kendi atlas omurunuzu nasıl ayarlarsınız


cevap 1:

Kendinizi 'çatlatmak' için boyunların görece basit olabileceği, istisnalar belirtilmiştir. Özellikle bir yaralanma veya işlevsiz bölgeniz varsa (subluksasyon). Kendin-yap yaklaşımı, sadece birkaç küçük ayrıntı nedeniyle tavsiye edilmez. Basit bir açıklama bile yazmak garip ama benim girişimim burada;

Boynunuzda çok özel bağlar ve eklemler var. Kısa bir liste şunları içerir; yedi çok farklı omurga ve altı disk, on dört birincil eklem (her bir tarafta yedi), c3 ve c7 arasında, Luschka'nın vertebral gövde uç plakalarıyla ilişkili yükseltilmiş bir dudak gibi olan kovertebral eklemleri veya eklemleri vardır. Savunmasız arterler ve sinirler artı 'sadece birkaç tane daha' ayrıntı var!

Boynunuzun çatlaması o kadar da doğru değildir ve kısa süreli ağrı kesilmesine yol açması muhtemeldir, ancak uzun vadeli yaralanmalar ve kronik rahatsızlıklar.

Çatlak, ortak bir salınım olabilir veya olmayabilir. Kesinlikle kontrolsüz ve rastgele olacak. Her iki durumda da, yaralanmanızın onarımını doğru bir şekilde geliştirmeniz pek olası değildir. Herhangi bir servikal yaralanmada, muhtemelen stabil, hipermobil, dengesiz veya hipermobil eklemler ve kas “dengesizliği” (kötü terim) bölgeleri olabilir. Bu karmaşık yanıtı doğru bir şekilde ayarlamak kolay değildir ve erişim de kolay değildir.

Öyleyse uzaklaşın, ancak tüm bu kadar yardımcı olmasını beklemeyin.


cevap 2:

Özellikle yaralanmanız ve / veya hareket açıklığınız varsa, bunu tavsiye etmemem gereken en az iki önemli neden vardır.

Birincisi, servikal omurgada, geri kalan bölgelerin aksine, vertebral arterler boyun omurlarının yanlarındaki dairesel açıklıklardan yukarı doğru hareket eder. Bu arterler üst omuriliğe, beyin sapına, serebelluma ve beynin arka kısmına kan sağlar.

Bu arterlerin uzlaşması veya yaralanması (en yaygın olarak boyun uzatma ve / veya yanlış rotasyonun bir kombinasyonunda uygulandığında uygulanan kuvvet nedeniyle), vertebral eklem yaralanmasının ötesinde beyin ve omurilik açısından ciddi ve kalıcı sonuçlara neden olabilir. . Bu, kişinin kendi boynunu “çatlatma” sürecinde uygun eklem çekişini uygulayamayacağından bahsetmiyorum bile.

Bu, boynun kendiliğinden “çatlamaması” için yeterli bir neden olmalıdır.

İkincisi, hangi omurun birincil subluksasyon olduğunu tespit etme konusunda eğitimsiz olduğunuzda, doğru seviyeye, çok daha az eklem boyunca doğru açıda veya gerekli olan uygun hız, kuvvet ve çekiş seviyesinde temas etme olasılığınız düşüktür. doğru, güvenli, kalıcı ve etkili bir düzeltme elde edin.

Harekete neden olmak için daha genel girişimler "çatlamalara" neden olabilir, ancak bu zaten hareketli veya hipermobil vertebral eklemlerden kaynaklanmaktadır. Sabitleme veya yaralanma düzeyinde düzeltme veya yeniden mobilizasyon gerçekleştirerek sorunun nedenine ulaşmak yerine, çevredeki eklemlerde kronik hipermobiliteye katkıda bulunmaktır.

Omurgayı ayarlamanın amacı, sadece eklem semptomlarını ve işlevini iyileştirmek değil, dolaşım ve sinir sistemi işlevini artırmaktır; ancak, uygun şekilde uygulandığında, tüm bu faydalar elde edilebilir.