Sahte ve gerçek safran arasındaki farkı nasıl anlayabilirim?


cevap 1:

Bu çok iyi bir soru. Safran, çiğdem çiçeğinin aromatik damgasıdır ve dünyadaki birçok mutfakta tatlıları ve bazı lezzetli yemekleri tatmak için küçük miktarlarda kullanılır.

Safran en pahalı baharatlardan biridir ve saf haliyle genellikle iplik olarak satılır. Saf safran iplikleri kırmızı renklidir ve oldukça aromatiktir.

İşte gerçek ve sahte safran ipliklerini ayırt etmenin üç ana yolu.

  1. Saf safran iplikleri ılık suya veya sütün içine daldırıldığında yavaşça doğal bir safran rengi bırakırlar. Sahte safran hızlı bir şekilde turuncu veya sarı bir renk bırakacaktır. Aşağıdaki resim, Hint tatlısı Rasmalai'ye batırılmış saf safran ipliklerini göstermektedir.

2. Saf safran iplikleri doğal safran rengini serbest bırakır, ancak orijinal renklerini korur. Sahte safran iplikleri sarı veya turuncu renklerini serbest bıraktıktan sonra beyaza dönecektir.

3. Saf safran iplikleri sütte ezerseniz tamamen çözülür. Sahte safran iplikleri renklerini serbest bıraktıktan sonra esnek ve lastikli olacaktır; çözülmezler.

Tiago Almeida, bu harika soruyu sorduğun için teşekkürler.

(fotoğraf kaynağı [1])

Dipnotlar

[1] Hint Tatlıları-Mithai-Tatlılar


cevap 2:

Hemen hemen tüm toz safran zerdeçal ile karıştırılır. saf safran istiyorsanız, toz yerine iplikleri satın alın. Biraz daha ucuz olan tüm iplikleri satın alabilir veya ons başına daha fazla lezzet için ipliğin sarı ucu kesilerek coupe safranı satın alabilirsiniz. Her iki durumda da, toz halindeki şeylerden daha pahalı olacak, ancak% 100 safran olduğunu bileceksiniz.

Birçok tarif aslında safran ve zerdeçal kombinasyonunu kullanır, bu nedenle tüm iplikler çok pahalıysa bunu kullanmakta çok yanlış gidemezsiniz.