kawasaki vulcan 1500'de debriyaj nasıl ayarlanır


cevap 1:

Debriyaj "devreye giremezse", çok sıkıdır ve kolu bıraktığınızda debriyaj plakalarının tam olarak oturmasına izin vermez. Herhangi bir güç alırsanız, herhangi bir yüksek tork durumunda debriyaj kayması yaşarsınız ve ayrıca debriyaj plakalarınızı yakarsınız.

Debriyaj ayrılamazsa, çok gevşektir ve debriyaj tamamen çekildiğinde bile her zaman biraz sürtünmeye sahiptir. Yine, bu, kavrama plakalarını yakabilir, ancak çok sıkı bir kavramadan daha azdır.

Debriyaj kablosu için genellikle iki ayar noktası vardır, biri şanzımana bağlandığı yerde ve biri kolda. Her biri, spiral kesilmiş içi boş bir cıvata üzerinde tırtıklı dişli bir rondeladır. Yıkayıcıyı 'aşağı' çevirmek, kabloyu daha sıkı bir şekilde çekerken, kabloyu 'yukarı' çevirmek (kola doğru) kablo gerginliğini gevşetecektir. İletimdeki de aynı şekilde çalışıyor.

Bir hidrolik debriyajınız varsa (koldaki bir sıvı haznesi ve şanzımana giden bir hortum), muhtemelen hidroliklerdeki hava kabarcıklarına bakıyorsunuzdur; Gazlar sıkışabildiğinden ve sıvılar sıkıştırılamadığından, havanın, bir gazın varlığı, kolu sıkıştırmak anlamına gelir, pistonu transmisyon ucunda hareket ettirmek yerine gazı sıkıştırır. Bu, debriyajınızın hiç iyi çalışmadığı anlamına gelir. Çare, sistemi "boşaltmaktır", bu basitçe havayı dışarı atmanız, ancak yalnızca taze sıvının içeri girmesine izin vermeniz anlamına gelir. Bu basit bir işlem, ancak can sıkıcı olabilir.

Debriyaj ayarları ve fren / debriyaj kanamaları standart bakımdır ve herhangi bir tamirci, bunları yapmak için size çalışma saatlerini bildirebilmelidir. İyi bir tamirci muhtemelen 15–30 dakikada ayarlanmış bir kablo kavramasına ve 30 dakika ile bir saat arasında bir hidrolik debriyajın havasını düzgün bir şekilde alabilir.


cevap 2:

Bu soruya doğru cevap vermek istiyorum; ama daha fazla bilgiye ihtiyacım var !! Bilgi: 1) Hangi Honda Motosiklet modeline sahipsiniz? 2) Lütfen sorunuzun 1'i 3'e indirdiğiniz kısmını açıklığa kavuşturunuz. 3) Motosikletin hareket ettiğini belirttiğinizde; Bir Gear seçebildiğinizde hareket ettiğini mi kastediyorsunuz yoksa “Bisiklet” hala hareket ediyor mu, eğer fiziksel olarak itiliyorsa, asfalt bir araba yolunda yuvarlanıyor… vb. Daha fazla bilgi için sorduğum bu soruları netleştirebilirseniz; o zaman size sorunuza bir cevap verebilirim! Sorunuzu yanıtlamak için yeni sürüm: Debriyaj kolunu (Gidon kolu) içeri çekerken, ancak Debriyaj kolunu ve Bisikletinizi bırakmaya başladığınızda Vites kolunu aşağı iterek bir vites (1. Vites) seçebiliyorsanız ilerlemeye başlamaz; bunun birkaç nedeni vardır: 1) Kablo ile çalıştırılan Debriyaj kolu mekanizmasına sahipseniz, kablonun uzunluğunu çok fazla ayarlamış olabilirsiniz, bu nedenle Debriyaj Plakalarının sıkıştırılmasına izin vermeyerek Motorun gücü dişliler> tahrik zinciri> arka tekerlek !! Bu nedenle, Debriyaj Kablosunu iyi çalışır durumda olduğundan emin olmak için incelemeniz ve ardından Kablonun uzunluğunu ya (Çubuk Kolu veya Motor muhafazası ayar mekanizmasında! 2) ayarlamanız gerekir. a Hidrolik Kavrama mekanizması. 3) Motor Şanzıman Muhafazasının içinde, Motor Şanzıman Muhafazasının sol tarafından Motorun Sağ tarafına Debriyaj Sepetine doğru ilerleyen uzun bir çubuk vardır. Bu çubuk, Debriyaj / Tahrik Dişlilerini çalıştırmamasına neden olarak kırılabilir veya aşınabilir. Bu yüzden, önce bir görüş için sertifikalı bir tamirciye götürürüm ya da bir ev DIY'r iseniz, çalışan tüm bileşenleri inceleyebilir ve Bisikletin kendi Gücü altında hareket etmesine izin verebilirsiniz !!


cevap 3:

Terimleri yanlış karıştırıyorsunuz.

Bir vitese geçebilirseniz, yani vites kolunu kullanarak bir vitese geçebilirsiniz. Ancak debriyaj kolunu bırakırsanız ve hareket etmez veya devreye girmezse, bu farklı bir konudur.

Sanırım bu ikincisi, bu durumda ya debriyaj plakaları yanmış ve değiştirilmesi gerekecek ya da belki, sadece belki, debriyaj kablosu ve kolunun sadece doğru şekilde ayarlanması gerekiyor.

Bir Haynes / Chilton / Other onarım kılavuzu alın ve ardından debriyaj ayarı veya değişimi için kontrol edin.


cevap 4:

Yani, vitesler devreye giriyor ama debriyaj kayıyor mu? Motoru kapalı ve dişli açıkken itmeye çalışırsanız, motor dönüyor mu?

Debriyaj viteslere geçmiyor. Vites kutusunun yaptığı budur. Debriyaj, şanzımanı motordan ayırır. Debriyaj çok sıkı ise kayar ve motor bisikleti hareket ettiremez. Yani debriyajı bıraktığınızda devir yükselse bile bisiklet hareket etmiyor. Direnç göstermeye başlamadan önce, debriyaj kolunun bir miktar oynama payı olmalı, birkaç milimetre, örneğin 1/8 inçlik serbestçe hareket etmelidir.


cevap 5:

Honda, 2017 yılında özellikle vitesler arasında nötr duruma geçeceği cbr1000 ile vites kutusu sorunları yaşadı. Buna neyin sebep olduğunu bilmiyorum, ancak bu honda'nın bildiği bir sorundur ve onlardan alınabilecek bir teknik servis bülteni olmalıdır.