siyah çubuklar nasıl eklenir sony vegas


cevap 1:

Mektup kutusu denir. Günümüzde çoğu insan, özellikle de YouTuber'lar bunu daha 'sinematik' olması için kullanıyor, ancak mesele çerçeveleme ile ilgili. (Cevapların çoğu sıkıcı teknik yönleri ele alıyor, daha yaratıcı oluyorum).


En boy oranlarının karmaşık geçmişini atlayarak, HD standardı geliştirilirken televizyon 1.33 en boy oranı (4: 3) ve çoğu film 2.35 en boy oranı (kabaca 21: 9) kullandı. HD standardı geliştirilirken sinema en boy oranının mı yoksa televizyon en boy oranının mı kullanılacağına dair tartışmalar vardı.


Yine de bir saniye yedekleyelim. Başlamak için neden iki ayrı en boy oranı vardı?


Ucuz cevap sadece tarih. Birisi standart bir en boy oranının kullanılması için keyfi bir karar verdi ve herkesin kullandığı buydu. TV ve sinema iki farklı en boy oranı kullandı çünkü tamamen ayrı varlıklar olarak geliştiler.

Yine de farklı en boy oranlarında önemli farklılıklar var.

Daha dar en boy oranları (4: 3) insanları çerçevelemede daha iyidir. Bir insan kafası / gövdesi doğal olarak daha dar bir çerçeveye sığar.

Alternatif olarak, daha geniş bir çerçeve (2.35), başka bir nesnenin yanında birinin başını / gövdesini çerçevelemenize izin verir.

Bu iki en-boy oranı iki benzersiz hikaye anlatma ortamını yansıtır. Televizyonun daha kısa sürede daha fazla bilgi aktarması gerekir, bu da çok fazla bilgiyi aktaran yakın çekimleri anahtar haline getirir. Birinin dikkatini çok kolay bir şekilde tek bir şeye odaklayabilmek istersiniz. Ancak sinemada daha fazla zamanınız ve esnekliğiniz var. Bu, yan yana konum oluşturmak için birden fazla şeyi bir araya getiren daha ilginç ve dinamik çekimler oluşturmanıza olanak tanır.


Tamam, şimdi neden farklı en boy oranlarının var olduğunu biliyoruz, ancak 16: 9 nereden geldi? Peki, o büyük HD standartları sözleşmesini ve argümanları hatırlıyor musunuz?

Birinin parlak bir fikri vardı; 2.35 ile 1.33 arasında yarısına gidelim, bu da yaklaşık 1.78'e geliyor. Bu, hem 4: 3 içeriğin hem de 21: 9 içeriğin o en boy oranında iyi görüneceği ve minimum alan miktarının boşa harcanacağı anlamına gelir.


Şimdi muhtemelen gidiyorsunuz; Tamam harika, ama şimdi bir tarih dersiyle zamanımı boşa harcadın ve gerçek soruma cevap vermedin. Bu adil ve tamamen doğru.

Mesele şu ki, biz insanlar çok alışkanlık yaratıklarıyız. Tüm müzik videosu editörleri, Hollywood'daki havalı çocukları bu geniş en-boy oranlarını kullanarak gördü ve bunu da yapmak istedi. Demek istediğim, gönderdiğim iki resme bakın. Hangisi size daha "sinematik" geliyor?

Bu nedenle günümüzde müzik videolarında da 24 fps, dar alan derinliği ve çok sayıda mercek parlaması alıyorsunuz.

Yani evet, maalesef alan israf edildi, ancak daha "sinematik" bir his elde etmek ve farklı bir kadrajlama stiline izin vermek için boşa gitti.


cevap 2:

Sanırım yapabilirim.

Farklı görüntüleme oranları türleri vardır.

 • Orijinal olan (HD - 1920 * 1080)
 • Geniş ekran
 • Bazen Kare / Daire - profil resminizdeki gibi.
 • Vesika
 • ve bunun gibi.

Dolayısıyla, üstte ve altta boşluklarla bahsettiğiniz, Geniş Ekran görünüm tipi olarak adlandırılır.

Bir tiyatro / Sinema Salonuna giderseniz, Ekranın kesinlikle Geniş olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Masaüstünüzün ne olduğu ile karşılaştırıldığında. Böyle yerlerde, bunun gibi filmler ekrana mükemmel bir şekilde uyuyor. Bu muhtemelen korsanlıktan kaçınmak için yapılıyor, sanırım (Filmin keyfini sadece sinemada tam ekranda çıkarabilirsiniz).

Çoğu film WideScreen'de çekilir. Hatta bazıları HD olarak çekildi. Peki ya Sinema Salonunda?

Sinema Salonları, film başlamadan önce her zaman bir feragatname verir.

Bu resim HD olarak çekilir ve tüm ekrana yansıtılamaz.

Yan boşluklar sinemalarda bırakılıyor ama onları fark etmiyorsunuz çünkü önünüzdeki büyük ekrana zaten dahil oluyorsunuz. Ancak PC / Dizüstü bilgisayarınızda WideScreen söz konusu olduğunda, bunu fark edersiniz çünkü Ekranınızın ne kadar büyük olduğunu tam olarak bilirsiniz.

Umarım neden siyah boşlukların olduğunu anlamışsındır.

Mutlu Filmler.


cevap 3:

Bu, sinemaların 2,35: 1 en boy oranına sahip olduğu tarihle ilgilidir. Bugün videoyu herhangi bir en boy oranıyla sunacak teknolojiye sahibiz.

Bir film ile normal videoyu nasıl kolayca ayırt edebileceğinizi hiç merak ettiniz mi? Neden cep telefonunuzdaki videolar asla bir film gibi görünmüyor?

Örneğin: aşağıdaki resmi düşünün, bu bir filmden ekran görüntüsü gibi görünüyor. İnanın ya da inanmayın bu tamamen psikolojik ve herhangi bir video film gibi görünebilir.

Buna sinematik bakış denir. Youtube'da arama yapabilirsiniz, bu görünüme nasıl ulaşılacağını açıklayan 100'lerce video var. Aşağıda, insanların sinematik görünümü elde etmek için kullandıkları adımlardan birkaçı bulunmaktadır.

 • En boy oranı: 2.35: 1 Beynimiz bu en boy oranını görecek ve bunu bir sinema ile ilişkilendirecek şekilde ayarlanmıştır. Bu, sinematik bir görünüm elde etmek için herkesin yapması gereken ilk şey. Bu olmadan filmin tamamı bir belgesel ya da bir dizi gibi görünürdü.
  • Kare Hızı: Bugün kameralar saniyede 1000 kare bile çekim yapabiliyor, ancak beynimiz bu kadar çok bilgiyi kaydedemiyor. Daha önceki kameralar saniyede yalnızca 24 kare çekebiliyordu ve bu uzun bir süredir standarttı. Artık filmler, saniyede 30 kare ile açıkça daha düşük bir kare hızına indiriliyor.
  • Renk derecelendirme: Bu en önemli adımlardan biridir. Videonun rengi, filmin türünü belirleyebilir. Renk derecelendirme, film türünden film türüne farklılık gösterebilir, ancak genellikle Yeşilimsi, Mavimsi veya sarımsı bir ton vererek videonun tamamını daha renkli yapmakla ilgilidir.

cevap 4:

Basit.

 1. Doğa ve çevre ile ilgili bilgileri tasvir etmeniz veya yakalamanız gerektiğinde, gerçekte gözlerimizin gördüğü gibi 21: 9 veya daha yakın olmalıdır. Yani televizyon, sinema salonu ve hatta daha çok eğlenceye yönelik sekmeler bu orana sahip olacak.
 2. Amaç insanları tasvir etmek veya belge sağlamak olduğunda, bu sadece monitörlerin, cep telefonlarının, dizüstü bilgisayarların vs. neden olduğu amaca hizmet etmeyecektir.

daha geniş bir görüşe sahip olmak için doğal güzellik testini gösteren resim

insanları veya belgeleri tasvir ederken portre görünümüne ihtiyaç duyar

dolayısıyla görsel drama olan filmlerin daha gerçekçi olması için 21: 9 oranında olması gerekir.

21: 9, gerçek hayat oranına daha yakın. Bunu, yazdırma sırasında dikey ve yatay seçeneklerle anlayın. Normal insan etrafına bakarken, 21: 9 oranına çok yakın olan bilgiyi yakalar, dolayısıyla manzara görünümü olarak adlandırılır. 21: 9 oranında çekim yaptığınızda daha doğal görünür ve daha fazla bilgi içerir, bu nedenle gerçek hayat hissine sahip olmak için film veya video 21: 9 olmalıdır. Öte yandan, çoğunlukla belge okumaya veya bilgilere göz atmaya dahil olduğunuz bilgisayarlar için 21: 9'a ihtiyacınız yoktur. PDF'den geçerken 16: 9 bile zorlaşıyor. Daha hızlı bir okuma hızı için, her seferinde bir kez tam satıra bakabilmelisiniz (Bu nedenle yataydan ziyade portre). Hatta gerçek dünyayı anlatan tablolar ve hatta kitaplar fark ederseniz, doğa 21: 9 oranındadır ve romanlar ve ders kitapları portre formatındadır.


cevap 5:

Geniş ekrana yansıtma ile ilgili her şeye sahiptir. Gözlerimiz dikeyden daha yatay görüyor. Bu nedenle, daha iyi bir görsel deneyim oluşturmak için filmler geniş ekran formatında çekilir. Ancak oynadığımız ekranlar videonun kendisinden daha kare. Bu nedenle, görüntülerin deformasyon miktarını azaltmak için, üstte ve altta bulunan küçük kısımlar siyah hale getirilerek görüntülenen videonun dikey genişliği azaltılır. Böylece etkili bir şekilde geniş ekran gibi görünmesini sağlar.

Videonun formatı 4: 3 oranındadır ancak ekranınız büyük olasılıkla 16: 9 formatındadır. Çoğu ekran. Videonun çekildiği formatta düzgün şekilde oynatılabilmesi için ekranın yatay uzunluğu dikeyden daha yüksek olmalıdır. Bu nedenle üstte ve altta siyah çizgiler vardır. Bunu sinema salonlarında göremezsiniz. Ancak yalnızca TV ve bilgisayar monitörlerinde.

Örneğin, bir cep telefonu kullanarak dikey bir video çekip ardından yatay olarak oynatırsanız, siyah şeritler söz konusu videonun sağında ve solunda olacaktır. Video yatay olarak çekildiyse ve dikey olarak oynatıldıysa, çizgiler üstte ve altta görünür.

Kaba açıklamam için özür dilerim. Bildiklerimi ortaya çıkarmak benim için zor. Dil engeli değil ama açıklayamadığım başka bir şey.


cevap 6:

Ekranda görüntülenen bir video olduğunda, en boy oranı adı verilen bir şeye göre görüntülenir. En boy oranı (yatay pikseller) / (dikey pikseller) dir. Yaygın en boy oranları 16: 9'dur (1280x720 piksel veya 1920x1080 piksele karşılık gelir) 16:10 (1440x900 piksel vb.) 4: 3 (1024x768) Şimdi genellikle monitörlerimiz bu en boy oranlarından biridir. Ya video belirli bir en boy oranında (16: 9 diyelim) yapılmışsa ve monitör başka bir ise (4: 3 diyelim) şimdi görüntüleniyorsa video monitörde Squarish olarak görünecek ve videonun şu görüntülerden birinde görüntüleniyormuş gibi görünmesine neden olacak o komik sirk aynaları. Peki videoyu, içerik oluşturucunun görüntülenmesini istediği şekilde nasıl göstereceğiz? Cevap, videoyu mümkün olan en yakın küçük 16: 9 çözünürlükte görüntülemek ve kalan alanı siyah çubuklarla doldurmaktı. Dolayısıyla, bir video 1280x720 (16: 9 en boy oranı) bir monitörde 800x600 (4: 3 en boy oranı) görüntülenecek ve kalan 480 yatay ve 120 dikey piksel siyah çubuklar olarak görüntülenir. Bu şekilde video, daha düşük bir çözünürlükte de olsa, içerik oluşturucunun görüntülenmesini istediği şekilde görüntülenir. Bazen içerik oluşturucular videoyu kasıtlı olarak alışılmadık bir biçimde çeker veya görsel efektler için siyah çubuklar ekler.

Ps. Video oynatıcı uygulamalarında, siyah çubukları kaldıran ancak resmi kareye çeviren 'uzatma modu' adı verilen bir şey vardır. Deneyin!

Düzenle: Resim eklendi.


cevap 7:

Bu siyah çubuklar, sinemaskop uygulamasıyla oluşturulur. Bu, filmin orijinal en boy oranını korurken, geniş ekran en boy oranında çekilen filmleri standart genişlikteki video formatlarına aktarma uygulamasıdır. Elde edilen videografik görüntünün üstünde ve altında matlar (siyah çubuklar) vardır; bu matlar görüntünün bir parçasıdır (yani, video sinyalinin her çerçevesinin). LBX veya LTBX, bu şekilde biçimlendirilmiş filmler ve görüntüler için tanımlayıcı kısaltmalardır. Bu terim, bir mektup kutusu şeklini, postanın gönderildiği duvardaki veya kapıda bulunan, dikdörtgen şeklindeki ve yüksekliğinden daha geniş olan bir yuvayı ifade eder.Tam ekrana, kaydır ve taramaya alternatif olarak kullanılır. geniş ekran bir film görüntüsünün video kasete veya video diske aktarılması. Yatay kaydırma ve tarama aktarımlarında, orijinal görüntü, hedef formatın daha dar en boy oranına, genellikle standart televizyon ekranının 1.33: 1 (4: 3) oranına kırpılırken, sinemaskop, görüldüğü gibi filmin orijinal görüntü kompozisyonunu korur. sinemada. Letterboxing, geniş ekran televizyon ekranları çıkmadan önce 4: 3 televizyon ekranlarında kullanılmak üzere geliştirildi, ancak Panavision 2.35 gibi daha geniş bir en boy oranına sahip bir filmin değiştirilmemiş orijinal kompozisyonunu 16: 9 geniş ekranda temsil etmek de gerekiyor: 1 oran.

Harf kutusu örtüleri genellikle simetriktir (hem üst hem de alt örtüler kabaca benzer boyuttadır), ancak bazı durumlarda resim yükseltilebilir, böylece alt örtü çok daha büyük olur, genellikle örtü içine "sert" alt başlıklar yerleştirmek amacıyla görüntünün üst üste gelmesini önleyin. Bu genellikle mektup kutusu geniş ekran anime onVHS için yapılıyordu, ancak alt matta alt başlıkları "gizleme" uygulaması da daha az yer olsa da simetrik matlarla da yapılıyordu. Blu-ray disk için kullanılan filme bağlı gibi görünse de, resim veya mat içine "yumuşak" altyazıların yerleştirilmesi, kullanılan DVD oynatıcıya göre değişir.

Bu siyah çubukları ortadan kaldırmak istiyorsanız, aşağıdaki bağlantıda verilen talimatları izleyin:

Videonuzdan Siyah Çubukları Kaldırma

Teşekkür ederim :-)

Paylaşıldı !!!


cevap 8:

Neredeyse her tarafında siyah çubuklar olan bazı videolar fark edebilirsiniz (üst ve alt dahil) İşte bu biçimlendirmenin neden görünebileceği:

 • Video dosyası, 4: 3 en boy oranına sığdırmak için video oynatıcının üstünde ve altında yatay siyah çubuklar (sinemaskop) içerir. (Üst-alt siyah boşluk olması durumunda)
 • 16: 9 en boy oranlı oynatıcımız, 4: 3 formatlı bir videoyu oynatıcı boyutlarına sığdırmak için dikey siyah çubuklar (pillarboxing) ekler. (Sağ-sol siyah boşluk olması durumunda)
 • Sonuç, videonun her yerinde siyah çubuklardır (pencere kutusu).

HDTV'den önce televizyonlar ve onlar için oluşturulan video 4: 3 en boy oranını takip ediyordu. 16: 9'luk bir TV'de 4: 3'lük eski en-boy oranında oluşturulan bir videoyu izlediğinizde ne olur? Ekstra alanı doldurmak için her iki tarafta siyah çubuklar görünür.

Bir en boy oranına sahip bir web videosunu farklı bir orana sahip bir kutuya (kapsayıcıya) yapıştırmaya çalıştığınızda da aynı şey olur. Bununla birlikte, önemli bir fark var. Bir TV'nin aksine, siz (veya sitenize video ekleyen kişi) kabın boyutunu çevrimiçi olarak dikte edebilirsiniz. Bu nedenle, videolarınızda neredeyse hiçbir zaman siyah çubuklar görmemelisiniz.

Videonuzu 16: 9 biçiminde kırparak da pencere kutulamasını önleyebilirsiniz.

Kredi : (

Resim

) (

Bağlam

)


cevap 9:

Siyah çubuklar neden bir filmin üstünde ve altında görünüyor?

Çünkü gözünüz daha az zorlanacaktır.

Gözlerle ne ilgisi olduğunu merak ediyor musun?

Size basit bir şekilde açıklayayım.

İnsan gözleri sola, sağa, yukarı, aşağı ve çapraz olarak hareket edebilir.

Şimdi ana yönleri (sol ve sağ, üst ve alt) ele alacağız.

Gözlerinizi bu yönlerde hareket ettirmeye çalışırsanız, insan gözü yukarı ve aşağı hareket ettirildiğinde sola ve sağa göre daha fazla baskı yapar.

Dikey ekranda bir film izlediğinizi hayal edin. Şimdi gözlerinizi yukarıdan aşağıya kaydırmaya çalıştığınızda noktayı anlamalısınız. Gözlerin strese girecek.

TV standartları, izleme deneyimimiz etkilenmeyecek şekilde tasarlanmıştır.

Bu yüzden siyah çubukları tutmak, alanı boşa harcamamak içindir. Bunlar izleme deneyimimizi daha iyi hale getirmek içindir.

Ve sonunda,

Her şeyin bir nedeni var.

cevap 10:

Selam,

Bu çok güzel bir soru gibi görünüyor !!!

Tüm Videolar HD Çözünürlüklerde çekildi ve daha sonra aşağıdaki gibi uluslararası Standartlara dayalı bir Çözünürlüklere dönüştürüldü.

 • Akademi biçimi
 • Geniş ekran
 • Süper 35
 • 3'lü
 • VistaVision

Film Yapımcıları, post prodüksiyon çalışmalarını tamamlamak için yukarıda belirtilen formatlardan herhangi birini kullanır, böylece onları sinemalarda sergileyebilirler.

İçeriği DVD, İnternet İçeriği vb. Diğer amaçlar için 16: 9 Formatında yayınlarlarsa, tüm ayrıntıları bir kez daha alabilmek için post prodüksiyon sürecini tekrar gerçekleştirmeleri gerekebilir,

Uzatma, Kaydırma ve Yakınlaştırma gibi teknikleri kullanırlarsa, görüntünün bir kısmı gözden kaçacaktır.

Bunun yerine, Mektup kutusu adı verilen tekniği kullanırlar (burada Kara Kutuyu gerçek görüntünün üstünde ve altında görebilirsiniz), Uluslararası standardın tüm içeriğini çerçeve kaybı olmadan gerekli formatta kırpar.

Umarım bu yardımcı olur !!!


cevap 11:

Hey uzun süre merak etmeye devam ettim. Ayrıca barlar sadece filmlerde göründü ve bu beni şaşırttı.

Basit cevap, en boy oranlarındaki farktır. En-boy oranı, ekranın genişliğine göre yüksekliğidir. En-boy oranının 2.35: 1 olduğu sinemalarda oynatılmak üzere yapılmıştır. Modern televizyonun en boy oranı 16: 9'dur.

Sizin için basitleştirmek gerekirse, ekran genişliği tiyatroda 2,35, televizyonda 1,88 katıdır. Bu nedenle, doğal olarak film çıktısının televizyonda izlenmek üzere ayarlanması gerekir, ancak ekrandaki nesneleri bozacağı için oranları değiştiremezsiniz. Sadece sıkıştırılamaz.

Oranları sağlam tutarak, genişliği azalttıkça biraz yükseklik kaybediyoruz. Böylece mektup kutusu olarak da adlandırılan siyah çubuklar üstte ve altta görünür.

YouTube'daki barlara gelince, kasıtlı. Birincisi, bu insan psikolojisi ile ilgili bir şeydir. Siyah çubukları zihinsel olarak film benzeri içerik ve kalite ile ilişkilendiririz.

İkincisi, siyah çubukların içeriğin sınırlandırılması nedeniyle görüntüleme deneyimini biraz geliştirdiğini düşünüyorum.