“Nasıl önemli?” “Neden önemli?” Bu sorular arasındaki fark nedir?


cevap 1:

Zor soru. “Nasıl” ın ne şekilde bir fark yaratacağını ve “neden” in bir fark yaratacağını mı sorduğuna inanıyorum, ancak önemli örtüşmeler görüyorum. Birisi bir şey önerirse, öncelikle bunu yapmanın değerinden şüphelendiğinizi ima ederek “neden” diye sorabilirsiniz. Cevap verebilirlerse (örneğin, şirketimizin verimliliğini% 30 artıracağından dolayı), bu sonucu getireceği belirli mekanizmanın ne anlama geldiğini “nasıl” diye sorabilirsiniz. Bu soruları ve cevapları okurken bazen yanıtlayıcının farklı bir cevap vereceğini tahmin etmediği bir perspektif olduğunu gördüm, bu yüzden başkalarının bu ince sorgu hakkında ne düşündüğünü görmekle ilgileniyorum.


cevap 2:

Ne şekilde önemli olduğu, neden Önemi için neden veya neden olduğu anlamına gelir.

Şapkam önemli çünkü içinde tüy var; ama neden önemli? Çünkü içine tüy taktım ve tüylü şapkalara değer veren bir ülkede yaşıyorum.

Bu arada, gerçekten tüylü bir şapkam yok. Bu sadece bir örnek.


cevap 3:

Neden gerekçe gerekçelendirme talebidir. Nasıl iki anlamı var? Bir şeyin kapsamı için bir talep ya da bir şeyin ortaya çıktığı araçlarla ilgili detaylar için bir talep.

“Bu nasıl önemli?” Bana, nasıl önemli hale geldiğini açıklamak anlamına gelebilir. Ancak, bunun ne kadar önemli olduğunu bana açıklamanın daha muhtemel olduğunu söyleyebilirim.

“Neden önemli?” Daha açık. Bunun önemli olmasının sebebini açıklamak demektir. Şimdi bir şeyin kapsamı ile bir şeyin sebebi arasında örtüşmeler var, ama çok farklılar.

Dürüst olmak gerekirse, bu bağlamda nasıl yanlış kullanıldığını düşündüğüm gerçeğine rağmen, konuşmacı olarak neredeyse birbirinin yerine geçebileceğini düşünüyorum. Dilbilgisi yanlışı yanlış değildir, ama bence çoğu zaman insanlar aslında muhakeme istediklerini, ne ölçüde istediklerini kastediyorlar.

Sanırım, bunun üzerindeki sözel stres ile “bu nasıl önemli?” Gibi şeyler duyuyorsunuz, bunun anlamı şudur: Bunun gerçekten önemli olduğu konusunda şüpheliyim ve neden yanıldığımı açıklamanızı istiyorum.