kara delikler nasıl bulunur


cevap 1:

Bana göre kara deliklerle ilgili en şaşırtıcı gerçek, bu tür nesnelerin var olma olasılığıdır. Denklemleri kendi üzerinde uzayı bükebilen, sonsuz yerçekimine sahip olan ve zamanın dokusunu etkileyebilen garip nesnelerle sonuçlanan görelilik teorisini geliştiren Einstein bile, onun gerçekte var olabileceğine inanmayı reddetti.

İşte kara delik kavramının kökeni ve evrimi hakkında ilginç bir hikaye:

Kara delik terimi 1967'de Amerikalı fizikçi John Wheeler tarafından icat edildi. Bir dahi ve günümüzün en büyük teorik fizikçisi Dr. Stephen Hawking, bu adlandırmayı, daha önce tatmin edici bir unvanı olmayan bir şeye kesin bir ad vererek bilimsel araştırmayı teşvik eden bir deha darbesi olarak adlandırıyor. Bilimde iyi bir ismin önemini küçümsememek gerektiğini söylüyor.

Kara delikleri tartışan ilk kişi, 1783'te onlar hakkında bir makale yazan Cambridge'li John Michell'di. Fikri şuydu: "Diyelim ki, dünyanın yüzeyinden dikey olarak yukarı doğru bir top mermisi ateşliyorsunuz. Yukarı çıktıkça yerçekiminin etkisiyle yavaşlayacaktır. Sonunda, yukarı çıkmayı bırakacak ve dünyaya geri dönecektir. Belli bir kritik hızdan daha fazlasıyla başlasaydı, yükselmeyi asla durdurmayacak ve geri düşmeyecek, uzaklaşmaya devam edecektir. Bu kritik hıza kaçış hızı denir. Dünya için saniyede yaklaşık 7 mil ve güneş için saniyede yaklaşık 100 mildir. Bu hızların her ikisi de gerçek bir topun hızından daha büyüktür, ancak saniyede 186.000 mil olan ışık hızından çok daha küçüktür. Bu, yerçekiminin ışık üzerinde çok fazla etkisinin olmadığı anlamına gelir; ışık zorlanmadan dünyadan veya güneşten kaçabilir. Ancak Michell, yeterince büyük ve yeterince küçük bir yıldıza sahip olmanın, kaçış hızının ışık hızından daha büyük olacağını düşündü. Böyle bir yıldızı göremeyecektik çünkü yüzeyinden gelen ışık bize ulaşamazdı; yıldızın yerçekimi alanı tarafından geri sürüklenecekti. Ancak, yıldızın varlığını, çekim alanının yakındaki madde üzerinde yapacağı etkiyle tespit edebiliriz ”.

Hayatının çoğunu kara delikler üzerinde çalışarak geçiren Hawking, bu olayı Nisan 1988'de Berkeley'deki California Üniversitesi'ndeki derslerinden birinde hatırlıyor:

1967'de, Cambridge'den Jocelyn Bell ve Anthony Hewish, düzenli radyo dalgaları atan pulsar denen nesneler keşfettiler. İlk başta, yabancı bir medeniyetle temas kurup kurmadıklarını merak ettiler; Gerçekten de keşiflerini duyurdukları seminer odasının 'küçük yeşil adam' figürleriyle süslendiğini hatırlıyorum. Ancak sonunda, onlar ve diğer herkes, bu nesnelerin nötron yıldızlarını döndürdüğüne dair daha az romantik bir sonuca vardılar. Bu, uzay filmleri yazarları için kötü bir haberdi, ancak o zamanlar kara deliklere inanan az sayıda bizler için de iyi bir haberdi. Eğer yıldızlar 10 veya 20 mil kadar küçülerek nötron yıldızları haline gelebilirlerse, diğer yıldızların daha da küçülerek kara delikler haline gelmeleri beklenebilir ”.

Interstellar'da gösterilen kara deliğin güzel bir resmini arıyorsanız şöyle:

Size günümüzün teknolojik yetenekleriyle çekilmiş bir kara deliğin bazı orijinal resimlerini göstermeme izin verin:

Bugüne kadar, çıkıntılara sahip olduğu gözlemlenen galaktik merkezler, milyarlarca güneş kütlesi mertebesinde olan süper kütleli kara deliklere ev sahipliği yapıyor görünmektedir.

Bu Hubble Uzay Teleskobu görüntüsü, parlak bir çekirdeğin (aktif bir kara delik) etrafındaki halka şeklinde bir bulut gibi görünen şeyi ortaya çıkarmak için galaksi merkezini yakınlaştırıyor.

Kara delikler hakkında daha fazla şaşırtıcı bilgi edinmek istiyorsanız, "Gizemli Kara Deliklere Yolculuk" yazım: Raghavendra Surendra'nın Bodhi'deki yazısı

Kaynak: Stephen Hawking tarafından "Kara Delikler ve Bebek Evrenler ve diğer makaleler"

Orijinal resim bağlantıları:

Stellar Evolution - Kara DeliklerHalka şeklindeki bulutta 'kara delik' dolgusu var

Düzenleme: John Michell'in kara delikler veya kendisi tarafından adlandırıldığı şekliyle "karanlık yıldızlar" kavramı hakkında daha fazla bilgi için, işte bağlantı:

Fizik Tarihinde Bu Ay

Bu bilgi için teşekkür ederim Howard Landman.


cevap 2:

Biz ve Kara delikler seni Stephen Hawking'i özlüyoruz.

Kara Delikler, Evrendeki yerçekimi kuvvetiyle ışığı yakalayabilen tek nesnedir. Bilim adamları, büyük bir yıldızın cesedi kendi üzerine çöktüğünde oluştuğuna ve uzay ve zamanın dokusunu bükecek kadar yoğun hale geldiğine inanıyor.

Ve dönüşü olmayan nokta olarak da bilinen olay ufkunu aşan herhangi bir madde, çaresizce bilinmeyen bir kadere doğru spirallenir. Onlarca yıl süren araştırmalara rağmen, bu korkunç kozmolojik fenomenler gizem içinde kalmaya devam ediyor.

Hala onları inceleyen bilim adamlarının zihinlerini uçuruyorlar. İşte bunun 10 nedeni:

1 Kara delikler emmez.

Bazıları kara deliklerin, aslında çok güçlü bir yerçekimi alanına sahip olsa da, uzaydaki diğer herhangi bir nesne gibi olduklarında, etraflarındaki boşluğu emen kozmik boşluklar gibi olduğunu düşünüyor.

Güneş'i eşit kütleli bir Kara delik ile değiştirirseniz, Dünya içine çekilmezdi - bugün Güneş'in yörüngesinde dolanırken kara deliğin etrafında dönmeye devam ederdi.

Kara delikler, her taraftan maddeyi emiyor gibi görünürler, ancak bu yaygın bir yanılgıdır. Yoldaş yıldızlar, kütlelerinin bir kısmını yıldız rüzgarı şeklinde dökerler ve bu rüzgardaki malzeme daha sonra aç komşusu olan kara deliğin pençesine düşer.

2 Einstein kara delikleri keşfetmedi.

Carl Schwarzschild, Einstein'ın genel görelilik teorisini bir kara deliğin geri dönüşü olmayan noktasını tahmin etmek için kullanan ilk kişiydi.

Einstein kara deliklerin varlığını keşfetmedi - ancak görelilik teorisi onların oluşumunu öngörüyor. Bunun yerine Karl Schwarzschild, Einstein'ın devrimci denklemlerini kullanan ve kara deliklerin gerçekten oluşabileceğini gösteren ilk kişi oldu.

Bunu, Einstein'ın 1915'te Genral Relativite teorisini yayınladığı yıl başardı. Schwarzschild'in çalışmasından, bir kara delik oluşturmak için herhangi bir nesneyi ne kadar küçük sıkıştırmanız gerektiğinin bir ölçüsü olan Schwarzschild yarıçapı denen bir terim geldi.

Bundan çok önce, İngiliz bilge John Michell, ışığın bile kaçamayacağı kadar güçlü yerçekimine sahip olabilecekleri kadar kütleli veya sıkıştırılmış 'karanlık yıldızların' varlığını öngörmüştü; kara delikler evrensel adlarını 1967'ye kadar alamadı.

3 Kara delikler sizi ve diğer her şeyi spagettize edecek.

Kara delikler çok yaklaşmaya cesaret eden her şeyi uzatır.

Kara delikler, sizi kelimenin tam anlamıyla uzun spagetti benzeri bir iplikçik haline getirme konusunda inanılmaz bir yeteneğe sahiptir. Uygun şekilde bu fenomene 'spagettifikasyon' denir.

İşleyiş şekli, yerçekiminin uzak mesafeden nasıl davrandığı ile ilgilidir. Şu anda ayaklarınız Dünya'nın merkezine daha yakın ve bu nedenle kafanızdan daha güçlü bir şekilde çekiliyor. Diyelim ki bir kara deliğin yakınında aşırı yerçekimi altında, çekim farklılığı aslında size karşı çalışmaya başlayacaktır.

Ayaklarınız yerçekiminin çekmesiyle gerilmeye başladıkça, kara deliğin merkezine santim yaklaştıkça giderek daha fazla çekilecekler. Yaklaştıkça, daha hızlı hareket ederler. Ancak vücudunuzun üst yarısı daha uzaktadır ve bu nedenle merkeze doğru hızlı hareket etmiyor. Sonuç: spagettifikasyon!

4 Kara delikler yeni evrenler doğurabilir.

Geniş bir çoklu evrende sadece bir Evren olabiliriz.

Kulağa çılgınca gelebilir

Kara delikler

yeni bir evren doğurabilir - özellikle de başka evrenlerin varlığından emin olmadığımız için - ancak bunun arkasındaki teori bugün aktif bir araştırma alanıdır.

Bunun nasıl çalıştığının çok basitleştirilmiş bir versiyonu, bugünkü Evrenimizin, sayılara baktığınızda, hayat yaratmak için bir araya gelen son derece uygun koşullara sahip olmasıdır. Bu koşulları çok küçük bir miktar bile olsa ayarlasaydınız, o zaman burada olmazdık.

Kara deliklerin merkezindeki tekillik, fizik yasasını yıkar ve teoride bu koşulları değiştirebilir ve yeni, biraz değiştirilmiş bir evren doğurabilir.

5 Kara delikler kelimenin tam anlamıyla etraflarındaki boşluğu çeker.

Genel göreliliğin uzay eğriliğini gösteren bir tür gömme diyagramı.

Kesişen kılavuz çizgileri olan, uzatılmış bir lastik levha olarak resim alanı. Kağıt üzerine bir nesne yerleştirdiğinizde, biraz batıyor.

Yaprağa ne kadar büyük bir nesne koyarsanız, o kadar derine batar. Bu batma efekti, ızgara çizgilerini artık düz değil, kavisli olacak şekilde bozar.

Uzayda ne kadar derin yaparsanız, o kadar fazla alan bozulur ve kıvrılır. Ve en derin kuyuları kara delikler oluşturur. Kara delikler uzayda o kadar derin bir kuyu yaratır ki, ışık bile olsa hiçbir şeyin geri tırmanmaya yetecek kadar enerjisi yoktur.

6 Kara delikler, nihai enerji fabrikalarıdır.

Kara delikler, enerji üretmede oldukça etkilidir.

Kara delikler, Güneşimizden daha verimli enerji üretebilir.

Bunun çalışma şekli, bir kara deliğin etrafında dönen malzeme diskiyle ilgilidir. Diskin iç kenarında olay ufkunun kenarına en yakın olan malzeme, diskin en dış kenarındaki malzemeden çok daha hızlı yörüngede dönecektir. Bunun nedeni, yerçekiminin olay ufkunun yakınında daha güçlü olmasıdır.

Malzeme çok hızlı yörüngede döndüğü ve hareket ettiği için milyarlarca Fahrenheit dereceye kadar ısınır ve bu da kütleyi malzemeden enerjiye Siyah Vücut Radyasyonu adı verilen bir biçimde dönüştürme yeteneğine sahiptir.

Karşılaştırmak gerekirse, nükleer füzyon kütlenin yaklaşık yüzde 0,7'sini enerjiye dönüştürür. Bir kara deliğin etrafındaki durum, kütlenin yüzde 10'unu enerjiye dönüştürür. Bu büyük bir fark!

Bilim adamları, bu tür enerjinin geleceğin Kara Delik Yıldız Gemilerine güç sağlamak için kullanılabileceğini bile öne sürdüler.

7 Galaksimizin merkezinde süper kütleli bir kara delik var.

Samanyolu'nun merkezindeki süper kütleli kara delik olan Yay A, Güneşimizden dört milyon kat daha büyüktür.

Bilim adamları, bizimki de dahil olmak üzere neredeyse her galaksinin merkezinde süper kütleli bir kara delik olduğuna inanıyor. Bu kara delikler, galaksileri uzayda bir arada tutarak aslında demirliyor.

Samanyolu'nun merkezindeki kara delik Yay A, bizim güneşimizden dört milyon kat daha büyüktür. Neredeyse 30.000 ışıkyılı uzaklıkta bulunan kara delik şu anda oldukça hareketsiz olsa da, bilim adamları 2 Milyon Yıl Önce Dünya'dan bile görülebilen bir patlamada patladığını düşünüyorlar.

8 Kara delikler zamanı yavaşlatır.

Sen olay ufkuna - dönüşü olmayan noktaya - ulaştıkça Zaman Yavaşlıyor.

Nedenini anlamak için, Einstein'ın genel görelilik teorisinde zaman ve uzayın birlikte nasıl çalıştığını açıklamak için sıklıkla kullanılan ikiz deneyi düşünün:

İkizlerden biri Dünya'da kalırken, diğeri ışık hızıyla uzaya uzaklaşır, arkasını döner ve eve döner. Uzayda seyahat eden ikiz önemli ölçüde daha gençtir çünkü ne kadar hızlı hareket ederseniz, sizin için o kadar yavaş zaman geçer.

Olay ufkuna ulaştığınızda, kara delikten gelen güçlü yerçekimi kuvveti nedeniyle o kadar yüksek hızlarda hareket ediyorsunuz ki bu zaman yavaşlayacak.

9 Kara delikler zamanla buharlaşır.

Sonuçta kara delikler dipsiz çukurlar olmayabilir. Bazı enerji onlardan kaçabilir.

Bu şaşırtıcı keşif ilk olarak 1974 yılında Stephen Hawking tarafından öngörülmüştür. Bu fenomen ünlü fizikçinin adına Hawking radyasyonu olarak adlandırılmıştır.

Hawking radyasyonu bir kara deliğin kütlesini uzaya ve zamanla dağıtır ve aslında bunu, geriye hiçbir şey kalmayana kadar yapar, esasen kara deliği öldürür.

Hawking radyasyonunun kara delik buharlaşması olarak da bilinmesinin nedeni budur.

10 Teoride her şey kara delik haline gelebilir.

Kara Delik ile Güneşimiz arasındaki tek fark, kara deliğin merkezinin aşırı yoğun malzemeden yapılmış olmasıdır, bu da kara deliğe güçlü bir çekim alanı verir. Işık dahil her şeyi hapsedebilen bu çekim alanıdır, bu yüzden kara delikleri göremiyoruz.

Teorik olarak herhangi bir şeyi kara deliğe dönüştürebilirsiniz.

Örneğin, Güneşimizi yalnızca 3,7 mil (6 km) bir boyuta küçültürseniz, güneşimizdeki tüm kütleyi inanılmaz derecede küçük bir alana sıkıştırarak onu son derece yoğun hale getirir ve aynı zamanda siyah yapar delik. Aynı teoriyi Dünya'ya veya kendi bedeninize de uygulayabilirsiniz.

Fakat gerçekte, bir kara delik üretebilecek tek bir yol biliyoruz: Güneşimizden 20 ila 30 kat daha büyük olan son derece büyük bir yıldızın kütleçekimsel çöküşü.


cevap 3:

KARA DELİKLER: Uzayda en çok konuşulan ve ilginç konu ve olaylardan biri.

Bazı insanlar Kara delik ve Solucan deliğinin aynı şey olduğunu düşünüyor. O değil!

Kara delik, uzay zamanının o kadar yüksek yerçekimine sahip olduğu bölgedir ki, ışık bile ondan kaçamaz.

Solucan deliği teorik bir fenomendir. Uzay-zamanda iki çok uzun mesafeyi birkaç Kilometre gibi kısa mesafelere bağlayan tünel benzeri bir yapıdır.

Kara Deliklerin Oluşumu:

Kara deliklerin oluşumunun ana nedeni yerçekimsel çöküştür. Yıldız gibi bir uzay cismi çok büyük kütleye sahip olduğunda. Kütle merkezleri aracılığıyla diğer uzay nesnelerine çok fazla yerçekimi kuvveti uygularlar. Şimdi, yıldızların sürekli olarak tüketilen çok sayıda nükleer yakıtı olduğundan, gelecekte bir süre sonra tamamen tükenecek. Yani başlangıç ​​kendi yerçekimine direnmek için yeterli iç basınca sahip olmayacak. Yani yıldız kendi çekim kuvveti altında çöküyor.

Şimdi, enerjinin çoğu bu çöküş sırasında salınır, hızlı bir şekilde yayılır, dışarıdan bir gözlemci sürecin sonunu gözlemlemez. Şimdi bir olay olacağına göre ufku oluşmuştur.

Şimdi, olay ufkunun hemen dışındaysanız, güvendesiniz. Kara deliğin yerçekimi size hiçbir şey yapmayacak. Ama EVENT HORIZON'a ulaşırsanız, geri dönüşü olmayan noktada olacaksınız. Olay ufkunun ötesindeki ışık, dışarıdaki gözlemciye asla ulaşamaz. Bu, olay ufkunu bir kez geçerseniz, dışarıdaki gözlemci geçtiğinizi görebilir ancak olay ufku sınırı içinde ne yaptığınızı göremez.

 • Çok sayıda uzay enkazı, gaz ve diğer uzay malzemeleri, kara deliğin büyük yerçekimi çekişini deneyimleyebilecek kadar yaklaştıklarında, ancak karadeliğe tam olarak düşmediklerinde, bunun yerine olayın yarıçapı etrafında disk benzeri bir yapı oluşturuyorlar. ufuk kara deliğin etrafında büyük bir hızla ivmeleniyor. Oluşan bu disk benzeri yapıya ACCRETION DISK adı verilir.
 • Hiç kimse bir kara delik veya olay ufku görmemiştir. Ancak ivme diskini çok fazla uzay molozu içerdiğinden ve yüksek enerjili X-ışını ve Gama ışınları yayan büyük bir hızda hareket ettiğinden görebiliriz.

  • Kara deliğin merkezinde TEKLİLİK vardır. Uzay-zaman eğriliğinin sonsuz hale geldiği bölgedir. Sıfır hacmi, sonsuz yoğunluğu vardır ve kara deliğin tüm kütlesini içerir.
  • Yüksüz kara deliğin olay ufkunu geçtiğinizde, bir ivme hissedeceksiniz ve sonunda bu tekilliğe giden yolun geri kalanı için ideal bir hız ve serbest düşüş elde edeceksiniz. Tekilliğe ulaştığınızda, kütleniz kara deliğin toplam kütlesine eklenecektir. Yine de, yüksek yerçekimi tarafından parçalanacağınız için onu göremeyeceksiniz. Tekillik aynı zamanda fizik kurallarının hiçbirinin uygulandığı bir yerdir. Hayal gücümüzün ötesinde.

   • Kara deliğe herhangi bir madde girdiğinde, onunla ilgili bilgi sonsuza kadar kaybolur. Ancak kara delikler, şahin radyasyon yayarak yavaş yavaş buharlaşır. Ancak kara deliğe giren madde ile ilgili bilgi, şahin radyasyonunda bulunamaz. Bu, bilginin sonsuza kadar kaybolduğu anlamına gelir.
   • Okuduğunuz için teşekkürler

    Ashutosh Sharma (आशुतोष शर्मा)


cevap 4:

Toplama diskleri.

Kara delikleri, her şeyi temiz bir şekilde emen ve herhangi bir şeyin dışarı çıkmasına izin vermeyen nihai kozmik boşluk olarak düşünmek kolaydır. Kozmik bir bekçi olsaydınız, dökülen yıldızlarınızı ve gezegenlerinizi temizlemek isteyeceğiniz son şey bir kara delik olurdu.

Kara delikler komşularını içeri doğru sürükleyip sonra onları bir yudumda yutmaz. Tam tersine. Doğrudan düşen yıldızlar veya gezegenler gibi büyük nesneler bu şekilde dışarı çıkmaz. Bunun yerine, yıldızın bir tarafının diğer tarafına göre kara deliğe önemli ölçüde daha fazla çekildiği astronomik olarak büyütülmüş bir spagettifikasyon biçimi oluyor. Yıldızın farklı taraflarında hissedilen kütleçekim kuvvetindeki muazzam fark, her şeyin ölürken kelimenin tam anlamıyla parçalara ayrılması için yeterlidir.

Kozmik bir vakumdan çok kozmik bir kıyma makinesine benziyor.

Oh, ama kara delikler henüz bitmedi. Bu onlar için yeterli değil. Güçlerini ve üstünlüklerini evrenin geri kalanına duyurmaları gerekir. Güneşimizi yer fıstığı gibi parçalara ayıracak kadar büyük yıldızları şiddetle parçaladıklarında, çıkarılan gazı ve döküntüleri vücutlarının etrafına bir zafer ödülü gibi taşırlar. Yukarıdaki resimde dönen madde diskine bir bakın.


Bu aşamada, “kara delik” adı yanıltıcı olur, çünkü kara delik gözümüze kara olmaktan başka bir şey değildir. Ölümcül gök cismi yeni bir isim kazanır; muhtemelen duymuşsundur. Artık bir kuasar veya yarı yıldız nesnesi olarak biliniyor.

Bir yıldızı başarılı bir şekilde yok ettikten sonra, kuasar, dolgun, mutlu bir yıldızın gövdesi olan dönen bir gaz ve moloz kütlesi olan bir yığılma diski elde edecek. Bu terör daha sonra kurbanının parçalanmış cesedini, kesinlikle anlaşılmaz hızlarda olay ufkuna çekecektir. Biriken disk malzemesinin birbirine çarpmasının neden olduğu sürtünme ısı üretir. Çok fazla ısı. Tamamen kavranması daha da zor olan büyüklükte bir ısı. Ve ısıyla birlikte ışık gelir.


Bu fotoğrafa bir göz atın.

Sağda, birkaç yüz ışıkyılı uzaklıkta parlak bir şekilde parlayan bir yıldız var.

Soldaki? Bu bir kuasar… 9 milyar ışık yılı uzaklıkta.

Eta Carinae'nin korkutucu olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bir süpernova mı? Hipnova mı? Hiçbiri bir kuasarın neler yapabileceğine dair bir ons zırvalık sahibi değildir - eğer iyi hissediyorsa. Bu ışık saçan canavarlar o kadar çok ışık yayarlar ki, milyonlarca yıldız içeren galaksilerin tamamını parlaklıklarıyla maskeleyebilirler.


… Ve galaksimizin merkezinde bir tane var. :)


cevap 5:

Kara deliklerle ilgili en şaşırtıcı gerçek, üniversitede en az 10 yıl okuyup sözde 'fizik' alanında doktora yapan kişilerin varlıklarına inanarak ortaya çıkmalarıdır. Bu kurumlara kolej mi yoksa manastır mı dememiz gerektiğini merak ediyor. Kara delik fenomeni aslında, öğrencilerin nesiller boyu saçmalığa inanmak için beyinlerinin nasıl yıkanabileceğine dair bir çalışmadır.

Kara delik mantıksız bir öneridir

Matematiksel 'fizik' tarafından önerilen gerçeküstü kara deliğin rasyonel bir insan tarafından anlaşılma şansı yoktur. Kara delik, basitçe 0 boyutlu göbek deliğine sahip ağır bir ruhtur. Bu matematiksel soyutlama sadece rahatça görünmez olmakla kalmaz, aynı zamanda görünür maddenin hareketini haklı çıkarmak için gereken doğru miktarda tona sahiptir. İddiaya göre, odadaki bu 600 poundluk soyutlamayı sadece görünür madde üzerindeki etkileriyle tespit edebilirsiniz. Perdenin hareket ettiğini görüyorsunuz ve bunun kesinlikle uzun zamandır ölmüş büyük büyük annenizin ruhu olduğu sonucuna varıyorsunuz. Başka kim olabilir ki? Teleskopu perdeye doğrultalım ve tekrar hareket ettiğini gördüğümüzde, ne kadar hareket ettiğine bağlı olarak, büyükannenin şekerlere aşırı düşüp düşmediğini hesaplayabiliriz. Kara deliğin arkasındaki mantık budur. Artık bir uzmansınız.

Ancak kilit nokta otoritedir. Dünyadaki insanların en az% 90'ı konuya ilgi duymuyor. Kalan% 10'un en az% 90'ı kara deliklere sadece popülerleştirme dergilerinde ve bloglarda bunu rutin olarak okudukları veya duydukları için inanıyor. Ve dergiler ve bloglar, kolejlerden çıkan matematiksel 'fizikçilerin' matematiksel 'fizikçiler' tarafından yönetilen dergilerde yayınladıklarını halka tercüme ediyor. Lastik damgaya geri döndük. Akran değerlendirmesi akran baskısına dönüştü. 'Bilgili' rahipler yine cahil kitleler için Sözü yorumluyorlar.

Tüm süreç din olarak bilinir. Henüz tanımlanması gereken görünmez, doğaüstü bir varlığın varlığına dair yaygın, gerekçesiz bir inanç vardır ve hiçbir kalibre böyle bir önerinin şüpheli olup olmadığını incelemeye cesaret edemez. Kimse kariyerini feda etme korkusuyla parmağını kaldırmaya cesaret edemez. Papazlar, rahipler, başrahipler ve rahipler, Roma'nın emrettiği dogmayı sorgularlarsa büyük bir risk alırlar.

Bir Luther, loncayı kökten değiştirecek mi? Dünyanın dört bir yanındaki milyarlar, hiç internetteki kara ve solucan delikleri üzerine bir Galile davasını izleyecek mi?

Cevap, geri dönüşü olmayan noktanın ötesinde olabileceğimizdir. Şimdi önemli olan bilim değil kariyerdir. Mezunların akıllarında, iktidardaki Kara Delik Lobisi trendini bozmaktan daha acil sorunlar var. Yoluna kim çıkarsa çıksın, tepesi atılacak.

Daha şaşırtıcı gerçekler…

Kara deliklerle ilgili diğer şaşırtıcı gerçekler şunları içerir:

 • diğer evrenlere giden tünellere 0 boyutlu girişlerdir
 • beyaz olabilirler
 • sadece kaçak kütleleri ile maddeyi yutmakla kalmazlar, aynı zamanda yerçekiminden kaçan ve matematikçilerin bir gün keşfetmeye söz verdikleri gizemli bir mekanizma ile tükürürler.
 • var olan tüm maddeyi eziyorlar, ancak kütle (matematikçiler için çok önemli) bu kütlenin madde miktarının bir ölçüsü olmasına rağmen geride kalıyor
 • 0 boyutlu tekillik dönebilir
 • kimse kara deliğin ne olduğunu, neyden yapıldığını veya bu görünmez canavarın neye benzediğini bilmiyor, ancak matematikçiler varlığını çoktan kanıtladı.

Şimdi neden bu kadar popüler olduklarını anlıyorsunuz. Beyaz melekler dışarıda. Kara delikler içeride. Daha fazla süper güçleri var ve bilimsel sağlam.

.

.

.


cevap 6:

Pek çok cevap arasında dolaştım ve sanırım cevapların hiçbirinde bahsedilmeyen bazı şaşırtıcı gerçeklerim var.

 1. Bir Kara Deliğe hiçbir şey giremez: Kara delik bir şey değildir! Tıpkı bir kağıttaki deliğin bir şey olmadığı, kağıdın olmaması gibi. Benzer şekilde bir kara delik, uzay zamanındaki bir deliktir. Uzay ve zamanı nasıl söylediğime dikkat edin. Yani zaman tam deliğin sınırında bitiyor! Doğru, zaman orada bitiyor. Yani bunun ötesinde zaman yok. Böylece hiçbir şey bir kara deliğe asla giremez, çünkü bir kara deliğin içinde hiçbir olay gerçekleşemez (ve bir kara deliğe girmek bir olaydır) Yani deliğe bir eşek atarsak, gerçekten giderken tuhaf bir şekilde yavaşladığını göreceğiz deliğe yakın. Ama sonra onu geçmek sonsuz zaman alacaktı. Deliğin sınırına yakın bir yerde askıya alınmış animasyonda olacaktır. Oldukça havalı ha? Bir sonraki nokta daha da havalı.
 2. Evren hızlanıyor: Eğer deliğe doğru ilerliyorsanız, o zaman deliğe yaklaştığınızda, uzay o kadar garip bir şekilde kıvrılır ki dış evren küçük dairesel bir yamada görülecektir (360 derecelik görüşün tamamı bu yamada olacaktır). Ayrıca, Evrenin hızlı bir şekilde hızlandığını göreceksiniz (ancak Evrenin tüm geleceğini göremeyeceksiniz)
 3. Bir kara deliğe girebilirsiniz: Her ne kadar dışarıdaki gözlemciden görüldüğü gibi bir kara deliğe hiçbir şey giremese de, sizi fırlatırsam, kara deliğe kesinlikle sizin bakış açınızdan gireceksiniz. Ne kadar garipleştiğini gördün mü? Kara deliğin dışındaki tüm gözlemler hiç girmediğinizi iddia edecek. Ama yaptığını iddia ediyorsun. Bunlardan biri gerçek gibi görünse de. Her ikisi de kendi bakış açılarından gerçeklerdir. Görelilik en iyisi, ha? Dahası, 'girdiğinizde' neden asla gerçekten kaçamayacağınızı anlayacaksınız!
 4. Uzay ve zaman değiştirme rolleri: Artık kara deliğe girdiğinize göre (gerçekliğinizde), geri dönüş yoktur. Sadece sizi ezmeye çalışan çılgın bir yerçekimi alanı olduğu için değil, aynı zamanda (kelimenin tam anlamıyla) deliğin dışında, uzayda istediğimiz yere gitme özgürlüğümüz var, ama nereye giderseniz gidin, asla kaçınamazsınız. zaman. Diyelim ki, önümüzdeki Salı, gelecekteki zamanınız sabit, ancak uzay, o kadar değil. Bil bakalım ne oldu? deliğin içinde, zaman ve uzay rollerini değiştir! İstediğiniz zamanı seçmekte özgürsünüz, ancak uzaydaki geleceğiniz sabittir. Başka bir deyişle, ne zaman seçerseniz seçin, geçmiş, gelecek, şimdiki zaman, sonunda deliğin merkezine doğru düşeceksiniz. (Bu akıl almaz derecede tuhaf) Bu gerçekleri yeterince ilginç bulursanız bana bildirin :) Düzenleme: İşte aynı konu üzerine yaptığım bir videonun bağlantısı.

Düzenleme 2: 4. noktayı açıklığa kavuşturmak isteyen bazı mesajlar aldım. Bu yüzden Kara delikler üzerine 2. bölüm videosu yapacağım ve sonra bağlantıyı burada paylaşacağım :). Lütfen başka soruları doğrudan aşağıdaki yorum bölümünde sormaktan çekinmeyin!

Kaynak: Kaynakları hatırlamıyorum. Kafamın tepesinde PBS uzay zamanından videoları hatırlayabiliyorum.


cevap 7:

Kara Delikler Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler-

Gerçek 1: Bir kara deliği doğrudan göremezsiniz.

Bir kara delik gerçekten de "kara" olduğu için - ondan hiçbir ışık kaçamaz - ne tür elektromanyetik radyasyon kullanırsanız kullanın (ışık, X-ışınları, her neyse), deliği doğrudan aletlerimiz aracılığıyla algılamamız imkansızdır. NASA, anahtar deliğin yakın çevre üzerindeki etkilerine bakmaktır. Örneğin bir yıldızın kara deliğe çok yaklaştığını varsayalım. Kara delik, doğal olarak yıldızı çeker ve onu parçalara ayırır. Yıldızdan gelen madde karadeliğe doğru kanamaya başladığında, X-ışınlarında hızlanır, ısınır ve parlak bir şekilde parlar.

Gerçek 2: Dikkat edin! Samanyolu'muz muhtemelen bir kara deliğe sahiptir.

Doğal bir sonraki soru, bir kara deliğin ne kadar tehlikeli olduğu, Dünya'nın yutulma gibi yakın bir tehlikeyle karşı karşıya olduğu sorusu veriliyor. Gökbilimciler, galaksimizin ortasında gizlenen devasa bir süper kütleli kara delik olmasına rağmen cevabın hayır olduğunu söylüyor. Neyse ki, bu canavara yakın değiliz - galaksimizin geri kalanına göre merkezden çıkış yolunun yaklaşık üçte ikisiyiz - ancak etkilerini kesinlikle uzaktan gözlemleyebiliriz. Örneğin: Avrupa Uzay Ajansı, Güneşimizden dört milyon kat daha büyük olduğunu ve şaşırtıcı derecede sıcak gazla çevrili olduğunu söylüyor.

Gerçek 3: Ölmekte olan yıldızlar yıldız kara delikleri yaratır.

Güneş'ten 20 kat daha büyük bir yıldızınız olduğunu varsayalım. Güneşimiz sessizce hayatına son verecek; Nükleer yakıtı tükendiğinde, yavaş yavaş beyaz bir cüceye dönüşecek. Çok daha büyük yıldızlar için durum böyle değil. Bu canavarların yakıtı bittiğinde, yerçekimi yıldızın şeklini sabit tutmak için koruduğu doğal basıncı bastırır. Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsüne göre, nükleer reaksiyonlardan kaynaklanan basınç çöktüğünde, yerçekimi şiddetli bir şekilde baskın yapar ve çekirdek ve diğer katmanlar uzaya fırlatılır. Buna süpernova denir. Kalan çekirdek bir tekilliğe çöküyor - sonsuz yoğunlukta ve neredeyse hiç hacimsiz bir nokta. Bu kara deliğin başka bir adıdır.

Gerçek 4: Kara delikler çeşitli boyutlarda gelir.

NASA, göreceli gıcırdayanlardan galaksinin merkezine hakim olanlara kadar en az üç tür kara delik olduğunu söylüyor. İlkel kara delikler en küçük türlerdir ve boyutları bir atomun büyüklüğünden bir dağın kütlesine kadar değişir. En yaygın tür olan yıldız kara delikleri, bizim Güneşimizden 20 kat daha büyüktür ve muhtemelen Samanyolu içindeki düzinelerce serpilmiştir. Ve sonra galaksilerin merkezlerinde "süper kütleli kara delikler" adı verilen devasa olanlar var. Her biri Güneş'ten bir milyon kat daha büyük. Bu canavarların nasıl oluştuğu hala inceleniyor.

Gerçek 5: Kara deliklerin etrafında tuhaf zaman olayları olur.

Bu, en iyi, bir kişinin (onlara Şanssız deyin) bir kara deliğe düşmesi ve başka bir kişinin (onlara Şanslı deyin) seyretmesi ile gösterilir. Lucky'nin bakış açısından, Unlucky'nin zaman saati gittikçe daha yavaş ilerliyor gibi görünüyor. Bu, Einstein'ın (basitçe söylemek gerekirse) ışığa yakın aşırı hızlarda olduğunuzda zamanın ne kadar hızlı gittiğinizden etkilendiğini söyleyen genel görelilik teorisine uygundur. Kara delik zamanı ve uzayı o kadar büker ki, Şanssız'ın zamanı daha yavaş ilerliyor gibi görünüyor. Ancak Unlucky'nin bakış açısından, saatleri normal çalışıyor ve Lucky's hızlı çalışıyor.

A2A için teşekkürler. Kaynak- www.universetoday.com


cevap 8:

Bu, Güneş'in çapıyla Dünya'nın çapının bir karşılaştırmasıdır.

Güneşin kendi içinde, kavurucu zarfının içine Dünya ile aynı büyüklükte 1.3 milyon gezegeni rahatça sığdırmak için yeterli alan var - bu oldukça büyük, biz insanların İngiltere'den Los Angeles'a olan mesafeyi zaten muazzam bir mesafe olarak kabul ettiğimiz gerçeği düşünüldüğünde.

Güneşi bir kara deliğe dönüştürmek için, yukarıdaki yanan plazma topunda gördüğünüz tüm maddeyi belirli bir boyuta sıkıştırmanız gerekir - buna Schwarzschild yarıçapı veya Yerçekimi yarıçapı denir.

R_S = \ frac {2GM} {c ^ 2}

(Son derece basit. Yerçekimi sabitiyle G (6,673 \ times 10 ^ {- 11} N \ cdot m ^ 2 \ cdot kg ^ {- 2}) ile çarpın, sonra onu nesnenin kütle bölü hızı ile çarpın ışık (299, 792, 458 m / s) kare.)

Bu terimin kavramı oldukça basittir: Belirli bir küreyi Schwarzschild'in yarıçapına sıkıştırırsanız, kürenin yüzeyinden kaçış hızı ışık hızına eşit olacaktır - bu nedenle hepimizin bildiği şeyi kara delik oluşturur.

Güneş'i Schwarzschild'in yarıçapına sıkıştırırsanız, 3 kilometre çapında bir top olacaktır.

Ve Dünya'yı sıkıştırmaya çalışırsanız, 9 mm çapında bir kara deliğiniz olacak.

Bu küçük hakkında.


Şimdi S5 0014 + 81 ile tanışın.

Şimdiye kadar keşfedilen en büyük kara deliktir ve son gözlemde Güneşimizden 40 milyar kat (40.000.000.000) daha ağırdır.

Yukarıdaki denklemi bağlarsanız, bu kara deliğin yaklaşık ... 119 milyar kilometrelik bir Schwarzschild yarıçapına ve söz konusu çapı yaklaşık 236,39 milyar km'ye sahip olduğunu göreceksiniz.

Size daha iyi bir bakış açısı sağlamak için:

Kara deliğin ortasına çizdiğim o küçük kırmızı noktayı görüyor musun?

İşte bu:

Evet, baktığınız güneş sistemimizin tamamı - Plüton dahil - Huzur içinde yatsın :(

S5 0014 + 81, çap olarak Pluto'dan Güneş'e olan mesafeden 47 kat daha büyüktür ve New Horizon uzay aracının Dünya'dan Pluto'ya saniyede 16,26 kilometre hızla gitmesi dokuz yıl alır.

BOOOM * zihninizin patlayan sesi *


Bu cevabın olumlu tepkiler almasını beklemiyordum, bu yüzden bir şey daha sunmama izin verin…

BONUS: S5 0014 + 81'in boyutu 'vanilya' biçiminde değil - daha ziyade, bu süreçte büyük miktarda 'besin kaynağına' rastlamak ve oradan birçok yıldız tüketerek büyümek birçok kişiden sadece şanslı bir kara deliktir. ömrü boyunca galaktik tozlar.

Öyleyse, en yakın yıldızımız Güneş'i bir işaretçi olarak kullanarak tüm bonus kütlesiyle tam buradaki dostumuzu orijinal boyutuna yeniden genişletirsek ne olur? Yıldızın oluşumundaki son boyutuna karar vermeye giden birçok karmaşık süreç olduğunu anlasam da, bu düşünce için bir besin olarak görülmelidir.

Güneş'in (1 Mo) çapı 1.391.982 kilometredir.

S5 0014 + 81, 40.000.000.000 Ay'dır.

Bu nedenle 'yıldız' S5 0014 + 81'in çapı 55.679.280.000.000.000 kilometre olmalıdır.

Veya 1804 Parsecs - 5885 Işıkyılı.

Samanyolu'nun kalınlığından beş kat daha kalın!

Şimdiye kadar keşfettiğimiz en büyük yıldız UY Scuti.

(En parlak turuncu olan)

Yaklaşık 2,4 milyar kilometre çapında. (2.400.000.000 kilometre).

Güneş ile kıyaslandığında böyle.

'Yıldız' S5 0014 + 81'in çapını görmek için yukarı kaydırın.

Bu UY Scuti'den 23.199.700 kat daha büyük.

İşte bir tasvir:

Henüz buldunuz mu?

Hayır?

Çünkü Güneş bu resimdeki tek bir pikselden büyük değil.


cevap 9:

Liste şöyle devam ediyor:

 • Yanlış anlamanın aksine; Kara delikler emmez - Kara delikler, her taraftan maddeyi emiyormuş gibi görünür. Yoldaş yıldızlar, kütlelerinin bir kısmını yıldız rüzgarı şeklinde dökerler ve bu rüzgardaki malzeme daha sonra aç komşusu olan kara deliğin pençesine düşer.
  • Kara delikler sizi ve diğer her şeyi “spagettize edecek” - Yerçekiminin çekmesiyle ayaklarınız gerilmeye başladıkça, kara deliğin merkezine santim yaklaştıkça giderek daha fazla çekilecekler. Bu, Dünya'dakine benzer şekilde, bacaklarınız Dünya'nın merkezine kuvvetli bir şekilde çekilirken başınız o kadar fazla çekilmez (“gelgit kuvvetleri”). Sonuç: spagettifikasyon!
   • Kara delikler yeni evrenler doğurabilir. Matematiğe baktığınızda, Evrenimizi yaratan Big Bang tekilliği bir kara delik etrafındaki sonuçlarla eşleşiyor. Kara deliklerin merkezindeki tekillik, standart fizik yasalarını yıkar ve teoride bu koşulları değiştirebilir ve yeni, biraz değiştirilmiş bir evren doğurabilir.
    • Kara delikler kelimenin tam anlamıyla etraflarındaki boşluğu çeker - Bir nesneyi kağıda yerleştirdiğinizde biraz batar. Yaprağa ne kadar büyük bir nesne koyarsanız, o kadar derine batar. Bu batma efekti, ızgara çizgilerini artık düz değil, kavisli olacak şekilde bozar. Uzayda ne kadar derin yaparsanız, o kadar fazla alan bozulur ve kıvrılır. Ve en derin kuyuları kara delikler oluşturur. Kara delikler uzayda o kadar derin bir kuyu yaratır ki, ışık bile olsa hiçbir şeyin geri tırmanmaya yetecek kadar enerjisi yoktur.
     • Kara delikler, nihai enerji fabrikalarıdır - Kara delikler, Güneşimizden daha verimli enerji üretebilir. Malzeme çok hızlı yörüngede döndüğü ve hareket ettiği için, kütleyi maddeden enerjiye kara cisim radyasyonu adı verilen bir biçimde dönüştürme yeteneğine sahip milyarlarca Fahrenheit dereceye kadar ısınır. Karşılaştırmak gerekirse, nükleer füzyon kütlenin yaklaşık yüzde 0,7'sini enerjiye dönüştürür. Bir kara deliğin etrafındaki durum, kütlenin yüzde 10'unu enerjiye dönüştürür.
      • Galaksimizin merkezinde süper kütleli bir kara delik var - Galaksiler merkezde, galaksiyi uzayda bir arada tutan güçlü çekim kuvveti içerir. Samanyolu'nun merkezindeki kara delik Yay A, bizim güneşimizden dört milyon kat daha büyüktür. Neredeyse 30.000 ışıkyılı uzaklıkta bulunan kara delik şu anda oldukça uykuda olsa da, bilim adamları 2 milyon yıl önce Dünya'dan bile görülebilen bir patlamayla patladığına inanıyorlar.
       • Kara delikler zamanı yavaşlatır. Kara deliğin yakınındaki nesneler, güçlü yerçekimi nedeniyle çok yüksek hızlarda hareket eder. Görelilik ilkesine göre: Ne kadar hızlı giderseniz, o kadar yavaş yaşarsınız.
        • Kara delikler zamanla buharlaşır - Kara delikler bile sonsuz değildir, ayrıca bir süre sonra 'ölebilirler'! Bu şaşırtıcı keşif ilk olarak 1974 yılında Stephen Hawking tarafından öngörülmüştür. Bu fenomen ünlü fizikçinin adına Hawking radyasyonu olarak adlandırılmıştır. Hawking radyasyonu, bir kara deliğin kütlesini uzaya ve zamanla dağıtır ve aslında hiçbir şey kalmayıncaya kadar bunu yapar, esasen kara deliği öldürür. Hawking radyasyonunun kara delik buharlaşması olarak da bilinmesinin nedeni budur.
         • Her şey teoride bir kara deliğe dönüşebilir - Herhangi bir nesneyi bir sınırın (Schwarzschild yarıçapı) ötesinde sıkıştırabilirseniz, o zaman herhangi bir nesne teorik olarak bir kara deliğe dönüşebilir! Yoğunluk o kadar artar ki, yerçekimi kuvveti nesnenin ışık bile kaçamayacak şekilde çökmesine neden olur. Örneğin, Güneşimizi yalnızca 3,7 mil (6 km) bir boyuta küçültürseniz, güneşimizdeki tüm kütleyi inanılmaz derecede küçük bir alana sıkıştırarak onu son derece yoğun hale getirir ve aynı zamanda siyah yapar delik. Aynı teoriyi Dünya'ya veya kendi bedeninize de uygulayabilirsiniz. Fakat gerçekte, bir kara delik üretebilecek tek bir yol biliyoruz: Güneşimizden 20 ila 30 kat daha büyük olan son derece büyük bir yıldızın kütleçekimsel çöküşü.
          • Bir kara deliği doğrudan göremezsiniz - Çünkü kara delikten hiçbir ışık kaçamaz; karadelik gerçekten çok “kara” dır. Anahtar, deliğin yakın çevre üzerindeki etkilerine bakmaktır. Kara delik, doğal olarak yıldızı çeker ve onu parçalara ayırır. Yıldızdan gelen madde karadeliğe doğru kanamaya başladığında, X-ışınlarında hızlanır, ısınır ve parlak bir şekilde parlar.
           • Kara delikler çeşitli boyutlarda gelir - Üç tür Kara Delik vardır: İlkel kara delikler en küçük türlerdir ve boyutları bir atomun boyutundan bir dağın kütlesine kadar değişir. En yaygın tür olan yıldız kara delikleri, bizim Güneşimizden 20 kat daha büyüktür ve muhtemelen Samanyolu içindeki düzinelerce serpilmiştir. Ve sonra galaksilerin merkezlerinde Süper kütleli kara delikler adı verilen devasa olanlar var. Her biri Güneş'ten bir milyon kat daha büyük.

cevap 10:

İşte Kara Delik ile ilgili bazı ilginç gerçekler. Umarım cevaplar başkalarına tekrarlanmaz.

1-Samanyolu'nun bir kara deliği olması muhtemel

Kızılötesi ve x-ışını uyduları, galaksimizin kalbini görmemizi ve ona doğru düşen ve ona çarpan küçük, yörüngeli gaz bulutlarını parçalarken kara deliğin etrafındaki bölgeden dışarı akan radyasyonu tespit etmemizi sağlıyor.

Gökbilimciler bugün SMBH'nin yörüngesinde birçok gaz bulutunun döndüğüne ve gelecekteki bir patlamayı tetikleyebileceğine inanıyor - aslında, hemen köşede olabilir.

2-X-ışını astronomisi kullanılıncaya kadar ilk kara delik keşfedilmedi

Cygnus X-1 ilk olarak 1960'larda balon uçuşları sırasında bulundu, ancak yaklaşık on yıl boyunca bir kara delik olarak tanımlanmadı.

3- Farklı Kara Delik türleri vardır

Modern gökbilimciler, kara deliklerin aslında farklı varyasyonlarda olduğunu gösterdiler. Dönen kara delikler, elektriksel kara delikler ve dönen elektrik kara delikleri vardır.

4-Kara delikler huni veya disk şeklinde değildir; onlar küreler

Çoğu yerde huni veya disk şekli gibi görünen kara delikler göreceksiniz. Bunun nedeni, yerçekimi kuyularının perspektifinden gösterilmeleridir. Gerçekte, daha çok küre gibidirler.

5- Kara Delikler zamanı etkiler

Tıpkı bir saatin deniz seviyesine bir uzay istasyonunda olduğundan biraz daha yavaş çalıştığı gibi, saat kara deliklerin yakınında gerçekten yavaş çalışır. Bunların hepsi yerçekimi ile ilgili.

6- Olay ufkundan uzak durmak güzel

Fizikte adı geçen "olay ufku", delik karasının sınırıdır. Geri dönüşü olmayan nokta bu. Bu noktadan önce, hala kaçabilirsiniz. O noktadan sonra… hiç şans yok.

7- Bahse girerim kara delik konseptini ilk koyan kişiyi tanımıyorsunuz

1783'te John Mitchell adlı bir bilim adamı, bir yerçekimi kuvvetinin hafif parçacıkların bile kaçamayacak kadar güçlü olup olmadığını merak ettikten sonra teoriyi geliştirdi.

8- Kara delikler gürültülüdür

Tamam, boşluğun boşluğu ses dalgalarına gerçekten izin vermiyor olsa da, özel enstrümanlarla dinlerseniz, statik bir ses duyarsınız. Bir kara delik bir şeyi içeri çektiğinde, olay ufku, "sesi" üreten ışık hızına yakın parçacıkların hızını artırır.

9- Kara delik bir şeyleri tükürür

Kara delikler, olay ufkuna yaklaşan her şeyi emmesiyle bilinir. Bir kütle bir kara deliğe girdiğinde, o kadar sert bir şekilde ezilir ki, tek tek bileşenleri sıkıştırılır ve sonunda atom altı parçacıklara ayrılır. Bazı bilim adamları, maddenin daha sonra beyaz delik olarak bilinen bir fenomene atıldığını teorileştiriyor.

10- Bir kara delik evrendeki en parlak şeyi doğurur

Kuasarlar. Bunlar, yıldızların, gazın ve ışığın içeri doğru çekildiği bir kara deliğin etrafındaki alanlardır. Bazı kuasarların 100 galaksiden daha fazla ışık yaydığı tahmin edilmektedir.

11- Kara delik, başka bir kara delikle birleşerek, boyutunun artmasına neden olabilir.

12- Bir kara deliğin genel sıcaklığı

Kara deliğin kendisinin sıcaklığı çok düşüktür, ancak madde kara deliğe girmek üzereyken, kaybolmadan hemen önce milyonlarca dereceye kadar ısıtılır ve X-ışınları yayar. Bu, galaksimizdeki en az bir düzine farklı nesnede gözlemlendi.


cevap 11:

Kara delik ile ilgili en etkileyici şeyler:

 1. Bir kara delik, hiçbir maddenin veya herhangi bir elektromanyetik radyasyonun (ışık gibi) sınırından (veya teknik terimle olay ufkundan) kaçabildiği tek bir uzay bölgesidir.
 2. Kara delikten neden hiçbir madde veya elektro manyetik radyasyonun kaçamayacağını biliyor musunuz? Çünkü kara deliğin yerçekimi o kadar büyük ki, herhangi bir atomu veya radyasyonu kendilerine doğru çekiyor ve emiyorlar.
 3. Kara deliğin neden bu kadar büyük bir çekim kuvvetine sahip olduğunu biliyor musunuz? Çünkü kara delik, büyük kütlesinden sorumlu olan sonsuz yoğunluğa veya madde birikimine sahiptir. Bu maddeler veya kütleler, küçük bir kara delik alanına sıkıştırılır.
 4. Kara deliğin neden büyük bir madde birikimine veya devasa bir kütleye sahip olduğunu biliyor musunuz? Kara deliğin kökeni yüzünden. Kara delikler, yıldızların ölmesinden ve / veya çökmesinden kaynaklanıyordu. Yıldızlar çöktükçe, olay ufkunda ve tekillikte tüm maddelerinin biriktiği bir kara deliğe dönüştüler.
 5. Kara deliğin içinde ne var? "Sonsuz" madde ve "sonsuz" çekim dışında hiçbir şey. Evet. Doğru okudunuz. Oldukça şok oldun, değil mi? Kara deliğin içindeki bölge olay ufkunun mesafesinden ölçülür. Kara deliğin merkezinde “sonsuz” yoğunluğa ve “sonsuz” yerçekimine sahip olan Tekillik vardır.
 6. Kara Delik aslında siyah renkte değildir. Renksizdir. Ama bize siyah gözüküyor çünkü hiçbir elektro manyetik radyasyon kara deliğin yer çekiminden kaçamaz. Bu yüzden bize siyah görünüyor.
 7. Kara delikte uzay-zaman sonsuz bir şekilde eğrildiği için, Dünya'dan geçen bir cisme kıyasla bir kara delikten geçen bir cisim için zaman durur veya çok yavaş geçer.
 8. Kara deliğin çekirdeğinde, yani Tekillikte, tüm yerçekimi ve madde veya kütle birikir. Kara deliğin bu bölgesi, kütlesini büyük bir çöküş veya buharlaşma ile kaybettiğinde kara deliğin ölümüne neden olabilir.
 9. Her galaksinin merkezinde, şimdiye kadar var olan en büyük kara delik türü olarak kabul edilen "süper kütleli kara delik" vardır. Samanyolu Gökadası olan gökadamızın da merkezinde süper kütleli bir kara delik bulunmaktadır. Ama endişelenme. Gezegenimiz Dünya'dan 27 bin ışıkyılı uzaklıkta ki bu bizim için çok rahatlatıcı bir gerçektir.

Kara Delik çok ilginç. Değil mi? :)

Rohit