cüce kale nasıl kazılır


cevap 1:

Bir şey değil.

Öncelikle, Rimworld genel olarak daha kararlı ve daha iyi grafiklere sahip. Kontroller daha az gizemli. Bir grafik paketi kullanmadığınız sürece, Dwarf Fortress'ın kullandığı ASCII'ye alışmanız gerekir. Dwarf Fortress'ın her yeni yaması olduğunda, tamamen yeni bir istemci indirmeniz gerekir ve bu, eski kayıtlarınızla çalışmaz.

Bununla birlikte, Cüce Kalesi güzel değil, ama daha derin ve daha eğlenceli. Ve koloninizin veya kalenizin feci başarısızlığından bahsetmek için "eğlenceli" yi kastetmiyorum. Eğlenceyi kastediyorum, size lego blokları verilmesi ve kendi harika şeylerinizi yapmanıza izin verilmesi anlamında. Arayüzde ve grafiklerde eksik olan şey, çok daha derin olmasını telafi ediyor.

Rimworld, korkunç bir başarısızlık ve felaket hikayesini anlatmak için olayları küratörlüğünü yapmak üzere tasarlanmış bilgisayar yapay zekası olan "hikaye anlatıcılarına" sahiptir. Çünkü çatışma bir hikaye için önemlidir. Seçtiğiniz hikaye anlatıcısı oyun deneyimini etkiler.

Randy rastgele. Yani, kafiye ya da sebep olmadan büyük patlamalara ve düşüşlere sahip olabilirsiniz.

Cassandra, servetinizle orantılı olarak artan çatışma yaratır ve az çok düzenli bir programda zorlukları kademeli olarak artırır.

Phoebe size çatışmalar fırlatır, ancak genellikle baskınlar, Tanrı eylemleri veya diğer felaketler arasında daha fazla kesinti süresine izin verir.

Bu geliştirme felsefesindeki sorun, oyunun yararlandığı olayların kapılmasının sizi cezalandırmayı amaçlamasıdır. Dramanın zorluklarla nasıl başa çıktığınıza bağlı olduğuna inanıyor.

Ne yazık ki, geliştiriciler bunun Rimworld'ün çözülemeyeceği anlamına geldiğini düşünüyor gibi görünüyor. Basit dünya içi akıl yürütme kullanan yaratıcı veya sağduyu çözümlerine izin verilmez. Deneyebilirsin ve muhtemelen başaracaksın, ama bunu olabildiğince tatmin edici ve sezgisel hale getirmeyeceklerse lanet olsun.

Mekanik arızalar tam da böyle bir olaydır. Bir elektrik donanımı parçası, diyelim ki bir elektrikli soba veya güneş paneli arızalanacak. Bu, bir sömürgecinin onu onarmak için bir bileşen ve emek harcaması gerektiği anlamına gelir.

Bu rastgele olmaz. Tek basamaklı bileşenlerden daha fazlasını stoklarsanız olur. O kadar aralıksız ve sıradan ki, başlangıçta büyümeniz için bir engel, ama daha sonra sadece bir baş belası oluyor.

Bileşenleri hiç stoklamayarak durumu "oyalayabilirsiniz". Sadece yeni binalarda veya işlenebilir malzemelerde hemen kullanacak kadar üretiyorsunuz. Ancak basit sezgisel çözüm? Yağmurlu bir gün için parçaları istiflemek istiyorsun.

Bunun için cezalandırılıyorsun.

O kadar kötü ki zor olduğunu düşünmüyorum, bu yüzden ne zaman Rimworld oynasam, teknik olarak düşünen kolonileriniz rutin bakım yaptığı sürece arıza olayının meydana gelmesini tamamen ortadan kaldıran "Fluffy Breakdowns" adlı bir fan modu kuruyorum.

Normalde oyunu kolaylaştırması umrumda bile değil.

Bir başka olay da böcek istilasıdır. Starship Trooper böceklerini düşünün. Kazmış olduğunuz "dağlık" bir alana rastgele kazacaklar. Ne kadar koyu ve daha fazla dağ üstündeki kiremit varsa, orada istila olma olasılığı o kadar yüksektir.

Bu, büyük dağ kompleksleri inşa ettiğiniz için sizi cezalandırmak içindir. Ve o uyurken kolonistin yatak odasının içinde böcekler aniden belirmeden önce çok az ön uyarı alırdınız.

Daha sonraki yamalar, kazma sanatı ve sesi için bir uyarı işareti ekledi, ancak yine de yerleşik bir bölgeden kazmanız gereken ve ayrıca inşa ettiğiniz duvarları ve yapıları rastgele kazacak bir sürü böcek.

Yine, böcekleri kazdığınız bir mağarada ortaya çıkmaya zorlayarak ve bölgeyi yanıcı maddelerle kaplayarak bunu oynayabilirsiniz. Ortaya çıktıklarında hepsini yakarak ölürler. Sonra bir dağın altına asla çok önemli veya önemli bir şey inşa etmediğinizden emin olun. (Bu alanları, istilanın orada üremesini tamamen önleyen donduruculara dönüştürebilirsiniz.)

Yine, sorunu çözmenin pek de tatmin edici bir yolu değil. Ve olayın tüm amacı, sizi bir dağ kalesi inşa etmekten cezalandırmak. Eğlence hakkında söylediğim şeyi biliyor musun? Güçlendirilmiş, kendi kendine yeten bir yeraltı kolonisi yaratma fantezisini yaşamak mı istiyorsunuz? Geliştiriciler bunun çok güçlü olduğuna karar verdiler.

Bir dağ üssü inşa edemeyeceğimden değil. Ya da yeterince iyi olmadığımı. Ama problemle her etkileşim yöntemine kızıyorum. Rimworld bunu olabildiğince komik hale getirmeye çalışıyor. Ve geliştiriciler, size kazma aracını ilk olarak veren kişilerdi!

Cüce Kalesi yaklaşımında oldukça farklıdır. Koloniniz başarısız olabilir. Ancak "adil" ve hatta "meydan okuyan" olma gibi bir kavramı yok. Çünkü kendisini bir simülasyon olarak çerçevelendiriyor. Yani, bazı şeylerin aşırı güçlü veya sömürücü olduğunu hissedip hissetmediğiniz önemli değil. Dwarf Fortress, size yalnızca bunları yaratıcı kullanımınızı engellemeniz için araçlar sağlamaz.

Dwarf Fortress'in Rimworld'e göre en büyük avantajlarından biri, tamamen üç boyutlu olmasıdır. Yükseklik seviyeleri - üst üste oturan yığılmış haritalar. Kelimenin tam anlamıyla kuşlar aslında boş havada uçuyor.

Bu, eğer bir dağa yerleşirseniz, eğer isterseniz, tüm dağın oyulabileceği anlamına gelir. Ya da magmaya ulaşana kadar kazabilirsiniz.

Yer üstünde bir kule şehri mi inşa etmek istiyorsunuz? Şehrinize taşıdığınız ve bir araya getirdiğiniz kesme bloklardan mı yapılmış? Bunu yapabilirsin!

Bir dağın oyulmasını mı istiyorsunuz? Doğal taştan karmaşık odaları ve geçitleri mi süslüyorsunuz? Bunu yapabilirsin!

Doğal mağaralarda yaşayan köstebek olmak ister misiniz? Veya magmanın üzerinde asılı harika yeraltı şehirleri mi inşa edersiniz? Bunu yapabilirsin!

Bu arada, o magma? Evet, Cüce Kalesi'nin ilkel akışkanlar mekaniği var. Suyu ve magmayı pompalayabilir ve yönlendirebilirsiniz. Tesisatı kendiniz kesebilir veya inşa edebilirsiniz.

Peki, magmayı bir odaya pompalamak ve suyla soğutmak ister misiniz? Evet, bunu yapabilirsiniz. Sonuç, yenilenebilir bir kazılabilir obsidiyen kaynağıdır. Daha sonra daha fazla inşaat için heykellere veya bloklara oyabilirsiniz.

Tam otomatik bir savunma sistemi mi oluşturmak istiyorsunuz? Bunu yapabilirsin. İstilacı düşmanları, kapıların çarparak kapanacağı ve su seviyelerinin yükseleceği tuzaklara çevirebilirsiniz. Saldırganlarınız boğulacak. Ve tüm sistem suyu boşaltmak ve tuzağı sıfırlamak için tamamen otomatiktir. Daha sonra işgalcilerin taşıdığı silahları, kıyafetleri, zırhları ve diğer ganimetleri geri almak için cüceleri gönderebilirsiniz.

Yüzeyi tamamen yeniden şekillendirmek istiyor musunuz? Oh evet, bunu yapabilirsiniz. Tam bu anda, tüm yüzeyi sığ bir taş havzaya dönüştürmeyi hayal ettim. İstilacılar içeri girerler, sadece magmanın ızgaralardan yükselmesi ve tüm havzayı erimiş lavla doldurması için.

Bir kolu çevirin ve aşağı akar.

Bunu yapabilirsin.

Oh, kalede saklanan bir vampir buldunuz. Senin şüphesiz halkınla besleniyor.

Şimdi onu bir çekme köprünün altında diktirebilir ve üstüne bırakabilirsiniz. Bu, tehdidini sonsuza kadar sona erdirir.

Ama kanını kuyu suyuna da dökebilirsiniz. Sonra canlı cüceleri, yalnızca kuyu suyunu içmelerine izin verilen bölgelere atayın ve onları vampirizme kapmaya zorlayın.

Bu şekilde, tüm nüfusu ölümsüz ölümsüzlere dönüştürebilirsiniz. Ya da gecenin efendilerini "normlardan" dikkatlice ayırın.

Bunu yapabilirsin.

Etkilenebilir genç cüce çocukları duygusuz psikopatlara dönüştüren bir tür süper asker programı mı yaratmak istiyorsunuz?

Bunu yapabilirsin.

Rimworld bunu yapmanızı istemiyor. Dwarf Fortress'in daha erişilebilir ve daha hafif bir versiyonu ve bunun için kendi teknik desteğimi yapmama gerek yok. Ama bu, Dwarf Fortress'in daha iyi bir oyun olduğunu söylemeliyim.


cevap 2:

RimWorld, çıplak kemiklere indirgenmiş, birçok özelliği kaldırılmış, ancak daha sonra üstüne başka bir şey eklenmiş bir cüce kalesinin bir versiyonu gibi hissediyor.

Bu farklı.

Temel farklılıklar:

  • Rim dünyasında kazamaz veya birikemez.
  • Cüce kalesinde olaylar mantıksal olarak gerçekleşirken, rimworld'de lanet olası "Anlatıcı" tarafından size rastgele şeyler fırlatılır. Anlatıcı sizi mümkün olan en ironik şekilde öldürmeye çalışıyor.
  • Araştırma ağacı cüce kalede yoktur.
  • Cüce kale özelliklerinin çoğu eksik - örneğin, gece yaratıkları, iblisler vb. Gibi tarih oluşturucu yok.

Temel olarak, Dwarf Fortress dünyanın gerçek ve mantıklı olmasını istiyor. Örneğin, çok sayıda öldürmeyi başaran bir yaratık bir efsane olabilir ve insanlar bununla ilgili sanat eserleri yapmaya başlayacaklar. Krallar ve tanrılarla da yüzleşmeyi deneyebilirsiniz (veya “tanrılarla” da karşılaşabilirsiniz).

RimWorld dünyanın dramatik olmasını istiyor ve bu nedenle dumanı çekiyor ve birçok kez aynalar yaklaşıyor. NPC'ler tehditlerle birlikte havadan ortaya çıkıyor çünkü Anlatıcı'nın kararı buydu. Toxic Fallout gibi şeyler sebepsiz yere gerçekleşir ve örneğin gezegenin çevresinde bir değişiklik olduğun için değil.

Ve dediğim gibi… rimworld'de dikey bir bina yok, artı araştırmanın bitmesini bekleyen çok şey var.