Vietnam savaşı sırasında Amerikan askerleri Viet Cong ve normal köylüler arasındaki farkı nasıl bildiler?


cevap 1:

Aslında orada olan biri olarak size gerçeği söylememe izin verin. Önemli değil. Önemli olan tek şey kişinin elinde bir silah olmasıydı. Eğer öyleyse o düşmandı ve ölmesi gerekiyordu. Değilse, ben ve diğer denizcilerim için ne tehlikeydi? Bizi “casusluk” konusunda neye önem verdik? Düşmandan saklanmaya çalışarak etrafta sinsice dolaşmadık. Onların iletişim kurmalarını istedik.

Vietnam'da ilk olduğumda, Vietnamlıların etrafında gergindim. Ama yakında% 99.9'unun benim için veya benim için tehlike olmadığını anladım. Ellerini her zaman izledik, silahlar olmadan tehlikeleri yoktu. Ama çoğu kolay gidiyordu, mutlu insanlar. Genellikle grubun atmosferinde ne kadar tehlike altında olduğunuzu söyleyebilirsiniz. Tehlike genellikle çocuklar olsaydı ... ve çocuklar yokken her yerde oldukları için çevrenizden daha fazla haberdar olursunuz. Ancak genel olarak insanların bizim tarafımıza mı yoksa diğer tarafa sempatik mi oldukları önemli değildi.


cevap 2:

Yapmadılar.

Bu Vietnam'ın büyük sorunlarından biriydi ve Orta Doğu'daki savaşlara verilen bir problemdi. Vietcong geleneksel bir ordu değildi, bir milisti, yani Vietcong genellikle vatanlarını savunmak için bir tüfek alan köylülerdi. Bir köylü her an bir AK-47'yi çekip tüm bir kadroyu püskürterek birçok askerin kenarda kalmasına ve gereksiz ölümlere yol açabilir.

Üvey büyükbabamın bana anlattığı bir hikaye, derin bir keşif ekibiyle zırhlı bir kamyonun şoförü olarak Vietnam'da olduğu zamandı. Görevleri, düşman birliklerinin hareketlerini, onları Amerikan hatlarından uzaklaştıran görevlerde keşif yapmaktı. Bir keresinde, günlük check-in yapmak için bir köyde durdular ve çocuklar onları görmek için dışarı çıktılar. Huzurlu bir manzaraydı ve askerler toplanan kalabalığa çikolata ve şeker dağıttılar.

Bir kız elbisesinden el bombası çekip onlara doğru hareket etmeye başlayana kadar huzurlu. Kamyondaki topçu .50 kalibrelik makineli tüfekle tüm kalabalığa ateş açtı.

Gerekçesi, ekibini öldürmesine izin vermeyeceği ya da kalabalığın diğerlerinin de saldırma riski taşımayacağıydı. Adamlarını korumak için yapması gerekenleri yaptığını hissetti.

Burada önemli olan, düşmanın herhangi bir yerde saklanabilmesidir. Vietcong'la birisinin çocuk olup olmadığını anlamanın bir yolu yoktu. Bilmenin tek yolu silah mı yoksa el bombası mı çektiği idi ve bu noktada çok geç olabilirdi. Aynı şey, son yirmi yılda Orta Doğu'daki fırça yangını savaşları için de geçerliydi, çünkü isyan oyun kitabının temel ilkelerinden biri genel nüfus arasında saklanmaktı.

Bu, çeşitli rezil katliamlar da dahil olmak üzere, askerler ve yerliler arasında büyük bir soruna yol açtı.

Savaş Cehennem ise, motive edilmiş bir isyanla savaşmak, Lucifer'in cehennemin en alt çemberindeki donmuş kısmının dondurulmuş kısmıdır.


cevap 3:

Yapmadılar.

Viet Cong'u çıkarmaya çalışırken ABD'nin kaç masum sivili öldürdüğünü biliyor musunuz?

Birçok. Birçok. Binlerce.

Üzücü gerçek şu ki, eğer Viet Cong'un bir köyde olduğundan şüpheleniyorlarsa, onu sık sık bombalayacaklar hatta tüm köyde napalm bırakacaklardı. Napalm'ın ne olduğunu bilmiyorsanız, her zamanki gibi en kötü kimyasallardan biridir. Cilde ve giysilere yapışır ve inmek neredeyse imkansızdır. 100 santigrat dereceye kadar çıkıyor. Birçok Vietnamlı insan korkunç yanıklar aldı ve yaşam için deforme oldu, çünkü ABD, köylerinde Viet Cong askerleri olduğunu düşündüğü için, gerçekte muhtemelen hiçbiri yoktu. Bu insanların hayatta kalmasının tek nedeni, içerideydiler ve kıyafetlerini en kısa sürede dökenlerdi. Geri kalanların hepsi büyük olasılıkla yok oldu. Bu yüzden ABD ve Vietnam arasındaki ilişkiler, çok gelişmiş olmasına rağmen, hala biraz buzlu. Vietnam, ABD'nin Vietnam Savaşı'nda olanları yaşamasına asla izin veremez.

Neyse ki ABD stratejik bombardımanı bir daha savaşta taktik olarak kullanmayacak… oh bekle! Doğru! Bunu şu anda IŞİD / IŞİD / İD'e ya da ne derseniz ona karşı yapıyoruz. Birçok Suriye'nin hayatının ABD bombalamasıyla tamamen mahvolduğundan endişeleniyorum. Kim bir mayın veya IED cihazını gezecek kadar şanssız olmasaydı, tüm ampute'lerin hayatlarında ne yapacaklarını bilir.

Kısacası, ABD askerleri kimin vatandaşı olduğu konusunda endişelenmek zorunda kalmadı, çoğu zaman ikinci bir düşünce olmadan, ayrım gözetmeden bombaladılar.