Boylamımı yerel saat ile GMT arasındaki farktan daha doğru bir şekilde nasıl bulabilirim?


cevap 1:

Bu, enleminizi bulmaktan biraz daha zordur! Boylam, doğal bir saat, yani güneş gerektirir. Günde 1440 dakika ve bir daire içinde 360 ​​derece olduğu için, bu, dünyanın 4 dakikada 1 derece boylama dönüştüğü anlamına gelir. Yani, güneşin konumunuzun güneyinde ne zaman olduğunu bilmeniz gerekir. Ancak, bunu Greenwich Mean time ile karşılaştırabilmelisiniz, bu yüzden Londra'da saatin kaç olduğunu da bilmelisiniz. Görünüşe göre, Londra'nın güneş öğlen ve saat öğlenin aynı olduğu noktada saat saati ve güneş zamanı arasındaki farkları gösteren bir haritadan, bu işe yarayacak (Saat diliminiz ne kadar yanlış? [Harita]). Teknik olarak, ana meridyen (Greenwich'ten geçer) 5.3 saniye boylam veya yaklaşık 102 metre batı (bir futbol sahasından biraz daha uzun) kapalıdır.

Güneşin öğlen ne zaman olduğunu söylediğini öğrendikten sonra, saat zamanını işaretleyin, sonra Londra'da saatin kaç olduğunu öğrenin (timeanddate.com). İki kez arasında 4 dakikalık kaç bölüm bulunduğunu belirleyin ve bu size derece sayısını verecektir. Geriye kalan her şey dakikalara ve saniyelere bölünür. 4 dakikalık saat süresi 240 dakika boylamına eşittir, bu nedenle varsayımsal olarak, 2 dakika saatiniz kaldıysa, bu 120 dakika boylam olacaktır.

Her şey başarısız olursa, kovalamaca kesin, Google Earth'e gidin, imleci evinizin üzerine getirin ve boylamınız ve enleminiz ekranın altında. ;)

Dana Sobel'in okuduğum harika bir kitaba göre, güneş öğlenini Londra zamanında ayarlanan ikinci bir saatle karşılaştıran “Boylam”, gemilerin kaptanlarının Atlantik'i geçtikleri zaman hangi boylam olduğunu belirleyebilmelerinin tek yoluydu.


cevap 2:

Boylam ile ne demek istediğinize karar vermelisiniz. Kaliforniya'nın kuzeydoğu köşesinin enlem 42, boylam 120'de olması ve eyalet hattının 120. meridyen boyunca güneyden geçmesi gerekiyordu. Ancak Reno'nun batısındaki haritaya bakarsanız, eyalet çizgisi haritanın 120. meridyeninin batısındadır - ve sadece kötü araştırma nedeniyle değil. Yıldızlar tarafından belirlenen enlem ve boylam, harita çizmek için çalışmaz; dağlık bölgelerde boylam çizgileri kuzey-güneyden geçmez ve enlem çizgileri de dolaşır, bu yüzden Kanada sınırı haritanın 49. paralelinde değildir.

Görünüşe göre adam yıldızları California'nın sınırını işaretlemek için kullandı - belki de yapması gerekiyordu. O zamandan beri sınır hakkında birçok tartışma. Ancak harita üreticileri geldiğinde, dahili olarak tutarlı, sadece yıldızları kullanmaktan daha fazlasını yapmak zorunda oldukları ve 120. meridyen taşındığı anlamına gelen lat-lon bir sistem kullandılar.

Aslında, iki kez taşındı - birkaç on yıl önce NAD27'den NAD83'e değişiklik, harita meridyenini belki doğudan 300 ft daha uzağa taşıdı.