büyük lastiklere nasıl çekiş eklenir


cevap 1:

Biraz fizik var ama bu büyük ölçüde bir fikir meselesi. İşte benimki:

Artıları

 • Eğildiğinde daha büyük bir temas alanı vardır, böylece bir köşede daha fazla çekiş elde edersiniz.
 • Dik konumdayken daha büyük bir temas alanı vardır, böylece daha hızlı hızlanabilirsiniz (köşeden çıkışta sadece bir örnek).
 • Daha iyi görünüyor (çok öznel, ancak satışlar tarafından onaylandı).
 • Daha fazla fiziksel kauçuk vardır, bu nedenle ilgili bileşenlere bağlı olarak daha uzun lastik ömrü elde edebilirsiniz.
 • Isıyı daha kolay dağıtabildikleri için "fazla pişirmek" daha zordur. Bu gerçekten sadece pistteki bir endişe.

Eksileri

 • Daha pahalıdırlar.
 • Teslimatı yavaşlatabilirler, ancak bu aynı zamanda profile, süspansiyon kurulumuna ve geometriye göre de değişecektir.
 • Daha fazla ağırlık eklerler. Bu yaysız ağırlıktır, dolayısıyla daha fazla etkiye sahiptir.
 • Islak veya kirli yüzeylerde kayma olasılıkları daha yüksektir.
 • Isıyı daha iyi dağıttıkları için, sıcaklığa ulaşmaları daha uzun sürebilir. Pistte, bu bir sorun olabilir çünkü birçok sürücü, yarış lastiğini sıcaklığa kadar tutmak için yeterince zorlayamaz. Kayganların yarışçı olmayanlar için tasarlanmamasının bir başka nedeni.

cevap 2:

İlki. Arkada daha büyük bir lastik / lastik ve tekerleğe sahip olmanın dezavantajı olmadığını söylemek isterim. Birkaç nedenden dolayı yapılır. Bir motor gücü arka tekerleğe aktarılmalıdır. Ve bu tekerlek, ön T / ve tekerleğe göre çok daha fazla suistimale dayanabildi. Aynı zamanda bir binicinin ve belki bir arkada oturan yolcunun ağırlığını da almak zorundadır. Bir yarış M / döngüsü olmadığı sürece. Ancak bunun yanında, yol yüzeyinde daha geniş bir kavrama kavisi elde edersiniz ve lastik / lastik ne kadar geniş olursa, yoldaki virajlarda bisikleti kaybetme şansı o kadar fazla ve daha az olur, özellikle ıslak zeminde. En hızlı yarış bisikletlerine bakarsanız, mevcut en şişman geniş lastiklere sahip olduklarını fark edeceksiniz. Bu, yüksek hızlarda mücadele etmek zorunda oldukları sürekli değişen virajlara en iyi yapışmaya sahip olmalarını sağlamak içindir. Bir başka güzel örnek, 200 MPH'yi aşan hızlara ulaştıkları Dragster arabalarıdır. Tek fark, ikincisinin aksine düz bir yol boyunca hareket etmeleridir. Bu yüzden, daha hızlı dönmeleri için önde iki ince tekerleğe sahip en geniş düz lastiğe ihtiyaçları var. daha hızlı dönebilmek için. Daha küçük tekerleklerle daha az çekişe sahip olursunuz.


cevap 3:

Benim deneyimim arazi motosikletiyle ilgili, ancak fizik aynı. Honda göbeğine bağlı Harley jantlı bir Honda 305'im vardı. Ben 10 MPH'nin üzerinde herhangi bir hızda çakıllı bir yolda giderken arka lastik zaman zaman dönüyordu. Kumda harikaydı ama diğer her kullanımda korkutucuydu. Geniş lastik, yüzeyin üzerinden atlayacak kadar fazla yüzmeye sahiptir. Bu geniş lastik bir yol bisikletinin üzerindeyse ve CLEAN asfalt üzerindeyseniz sorun yoktur. Ancak kum, çakıl, toprak veya asfaltla temasa izin vermeyen herhangi bir şeye çarparsanız, 0 çekiş koşulu potansiyeline sahip olursunuz. Devasa arka lastikleri olan çok sayıda helikopter görüyorum. Sırt yüzü yuvarlatılmış, bu onları daha iyi hale getirebilir, onları daha iyi yapıp yapmama konusunda cevap veremem. Kendiniz için görebileceğiniz bir şey, modern motosikletlerin çoğunun aşırı geniş bir arka lastiği yoktur. Devasa arka lastiğe sahip helikopterlerin havalı göründüğüne katılıyorum, ancak çoğu helikopter çok sürülmüyor ve bazılarına hiç basılmıyor. Onlar sadece gösteriden gösteriye giderler.


cevap 4:

Lastiğin profiline bağlıdır. 'Daha geniş' bir lastik, temas alanı daha büyük olduğu için çekişte artışa neden olurken, bu aynı zamanda bisikletin eğilmeye direndiği ve bu da viraj alma performansını düşürdüğü anlamına gelir.

Bununla birlikte, yuvarlatılmış profilli bir lastik (bir spor motosiklette kullanılan gibi) daha kolay yatmaya izin verir, ancak yine de arka lastiği sert hızlanma altında serbest bırakmamak için yeterli bir temas yamasına sahiptir. Ayrıca, sürücü sadece düz sürüş yapmadığı sürece, aşınmayı lastik sırtı boyunca dağıtır, bu nedenle daha fazla sırt = daha fazla mil.

(Düz gitmeyi tercih edenler ve bisikletin eğilmesinin daha zor olmasına aldırmayanlar için arkaya bir araba lastiği takılabilir, bu da karşılık olarak dönüşü tamamen feda eder, ancak yüksek lastik kilometre performansı ve iyi düz şerit çekişi kazanır.)


cevap 5:

Diğer tüm cevaplar doğrudur, ancak daha geniş bir arka lastiğe sahip olmanın adı geçmeyen bir başka profesyonel de viraj alma açıklığının iyileştirilmesidir. Eklenen genişlik, bazı kruvazörlerin oldukça geniş olan alt kısmının "etrafına yaslanmasına" yardımcı olur. Başkalarının da bahsettiği gibi daha yavaş bir kullanım sağlar. Bazı lastik üreticileri, Harley VRSC (V-Rod) platformu için üretilen Metzeler ME 880 Marathon XXL 260mm lastikte olduğu gibi, lastik sırt profilini daha yuvarlak hale getirerek durgunluğu gidermeye çalıştı. V-Rod Muscle'ıma bir tane taktım ve "daha düz" 240 mm lastiğe göre viraj tepkisinde hafif bir artış olduğunu teyit edebilirim.


cevap 6:

Artıları

 • Özellikle düz bir hatta hızda çok kararlı
 • Daha uzun lastik ömrü
 • Büyük miktarda gücü idare etme yeteneğine sahiptir

Eksileri

 • Lastik boyutunuza bağlı olarak, daha yavaş direksiyondan gülünç derecede yavaş direksiyona kadar değişebilir
 • Yağmur sırasında sırtınız çamur veya bulanık suyla kaplanacak… hatta katran!
 • Pahalıdır, çünkü daha büyük tekerlekleri yerleştirmek için jantları ve salıncak kolunu değiştirmeniz gerekir

cevap 7:

Sadece bir sipariş noktası - karşılık gelen daha geniş bir jant takılmamışsa, o zaman her şey net değildir.

Standart bir jant üzerindeki geniş bir lastik, lastiği daha fazla çeker ve lastiği daha keskin hale getirir ve muhtemelen temas alanını azaltır. Belirli bir lastik için daha geniş bir jant takarken, lastik merkezde düzleştiğinden yola daha geniş bir şerit koyar ……… bu nedenle, çeşitli "yorumcular" tarafından sözde daha geniş, daha uzun, daha uzun olanın davranışı üzerine yapılan tüm varsayımlar esneme çok fazla BS,


cevap 8:

İyi - biraz daha geniş temas alanı sayesinde daha iyi düz yol çekişi, muhtemelen daha iyi lastik ömrü.

Kötü - daha yavaş kullanım. Bisiklet geniş bir lastik için tasarlanmamışsa, yol tutuş cezası daha kötüdür. Geniş lastik ile sırtın yarıçapı çok daha büyüktür. Bu, bisikletin köşeye kolayca eğilmeye direnmesini sağlar.


cevap 9:

240 kesitli bir lastik gibi mi konuşuyoruz çünkü bunlar drag yarışından başka bir işe yaramıyor. 1000 cc'lik bir spor motosikletin arka kısmı genellikle 190–200 arasındadır. Bu, ihtiyacınız olan kadar büyük. Daha büyük bir lastikle bu kadar çevik ve kolay viraj yapmazlar. Düz gitme, daha kalın bir lastik size daha fazla çekiş gücü sağlayacaktır. Dönerken, orijinal boyuttaki lastiğe bağlı kalmalısınız. Üretici birçok nedenden ötürü bir lastik ebadı belirlemiştir. 10mm + veya --'den fazla gitmem. Bisikletinizin (sportbikes) tüm tasarımı, bu lastiklerin en iyi yaptıkları şeyi yapmalarını sağlamak ve desteklemek içindir. Koş, dur, dön. Havalı görünmek benim için bu üç şey kadar önemli değil.


cevap 10:

Kruvazörlerde geniş arka lastikler düz hat performansı için iyidir ancak kullanımdan ödün verme eğilimindedir. Birçoğu görünüm için böyle bir lastik seçiyor. Spor bisikletlerde, doğru seçilmiş daha geniş bir lastik, yol tutuşunu bisikletin eğim açısı sınırlarına kadar artırabilir.