sesine törpü nasıl eklenir


cevap 1:

Garip şarkı söyleyen bir sesin sesini seviyor musun? Ann Arbor, MI öğretmeni Elaina R. tarafından yazılan bu konuk yazısında bu vokal tarzıyla ilgili gerçeği ve neden bundan kaçınmak isteyebileceğinizi öğrenin.

Referans:

Sesinizi Daha İyi Hale Getirmenin 5 Sırrı - Talz Mag - Medium

Janis Joplin, Louis Armstrong ve Steven Tyler'ın ortak yönü nedir? Hepsi geveze, ağır sesleriyle ünlüdür. Gürültülü bir ses, bazı müzik türlerinde o kadar popülerdir ki, normal sesi olan bazı insanlar, gıcırtılı bir tonla şarkı söylemeyi öğrenmek ister.

Doğal olarak sesiniz yoksa, gıcırtılı bir şarkı sesi almanız mümkün mü? Evet. Sağlıklı mı? Hayır. Bir süreliğine rahatsız edici bir sesi neden ve nasıl taklit edebileceğiniz bu.

Ne tür insanların rahatsız edici sesleri vardır? Aklıma hemen rock şarkıcılarını, sigara içenleri, öfke nöbetleri geçiren çocukları, parti veren üniversite öğrencilerini, boğaz ağrısı çeken insanları ve yaşlıları düşünüyorum. Oldukça çeşitli bir liste.

Tüm bu demografinin ortak noktası nedir? Çoğu, sesini kötüye kullanır veya aşırı kullanır. Üzgünüm, ama bu rahatsız edici bir sesin anahtarıdır.

Fark edeceğiniz gibi, bir zil kadar net geliyor. O sırada garsondu ve resmi bir ses eğitimi almamıştı. American Idol'ü kazanmaya ve çok sayıda şarkı içeren başarılı bir kariyer başlatmaya devam etti. U Been Gone'dan beri şarkısının 2005 VMA performansında (0:50'ye atlayın), aşağıda, sesi çok farklı. Bu, üç yıllık eğitimsiz şarkı söylemenin sonucudur.

Doğal olarak rahatsız edici sesleri olan insanlar genellikle yaralanmaya duyarlı ses telleri ve kötü ses alışkanlıklarının bir kombinasyonuna sahiptir. Örneğin, erkek kardeşlerimden birinin küçüklüğünden beri sesi gıcırdıyor. Ayrıca o kadar yüksek sesle konuşuyor ki neredeyse bağırıyor ve ses eğitimi yok.

Değişen sadece ses değil; gerçek ses kıvrımlarıdır. Şarkı söylediğinizde ses telleriniz titreşir ve ses üretmek için saniyede birçok kez birbiriyle temas eder. Bunu çok fazla yaparsanız veya kötü teknikle ses telleriniz yorulur ve problemler geliştirir. Çok fazla güç kullanarak günde birkaç saat alkışladığınızı hayal edin. Bir ay kadar sonra ellerin nasıl görünürdü?

Sağlıklı bir ses teli seti nispeten düzdür ve her iki kordon da şarkı söylerken bir araya gelerek hava geçirmez bir mühür oluşturur (farklı ses hatalarının bu diyagramı bunu görselleştirmenize yardımcı olabilir). Sağlıksız bir ses telleri seti yumrudur ve hava geçirmez bir mühür oluşturmaz. Dışarı çıkan hava sese rahatsız edici bir kalite verir.

Raspy seslere genellikle ses telleri üzerindeki nodüller veya nasır neden olur; sıvı dolu şişkinlikler olan polipler; veya açık yaralar olarak da bilinen ülserler. Nodüller ve poliplerin çıkarılması için ameliyat gerekir. Bazı insanlar, sonunda bakımsız olarak nodüllere dönüşecek iltihap geliştirir. Belki rahatsız edici bir ses istiyorsun ama ameliyat istemediğine eminim.


cevap 2:

Ses telleri sizin enstrümanınızdır ve şarkıcılar, istenen notaya ulaşmak için onları uygun şekilde "ayarlayarak" onları manipüle etmeyi öğrenirler. Sesin bir dereceye kadar uygulanabilen fiziksel bir aralık sınırı vardır, ancak sesin alışık olmadığı ve gerektiği gibi ısınmadığı herhangi bir şeyi yapmak hasara neden olabilir.

Bana göre, kordları gevşeten ve daha fazla hava sağlayan bir "törpü" ile bunun tersi olan "hırıltı" arasında bir fark var.

Bir törpü için, basınç serbest bırakılır ve kordlardaki gevşeklik, düzgün yapıldığında hoş olan sert ton netliği karşılığında nefes kesen bir rasp sesi üretmek için titreşimde küçük "atlamalara" neden olur ve gerginliği serbest bırakarak sesi yüksek notalarda koruyabilir ses tellerinde. Bir şarkıcıda sesin aşırı çalışması veya sese zarar vermesi nedeniyle doğal olarak bir rasp gelişebilir ve geçici veya kalıcı olabilir.

Macy Gray'in serseri "Bağışlaması".

Little Richard'a bağladığınız örnek video, rahat bir törpünün tam tersi. Biz buna "eziyet", "hırıltı" veya "çakıl" derdik. Esasen bir sahada "çığlık atıyor". Notaya vuruyor ve ardından kontrollü bir çığlık ya da hırıltı tonuna neden olmak için daha fazla hava basıncıyla arkasından daha fazla sıkıştırıyor. Bu aynı zamanda yüksek seviyeli modern bir rock şarkıcısı tekniğidir. Doğru yerleştirildiğinde, bir şarkıya lezzet katabilir ve yüksek notadaki sesi koruyabilir. Yanlış yapılırsa, boğazınızda kırık cam kar fırtınası gibidir.

İşte bunun çok güzel bir açıklaması. Öğretim tekniğinde birçok özel terim kullanıyor, ancak denemeden önce ne yaptığını anladığınızdan emin olun.

Şarkı söylemeye güvenle "metanet" katın.


cevap 3:

Aradığınız ses, benim "bozuk" ses olarak bildiğim şeydir - ancak sesinizi kırmanın sonucu DEĞİLDİR. Sesli harf ve nota, ham bir duygusal ifadeye daha yakın bir şey getirmekle bağlantılıdır, örneğin ikna edici bir aktörün öfke, heyecan ve hatta neşe gibi önemli anlarda kullanması gerekir.

Bu, ham duyguya doğrudan ses vermenin ilahi enerjinin bir parçası olarak deneyimlendiği belirli bir tür Siyah Amerikan kilisesinin şarkı söyleminin bir parçasıdır. Ve Afrika'da ve birçok yerli kültürde olduğu gibi, şarkı söylemek çok fiziksel bir aktivitedir ve genellikle aynı zamanda ruhsal kaygılarla bağlantılıdır. Little Richard hayatı boyunca en az iki kez rock'n roll yapmaktan ve papazlık yapmaktan vazgeçti. (Örneklerinizdeki beyaz şarkıcılar bu geleneği kopyalamaya çalışıyor.)

Öyleyse, "gerçek" hisler ve duygular ile ruhsal duygular arasında nasıl bir köprü kurarsınız ve onları kendi sesinizin sesiyle duyurabilirsiniz?

Bazı öneriler: fiziksel tiyatro dersi alın, duygusal terapi çalışması yapın, bir Roy Hart ses öğretmeni bulun veya birkaç Roy Hart dersi almış ve bunu kendi ses pratiğine yeterince entegre eden birini bulmanızda size yardımcı olabilir. şarkı notalarının ve kelimelerin kontrolü ile bunu ham duygusal ses anlarıyla yapmanın serbest bırakılması arasında köprü. PS Roy Hart, 1975'teki ölümüne kadar 7 yıl boyunca kendi öğretmenimdi.


cevap 4:

İşte birkaç ipucu: Sesini zorlamamayı öğrenmen gereken ilk şeylerden biri boğazından değil mideden şarkı söylemektir. Şarkı söylemeye başlamadan önce teraziler üzerinde çalışın ve ses aralığınızı test edin. (youtube videolarını arayın). Egzersiz yaparken bol su için, yoksa boğazın kurur.

Bunu deneyin ve işe yarayıp yaramadığını bana bildirin.


cevap 5:

bu bağlantıyı kontrol et

Şarkı Söyleme İpuçları