motosiklet debriyaj boşluğu nasıl ayarlanır


cevap 1:

Koldaki boşluk çok fazla olduğunda kabloyu ayarlayın, böylece kolu çekerek debriyajı tam olarak ayıramazsınız, kablo ayarı bitmeye yaklaştığınızda debriyajı doğru ayarlayın.

Üreticiye bağlı olarak, bu aralık, debriyaj kablosunun çok ince veya kalitesiz olması ve kolayca uzaması durumunda ayda bire kadar pratik olarak mevcut olmayabilir.

Kablolarımı yalnızca yeni kollar taktığımda ayarlıyorum, ancak on yıllardır Japon bisikletlerime sahip olmadığım için artık sık sık debriyaj kolu ayarlamalarıyla uğraşmak zorunda kalmıyorum.

Bir debriyajı nasıl doğru kullanacağımı da biliyorum ve 'debriyajı kullanacak kadar aptal değilim', birincil taşıma olarak sık kullanılan bisikletlerimden birinde, 13-14 yıl önce, üzerindeki kabloyu bir kez ayarladım. . Ben satın aldıktan kısa bir süre sonra önceki sahibi bayinin işi yapmasına izin vermişti ve ben de bu işçiliği düzeltmek zorunda kaldım.

Diğer bisiklet de hemen hemen aynı, yıllar önce satın aldıktan sonra bir kez ayarladı.


cevap 2:

Ayarlama şu sorudur: Ayarı yapan kişi sizseniz, buna ihtiyaç duyduğunuzda veya her servis yağı değişiminde ayarlama yapın. Debriyajı doğru ayarlamak için doğru prosedürü uyguladığınızdan emin olun. Kabloyu ayarlayın / gevşetin, debriyajı ayarlayın ve kabloyu uygun boşluk için yeniden ayarlayın.

Sadece doğru şekilde ayarlamayı unutmayın. Bir Harley tamircisi olarak gördüğüm en büyük sorun, ortalama bir Harley sürücüsünün kabloda bir ayarlayıcı görmesi ve bunu debriyajı "ayarlamak" için kullanmaya çalışmasıdır. Gerçek kavrama ayarı bir kapağın arkasında olduğunda. Görebilecekleri ayarlayıcı, sadece kablodaki boşluğu ayarlamak içindir. VE debriyajı bozarlar. Garanti konusu değildir çünkü frenler ve lastikler gibi aşınan bir parçadır.

Buradaki diğer cevaplar, kablonun yağlanmasından çok bahsediyor. Sorun modern kablolardır. Çoğu modern kablonun, sürtünme kontrolü için naylon / Teflon ile kaplı kılıfları veya kabloları vardır. Sorun, bu kabloları yağlayan yağın daha fazla döküntü toplamasına ve kablonun ömrünü kısaltmasına neden olmasıdır. Bu tür astarları olmayan eski tip kabloların yağlanması gerekmez.


cevap 3:

Kablonun düzgün çalışması için her zaman iyi yağlandığından ve kuru veya yıpranmış (pürüzlü, parçalanmış?) Olmadığından emin olmalısınız.

Bir keresinde üç farklı debriyaj ayarına geçtim ve R1'imde birden fazla farklı motor yağı türü denedim. Beynim tekrar çalışmaya başlamadan önce ve clucth kablosunun çok sıkı olduğunu öğrendim. Ve debriyajın ani hızlanma sırasında veya tekerlekleri kavrarken kaymasına neden olan da buydu.

Bu yüzden dışarı çıkıp her şeyin doğru ayarlandığını görmek için gerçekten her şeyi sallamak iyi bir fikirdir. bu, sizi yolda ve kontrolü elinizde tutmaya dahil olan tüm parçalar için geçerlidir. Fren balataları, durdurma gücünde çılgın bir fark yaratır. En iyileri oldukça kısa sürer. Ancak bir bisiklette genellikle buna değer. Özellikle spor bisikletleri tabii.


cevap 4:

Nadiren değişiklik gösterir - büyük olasılıkla bir debriyaj için bir kabloyu YAĞLAMAK gerekecek. Bakım kontrollerinizi yapıp değiştirirseniz, tel kopması olduğunu fark ederseniz - o zaman bu sadece sözlü ve yıllık bazda alınması gereken küçük bir esneme işlemidir.

kabloyu yağlamazsanız… kururken kopacaktır… O zaman gerçek bir probleminiz var.


cevap 5:

debriyajı daima motordaki vites kutusunun "ucunda" ayarlayın, ardından ayarladıktan sonra debriyaj kolunda az miktarda boşluk veya gevşeklik olmasını sağlayın veya debriyaj tamamen serbest kalmayarak debriyajın kaymasına neden olacak, debriyaj kolu, debriyaj plakalarının düzgün şekilde ayrılmasına neden olacaktır.