verizon fios yönlendiriciye mac adresi nasıl eklenir


cevap 1:

Yönlendiricinizin sıfırlanması veya hatta bir güç döngüsünün size yeni bir IP adresi alması pek olası değildir. Cihazınıza bir IP adresi atandığında, buna "kiralama zaman aşımı" verilir. Bu, IP adresinin cihazınıza kiralanmasının zaman aşımı süresi için geçerli olduğu ve kiralama süresi dolana veya yukarı akış yönlendiricisi sıfırlanana kadar bu IP adresine başka hiçbir cihaz atanmayacağı anlamına gelir.

Zaman aşımı süresinin sonunda, cihazınız açıksa ve ağa bağlıysa yönlendirici kira sözleşmesini otomatik olarak sıfırlayacaktır. Cihazınız kullanılamadığı için bir IP adresi yenilemesinin başarısız olması durumunda, yukarı akış yönlendiricisi IP adresini geldiği adres havuzuna geri döndürür ve bu da adresi başka bir cihaz için kullanılabilir hale getirir. Genel olarak, kira süresi dolana kadar, yönlendiricinizin araya giren sıfırlamalarına veya güç döngülerine bakılmaksızın, sizindir.

Bazı ISS'ler daha da ileri gider ve cihazınızın MAC adresini belirli bir IP adresi havuzuna bağlar, böylece cihazınız kapalı olsa bile, ağ yönlendiricisiyle bağlantı kurar kurmaz ona ya aynı adrese ya da ona çok yakın bir adrese atanacaktır. . Bu, statik bir genel IP adresi gibi görünmeye başlar, ancak adreste, o IP adresini temel alan bir web sunucusu çalıştırın demek için adresi kullanamayacağınız kadar yeterli varyasyon koymanın yolları vardır. Bu durumda, uzun bir süre kapalı kaldıktan sonra bile, cihazınızın aynı veya çok benzer bir adresi alma olasılığı yüksektir.

Kiralama zaman aşımı süresi için belirli bir standart yoktur, bu nedenle her ISS, ağları için mantıklı olanı ayarlar. Kiralama süreleri 30 dakika kadar kısa olsa da, genellikle birden çok saate ayarlanır; 6 ila 24 saat. Potansiyel olarak yeni bir adres almak için cihazınızı bu kadar uzun süre çevrimdışı tutmanız gerekir. Kontratınızı teslim etseniz bile, yine de aynı IP adresini alamayacağınızın garantisi yoktur.


cevap 2:

Muhtemelen değil. Yönlendiricinin MAC adresi değişmeyeceğinden, yukarı akış DHCP sunucusu muhtemelen en son verdiği aynı IP adresini verecektir.

Genel olarak, yönlendiricinizi sıfırlamanız ve tüm DHCP kiralama süresi boyunca kapalı tutmanız gerekir, aksi takdirde muhtemelen ya öncekiyle aynı IP'yi verecektir.

Ayrıca, yönlendiricinin donanım MAC adresini değiştirmeye çalışmamanızı tavsiye ederim, çünkü bazı ISS'lerin geçerli MAC adreslerine bağlı bir Erişim Kontrol Listesi vardır ve bu senaryoda, daha önce onlara yeni MAC adresini vermek için teknik desteği aramanız gerekir. İnternete erişmenize izin verir.