu olduğunu ya da neden olmadığını anlamaya çalışın. Ve yine de hikayeyi takip edin. Ancak, aşina olduğunuz bir dilde bir opera seçerseniz ve metni önünüzde bulundurursanız, tüm bu çoklu görevleri yapmak çok daha kolaydır.

O zaman bunu hangi operanın yapacağını seçme meselesi mi var? Fransızca bir şeye karar verirseniz, Fransız operalarının bazı hikayelerini okuyun ve ilginizi çeken birini seçin. Komedi, trajedi, aşk, gizem, dini bir konu olabilir. Duymak ve görmek istediğiniz bir hikayeye benzeyen bir hikaye seçin ve okumak yerine o hikayeyi söylemenin nasıl bir şey olduğunu merak edin.

Bu, herhangi bir şekilde operadan zevk almanın tek yolu değildir, ancak bunu bu şekilde yapmak, sizi sadece pasif bir şekilde oturup seyretmek veya dinlemekle kalmayıp, onu aktif olarak düşünmeye sevk edecektir. Hikayeler tek başına durmaz ve müzik tek başına durmaz; gelin ve damat gibi birlikte giderler. Düğünün tadını çıkarın!


cevap 3:

Kendinizi harika bir opera binasına gitmeye adamak istemiyorsanız (muhtemelen oraya girmenin en iyi yolu, ancak herkes için mevcut değil), yerel tiyatrolarda ve sinemalarda yayınlar daha fazlasını öğrenmek için harika bir yoldur. bir sinema biletinin fiyatı… seyahat etmek zorunda kalmadan, her zaman ve talep eden masraflar. Giyinmek zorunda değilsiniz, yanınıza bir içki alabilir ve dünyanın en büyük yıldızları ve en cömert prodüksiyonlarla evdeki en iyi koltuğa denk bir koltukta oturabilirsiniz. New York Metropolitan Operası gösterimleri, röportajlar ve 'perde arkası' konuları ile harika. 17 Şubat’ın son hafta sonu Rusalka’yı gösteriyorlar. Çok güzel. Londra'daki Kraliyet Opera Binası da her sezon yayın yapmaktadır. Aralıklarla prodüksiyonun ardındaki düşüncelerini, müziğin daha ince detaylarını paylaşıyorlar ve icracılarla buluşuyorlar.

Çoğu yayının altyazıları vardır ve sinemaların üst yazıları (veya süper başlıklar) vardır ve genellikle bir bildiri, oyuncu listesi veya tabii ki bir programda bir özet vardır. Ya da biletinizi almadan önce ve bir performansın ardından biraz ev ödevi yapın… şarkıcılar, prodüksiyonlar (şimdi bu başka bir konu…) ve kayıtlar hakkında internette birçok inceleme olacak. İngiliz Ulusal Opera, orijinal diline bakılmaksızın tüm operaları İngilizce olarak icra eder. Çeviriler değiştiğinden ve her zaman zarif bir şekilde taramadığı için insanlar bu konuda çok dikkatli olabilirler, ancak bu, libretto'yu daha doğrudan erişilebilir hale getirir. Opera şirketlerinin web siteleri ve diğerleri, parçalar, sanatçılar ve prodüksiyonlar hakkında birçok klip ve arka plan bilgisine sahiptir.

Tutkulu bir Wagner hayranıyım. Operaları - hayatı kadar - büyüleyici ve orada kendisi ve müziği hakkında çok şey var. Sonunda çok bilimsel bir şekilde yorum yapmaya başlayabilirsiniz. Sadece müziği ve hikayeleri seviyorum. Wagner'i bu türe bir başlangıç ​​olarak önereceğimden emin değilim… bunu söyledim, şu anda BBC Arts'ta Opera North Ring döngüsüne bakın - dünya çapında mevcut (sizi seviyoruz, BBC). BBC Arts sayfalarının pek çok arka planı vardır. ON Ring mükemmeldir. 2016'da 4 tam döngüye gittik. Büyüleyiciydi ve her seferinde 15 saat müzikten sonra bile bitmesini istemedim. Bu mutlak bir zafer - dikkati dağıtacak veya rahatsız edecek bir sahne yok, orkestra merkezi ve tüm performanslar güzelce söylenmiş ve oynanmış. Sadece sizi alabilir… ama dikkatli olun. Wagner'in müziği sizi ruhtan yakalar ve bırakmaz.

Bundan inekler eve gelene kadar opera hakkında devam edebileceğimi bileceksiniz. Bu benim en büyük zevklerimden biri. Her şeyden zevk almıyorum (Fransız operasının büyük bir hayranı değilim, neden olduğuna dair hiçbir fikrim yok) favorilerime sahip değilim ve dikkati dağıtan ya da özellikle hikayeyi değiştiren ya da daha fazlası hakkında olan bazı aptal ya da iddialı yapımlar yüzünden hayal kırıklığına uğradım. parçadan çok yönetmen. Geleneksel, modern ve 'avangardı' takdir ediyorum, ancak 'cesur', 'ne düşünüyordunuz?'

Bazı performanslar kulağıma diğerlerinden daha iyi, ama çok eleştirel olmaktan mutlu olurum bilmiyorum… hepimizin boş günleri var ve her neyse, kulağımın doğru olduğunu kim söyleyebilir? Keyfine bak. Dinleyin ve nakledilin. Opera bunun için.


cevap 4:

Gençseniz veya halihazırda tiyatro hayranıysanız sizin için operalarım var.

gençler için:

# 1. Menotti tarafından yazılan Amahl ve Gece Ziyaretçileri, bir Noel mucizesi operası.

# 2. Puccini'den La Boheme (bu öykünün yakın zamanda yeniden işlenmesi Rent. Hatta Puccini'den bir müzikal alıntı içeriyor).

tiyatro hayranları için: üç oyuna dayanan üç opera. Oyunu okuyun, operayı dinleyin.

# 1. Fransız bir yazarın onsekizinci yüzyıl oyununa dayanan, Avusturyalı bir bestecinin on sekizinci yüzyıl İtalyan operası.

Beaumarchais'in oyunundan uyarlanan, Lorenzo da Ponte'nin dramatik uyarlamasıyla WA Mozart'ın Figaro'nun Düğünü.

# 2. İngiliz bir yazarın on altıncı yüzyıl oyununa dayanan, İtalyan bir bestecinin on dokuzuncu yüzyıl İtalyan operası.

Shakespeare'in Othello'suna dayanan Giuseppe Verdi imzalı Otello, kendisi de besteci Arrigo Boito'nun dramatik uyarlamasıyla.

# 3. Amerikalı bir yazarın yirminci yüzyıl oyununa dayanan, bir Alman bestecinin yirminci yüzyıl Amerikan operası.

Elmer Rice'ın aynı adlı oyunundan uyarlanan, Kurt Weill'in (Üç Kuruşluk Opera'nın bestecisi) Street Scene. Oyun yazarı tarafından uyarlanan diyalog, şarkı sözleri Langston Hughes tarafından yapılmıştır.


cevap 5:

Şu anda radyoda, belki de ilk defa İngilizce opera dinliyorum ve bu bilmeceyi sizin için açtığıma eminim:

Operalar görkemli çişlerdir. Trol için harika örnekler.

Performans ülkesinin anadilinde nadiren söylenmelerinin gerçek nedeni budur. Hiç kimse onları ciddiye alamaz.

Örneğin: "Bu nedir? "

"Vakum temizleyici mi? "

Elektrikli süpürge mi? "

"Evet öyle! "

"2 nozulu var ..."

Bunu görebiliyorum ama onlar ne için? "

* Crescendo *

"Süpürmek için ..."

Oldukça zevk alıyorum, alışılmadık bir hikaye. Ancak İtalyanca'da kulağa daha iyi gelebileceğinden şüpheleniyorum. İtalyanca bilmiyorum.

Operalar, "biranın tadı" nın örnekleri, ancak "şampanya bütçeleri" ve ideolojileri ile ve eleştirel düşünce ve özgünlük gibi sıkı çalışma olmadan elitizmi sürdürme çabası mı?

Bu soruyu başka bir soruyla yanıtladığım için özür dilerim. Teorilerimi çürütebilecek gerçek bir opera hayranından haber almayı çok isterim.