bowfishing sırasında nasıl nişan alınır


cevap 1:

"Aşağıya nişan alma" tavsiyesi doğru olsa da, kırılma açısını da hesaba katmalısınız ve bu mesafeye göre değişir.

Hedef balığınızı seçtiğinizde yayını hedefleyin ve ateş edin. Ancak yayı hedeflemenin bir hilesi var. Işık bir ortamdan diğerine geçerken bükülür veya kırılır, dolayısıyla yüzeyden gördüğünüz balık aslında sudaki balığın (görünen balık) kırılmış görüntüsüdür. Gerçek balık, suda görünen balıktan daha derindir. Doğrudan görünen görüntüyü hedeflerseniz ıskalarsınız (veya yukarı çıkarsınız). Bu yüzden yaylı balıkçılar hep aşağıya nişan al derler. Tam olarak ne kadar düşük hedeflediğiniz, avcılık becerilerinizin bir parçasıdır. İşte yay balıkçılarının kırılmayı telafi etmelerine yardımcı olmak için kullanabilecekleri birkaç kural:

  • 10-4 kuralı: Balık 10 fit (3 metre) uzakta ve yüzeyin 1 fit (30 santimetre) altındaysa, 4 inç (10 santimetre) alçak hedefleyin. Ya 10'u ya da birini ikiye katlarsanız, dördü ikiye katlayın. Örneğin, 20 fit (6 metre) uzakta ve 1 fit derinliğinde veya 10 fit uzakta ve 2 fit (60 cm) derinliğinde olan bir balık için 8 inç (20 santimetre) alçak hedef alırsınız.
  • Her 1 fit derinlik için yaklaşık 6 inç (15 santimetre) alçak hedefleyin.
  • Balığa bakın ve 10 inç (25 santimetre) aşağıda hedef alın.

Hepsini deneyin ve umarım bu yardımcı olur, ancak görmek ve çekim yapmak hem pratik gerektirir hem de gelişmiş becerilerdir. Başladığınızda "yakalayacağınızdan" daha fazla balığı korkutacaksınız. Elbette, "balık tutmak" kolay olsaydı, buna "yakalamak" derlerdi, değil mi?


cevap 2:

Neyi hedefliyorsun? Ve suya olan açınız nedir?

Bunlar, bu soru için en büyük iki faktörünüz. Zıpkınla ya da pruvayla balık tutuyorsanız, nasıl nişan alacağımızı tartışabiliriz. Balık doğrudan altınızda ise, doğrudan ona nişan alın. Balık su yüzeyine yakınsa, doğrudan onu hedefleyin. Aksi takdirde, balığın altına nişan alın, balık ne kadar uzakta ve suda o kadar derin olur.

Bir silahı hedefliyorsanız, ŞİMDİ DURDURUN. Kurşunlar, insanların suya ateş ettiği filmlerde gördüğümüz şey sahtedir ve sudan sekebilir. Bir mermi, sudaki bir taş gibi atlar ve insanlara zarar verebilir. ASLA suya ateş etmeyin.


cevap 3:

Merhaba Bob,

Kırılma, bir nesneyi olduğundan daha yüksek gösterir, bu nedenle düşük hedefleyin. Kırılma açısı, bakış açısına göre değişir. Görüş açınız sığlaştıkça veya göz attıkça (normalden veya dikeyden daha uzağa bakarsınız), nihayet bir açıya ulaşacaksınız, burada su altı nesnesi aniden kaybolacak ve göreceğiniz tek şey su üzerindeki nesneler, su yüzeyi.

Yüzey gerilimi ve su kütlesi (atalet), merminin çok yüksek hızı nedeniyle bir ok veya mızrağın bir mermiden daha öteye geçmesine izin verebilir. Bir uçakta suya yüksek hızda çarpmak, "bir tuğla duvara uçmak gibidir". Kızıldeniz'i ayıran Musa'nın aksine, su aniden uçak veya merminin yolundan çıkmayı reddediyor.

Suya sığ veya bakış açısıyla ateş etmek, bir merminin, tıpkı bir atlama taşı gibi, öldürücü kinetik enerjisinin çoğu bozulmadan tehlikeli şekilde sekmesine neden olabilir. Su avı uzmanı değilseniz suya ateş etmeyin. Birini öldürebilirsin.


cevap 4:

Kısa cevap, nereyi hedeflediğinize bağlıdır!

Uzun cevap: -

Doğrudan yukarıdan aşağıya nişan alın, yukarıdaki herhangi bir konumdan, ne kadarı yine füzelerin yörüngesinin açısına ve suyun derinliğine bağlıdır, merminin havadaki ve sudaki şeklinden (Dinamikler) bahsetmeye bile gerek yok. Sudaki mermiler tahmin edilebilir bir yol izlemez!

Bunu, bir su tankına boşaltılan ateşli silahların balistik testlerinin yapıldığı herhangi bir videodan görebilirsiniz.

Balistik 'bir doktora konusudur ve karmaşık Matematik ile doludur.


cevap 5:

Sudaki ışık hızının havadan daha yavaş olduğu düşünüldüğünde, suya giren ışık aşağı doğru kırılacağı için düşük hedeflemeniz gerektiğine inanıyorum.

Silahınızın namlusunu suya koyarsak, bir silahtan / tüfekten bahsettiğimizi varsayarsak, namlunun batık hedefe doğru aşağı doğru eğildiğini görmelisiniz. Bu zamana kadar muhtemelen uzaklaşırdı ama benim fikrimi anladın!

Bir Snell Yasası hesaplaması, düşündüğüm noktayı kanıtlamalıdır.


cevap 6:

Alçak hedeflemelisiniz, ancak ne kadar alçakta hedef almalısınız, su yüzeyi düzleminin görüş alanınızla yaptığı açıya bağlıdır. Sudaki nesnenin dikey olarak (90 derecelik açı) üzerindeyseniz, ışığın kırılması olmaz, böylece ona nişan alabilirsiniz. Görüş hattınız daha aşağıda ise, diyelim ki 40 derece, kırılma önemli olacaktır ve çok daha aşağıyı hedeflemeniz gerekecektir. Amazon'daki kabile balıkçılar genellikle bu prensibi kullanarak balıkları zıplarlar ve deneyimleriyle işten çıkarılan işten çıkarma miktarını çıkarırlar. Okçu balığı denen bir balık var, onları alçak dallardan atmak için böceklere ve böceklere yüksek hızlı bir su fışkırtıyor ve ışığın havadan suya kırılması için yiyecek sağlaması gerekiyor. Doğa, kırılmaya uyum sağlamak için onu içgüdüsel olarak donatmış görünüyor.


cevap 7:

Geceleri babamla 'Zıpkın teknesinde' dışarı çıktığımda, görüntü çok kötü 'kırılmış' olmasına rağmen balığa bu kadar iyi vurabilmesine her zaman şaşırmıştım.

Google Cevapları: balık zıplamakGoogle Cevapları: balık zıplamak

06 Mart 2005 · Merhaba daisy001, Balıkları mızraklamak için gözlenen balığın altını doğrudan vurmak için nişan almanız gerekir. Bir lazerle doğrudan balığa nişan alırsınız. "Her iki durumda da, tabii ki, balıktan gelen ışık su yüzeyinden gözünüze geçerken normalden uzaklaşır.


cevap 8:

A2a için teşekkürler.

Neyle nişan almaya çalıştığına bağlı.

Bir silah? Sudaki bir şeye asla ateş etmeyin. Suya çarpan mermiler sekme sırasında zıplayabilir. Bu, vurmayı düşünmediğiniz insanlara veya şeylere çarpabilir ve hayatınızı ve diğer birçok insanın hayatını mahvedebilir.

Şimdi bir mızrakla yay veya balık avı yaparsanız, ışığın kırılması nedeniyle alçak hedeflemek istersiniz. Bunu hissetmek için biraz deneme yanılma gerekecek.


cevap 9:

Su yüzeyine çarptığında merminizin nereye gideceğini kontrol edemediğiniz için denemeniz bile gerektiğini düşünmüyorum.

Özellikle güneşli ve nemli rüzgarlı bir günde, varsayılan hedefinizin tam yerini bile belirleyemezsiniz. çünkü güneş ışınları bükülür ve dolayısıyla kırılmalardan etkilenir ..


cevap 10:

Çok eğik bir açıyla çekim yapıyorsanız, asla vurmazsınız. Mermi sudan sekecek. Ama eğer açınız izin veriyorsa (ne olduğunu unuttuysanız), bir sırık alıp suyun altındaki bir nesneye bakmak ve onu direğe sokmaya çalışmak kadar basittir. Açı ne kadar fazlaysa, direk nesnenin üzerinden o kadar fazla gider, yani su, nesnelerin yüzeye daha yakın görünmesini sağlamak için ışığı düz bir hat mesafesinden kırar (bir açıda olduğunda).

Bu nedenle, bulunduğunuz nesnenin doğrudan üstünden (90 °) ne kadar uzakta ve nesne ne kadar derinse, o kadar düşük nişan almalısınız. Lazer görüşü kullanıyorsanız, lazer düz bir cisimle aynı şekilde kırıldığından ve sizi görmenizi sağladığından size gerçek bir düz çizgi verecektir.

Ayrıca, bir okçuysanız, okun sudan sekme açısı çok daha düşüktür.


cevap 11:

Sanırım bu saldırı açısına bağlı… Su yüzeyini WRT. Bu 45 derecenin altındaysa, su mızrağı veya mermiyi yukarı doğru saptırır. Yani düşük hedeflemeniz gerekir.

Açı 45 dereceden büyükse, hızın dikey bileşeni yataydan daha büyüktür, bu nedenle tersi doğru olur.