yakıt enjeksiyonlu araçlarda rölantinin nasıl ayarlanacağı


cevap 1:

Bu, arabanızın ne tür gaz kelebeği gövdesine sahip olduğuna bağlı olacaktır. Daha eski araçlar için, yani 2010 öncesi arabalar için, üreticiler (birkaç istisna dışında), gaz pedalını gerçek gaz kelebeği mekanizması olan kelebek valfe bağlayan bir gaz kelebeği kablosunun bulunduğu mekanik gaz kelebeği gövdeleri kullandılar. Bu durumlarda, rölanti devrini ayarlamak, tatmin olana kadar rölanti devrini yükseltmek veya düşürmek için vidayı çevirmek kadar basittir.

Daha yeni arabalar ve bahsettiğim 2010 öncesi istisnalar, elektronik gaz kelebeği gövdeleri kullanıyor. Bunlarda, gaz pedalı, kelebek vanaya mekanik bir bağlantı yerine bir sensöre sahiptir ve bilgisayar, gaz pedalından bilgisayar tarafından yorumlanan komuta dayanarak kelebek vanayı fiilen belirli bir konuma hareket ettirmek için bir servo motor kullanır. Bu elektronik gaz kelebeği gövdeleri için rölanti devri, yazılım ayarları tarafından belirlenir ve rölanti devrini değiştirmek için yazılımda değişiklik yapılmasını gerektirir.

Sonra dizeller var. Bunlar, gaz kelebeği gövdelerine sahip olmadıklarından tamamen farklı şekilde çalışırlar ve bunun yerine motor hızı, enjekte edilen yakıt miktarıyla kontrol edilir; daha fazla yakıt, daha fazla motor hızı ve daha az yakıt, daha az motor hızı anlamına gelir. Daha yeni dizellerde, bu bir bilgisayar tarafından kontrol edilir ve rölanti hızının değiştirilmesi, elektronik gaz kelebeği gövdelerinde olduğu gibi, yazılım ayarlarında değişiklik yapılmasını gerektirir. Eski dizel motorlar, yakıt enjeksiyonunu ve dolayısıyla rölanti hızını kontrol etmek için kamlar, ölçüm çubukları ve diğer mekanik cihazları kullanır ve bunlar, farklı parçaları değiştirerek ayarlanabilir.

Son olarak, söz konusu araba 1980'lerden veya daha önceki bir modelden ise, büyük olasılıkla bir otomobil üreticisine sahip olacaktır. Karbonhidrat tasarımları değişiklik gösterse de, gördüğüm tasarımlar ya mekanik bir gaz kelebeği gövdesi gibi bir gaz kelebeği durduruyor (ve aynı şekilde ayarlanmış) ya da bir boşta hava devresi (IAC) kullanıyor. IAC'ler için, bir sızdırma valfi önceden belirlenmiş bir miktarda havanın kapalı bir kelebek valfi atlamasına ve bu şekilde rölanti hızını kontrol etmesine izin verir; bazı elektronik yakıt enjeksiyonlu (EFI) arabaları da bunu kullanır. Bu durumlarda, IAC vanası, mekanik bir gaz kelebeği gövdesine benzer şekilde, kapalı kelebek vanadan daha fazla veya daha az havanın geçmesine izin verecek şekilde ayarlanabilir.


cevap 2:

Gaz kelebeği gövdesi yakıt enjeksiyonlu daha yeni bir otomobil modelini sorduğunuzu tahmin ediyorum. Rölanti hızı, gaz kelebeği gövdesine yerleştirilmiş bir rölanti hızı kontrol "motoru" tarafından bilgisayar tarafından kontrol edilir. Bu motorlar tipik olarak, giriş plenumuna izin verilen hava miktarını düzenleyen, solenoidle çalışan, yay geri dönüşlü bir piston grubuna sahiptir. Motor takımını ayırmak ve kalan karbonu tekrar lekesiz metale temizlemek genellikle sorunu düzeltir. İyi bir sprey temizleyici kullanın ve göz koruması kullandığınızdan emin olun. Bu tür bir temizleyiciden sadece arka sprey sisi gözlerinizi ciddi şekilde yakabilir.

Diğer yakıt sistemi türleri, gaz kelebeği plakası şaftında bulunan rölanti hızı vidalarını kullanır.


cevap 3:

En son ne zaman rölantiyi açabildiğimi hatırlayamıyorum. Ayak kolunun arkasında, bir gövde veya karbonhidrat üzerinde durduğu küçük vidalar vardır. Daha yeni arabaların yeniden öğrenmek için OBD2'ye ihtiyacı vardır. Boşta kalmanızın fabrika ayarlarına dönmesi için genellikle yapılması gereken başka bir şey vardır. Arabanız için bir dizi mağaza kılavuzuna sahip olmak size öğrenmeniz için bir yol sağlayacaktır.