musescore'da akor adları nasıl eklenir


cevap 1:

Bundan önceki diğer cevabın soruya hiç cevap vermediğini fark ettim. Notalar bir dizi gitar akoruna nasıl dönüştürüleceğini söylemiyor. Size ChordPro formatını ve çeşitli kullanışlı araçları nasıl kullanacağınızı anlatır, ancak bu, kılavuz sayfanızda hangi akorları göstereceğinizi bildiğinizi varsayar. Sorun da bu, değil mi? Bilmiyorsun! Beş satırlık personelin üzerinde akor isimleri yazılmayan bir nota piyano partisyonuyla başlıyorsunuz ve "Bunu bir gitarda nasıl çalarım?"

Cevap veriyorum çünkü aynı soruyla karşılaştım ve bu görevi yerine getirmenin bir yolunu bulmam gerekiyordu. Genel olarak, çok fazla insan bunu yapmak için iyi bir yol önermeye muktedir veya istemez. Planım işe yarıyor. Çalmak ve söylemek istediğim şarkılar için akor ve lirik başlıklar hazırlamak için her zaman kullanıyorum.

Çoğu piyano çalgıcısı pek yardımcı olmuyor çünkü sol el bölümü için nota akorunu akorla geçseler bile (akorları gösteren birleştirilmiş notalara sahip alt beş satırlık personel), söyledikleri akorların isimleri genellikle aren Akorlar basit üçlüler olmadığı sürece gitaristlerin kullandıkları isimlerle aynı. Örneğin, bir piyanist size "Fm6" diyebilir, ancak bu akorun nasıl çalınacağını bilen bir gitaristin buna "Dm7 ♭ 5" demesi daha olasıdır. Bu iki akor birbirinin tersidir, ancak her iki enstrümana aşina değilseniz, bunu bilmeyebilirsiniz, Bunun gibi birkaç çift akor türü vardır. (Başka bir örnek: 6. akor ve kökünün göreceli minörün küçük 7. akorları, örneğin bir C6 ve Am7) Bir piyanistten bu konuda size yardım etmesini isteyebilirsiniz, ancak doğru bir cevap beklemeyin.

Gitaristler de genellikle pek yardımcı olmuyor çünkü personel notasyonunu okuyabiliyor olsalar bile, piyano için nota nota nota analizleri yapmaktan hoşlanmıyoruz. Eşek çalışmasını atlamayı ve gitar akorlarını gösteren bir ana sayfa veya başka bir sahte kitap bulmayı tercih ediyoruz. Çoğu zaman bu daha verimli bir çözümdür. Mevcut bir ana sayfa bulamazsak, genel uygulama, bir kaydı dinleyerek ve anahtar imzası için standart akorları deneyerek "kendi başınıza yuvarlamaktır". Bu yöntem çoğu zaman yeterince iyi çalışır, ancak aynı zamanda interneti karıştıran amatör kurşun sayfalardaki hatalı akor ilerlemelerinin kaynağıdır. İnternette tamamen sahte olan bir şarkı için ne sıklıkla başrol sayfası buldunuz? Sahibim. Çoğu.

Bazen, piyano skoruna bakarak doğru gitar akorlarını bulmanın yerini hiçbir şey tutamaz. Bu olduğunda, siz de benim gibi sorunuzu soruyorsunuz. İşte önümüzde bazı notalar ile buradayız. Ne yapalım?

  1. Bunu yapmak için, temel şifre çözme yeterlilik seviyesinde personel notasyonunu okuyabilmek gerekir. Anahtar imzaları ve personelin neresinde olduğunu anlamanız gerekir. Yani, '♪' gibi bir nota bakabilmeli ve çubuğun üzerindeki noktanın yerine bunun bir A ♭, bir D veya bir C♯ olduğunu söylemelisiniz. Deşifre okuyarak bir puandan piyano çalabilmeyi, tanımlamada hızlı olmanıza gerek yok. Sadece personeldeki tonları tanımlayabilmeniz ve anahtar imzasında keskin veya düz işaretleri uygulayabilmeniz gerekir.
  2. Bir sonraki yapılacak şey, gitar akorlarını ton kombinasyonlarından tanımlamak için bir araç çalıştırmaktır. Etrafta bunlardan çok var. Şu anda en sevdiğim şarkı: Identify Guitar Chords - Chord.Rocks Bir şampiyon gibi çalışıyor. Cevabın geri kalanı için, onu kullandığınızı varsayacağım. İnternette ücretsiz olarak daha iyi bir şey bulursanız, lütfen bu cevaba bir yorumda bunu belirtin.
  3. Skordaki her bir sol el bölümü (bas nota anahtarı) piyano akoru için, en düşük perdeli tondan en yüksek perdeli tona kadar tonların ne olduğunu bulun. Örneğin, hepsi bir nota üzerine yığılmış bir D, bir F, bir G♯ ve bir C varsa, bu dört tonlu bir akor veya bir tetrad'dır. Akordaki tüm tonları tanımlayın. Gerekiyorsa bir yere not edin, ancak hepsini aldığınızdan ve anahtar imzasından herhangi bir keskin veya daire uyguladığınızdan veya doğrudan yanlışlıkla yapıştırdığınızdan emin olun.
  4. Akor tanımlama aracınızda. Klavye üzerinde herhangi bir yerde akorun tüm tonlarını tıklayın. Her ton için farklı bir dizi kullanmanız gerekir. Parmak tahtasını ezberlemenize bile gerek yok çünkü araç, etkileşimli modeldeki her perde konumunda ipin üzerine geldiğinizde tonun harf adını görüntüler. Üç tonu girdiğiniz anda, bir triadın adı genellikle sonuçlar kutusunda görünecektir. Akorun son tonuna tıkladığınızda gösterilen bir şey olmalıdır. Örneğimiz iki, Dm7 ♭ 5 ve Fm6 gösterir. İkisi de doğru çünkü aynı dört tona sahipler. Bunları yazın. Bu, sorunuzu yanıtlıyor. Tanımlamak istediğiniz her akor için bu prosedürü tekrarlayın. Akorların adlarını bulmak istediğiniz tek şeyse şimdi çıkabilirsiniz. Bir şarkıda akorları çalmak için bu bilgiyi nasıl kullanacağınızı öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.
  5. Sonuçlar kutusunda akorun sağındaki "Görüntüle" düğmesini tıklayın. (Önce Fm6'yı deneyin.) Bu, tarayıcınızda aynı gitar boynu maketi ile başka bir sekmeli sayfa açacaktır. "Varyasyonlar" etiketli parmak tarifleri olan bir düğme sütunu vardır. Akoru çalmanın farklı yollarını görmek için her bir düğmeye tıklayın. Kullanabileceğinizi düşündüğünüz her şeyi yazın. (Düğmeye parmak tarifini yazacağım, ancak bunu daha yararlı bulursanız küçük bir şema çizebilirsiniz.)
  6. Parmaklama seçeneklerinden hiçbirini beğenmezseniz, "Tüm Notlar" ı tıklayın. Bu size akorda çalabileceğiniz tüm tonları gösterecektir. Daha çok sevdiğiniz akoru parmaklamak için başka bir yol bulun. Ancak, akordaki tüm tonları en az bir kez çaldığınızdan emin olun, yoksa gerçekten doğru akor değildir. Bunu her zaman yapıyorum çünkü akoru çalarken altı telin tümünü çalmanın yollarını bulmama yardımcı oluyor. Aynı ölçek tonunu bir veya iki oktav aralıklarla çalmak daha zengin bir ses verir.
  7. Önerilen herhangi bir şeyden hoşlanmıyorsanız veya kendiniz bulabiliyorsanız, akor tanımlama sayfasına gidin ve aynı akor için alternatif adlardan biri için "Görüntüle" düğmesini tıklayın. Örneğimiz için, şimdi Dm7 ♭ 5'i deneyin. Bu, Fm6'nın tersine çevrilmesi nedeniyle farklı bir varyasyon kümesi gösterecektir. Dm7 ♭ 5, XX0111 için gösterilen ilkini, çoğu zaman Dm7 ♭ 5 veya Fm6 için kullanıyorum. Caz ve bossa nova gitaristleri X5656X'i çok seviyor. Bununla birlikte, bu araç tarafından gösterilmeyen, son derece kullanışlı ve oynaması kolay bulduğum bir parmak var, Try XXAA9A. (A = 10, B = 11…) Çalınan en düşük ton bir C olduğu ve kök olarak C kullanan bu dört tonla standart bir akor olmadığı için listelemiyorlar. Yine de bir gitarist için harika çalışıyor çünkü boynun herhangi bir yerinde küçük bir 6. akor için kullanabileceğiniz dört parmak şeklinden biri. Beş veya altı teli çalmak için iki tanesi barré ile kullanılabilir (Em6 = 022020 ve Dm6 = X00201) ve ikisi sadece dört en yüksek perdeli dizgiyi kullanır (Am6 = XX2212 ve Fm6 = XX0111). Bu kalıpları bilmek istediğiniz herhangi bir m6 veya m7 ♭ 5 akorunu yakın çevrede başka şeyler çalıyor olduğunuz gitar boynunda çalmanıza izin verir.
  8. Anladığınız akorları kullanarak bir kurşun levha oluşturun ve nasıl ses çıkardığını görün. "Varyasyonlar" listesinin çok kullanışlı olduğu yer burasıdır. Aynı akorun farklı çevirileri farklı seslere sahip olacak, bazıları müzik parçasındaki herhangi bir noktada diğerlerinden daha iyi ses çıkaracak. En çok hangi varyasyonu veya alternatif akoru (XXAA9A'm gibi) beğendiğinizi görmek için deney yapın. Akorlar arasındaki hızlı değişimleri kolaylaştırmak gibi, kolaylık sağlamak için sık sık farklı varyasyonlar kullanacağım.

cevap 2:

Büyük zorluklarla.

Logic veya Müzik XML'i üretebilecek başka bir şeyle puanladıysanız, bunu bir akor sayfasına dönüştürmek oldukça basit bir mesele olmalıdır. Bunun dışında, web'deki birkaç deneysel komut dosyası dışında, kimsenin bunu yapacak bir yöntemi yok gibi görünüyor.

Yapmak istediğim bir şey, tam puanlı, sözlü ve akorlu şarkılar yazmak ve ardından bunları şarkıcı için bir ana sayfa ve gitarist için ChordPro formatında bir akor / şarkı sözü sayfası olarak çıkarmak.

Basit bir soru gibi görünüyor, ancak hiçbir çözüm yok gibi görünüyor.

Yani, bunu elle yapmalısın.

Açık farkla en iyi yol şarkıları ChordPro formatında girmektir. Bu, esasen şarkı sözlerini yazmak ve [G7], [C6] gibi heceden önce akorları eklemek anlamına gelir. OnSong gibi bir ChordPro yorumlayıcısı onu okuduğunda, akorları satırın üstüne koyar. Yazı tipi boyutunu değiştirdiğinizde başka herhangi bir şey değişmeye başlayacaktır.

Müziğinizin kelimeleri yoksa, | / / / / | biçimlendirin ve akoru doğru vuruşa yerleştirin.


Akorları çözmediyseniz, işler biraz daha karmaşık hale gelir. Bir bilgisayar size hangi akorun çalındığını söyleyebilir, ancak henüz bir skoru makul bir akor setine dönüştürebilecek bir bilgisayar bulamadım (yani, her notayı değiştirmemek ve yarıda C13 gibi akorları dahil etmemek) .

Bunun yerine, müziği (belki kafanızda) dinlemeli ve önemli akor değişikliklerini belirlemelisiniz. Kadanslarda veya özellikle önemli unsurlarda daha hızlı değişikliklerle, bir çubuk genellikle doğru olduğunda. Her notayı hızlı bir şekilde değiştirirseniz, ses dalgalı olacaktır. Genellikle akorun ne olması gerektiğini duyabilirsiniz, ancak yazdıklarınızdan yola çıkmanız gerekebilir. Bunu yapmak için, çubuktaki tüm geçen notaları hesaba katın ve bas notalara ve vurgulanan notalara bakın. Bazen hareketli bir bas çizgisini veya çok akordu belirtmek istiyorsanız [G7 / C] gibi bir eğik çizgi akoruna ihtiyacınız olabilir.

Teknik olarak, içinde D olan C C9'dur, Bb atlanmıştır, ancak baskın bir yedinci akorun tatlılığını istemiyorsanız, bunu C ekleyerek 9 veya C2 olarak yazmalısınız çünkü aksi takdirde bir gitarist Bb'yi varsayacaktır. . C11 veya C13 yazmanın bir anlamı yok. Kimse ne olduklarını hatırlamaz ve her halükarda C13, F ölçeğindeki tüm notlar olan CEG Bb DFA içerir. Ne demek istediğinizi yazmak daha iyidir, örneğin C 6/9 veya Bb / C ( vb).


cevap 3:

Aslında burada birden fazla soru var.

1. Bir armoni oluşturmak için bir melodi ile hangi akorları koyacağınıza nasıl karar verirsiniz?

2. Piyano için yazılmış bir armoniyi gitar için bir akor çizelgesine nasıl dönüştürürsünüz?

İlk durumda, içinde olduğunuz anahtara karar vermek için anahtar imzasını kullanın. Yalnızca 12 olasılık vardır.

Sonra o anahtarda hangi modu kullandığınıza karar verin. İyon dili (veya ana mod), anahtar ölçekle aynı notada başlar. Genellikle melodinin son notası mod ölçeğinin başlangıç ​​notasıdır ve melodinin orta noktasındaki nota genellikle bu skalanın beşinci notasıdır. Unutmayın, hiçbir keskin veya daire C'nin ANAHTARI değildir, ancak bu anahtardaki ölçek başlangıç ​​notuna dayalı olarak, İyonca (ana, anahtarın ölçeğiyle aynı) ve Aeolian (küçük, ayın 6'sında başlar) dahil olmak üzere 7 modal olasılık vardır. 1700'den sonra müzik için olağan seçim olan anahtar ölçeği). Ne yazık ki, bu modlar, türden hiçbir şey olmadıklarında genellikle "anahtarlar" olarak adlandırılır. Bu, majör veya minör veya diğer moddur. Tam liste: 1 = İyonya, (veya büyük) 2 = Dorian, 3 = Frig, 4 = Lidya, 5 = Karışım, 6 = Aeolian (veya küçük) ve 7 = Locrian. Pratik yaparak, sadece melodiyi çalarak modu duyabilirsiniz. Anahtar, kullandığınız nota kümesidir, mod, ölçeği başlattığınız notadır.

Hangi modu kullandığınızı öğrendikten sonra, o modun 1-4–5 akorlarını melodinin bu akorlara uyup uymadığına bağlı olarak melodiye uygulamayı deneyin. (Genellikle melodi 1 akorla biter ve orta noktadaki 5. akor 5 akor olur.) Son iki not 4–1 aralığı ise, son iki akor 4–1 olacaktır (bir plagal kadans) ve 5-1 ise standart bir kadans. Aksi takdirde son iki akor, melodinin notaları dikkate alınarak seçilmelidir.

İkinci durumda, işiniz aslında çok daha kolay. Melodinin her notası için, piyano aranjör aslında akorda hangi notaların olduğunu size göstermiştir. Bu, hangi notaların (ve dolayısıyla akorların) melodiye uygun olduğuna karar vermeyi çok kolaylaştırır.

Bunların notasyonu için, herhangi bir nota ait herhangi bir enstrümanda gitar akorlarını müziğin üstüne yazmanıza izin veren “cntrl-K” işlevine sahip Musescore adlı ücretsiz bir program kullanıyorum. Sadece bir düzenlemede kullanmak istediğim akorları bulmak için kullandığım zaman bile kullanışlı buluyorum. Tabii ki, eski moda gidebilir ve akoru kağıdın üzerine asanın yukarısına çizmek için kalem kullanabilirsiniz. Otuz yıldır yaptım, ama sonra, kar fırtınalarında okula iki mil yürüyen yaşlı bir osuruğum ...


cevap 4:

Bu çaba için teknik bir terim harmonik analizdir. Müzik teorisini öğrendiyseniz, zorluk daha kolay olacaktır. Değilse, başarılı olmak için hala iyi bir şans yakalayabilirsiniz.

Birinci adım: Anahtar imzaları tanımlayın. Ardından, kompozisyonu üç ila dört çubuklu bölümlerde görsel olarak okuyun. Her çubuktaki not adlarını not edin ve aralıkları tahmin edin. Müzik el yazmasındaki akorlar, siz ilerledikçe kendilerini gösterecektir. Nota adlarını kullanarak tonların sırasını hesaplayabilirsiniz. Muhtemel kök, 3., 5. ve 7. tonları tanımlayabilmek için notaları yığınlayın. 2., 4. ve 6. tonlara gerginlik denir. Süsleme için gerilimler kullanılır, akor tonlarını tanımladıktan sonra bu tonları dahil edin. Bu işlemi küçük birimler halinde tekrarlayın. Akor ilerlemenizi oluştururken, notalarınızı akor tanımlarınızla eşleştirebilirsiniz. Doğruluğun kanıtı oyunda.

İlerledikçe, harmonik kadansı da öğrenebilirsiniz. Harmonik kadans, bir kompozisyonda veya akor ilerlemesinde akorların işlevini tanımlar. Akor çizelgeleri oluşturmayı öğrendikçe, hangi akorların yedek olarak kullanılabileceğini gözlemleyebilirsiniz. Bu bilgi parçası, kendi çalışmalarınızı bestelemek için seçeneklerinizi genişletmenize yardımcı olacaktır.

Harmonik analizi yürütme hissini elde etmek için bu alıştırmaya kolay melodilerle başlayın. Bu deneyim, müzik deneyiminiz için değerli bir varlık haline gelecektir.

İyi şanslar!


cevap 5:

Notalar her zaman en üstte akorlara sahip değildir, özellikle klasik notalar. Tabii ki klasik müzikte bu genellikle sayfadakini tam olarak çalmanızı istedikleri içindir, ama ya istemezseniz?

Müzikteki yazılışlara bakarak ilgili akorları bulun. İşte bir örnek.

Görünüşe göre bu notalar bu versiyonu 60'ların Batman yapımcıları tarafından yapılmış ...

Böylece melodinin başladığı yerde akor yoktur, bu NC'yi işaretleriz; "akor yok" anlamına gelir. Sol elin girdiği yerde AEA'yı görürüz - bir tür A akorunun göstergesi. Daha sonra sağ el oyunu C'yi görürüz ve E ve A'yı tekrar ederiz. Üçte bir düzenlendiğinde, CEA ACE veya A minördür. Bu çizelge daha kolay bir düzenleme olmalı, çünkü sol el bir sonraki akor değişikliğindeki orijinal ile aynı değil, ne olursa olsun. Burada EG # B - bir E akorumuz var. İkinci sondan sonra, tizde E ile CGC'yi görüyoruz, bu bir C akorudur ve bu böyle devam eder.

Akorları bulduğunuzda, melodiyi yeniden yazabilir ve akorları üzerine yerleştirebilirsiniz. Akor çizelgeleri bir dereceye kadar belirsiz olmak ve oyuncunun kendi kararlarını vermesine izin vermek içindir. Onlar üzerinde çalışmaya başlıyorsanız, bunun gibi basit bir parça öneririm.


cevap 6:

Akor çizelgeleri bir tür kısaltma olarak düşünülebilir. Akor değişiklikleri, melodi ve gerekli olduğu düşünülen diğer melodik veya ritmik kısımlarla birlikte şarkının formunun bir taslağını sunarlar (ör. Yazılı bir bas veya dolgu; bunun örnekleri Miles Davis melodisinin bas hattını içerir " Ne olmuş yani"). Diğer müzikal kararlar, zevk ve üslup normları dikkate alınarak, sanatçılar tarafından alınacaktır.

Bu nedenle, yazılı akor değişiklikleri olmadan bir piyano / ses transkripsiyonu gibi bir şeye sahipsek, onu bir akor grafiğine dönüştürmek, büyük ölçüde parçayı temel öğelerine indirgeme işlemidir. Unutmayın ki kısalık buradaki dostumuzdur. Tüm detayları isteseydik, tüm notalar önümüzde olurdu. Daha ziyade, hedefimiz yetkin bir oyuncuya sahaya girmesi için yeterli bilgi vermektir.

Hangi akor sembollerinin dahil edileceğini bulmak biraz teori içerir. En büyük ipuçlarınız tipik olarak parçanın içinde bulunduğu anahtar ve bas çizgisindeki notaların işlevleri olacaktır.

Temel örnek:

Yukarıdakiler aşağıdaki gibi yeniden yazılabilir:

Bas hattında beliren bir notanın onu yeni bir akorun kökü yapmayacağı gözlemlenebilir. Bununla birlikte, çoğunlukla daha düşük bir yapı akor tonu olacaktır (kök, 3. veya 5.). Yazılı akorlara benzer şekilde çalışan daha çeşitli akorları dahil etmek için bunu da revize edebiliriz. Eğik çizgi akorlarından herhangi biri yedinci akor olarak yeniden yazılabilir. Daha renkli hale getirmek veya beklenmedik bir şey yapmak istersek yeniden uyum sağlayabiliriz, ancak yine, biraz teori bilgisine sahip olmak yardımcı olur.

Bu yardımcı olur umarım.


cevap 7:

Notalar kullanmıyorum, ama yapsaydım… .. Sadece notaları kendi konumlarına alıp çalarım ve adı şarkının anahtar imzasında tutarak akoru yazardım. Bu, kurutucuya atmak yerine kurutmak için elbise asmak gibi bir şey. Çamaşır ipi sıralı ve karmaşık bir kıyafet karmaşasından ziyade belirli bir estetiğe sahip.

Bunun yerine bir nota anahtarına bakarsınız ve hangi mote yığınlarının akorlara dönüşeceğini seçersiniz. Bunun zaman işaretiyle de ilgisi var.


cevap 8:

Akorlar, eşzamanlılıkları özetleyen müzik jestlerinin kısaltmasıdır. Bunlar arpejler, cambiata figürleri, staccato ritmik figürler ve hatta lirik legato melodilerini içerebilir. Çoğu akor en az üç nota içerdiğinden, perdelerin aynı anda nerede çaldığını ve bu zamanlarda hangi akorların oluştuğunu görmek için bir puan gözden geçirilebilir. Bir müzik parçasının anahtar imzası dışında çok az tesadüfi (keskin ve düz) varsa veya hiç yoksa, armoninin çoğu kromatik değil diyatonik olacaktır.

Açık bir nota veya piyano müziği parçasındaki akorları tanımlamak için, önce majör, minör, dominant, majör yedinci, azalmış yedinci, artırılmış ve dörtlü akorlarınızı bilmeniz gerekir. Üçlü yapılar ve işlevsel uyum hakkındaki bu bilgi, örneğin size EGC perdelerini aşağıdan yukarıya doğru içeren bir akorun E akoru değil, basta üçüncü olan bir C majör akoru olduğunu söyleyecektir.

Bu nedenle, hangi perdelerin çakıştığını görmek için puanları inceleyin, işlevsel ton uyumunu öğrenin ve bu akorları diyatonik ölçek dereceleri için kurşun levha sembolleri veya Roma rakamları kullanarak tanımlayın. Birkaç yüz kez yaptığınızda, gerçekten iyi olacaksınız.


cevap 9:

Müzik teorinizi biliyorsanız, notalara bakın ve ölçü başına temel akorun ne olduğunu bulun. Notalarınızın üzerine yazın. Şarkının muhtemelen 4 akoru olacak akorlarını bulduğunuzda, kelimeleri yazabilir ve şarkı sözlerinin üzerine akor adlarını ekleyebilirsiniz.

Şarkı yeterince popülerse, tüm bu zahmete girmeden önce çevrimiçi olarak bazı akor çizelgeleri bulabilirsin.


cevap 10:

Tipik olarak piyano müziği alıp ilgili gitar akorlarını anlayabilirsiniz. Bunu yapmak için müzik okuyabilmen gerekiyor. Bazen bir akoru açıkça temsil eden not yığınları (genellikle sol el) vardır. Diğer zamanlarda arka arkaya çalınan notalar vardır, yine bir akoru temsil ederler. Sadece farklı şekilde düzenlenmişler. Bunu anlamak için her bir akordaki ayrı notaları bilmeniz gerekir. Ama çok yapılabilir. Mesele şu ki, bunun sizin için çalışmasını sağlamak için müziği iyi okuyabilmelisiniz.


cevap 11:

Sahip olduğunuz tek şey bir piyano partisyonuysa, akor değişikliklerinin ne olduğunu belirlemeniz ve ardından akor sembollerini yerleştirmeniz gerekecektir. Eğitiminiz yoksa, bunu sizin için yapacak birini bulmanız gerekebilir. İyi bilinen bir müzik parçasıysa, muhtemelen bir dereceye kadar zaten yapılmıştır ve internette bulabilirsiniz. Bu, doğru olduğunu garanti etmez.