klasik müzik nasıl analiz edilir


cevap 1:

Müziği analiz etmek her zaman yazmanıza yardımcı olacaktır.

Kompozisyon çalışmaya başlayana kadar analizi biraz kuru ve tatmin edici olmayan bir disiplin olarak buluyordum. Olumlu ya da olumsuz - içimizde gerçekten tepki uyandıran bir müzik parçası seçmemizi isteyen bir öğretmenim vardı, sonra skora bakıp, müziğin bizim için neden bu kadar işe yaradığını analitik bir perspektiften anlamaya çalışıyordu. o yaptı.

Bu şimdiye kadar öğrendiğim en iyi derslerden biriydi. Gerçekten hoşunuza giden bir müzik bulursanız, müziğe bakarak neden gerçekten beğendiğinizi belirleyin. Gerçekten sevdiğiniz bir şeyle başlamış olmanız, işi daha ilginç ve ödüllendirici hale getiriyor gibi görünüyor, çünkü müziğin tepkiye neden olan özelliklerini arıyorsunuz.

Öyleyse - sevdiğiniz müzikleri bulun. Bunu ilk kez yaptığınızda, makul derecede kısa ve yönetilebilir bir şey seçin. Birkaç kez, gerçekten yakından dinleyin - bir skoru yakalayabilirseniz, çok daha iyi. Sevdiğiniz şeyleri, onu sizin için özel kılan şeyleri listeleyin. Örneğin melodiyi, ritmi, armoniyi, enstrümantal dokuyu veya bunların bir kombinasyonunu beğenebilirsiniz. Örneğin melodinin sizi gerçekten etkilediğini söyleyin - o zaman neden olduğuna bakın. Aralıklar nelerdir (adımlar, atlamalar, tekrarlar)? Atmosferi nedir ve bu atmosfer nasıl yaratılır? Ve… o atmosferi kendi melodinizde yeniden üretebilir misiniz? Benzer bir şey yazabilir misin?

Başlangıçta çok adli davranmazdım… gerçekten diseksiyon yapmanıza gerek yok, daha çok… motorun biraz nasıl çalıştığını görmek için bir arabanın kaputunun altına bakmak gibi düşünün. Bir dürtme ve bir dürtme ...

Kendinizi ve düşüncelerinizi müzikal terimlerle, doğru kelime dağarcığı ile ifade edeceğiniz fikrinin de ancak yardımcı olabileceğini düşünüyorum. Müziğin nasıl çalıştığını ve müzisyenlerin nasıl yaptığını öğreniyorsunuz.

Ayrıca biraz ve sık sık beste yapmaya başlardım. Kendinizi çok eleştirmeyin, sadece kağıda notlar koyun ve olmasını sağlayın. Yazdığınız her şeyi saklayın ve zaman zaman bakın. Bu, 'sesinizin' yavaş yavaş ortaya çıkmasına yardımcı olacaktır.

İyi şanslar. Müzik yapmak, dünyada olmanın harika bir yolu. Sizin için çalışmasını sağlayacak doğru tavrınız varmış gibi konuşuyorsunuz.


cevap 2:

Klasik parçaları incelemek, aday bir besteci için tavsiye edeceğim bir etkinliktir, ancak her şeyden önce müzikal analize öncelik vermem.

Belirtildiği gibi, besteye ilgi duyan herkesin bir müzik eseri oluşturan özelliklere aşina olması ve kendi müzikal yönelimi ve ilgi alanlarını daha iyi anlaması gerekir.

Kendi beste gelişimimde herhangi bir skor analizinden daha değerli olan, kendi favori müzik türlerimi ve müzik hedeflerimi anlamak oldu, yani neyi seviyorum? Ve neden belirli bir müzik parçası bestelemek ya da genel olarak beste yapmak istiyorum? Herhangi bir müzik pratiğine katılmakla ilgilenen herkese tavsiyem, geniş bir stil ve dönem yelpazesinden olabildiğince çok müzik dinlemektir, her zaman açık bir fikirle kendine meydan okur.

Çevrimiçi ve basılı olarak klasik eserler üzerine sayısız analiz var, çeşitli bir müzik kitaplığını tavsiye ettiğim kadar müzikle ilgili çeşitli metinleri okumanızı tavsiye ederim. Müzikal analiz, yeni başlayan biri olarak yaklaşılması zor bir uygulamadır ve oldukça korkutucu olabilir, bu nedenle profesyoneller tarafından yürütülen analizlere aşinalık, neye dikkat edilmesi gerektiği ve müzikal analizde kullanılan olası metodolojiler için bir örnek oluşturabilir.

Müzik analizine genellikle bir hedefle yaklaşırım. Analiz etmek için bir puana yaklaştığımda aklımda belirli bir hedef vardır, örneğin kullanılan belirli bir ritmik cihazı değerlendirmek için bir puana yaklaşabilirim. Bir müzik eserinin belirli bölümlerinin ve parametrelerinin bölümlere ayrılması, kompozisyonu oluşturan her şeyi mikro düzeyde değerlendirmenin ödüllendirici bir yoludur. Ancak en küçük ölçekte müziği analiz etmek, biçimsel ilişkileri ve yapıları anlamak için müziği daha büyük ölçeklerde analiz etmek kadar değerli olabilir. Müzikal analizde gözlemledikleriniz, daha önce de belirtildiği gibi, genellikle kendi çıkarlarınızla ilişkili olmayacaktır, cihazların hem analitik hem de uygulamalı bağlamlarda işleyişi ve ilişki kurma şekli konusunda açık fikirli olun.

Özetle:

  1. Kendinizi, müzikal ilgi alanlarınızı ve bu anlayış ne kadar gelişmiş olursa olsun, müzikal analiz ve beste yapmak için hedefinizin ne olduğunu bilin.
  2. Bileşimsel değerlendirme / analiz için temel becerileri geliştirmek için dinleyin ve geniş çapta okuyun.
  3. Müzik analizi göz korkutucu olabilir (oldukça faydalı olsa da), bir skoru bölümlere ayırabilir, belirli cihazları / parametreleri analiz edebilir ve çeşitli bağlamlarda nasıl çalıştıklarını.

Ayrıca bir kenara, bir besteci tarafından kullanılan formların belirli amaçlara hizmet etmek için yapıldığını anlayın. Uygunluk uğruna tarihsel biçimlere sıkı sıkıya bağlı kalma tuzağına düşmeyin, bunun yerine belirli bir resmi uygulamanın önemini ve bunun kendi kişisel hedeflerinizle nasıl uyumlu olabileceğini anlayın.


cevap 3:

15 yaşında buna olan ilginizi görmek harika! Gerçekten ne tür müzik yazmak istediğinize ve ne kadar teori öğrendiğinize bağlı, ancak genel olarak bunun iyi bir fikir olduğuna inanıyorum. Analizleri geç barok dönemiyle erken romantik dönem müziğiyle sınırlandırmanızı öneririm (Bach'tan Mozart'tan Beethoven'a) oldukça dinsel bir şekilde “kuralları” takip ettiklerinden, böylelikle parçadan parçaya giden radikal sapmalarla karıştırılmayacaksınız. Teoride erken iseniz, eserleri anlamak oldukça zor olabilir, bu nedenle bir metindeki daha basit alıntılar üzerinde çalışmak daha iyi olacaktır. Belki "Tonal Uyum" metni gibi bir şey.

Her tür müziğe uygulamak için bu çalışmalardan edinebileceğiniz birçok kavram var ve bunları bozmayı planlıyorsanız sonuçları hakkında çok iyi bilgilendirileceksiniz:

  • Ses yönlendirici ilkeler ve “kurallar” (iki katına çıkar, paralel oktavların / beşte birinin neden kötü olabileceğini, akorları ne zaman ters çevireceğinizi, ilk çevirilere ne zaman bağlı kalmanız gerektiğini vb.).
  • Basit bir dönem yapısından daha büyük formlara kadar müzikal formlar, bir deneme / yanılma sürecini takip etmek yerine parçanızı nasıl tasarlayacağınız konusunda fikir verir.
  • Akor ilerlemeleri, böylece klişeleşmiş dizileri tekrarlamak yerine kompozisyonunuzu bir amaçla yapılandırabilirsiniz.
  • Akor olmayan tonlar, böylece onları tahmin edilebilir bir efektle kullanabilir ve müziğinizi ilginç hale getirebilirsiniz. Örneğin, apoggiaturaların, örneğin askıya alma işlemlerinde olduğu gibi, parçanızda elde edebileceğiniz belirli bir etkisi vardır.
  • Vb Fikri anladınız.

cevap 4:

Elbette, klasik parçaları analiz edin. Ancak şu anda iyi bir besteci olmak istiyorsanız, o zaman günümüzün geniş müzik çeşitliliğine yakından aşina olmanız gerekir. Tarihsel müzik incelemek güzel ve güzel, ama aslında hiç kimsenin on sekizinci yüzyıl tarzı müziğe ihtiyacı yok, on sekizinci yüzyıldan fazlasıyla fazlası var. İhtiyacımız olan şey, içinde yaşadığımız dünyanın duygusal gerçeklerine hitap eden müziktir. Bu amaçla, "beste" tanımınızı, kültürü harekete geçiren müzikle sonuçlanan süreçleri, özellikle de hippi'yi içerecek şekilde genişletmeniz gerekir. hop. Mozart'ın nasıl çalıştığını ve neden müziğinin Salieri'ninkinden daha iyi olduğunu öğrenin, ancak daha da önemlisi, Chance The Rapper'ın nasıl çalıştığını ve müziğinin Lil Yachty's'den neden daha iyi olduğunu öğrenin.


cevap 5:

Evet, kesinlikle çok fazla müzik dinleyin. Bunu da analiz edin. Analiz için size mantıklı gelen araçları kullanın. 15 yaşında, daha yaşlı, daha deneyimli bir müzisyenin sahip olabileceği ağır alet kutusuna sahip olmayabilirsiniz, ancak bu sizi durdurmamalıdır.

Sonuçta analiz, bir parçayı neyin belirli bir şekilde seslendirdiğini ve bestecinin bunu nasıl yaptığını bulmaktır, böylece o tek parçanın çok spesifik örneğinin ötesine geçebilirsiniz. Bir parça hakkında neyi beğendiğinizi kesinlikle belirleyebilir ve nota bakabilir ve nasıl yazıldığını görebilirsiniz. Sevdiğiniz bir parçayı seçin, çünkü onunla çok zaman geçireceksiniz. Skoru bulursanız (iyi bir fikir) piyano indirgemesi yapabilir ve onu çok yavaş da olsa çalmaya çalışabilirsiniz, böylece gerçekten beyninize girer.

Tabii ki, çok iyi olmasa bile yazın. Enstrümanını pratik yap, değil mi? Ve her zaman kulağa hoş gelmiyor mu? Beste için de aynı şey. Bir konser verecek kadar iyi değilse, onu çekmecenizde saklayın, ancak diğer dinleyiciler de aynı şekilde hissetmeyecektir.


cevap 6:

Evet ama …

  1. Analizinizde seçici olmak en iyisidir.
  2. Geçmişte olanlar hikayenin sadece bir parçasıdır - yeni bir şey yaratacaksınız.

Yani …

Bir yaylılar dörtlüsü yazmak istiyorsanız yaylı dörtlülerine bakın, bir oratoryo yazmak istiyorsanız oratoryolara bakın, vb. Yapılarını anlayın. Girişler, temalar, bağlantı bölümleri, geliştirme bölümleri, coda vb. Hakkında yargılarda bulunun. Modülasyonları, ölçü ve tempo değişikliklerini anlayın. Müzikal ve duygusal açıdan etkili bir son ürün elde etmek için nasıl çalıştıklarını düşünün. Ancak, bulundukları yerin ve zamanın müzikal dilini kullandıklarını unutmayın.

Sonra geçmişin temelleri üzerine inşa edin. Seçtiğiniz müzik dilini kullanarak yenilik yapın. Kendinizden verin: aklınız, duygularınız. Besteci olmak işte budur.


cevap 7:

Bu, temel müzik teorisi kavramlarına zaten aşina olduğunuzu varsayarak, yaygın uygulama müziğini kavramanın harika bir yoludur. Klasik eserleri analiz etmek, uyum, biçim ve temel deyimsel orkestrasyonun nasıl etkili bir şekilde kullanılacağını öğrenmek için idealdir. Romantik müzik, orkestrasyonunuzu güçlendirecek ve çeşitlendirecektir, ancak armoniler ve formlar genellikle çok daha karmaşıktır ve başınızı tamamen sarmak daha zordur.

Kitap okumak sizi daha iyi bir yazar yapabileceği gibi, başkalarının bestelerini incelemek sizi daha iyi bir besteci yapabilir. Elbette garanti yok, ama şahsen bunu kendi kompozisyon çalışmalarımda etkili buldum.

Sadece çok büyük başlamayın ve ilk gün bir senfoni yazmaya çalışmayın. Başlamak için 5 dakikadan fazla olmayan bir rondo, vals vb. Deneyin. Beste yaparken daha rahat olduğunuzda, elinizi bir sonat veya senfonide deneyebilirsiniz.


cevap 8:

AT 15 Teorik bir analize odaklanmaktansa, yapabileceğiniz en geniş müzik yelpazesini dinlemenizi öneririm. Mümkünse canlı performanslara gidin. Müziğin sizin için tasarlandığı şekilde çalışmasına izin verin ve siz hala bu şekilde karşılaşma şansınız varken. Ön kavrayışlar olmadan mümkün olduğunca geniş bir şekilde dinlemek için en iyi yıllarınız bunlar.


cevap 9:

Klasik parçaları ve çeşitli türlerdeki parçaları, özellikle de çalışmak istediğiniz tür ve formları analiz edin.

Mümkünse her zaman müzik dinleyin ve her türden, her milletten, her dönemden geniş bir müzik zevki geliştirin. Sonunda, beste yapmanıza yardımcı olacak tercihler geliştireceksiniz.


cevap 10:

Elbette. Sadece ağınızı iyi ve geniş bir şekilde yayınladığınızdan emin olun.