Hisse senedi için alış ve satış fiyatı arasında neden bir fark var?


cevap 1:

Aynı hisse senedini aynı fiyata alıp satmak isteyen insanlar olsaydı, zaten işlem görürlerdi.

Diyelim ki hisse senedinin son payı 100 dolardan el değiştirdi. Ya 100 $ 'dan satış yapacak kimse kalmamalı (ve dolayısıyla satış fiyatı daha düşük olacaktır) ya da 100 $' dan satın almak için hiç kimse kalmamalı (ve böylece alış fiyatı daha yüksek olacak) ya da 100 $ 'dan el değiştirecek daha fazla hisse senedi olmalıdır.


cevap 2:

Bir hisse senedinin Alış ve Satış fiyatı arasındaki farka spread denir.

Forma, aracılık yapmak için broker marjıdır ve yatırımcı için bir hisse senedinin likiditesinin bir göstergesi olabilir.

Sadece düşük sayıda işlem gören veya zor bir ticaret olan bir hisse senedinin daha büyük bir yayılması olacaktır.

Acentenizi fiyatların sürekli hareket ettiği bir perakende mağaza olarak düşünün.

En çok satılan ürün, su şişelerini 10 sentte aldıklarını ve size 11 sentte satacağını söyleyen şişelenmiş sudur. Sıcak bir gün olduğu için çok satacaklar. Soğuk bir kış gününde, aynı su onlara bir şişe 9 sent mal oluyor, ancak yavaş satışa izin vermek için marjları artırmaları gerekiyor, böylece size satış fiyatı şimdi 12 sent.

Aynı mağaza, kuru bir günde yağmur olmadan 1.21 dolara, ancak yağmurlu bir günde 1.04 dolara sattıkları 1 dolardan satın alınan şemsiye satıyor.

Spread çoğunlukla popüler hisse senetlerine düşer ve bu nedenle daha az popüler veya likit olmayan hisse senetlerine ödeyebileceğiniz kadar ödemezsiniz.

Öyleyse forma üzerinde herhangi bir göz atın, bir hisse senedinin ne kadar sıvı olduğunu bilmek önemli olabilir, çünkü ticaret yapıyorsanız o zaman stokunuz için bir alıcı bulmanın ne kadar kolay olacağını bilmeniz gerekir.