Gizli bir narsist ve pasif bir saldırgan arasındaki farkı nasıl anlayabilirim?


cevap 1:

Uzun cevap gelecek.

İki gizli narsisistle büyüdüm ve pasif-saldırganım, bu yüzden açıklığa kavuşturmaya çalışacağım: gizli narsisistler pasif-agresif görünen teknikleri kullanıyorlar, ancak bu pasif-agresif bir kişinin gizli bir narsist olduğu anlamına gelmiyor .

Pasif saldırganlık, çocuk istismarı ve sürekli tehdit ve baskı altına alınmayı içeren travmalardan kaynaklanır. Bireye bağlı olarak şunları içerir:

  • Çatışmaların tehlikeli olduğu, sürekli olarak size veya her ikisine karşı yöneltilen bir yerde ortaya çıkması neden olur: Bu durum aşağıdakilere neden olur: Bastırılmış öfke Kendinizi ifade etmenin yasak olduğu bir yetiştirme nedeniyle (sadece duygular değil, aynı zamanda düşünceler, ihtiyaçlar, seçimler, sorular da içerir) …) Ve öfke tehdit ve / veya tehlike ile eş anlamlıdır - kötüye kullanımın ciddiyetine bağlı olarak, diğer duygulara da yayılabilir. Bazı durumlarda, travmalar nedeniyle bir şekilde korktukları için duygularını bastırmaya yönlendirilebilir.Öfke ve korkudan aşırı duyarlılıkÖzellikle öfke, dürtüsel ve şiddete eğilimli insanlarla büyüdüyseniz. Birinin gerçekten kızgın, biraz sinirli veya aradaki herhangi bir şeyden öfkeli hissettiğinizde, kendinizi daha fazla sakin tutamayacağınız durumlar dışında, tehdit altında hissedersiniz ve çatışmadan kaçınma dürtüsüne kapılırsınız. onlar hakkında konuşmak sadece ateşe yakıt eklemek anlamına geleceği için çatışmaları çözemezdi. Çatışmalardan kaçınmak istediğimiz için, bir çatışmanın başlamasını önlemek için bir daha konuşmayacağız. Pasif-saldırgan bir insanın bu konuda konuşmamayı tercih etmesi muhtemeldir, böylece diğer taraf onu unutacak ve ilerleyecektir.Başka insanlara karşı güveninSize güvenmek için hiçbir neden vermeyen insanlarla büyüyerek, sadece onlara güvenmemek için Bu nedenle, kimseye güvenmeyi öğrenmediniz, bu nedenle: Zihninizi ya da korkunuzla konuşma zorluğuÇocuklukta asla buna izin verilmediği ve güvenilmez insanlar tarafından yetiştirildiğinden dolayı Açılma korkusu ve uzaması, mahremiyet korkusu sürekli kendinize çekilmeye ittiğini söylediğin her şeyle, seni kendine çekmeye ittiSen ne hissetmekten kopmaSen bir şeyi ifade etmene izin verilmediği için her şeyi baskılama alışkanlığı nedeniyle ve sonuç olarak: Ne hissettiğini bilmekte zorluk , hissettiğiniz şey önemli değil → Tüm bunlar sizin sevdiğiniz ve sevmediğiniz şeyler için ne düşündüğünüz, ne düşündüğünüz, ne istediğiniz ve ne istemediğiniz… çevreniz için hiç önemli değildi bir çocuk olarak dingin, böylece kimsenin önemli olmadığını düşünüyorsun ve muhtemelen senin için bile önemli değil.Pasif direnişSadece hiçbir şey seçmene izin vermeyen ve her zaman zorlamaya çalışan bir zalim ebeveyn tarafından yetiştirilmesinden kaynaklanıyor Bu yüzden sizden: arzuları ile mücadele edin, özellikle seçmeniz istendiğinde, seçimlerle mücadele edin.

Pasif-saldırganlık, bu cevapta açıklandığı gibi, esas olarak güvenlik ve özgürlük arasındaki bir ikilemle ilgilidir. Anksiyete ve depresyon ile bir arada olabilir ve hala deneyimlediğim her ikisini de deneyimledikten sonra, karşılıklı olarak daha da kötüleştirdiklerini söyleyebilirim.

Öfke korkusu, her ne pahasına olursa olsun öfkeden kaçınmak istediğimiz için çatışmalardan kaçınmaya yol açar ve çatışmalardan kaçınmanın yolu pasif direniş kurmaktır. Diğer insanlara güvenmediğimiz için, açmamız beklendiğimiz her zaman pasif direniş gösteririz. İşte o zaman taş duvarlara başvurma eğilimindeyiz.

Stonewalling, bilgi vermekten kaçınmayı veya işbirliği yapmayı reddettiğini ifade eden bir dizi tekniktir. Bu teknikler:

  1. Kaçamak cevaplar Sessizler Başka bir soru sormak Çalı hakkında röportaj Bir konuşma konusunu değiştirmeBir konuşma bırakmak Yanlış bilgi vermekBir istek veya siparişi kabul etmekKötü salatası (anlamsız tonlarca şey söylediğinde)

Muhtemelen gizli bir narsist ve pasif-saldırgan bir insan arasındaki farkı söylemekte zorluk çekiyorsunuz.

Burada sadece kendim için konuşabilirim. Bu listedeki ilk dört teknik en çok kullandığım tekniklerdir. Onları hala içgüdüsel olarak kullanıyorum, özellikle sessizlikler ve kaçamak cevapları. Bununla birlikte, daha sık olmamakla birlikte, 3. nokta, görünüşe göre bir INTP şey olan soruyu gerçekten anladığımdan emin olmama ihtiyaç duyuyor.

Çalı hakkında sık sık tereddüt ettiğim anlamına gelir. Bir şey söylemek istiyorum ama güvensizlik beni açıkça belirtmekten alıkoyuyor, bu yüzden diğer kişinin ne demek istediğimi anlayacağını ve zamanın yaklaşık% 95'inde ne olacağını anlamadıkları ve sadece rahatsız çünkü çalı hakkında yendi.

Çalı hakkında dövürken, diğer kişinin nasıl tepki verdiğini görmek için vermekten kaçındığım birkaç bilgiyi vermeyi de hedefleyebilirim. Bana güvensizlik verecek şekilde tepki verir etmez, bu konuda konuşmayı bırakıyorum. Her nasılsa, yanlış gittiği takdirde sonuçları olmayacağının bir garantisidir, çünkü diğer kişi sadece birkaç parça bilgiye sahip olduğundan ve muhtemelen bunlara sahip olduklarından habersiz olduğu için bana karşı çeviremezler.

Nokta 5 ila 9 nadiren başvurduğum veya hiç başvurmadığım tekniklerdir. Diğer insanların bana binlerce kez söylediği gibi çok fazla konuşmuyorum, çünkü asla salatada kelime vermedim. Diğer tekniklere başvurduğumda, çoğunlukla kendimi korumak içindeydim ve birkaç kez rahatsız oldum (esas olarak nokta 8).

Ancak, bir emir almamın kendimi korumama veya gereksiz bir çatışmayı önlememe izin verdiği durumlar oldu. Burada iki örnek vereceğim:

  1. Narsist ailelerimiz beni 11. sınıfta depresyonumu daha da kötüleştiren bir yola sokmaya zorlamak istediğinde, kendi aşkım için 12. sınıf için arkalarından başka bir yola girdim ve kaçana kadar beklememe yardımcı oldu. Bakalorya'yı aldıktan sonra kaçmayı planlarken, beni seçtikleri bir okula girmeye zorlamak istediler. Bir okula kayıt olmamaya kadar prosedürleri erteledim, her iki şekilde entegre etmeyeceğim, bu yüzden o okulda çalışan insanların zamanını boşa harcamazdım.

Gizli narsisistlerle etkileşimlerimden çıkan bir şey, kız kardeşim onunla konuşma girişimlerinde ağırlıklı olarak 5 ve 6'yı ve onunla çeliştiğimde salata kelimesini kullanmasına rağmen, düzenli olarak kullanacaklarını fark ettim. Onların saçmalıklarını anlamaya çalışmaktan çok zorlandım ve çok hayal kırıklığı yaşadım.

Şimdi narsisizm hakkında konuşalım. O içerir:

  • Yetki, dolayısıyla: Çifte standartlarİnsanları istediklerini elde etmek için kullanınDiğer insanlardan daha iyi bir muameleyi hak ettiklerini düşünmek Üstünlük duygusu veya üstün olma arzusu nedeniyleKendi merkezli olma ile ilişkili düşük veya hiç duygusal empati, ikisi ihmale yol açarsa ve son derece kendini alıkoyan, aynı zamanda kendi kendini ihmal etmeye neden olabilir (çocukluklarında ihmal edilmesinden kaynaklanabilir) Bir narsis malign olduğunda, bu duygusal empati eksikliği veya yokluğu sadizme dönüşür Davranışları üzerine çağrıldıklarında reddetme Kötü hissettikleri veya suçlandıklarında, tepkiselleştirildiklerinde, sorgulandıklarında veya alay ettiklerinde orantısız tepkiler: Sürekli bir dikkat ihtiyacı: Göz ardı edildiğinde orantısız tepkiler: Kötü niyetli narsistler, yanlışlarını gizlemekle daha fazla ilgileniyorlar. Yakın akrabalarına bağlılar ve büyük sosyal çevreleri yok.

Ana araçları, gerçekliği, zihinsel sağlığı, hafızayı, duyguları ve hisleri algılamanızdan şüphelenene kadar her şeyi sorgulamanızı amaçlayan bir dizi zihinsel manipülasyon tekniği olan gaslighting'dir. Sonunda, yaptıkları her şey için kendinizi suçluyorsunuz ve davranışları için sürekli olarak bilişsel uyumsuzluk denen mazeretler üretiyorsunuz.

Ve bu, bir çocuğun onunla başa çıkmak için pasif-agresif davranışlar geliştirmesine yol açabilir. Aslında kalıcı olarak gazlaştırılmaya ve günah keçisine yanıt olarak bunu yaptım. Dört aydan beri konuşma terapim var ve hala çılgın olarak adlandırılma beklentisini veya beni olduğuma ikna etmeye çalıştıkları her şeyi aşamıyorum, bu yüzden konuşmaktan kaçınmaya devam ettiğim şeyler var; Sık sık depresyondan da suçlanıyordum ve genellikle bundan da bahsetmiyorum.

Gaz aydınlatması hakkında daha fazla bilgi: 12 gaz aydınlatması biçimi

Ayrıca sözlü taciz, keder, duygusal şantaj, tehditler, bulaşma, sürekli çelişkiler ve insanların satın alınabileceğine inanıyorlar. Aslında, insanlar yaşayan nesneler değil, onlar için nesnelerdir.

Sizi şaşırtabilir, ancak tecrübelerime göre bulaşma pasif-agresif bir şey değil. Bulaşma çatışmalara yol açar, bu yüzden bunu yapmak için hiçbir nedenimiz yoktur. Bazen arkadaşlarıma giderim ve sinirleri inanılmaz derecede etkileyen birinden şikayet ederim, ama bilirsiniz, çoğu insan bunu yapar. Dostça davranan ve arkandan şikayet eden biri değilim. Birini takdir etmezsem, kesinlikle gerekli olmadıkça onlarla etkileşime girmeyeceğim.

Sonuç olarak, gizli narsisistler ve pasif-saldırgan insanlar arasındaki benzerlikler şunlardır:

  1. Bazı taş duvar teknikleri Öfkeyi ifade etmenin doğrudan yolları ve hepsi bu.

Bazı farklılıklar:

  1. Bir narsist haklıdır, bir PA hakkı yokmuş gibi hisseder ve davranır. Bir narsisist her zaman dikkat ister, bir PA yoktur ve sosyal kaygıları varsa, dikkat çekmeden daha da iyi durumdadırlar. Bir narsist her şeyi kontrol etmek ve seçimlerini diğer insanlara empoze etmek istiyor, bir PA diğer insanların çeşitli nedenlerle seçim yapmasına izin veriyor: reddetme pozisyonunda hissetmemek, ayağa kalkmakta zorluk çekmek kendileri için, kimseye bir şey empoze etmeme arzusu (zalim insanlarla yaşadıktan sonra benim durumumdur, insanların seçimlerinden kurtulmasına izin vermek ve aşırıya kaçma eğilimindeyim). Bir şey istediklerinde, çalıyı doğrudan dövdüler çünkü doğrudan belirtmeye cesaret edemezler.Narsistlerin duygusal empatileri düşüktür veya hiç yoktur. Pasif-agresif olmak kişinin empatiye sahip olmasını engellemez. Aslında, aşırı duyarlılık ille de sadece öfke için geçerli değildir. Şahsen diğer insanların duygularından sık sık etkileniyorum ve örneğin kendimi öfkeli insanlar etrafında sinirlenmiş ve endişeli insanlar etrafında stresli buluyorum.Bir narsist, egolarına tehdit olarak hissetmedikleri her şeye karşı orantısız tepkiler veriyor. pasif-saldırgan kişi. Sonuçlarından bağımsız olarak her şeyi inkar ederler, pasif-saldırgan bir kişi her şeyi ve her şeyi sadece çatışmaları önlemek için her zaman suçlayabilir. Narsistler, hiçbir şey yapmamış gibi görünmeye çalışırken diğer insanlara götürürler ya da değillerdi Bir PA sürekli öfkeyi bastırırken, onların hatası (gaz aydınlatması). Çok uzun süre şişelediklerinde agresif olurlar. Gizli narsistler agresiftir ve pasif görünmeye çalışırlar, pasif-agresif insanlar çoğunlukla pasif ve bazen agresiftir.

Gizli narsisistler ve pasif-saldırgan insanlar öfke ile ilgili benzer davranışlar sergilemelerine rağmen, birçok yönden biraz zıttırlar.

Açık olmasını istediğimden daha uzun olduğundan emin değilim, ama umarım sorunuza cevap verdi.