bir motosiklete yakıt göstergesi nasıl eklenir


cevap 1:

2008 Suzuki VStrom'umun bir yakıt göstergesi var. Hepsi baktığınız bisiklet modeline dayanıyor. Goldwing'in 70'lerden beri yakıt göstergeleri kullandığına inanıyorum.

Ancak genel olarak çoğu bisikletin bir yakıt göstergesine ihtiyacı yoktur, çünkü bisiklete bağlı olarak yalnızca 3-5 galonluk bir deponuz vardır. Her 120 mil, 230 mil veya bisikletiniz nereye giderse gitsin, doldurmanız gerektiğini bildiğiniz halde neden bir gösterge sistemi masrafını ekleyesiniz? Bunun yerine, dahili bir kilometre sayacı olan bir hız göstergesi takarlar ve dolduğunda yolculuğunuzu Sıfıra sıfırlarsınız. Bisikletiniz tank başına yalnızca 120 mil alıyorsa, o zaman 100'de bir benzin istasyonu aramaya başlama zamanının geldiğini bilirsiniz. Çoğu bisiklet tükenmeye başlarsa, temelde son galonunuzu kullanmanıza izin veren bir rezerv vardır.

Ayrıca bir yakıt göstergesi, gösterge panelinde gördüğünüz çubuktur ve size 1/2, 1/4 veya ne kadar yakıt kaldığını söyler. Bu göstergeyi gerçekte çalıştıran, genellikle ucunda bir şamandıra bulunan bir çubuktur. Depo dolduğunda şamandıra tepede olacak ve çubuk sensöre dolu olduğunuzu söyleyecektir. Tank boşalırken şamandıra alçalacak ve çubuk hareket edecektir. Bu en doğru yöntem değildir, ancak sürekli olarak bir yandan diğer yana çalkalanan bir sıvının seviyesini başka nasıl görürsünüz? VStrom'da yarım depoya ulaşmak biraz zaman alacak, yarım depodan sonra 1 / 2'den 1 / 4'e çok hızlı bir şekilde boşalacak. F noktasının dolu olduğu ve E'nin boş olduğu noktasında doğrudur, ancak ikisi arasında sadece bir kılavuzdur. Tank başına kalan millerimi, son yakıt alımından bu yana kat edilen millere dayandırıyorum. Açıkçası, MPG'niz siz sürdükçe değişecek, ancak zamanla bisikletimin her sürüş stilinde ne tükettiğini öğrendim ve 200-230 mil sonra benzin aramaya başladım.

Son yakıt durmasından bu yana Sürülen Mil Sayısı / Geçerli yakıtta Eklenen Galon = Son yolculuk için MPG.

Şamandıranın yakıt depomda nasıl çalıştığını görmek için sol üstte Bölüm 2'ye bağlanan kol / şamandıraya bakın. Bunların tümü, tankın içindeki yakıt pompasının tepesine bağlanır. Öyleyse, yapımı daha pahalıysa ve o kadar doğru değilse, aslında daha fazla para harcamaya değer mi?


cevap 2:

Yakıt enjeksiyonu kullanan modern motosikletler dijital bir aralık bilgisayarı kullanır. Bu genellikle hız göstergesine yerleştirilir ve dijital kilometre sayacına dahil edilir. Depoda kalan menzili veya mil / kilometreyi hesaplamak için ECU ve kilometre sayacından ve ayrıca bir gaz seviye sensöründen gelen verileri kullanırlar.

Bu aslında basit bir analog yakıt göstergesinden daha doğrudur.

Bir rezerv ayarı kullanan yerçekimi akışlı petekleri gitti. Bunun nedeni, gaz deposunun içinde kullanılan yüksek basınçlı bir yakıt pompasıdır.

Bir motosikletle, sürücü inmek, dinlenmek ve esnemek zorunda kalmadan önce tipik olarak iki ila üç saat sürecek. Arabaların aksine, motosikletler daha kullanıcı yoğun ve çalışmak için daha fazla fiziksel ve zihinsel çaba gerektirir. Birkaç saat sonra, çoğu sürücü yine de mola vermek için durmaya hazırdır, bu nedenle daha küçük yakıt depolarıyla birlikte bir yakıt göstergesi gereksiz olacaktır.


cevap 3:

Daha ucuz bisikletlere maliyet. Yanlış giden başka bir şey. Mekanik ayrıca yakıt için daha iyi kullanılabilecek tankta yer kaplar. Bununla birlikte, birçok macera ve gezi bisikleti bir yakıt göstergesi ile birlikte gelir. Şahsen her doldurduğumuzda yolculuğu sıfırlıyoruz.


cevap 4:

Motosiklet tankları çok küçük olduğundan (araba tanklarına göre) ve genellikle düzensiz bir şekle sahip olduğundan, doğru olan bir yakıt göstergesi tasarlamak zordur. Yakıt göstergeli iki bisikletim vardı ve ikisi de pek iyi çalışmadı.

Her dolumdan sonra yolculuk kilometre sayacınızı yeniden ayarlamak çok daha kolaydır.