bir tekneye yüzdürme nasıl eklenir


cevap 1:

Küçük kedimin (1980'lerin yelkenli katamaranı) köpükle doldurulmuş "batmaz" fiberglas gövdeleri vardı. Köpüğün çoğu dikdörtgen strafor bloklardı, ancak bloklar ve gövdeler arasındaki düzensiz şekil poliüretan köpükle doldurulmuştu (bu daha pahalıdır, ancak yerinde köpürtülebilir). Poliüretan köpük, sörf tahtaları gibi özel ürünler yapmak için oldukça kolay bir şekilde şekillendirilip polyester reçine / cam ile kaplanabilirken, reçine straforu çözer, bu yüzden pratik değildir.

Hava da iyidir. Açık deniz yarışları için ISAF düzenlemeleri, yüzer bölmelerin köpük ile doldurulmasını veya örneğin "Vidalı tahliye tapaları veya bir inceleme portu takılabilen ancak yarış sırasında kapalı kalması gereken özel, boş, kapalı bölmeler" gerektirir


cevap 2:

Normalde bir tekneye batmasını önlemek için hiçbir şey koymazlar. Bir teknenin iç hacmi sudan daha hafif olduğu için yüzer.

Sağlam bir GRP gövdesi olan 17 tonluk bir teknem ve onu dik tutmak için omurgada 5 ton kurşun var. Tekneler, fiberglas, çelik, alüminyum, beton veya ahşap gibi hemen hemen her malzemeden yapılır. Bu malzemelerin çoğu kendi başına batardı. Burada amaç suyu dışarıda tutmaktır.

Bir denizaltı düşünün. Yapının çoğu, hava veya su içerebilen tanklardan oluşur. İçine su koyun ve suyun altına çeşitli derinliklere gidebilirler çünkü iç hacmin çoğu etrafındaki suyla aynı yoğunluktadır. Tanklara su yerine hava koyun ve yüzer.


cevap 3:

Tekneler, yoğunlukları fit küp başına 63 pound'dan az olduğunda yüzer. Bu, suyun yoğunluğundan daha azdır ve teknenin yüzmesine neden olur.

Kaldırma kuvveti, tekne tarafından kapsanan hacmin bir fonksiyonudur, ne yapıldığından değil. Petrol tankerlerini yüzdürmek için köpük dolu doldurmuyoruz. Yüzbinlerce ton ağırlıkları su tarafından desteklenir, çünkü çevreleyen sudan daha az yoğunluk yaratan büyük bir hacmi kapsar. Aynı şey küçük bir yelkenli için de geçerli.

Tekne yapımında strafor veya diğer yüzer malzeme kullanılıyorsa, bu güvenlik içindir. Malzeme suyun girmesini engeller ve küçük bir teknenin su dolu olsa bile batmasını önleyebilir. Malzeme, teknedeki toplam su hacminin batmasına izin verme noktasına gelmesini önlemek için ekstra yüzdürme sağlar.


cevap 4:

Yelkenli teknem hava geçirmez bölmelere sahip olacak şekilde değiştirildi. Önde, çarpma bölmeli pruva bölmesi var. Bu alana su geçirmez bir kapıdan erişilir. Kıç bölme de aynı şekilde değiştirilecek.

Ana kabinde her iki tarafta ikişer adet olmak üzere dört adet su geçirmez bölme bulunur.

Tüm bölmeler depolama için kullanılır, ancak yüzer hava için de önemli bir alan vardır.

Köpüğüm yok, buna yer yok.

Bazı teknelerin su basan bölmeleri doldurmak için şişirilebilir iç lastikleri olduğunu duydum.

Bir tekne, sadece yanlış sıkışmış hava ile uzun süre yüzebilir, bir söz vardır, yelkenli teknenizi yalnızca can salına çıkmanız gerektiğinde terk edersiniz… ..


cevap 5:

Aşağıda iyi cevaplar.

Masanın üzerinde duran şişirilmemiş bir balona bakın. Onu helyumla doldurun ve yükselmesini, yükselmesini ve yükselmesini izleyin. Boş balon havadan ağırdır. Atmosferdeki havadan çok daha hafif olan helyumla dolu balon, hacmi artık içinde yüzdüğü havadan daha hafif olduğu için yüzüyor.

Gemiler biraz aynı şekilde. Yassı bir çelik levha suda batacaktır. Bir tekne gövdesi, hatta bir fincan şeklindeki aynı çelik plaka, köpüksüz veya başka herhangi bir şey olmadan yüzer.


cevap 6:

Basit kelimelerin gösterdiğinden daha karmaşık olan birçok soruda olduğu gibi - duruma göre değişir.

Küçük tekneler ve küçük botlar için kullanılan köpük çoğunlukla polistiren, Strafor'dur.

Belçika hattı ETAP gibi daha büyük tekneler için, gövde ve iç çıtalar arasındaki boşluklar püskürtülmüş bir polietilen köpükle doldurulur. Bu, polistirenden biraz daha yoğundur ve geçirimsiz olmamasına rağmen nem girişine karşı daha az hassastır.


cevap 7:

Çoğu tekne, su dolu olsa bile batmaz hale getirme çabasıyla, köpüklü köpük kullanmaz. Bouyancy hesaplanabilir, wiki üzerinde iyi bir primer var

Yüzdürme - Wikipedia

Su, gövdenin dışında kaldığı sürece tekne yüzer. Bu bütünlük kaybolduğunda tekne batmaya başlayacaktır.


cevap 8:

Nadir istisnalar dışında, omurga botları onları batmaz hale getirecek hiçbir şeyle donatılmamıştır. Tekne, gövdesi suyla dolu olmadığı sürece yüzer. Ancak gövde delinmişse deniz suyu içeri girecek ve tekne batacaktır. Başkaları tarafından bu konu üzerinde açıklanan temel kaldırma kuvveti prensibini zaten anladığınızı varsayıyorum.