İyi bir arsa ile kötü bir arsa arasındaki farkı nasıl anlarsınız?


cevap 1:

Kişisel olarak tercih edilebilir, ancak genellikle başarılı filmler ve kitaplar için iyi çalışan birçok denenmiş ve doğru olan vardır. İyi bir arsanın ana kısımları şunlardır:

  1. Dinamik Karakter: Genellikle en iyisi değişen tek bir karakter varsa en iyisidir çünkü o zaman izleyici karakteri daha eğlenceli bir şekilde odaklayabilir ve içselleştirebilir. Noel'den nefret ettiği gibi karakter üzerinde olumlu bir büyüme olmalı, ancak neden büyük ve cömert hale geldiğini öğrenir. Bu gelişimin önemli bir kısmı zamanlamadır: bir karakter sadece bir gün scrooge olamaz ve sonra ışığı görebilir ya da yapabilir ama izleyici dönüşümü sindiremez / bu kadar zevk alamaz. İzleyiciye karakterle en iyi arkadaş olmaları için zaman tanıyın, ardından mantıklı sırayla karakterin kendisini değiştiren ilkbahar değişiklikleri. Hareket: Bir hikaye her zaman aynı sahnede olursa iyi olmaz. Sadece alanı değil, aynı zamanda zaman periyodunu, hava durumunu ve en önemlisi ruh halini de içeren arka planı değiştirin. Ruh hali değişikliği çok önemlidir, çünkü izleyicinin bir karakterin farklı durumlara nasıl tepki verdiğini görmesine izin verir, bu da karakterin ve böylece hikayenin gerçekçiliğinin daha eksiksiz bir şekilde gelişmesine izin verir. sürpriz olarak. Birincisi, kitaplar, filmler, oyunlar, vb. Öyküyü diğer hikayelerden ayıracak bir şeye ihtiyaç duyar ve bir şeyi akla yatkın ya da değil, hikaye için önemli kılar. Ayrıca, semboller yazarın izleyiciyi bir şeyi bir duygu ile ilişkilendirmeye zorlamasına izin verir ve sembol her geri çekildiğinde aynı açıklama çok fazla açıklama yapılmaksızın uyarılabilir. Tabii ki, en iyisi bu duygu, arsadaki parçanın bağlamına göre manipüle edildiğinde.

Bunlar, bir şeylerin ne kadar iyi olacağını belirlemek için gördüğüm tüm edebi ve dramatik eserlerde aradığım şey. Yazma tarzı / yön tamamen farklı bir hikaye (lol olsun).


cevap 2:

Bence, (ve her zaman bu şeylerde doğru değilim), kötü şekillendirilmiş bir arsa, bir hikayenin size cevaplardan daha fazla soru bırakmasına neden olur.

İyi planlanmış bir hikayenin sonunda sorularınız olması alışılmadık değildir, ancak gevşek uçlar, kırmızı saplamalar ve sizi daha fazla soru ile bırakan cevaplar, kötü bir arsa için büyük kırmızı bayraklardır.