Filler kumar oynamayı biliyor mu cevap anahtarı


cevap 1:

Kesinlikle

Bu dolandırıcıların size bunun ve bunun haberlerinde hisse senetlerinin yükseldiğini söylediklerini, doğru olduklarını düşünüyorsanız, o zaman başka bir şey var.

Milyonlara değer bir senaryo anlatacağım

Birkaç yıl önce, o hafta çok iyi iş çıkardığım için, günlük ticaretten bir gün izin alıp oyun oynamaya karar verdim.

Bunu birkaç yüz kaybetmeye hazır olarak yaptım, ancak piyasa hakkında bazı şeyleri öğrenebilmemin tek yolu buydu.

Günlük işlemlerde yapılacak normal şey, işlem başına 50 $ 'dan fazla bir şey denemek ve kazanmaktır. İşlem başına kolayca 200 - 300 dolar kazanabileceğiniz tonlarca durum vardır, ancak işlem titriyorsa, o zaman kıçınızı kaybedersiniz. Ancak teknik yönlere girmeyeceğiz, sadece piyasada bir şeyin nasıl çalıştığını göstermeye çalışıyorum

Öyleyse, bir hisse senedine biniyorsam ve yukarı, yukarı, yukarı ve yukarı ve sonra hafif bir aşağı ve sonra tekrar yukarı ve yukarı ……………………… ..sonra satmaya hazırım bir aşağı sinyali gördüğümde. İşlemden 280 $ kazanırsam mutlu olurum çünkü bu günün son işlem değil

Peki ya onu satarsam ve 280 dolar kazanırsam ve borsa yükselmeye devam eder ve ben treni kaçırırsam? Buna parayı kovalamak ve nasıl kıçını kaybetmek denir

Piyasa davranışını öğrenmek biraz zaman alır ama disipline sahip olmalısın yoksa HER ŞEYİ kaybedersin

Bu yüzden bu hisse senedini kullanıyorum ve yükseliyor ama çok yavaş. Yazılımıma baktığımda, çok sayıda küçük alımın geldiğini görebiliyorum. 200 - 300 hisse gibi satın alıyor. Sadece komisyoncu ile sohbetimi açtım ve sohbet eden tüm brokerleri ve yatırımcıları okuyabildim. Az önce bu hisse senedindeki yatırımcıların en az 5-7'si benim kullandığımla aynı aracı kurumdan geliyordu ki bu muhtemelen asla gerçekleşmeyecek bir şeydi. Yani bu Tanrı tarafından gönderilen bir deney gibiydi, çünkü grafiklerimi, sayılarımı görebiliyordum ve tüm sohbetleri okuyabiliyordum !!!!! …………… .. Daha fazlasını nasıl isteyebilirsiniz? …………… Bir ata bahis oynamak ve aynı zamanda ata binmek, diğer tüm atları ve tüm yarışı izlemek gibiydi !!!!! ………… .. Sadece inanılmaz

Ve sonra birden bire grafiklerim, 200 hisse satın alımının yerini 3.000 hisse satın aldığını gösteriyor ki bu genellikle aracı kurumlar, hedge fonlar ve kurumsal yatırımcılar, ……………………………… ve ardından anlık bir dalış Hisseden 300 $ kazanmak yerine 400 $ kaybettim. Böylece hisse senedi saniyeler içinde 700 $ düştü !!!!!!! ………….

Ne olduğunu düşünüyorsun?

Umarım doğru tahmin etmişsinizdir; bazı balçık pislikleri tüm paramızı almak istedi, bu yüzden satın almaya başladı ve sonra hızlı bir satış yaparak tüm paralarımızı aldı

Ama bekleyin ……………… sadece 3.000 - 6.000 adet hisse satın aldı, hisseyi nasıl düşürebilirdi? Ve bu hikayenin amacı budur; bu pislik bunu planladı. Endekslerin hareket etmesi ve dikkat çekmesi için birkaç bin hisse veya birkaç yüz bin hisse peşin satın aldı. Sonra yatırımcılar içeri girdiğinde, birkaç hisse daha satın alarak - küçük bir yatırımcı gibi görünerek - ve ani bir satış yaparak fiyatı yükseltti.

Bu, sık sık meydana gelen bir şeydir, ancak tek bir yatırımcının hakimiyetinde olmaması gerekir. Tek bir yatırımcı olduğunu bilmemin nedeni zaman aralığıdır. Elektronik olarak, birkaç yüz bin hisseyi bir veya iki saniyede alıp satmak imkansızdır. İşlemesi gerekir ve her işlem zaman alır. Yani, her zamanki gibi 3 veya 4 yatırımcımız olsaydı, hisse senedinin düşmesi 10 ila 40 saniye sürerdi, ancak anında düştü (bu kısmı piyasanın nasıl çalıştığına bakmadan açıklamak zor, bu yüzden sadece gösteri için bir şeyler uydurdum amaçlar)

Öyleyse hala bu hisse senedinin ekonomi nedeniyle yükselip düştüğünü düşünüyor musunuz?

Şirket kâr ettiği için birkaç saniye içinde inip çıktığını gerçekten düşünüyor musunuz?

Hayır, bu tarihteki en büyük aldatmaca

Ve dolandırıcılığı anlarsan para kazanabilirsin

Büyük aracı kurumlardan yapılan alımlara göre piyasa yükselir ve düşer

Yani evet, bu bir kumar ama Vegas kadar kötü değil. Tüm araçlara ve yazılım programlarına sahipseniz, neler olduğunu görebilir ve akıllıca yatırım yapabilirsiniz. Ama kaybetmeyi bekleyin; piyasa verir ve piyasa alır veya ona girmez


cevap 2:

Tıpkı kumar gibi, adi hisse senetlerine yapılan yatırımlarda belirli bir miktar risk vardır. Bununla birlikte, yatırım yapmak ve kumar oynamak arasında önemli farklılıklar vardır.

Kullanacağım bir örnek, bir kumarhanede "Canlı" poker oynamaktır. (Bu, yılda birkaç kez zevk aldığım bir aktivitedir.) Bu kumar türünde, bir masada nakit ya da nakit parayla değiştirilebilen fişler için poker oynayan 9 veya 10 oyuncu vardır. Kumarhane "Canlı" krupiyeyi, kartları, masayı, bedava içecekleri ve diğer güzel şeyleri sağlar. Karşılığında her pottan bir kesinti ya da masada süre için bir ücret alırlar. Bu ücret, poker eli başına birkaç dolar tutar ve tam bir masa için saatte yaklaşık 100 $ 'a kadar çıkar.

Poker sıfır toplamlı bir oyundur. Bu, birisi bir dolar kazandığında, başka birinin bir dolar kaybettiği anlamına gelir. Aslında evi kesmeyi düşündüğünüzde, aslında negatif toplamlı bir oyun (ben sadece bu ismi uydurdum). Biri bir dolar kazandığında, bir başkası bir dolardan biraz daha fazla kaybeder.

Bu tür kumar en iyi şekilde bir eğlence biçimi olarak görülür. Ev her zaman kazanır ve bir grup olarak oyuncular her zaman kaybeder. Zaman zaman tek bir oyuncu kazanacaktır, ancak en iyi oyuncuların bile kayıplardan daha yüksek kazanç ortalamaları alması çok zordur. Kayıpları, golf ya da kayak gibi diğer tatillerden genel olarak daha küçük olan, klas bir otelde güzel bir tatilin tadını çıkarabilecek kadar küçük tutmak nispeten kolaydır. Aynı kumarhaneler ve tatil köyleri başka birçok eğlence türü ve genellikle bol miktarda iyi yemek sunar.

Yatırım, aslında güvenilir bir şekilde para kazanmanın bir yoludur - ve bunun çoğu. Elbette para kazanmak için para gerekir. Borsaya kayıtlı ABD şirketlerinin adi hisse senetlerine yatırım yaparak uzun süreler boyunca yıllık ortalama yüzde 10 ila 20 kazanç beklemenin makul olduğunu düşünüyorum. Bu aslında muhafazakar bir hedef.

Adi hisse senetlerine yatırım yaptığınızda, bir işletmenin bir kısmını satın almış olursunuz. Bu işletme için sermaye sağlarsınız ve tıpkı işletmenin kâr etmeyi beklediği gibi kar etmeyi beklersiniz. Bir işletmenin zarar gördüğü nadir bir durumdan zarar görmediğinizden emin olmanın yolları vardır. Herhangi bir yatırım değeri için işe yarayan en iyisine çeşitlendirme denir. Bu, yatırımlarınızı farklı şirketlere, farklı sektörlere ve diğer farklı yollara yaymanız anlamına gelir, bu nedenle bir şirket veya sektördeki bir felaket, yatırımlarınızın yalnızca bir kısmına mal olur.

Bir şirket kar elde ettiğinde, kar hisse sahiplerine aittir. Bu karın bir kısmını doğrudan ödeyebilirler veya tümü gelecekteki karları artırmak için şirkette tutulabilir. Her iki durumda da hisse senedi yatırımcılar için nakit veya değer olarak gelir üretir. Hisse senedi fiyatlarında şirketin gerçek kar sonuçlarını yansıtan bazı değişkenlikler vardır. Bir hisse senedinin fiyatında, hisse senedi için arz ve talebin piyasa durumlarını yansıtan bir değer de vardır. Uzun vadede, kâr eden bir işletme olarak şirketin temel değeri hisse senedi fiyatına yansıtılacaktır. Hisse senetlerindeki mülkiyetten şirket tarafından verilen temettü şeklinde getiri veya hisse senedini sattığınızda hisse senedinin fiyatında sermaye kazancı elde edebilirsiniz - bunun için ödediğiniz fiyat.

Hisse senedi satın alma ile kumar hissesi olan bir poker masasına oturmak arasındaki farkı görmek kolaydır. Hisse senedi satın almak aslında bir şirketin bir parçasını ve o şirketin gelecekte elde edeceği karı satın almaktır. Poker oynamak, ortalama bir oyuncuya eğlence karşılığında biraz paraya mal olan eğlencedir.

Kumar sıfır toplamlı bir oyun olsa da yatırım değildir. Örneğin, bir şirketin dolaşımda bir milyon hisse senedi varsa ve o hissenin fiyatı bir dolar arttığında, bu hisselerin değeri bir milyon dolar artar. Bu durumda kimse bir şey kaybetmedi. Tabii ki aynı şey fiyatın düştüğü zamanlar için de geçerlidir. Hisse senedi değerleri, hiç kimse karşılığında kazanç sağlamadan düşürülebilir. Herhangi bir hisse senedini uzun veya kısa oynayarak para kazanmak mümkündür. Uzun, hisseye sahip olduğunuz ve fiyatı yükseldiğinde fayda sağlayacağınız anlamına gelir. Kısa, hisseye sahip olmadığınız ancak satın almadan önce sattığınız anlamına gelir. Hisse senedi fiyatı düştüğünde kısa pozisyon değer kazanır. Hisse senedi kısıntısı amatörler veya gece uyku problemi olanlar için değildir. Kısa pozisyon tuttuğunuz bir hisse senedi yükselirse kaybedebileceğiniz miktarın bir sınırı yoktur. Satın almadan önce sattığınız hisse senedinin kredisine de faiz ödemeniz gerekir. Bu ve diğer nedenlerden dolayı çoğu "Amatör" yatırımcı hisse senetlerinde yalnızca uzun pozisyonlar alır. Bu durumda, yatırdığınız paraya sahip olmadığınız gerçeğinden başka hiçbir doğal maliyet olmadan onları istediğiniz kadar tutabilirsiniz. Hisse senedi sahibi olmak için dönemle ilgili herhangi bir ücret yoktur. Siz satana kadar bireysel hisse senedi yatırımları için kazanç üzerinden de gelir vergisi yoktur.

Paranızı açıkça tanımlanmış bir yönteme göre yatıran finans şirketleri olan yatırım fonlarını da satın alabilirsiniz. Bunlar, nispeten küçük yatırımlarla bir çeşitlendirme ölçüsü elde etmenize olanak tanır. Yine de dezavantajları var. Hisselerinizi satmasanız bile her yıl fonlarda yaşanan sermaye kazançları üzerinden vergi ödemelisiniz. Ayrıca, endeks fonları durumunda çok küçük veya yabancı hisse senedi fonları durumunda çok yüksek olabilecek bir yönetim ücreti ödemeniz gerekir. Tipik bir endeks fonu size yılda yüzde 0,25 gibi bir şeye mal olabilir. Yönetilen bir yabancı hisse senedi fonunun yıllık yüzde 3'e mal olması muhtemeldir.


cevap 3:

Pek çok insan, bu konudaki bir kumarhanede bol miktarda yatırım stratejileri veya alternatifleri anlamıyor.

Dikkate alınması gereken birkaç nokta. Uzun vadede, kötü kararlar vermezseniz (örneğin, yanlış zamanlarda pazara girip çıkarsanız), son 50 yılda önemli ölçüde daha zengin olursunuz - ya da yatırım yaptıysanız uzun bir zaman diliminde Borsa. Yatırımlarda yukarı yönlü bir önyargı ve kumarla kaybetme / düşüş eğilimi vardır. Dünya ekonomisi ve özellikle ABD, teknoloji, tarım, altyapı vb. Gelişmelerle ortalama yaşamı iyileştirerek zenginlik yaratma kabiliyetinde dikkat çekicidir. Bu servet dağılımı tüm taraflara eşit değil, bütün olarak vardır.

Bireysel hisse senetleri seçmeye çalışıyorsanız ve hiçbir anlayışınız veya avantajınız yoksa, şüphesiz bu bir şans oyununa dönüşür.

Maliyetler çok önemlidir. Eğer çok sıkı bir poker oyuncusuysanız veya kitabı black jack ile oynuyorsanız, oldukça yakın çıkabilirsiniz (kalıcı olan sermaye kaybını önlemek için sadece küçük bir miktar bahis). Düşük maliyetli bir ETF satın alırsanız, çok çeşitli borsaya yatırımlar yapılır, bu ücret erozyonu daha azdır (yüksek maliyetli bir yatırım fonuna kıyasla). Bunu bir kumarhanedeki tüm bahşişler / komisyonlar olarak düşünün. Bir slot makinesinin, daha küçük ödemelere kıyasla daha büyük getirilerin nerede olacağı konusunda bir fikriniz varsa, farklı getiriler bile olabilir - ancak uzun vadede bir oyuncu olarak kaybedilen bir "kazanma yüzdesine" sahip olacağı kesindir. Bununla demek istediğim, lüks yerlerdeki kumarhanelere (daha düşük ödeme) ve sıradan barlara ve bir kumarhanedeki yuvalara - kapıya yakın ve arka köşeye yakın. Kumar makinelerinde kumar oynamayı savunmuyorum! John Daly'ye (golfçü) sorun; Slot oynarken 10 + milyon $ gibi bir şeyi kaybettiği meşhurdur.

Ayrıca içmediğinizi / yemek yemediğinizi ve zamanınızın sonsuz olduğunu varsayalım - aksi takdirde bu hem kumar hem de yatırımda fayda / maliyettir. İkinci olarak, her ikisinin de sağladığı eğlence faktörünü farklı şekillerde ele almayalım. Ve gerçekten, bu birisinin seçimlerini ve davranışlarını haklı çıkarmasına izin veriyor - "100 $ kaybettim, ancak yemek ve içki aldım ve 3 saat eğlendim".

Hisse senedi piyasası için yukarı yönlü bir eğilim olsa da, piyasa ve kumar getirileri “normal bir dağılıma” sahiptir. Eve hiçbir şey almadan giden yatırımcılar ve kumarbazlar olacak. Ve büyük kazanan yatırımcılar ve kumarbazlar olacak. Bu risk, toplamda rahatlatıcı olsa da, yüzde 50'nin altındaysanız kesinlikle iyi hissettirmez.

Piyasadan daha fazla geri dönen yatırımcılar oldu - ve bunu sürekli olarak beceri olmadan yapmak neredeyse (çünkü gerçekleşti) matematiksel olarak imkansız bir başarı.

Verimli piyasa hipotezine inanıyorsanız, ki ben inanmıyorum, ancak Boyutsal Fonlar modelinde güçlü sonuçlar göstermiştir. Bunu kart sayma gibi düşünüyorum. Küçük sermayeler (boyut), ucuz hisse senetleri (defter bazında / değer) ve piyasa riski (Beta) için uzun ve istikrarlı bir önyargı söz konusudur. Bu toplu olarak çalışır. Ayrıca menkul kıymetler ödünç vereni olarak avantajlarının bir kısmını yaratırlar (ücretleri mahsup eder). DFA modelini kart sayma gibi düşünüyorum. Avantajınıza sadık kalırsanız ve ne zaman avantajınız olduğunu bilirseniz, bahislerinizi farklı şekilde boyutlandırabilir ve kasaya karşı daha iyi oranlara sahip olabilirsiniz.

Son olarak, günlük fantezi sporlarını veya poker kumarını düşünürseniz, bunların her ikisinin de beceri oyunları olduğu kanıtlanmıştır. Bunlar neredeyse aykırı yatırım gibidir. Fantezi sporlarda, kazanmak istiyorsanız, iyilik yapan oyuncular arasından seçim yapmanız gerekir. Herkes Tom Brady'yi seçerse, diğerlerini yenecek bir skoru nasıl üretebilirsiniz (maaş sınırı ile). Moneyball olarak da bilinen ucuz oyuncuları belirlemelisiniz. Disiplininiz varsa ve riskten daha fazla potansiyele sahip hisse senetlerine yatırım yaparsanız (sıfıra gitmekten iki katına çıkma olasılığı daha yüksektir), daha az riskle piyasayı karşılayabilir veya yenebilirsiniz.


cevap 4:

İnsanların borsaya yatırım yapmanın kumar olduğunu söylediğini birçok kez duydum. Birkaç ay önce bir CA ile görüştüm, bana "Borsada işlem görüyor musunuz?" Diye sordu. Buna "Evet, peki ya sen?"

Borsanın kumarhane gibi olduğunu ve herkesin para kaybettiğini söyledi. Yani cevabı arıyorsanız, ticaret kumar DEĞİLDİR. Matematiksel örnekler kullanarak bunu size kanıtlayacağım.

4 İnsan Türü

 1. Amatör tüccarlar.
 2. Amatör Kumarbazlar.
 3. Profesyonel Tüccarlar.
 4. Profesyonel Kumarbazlar.

İlk iki tip insanın uzun vadede para kazanma şansı yoktur. Amatör bir kumarbaz, ucuz slot makineleri oynayan veya tüm parasını rulet masasındaki şanslı sayısı 7'ye yatıran kişidir.

Amatör bir tüccar, 10x kaldıraç kullanan ve bir hisse senedinin 52 haftalık en düşük fiyatına (Düşük Al, Yüksek Sat. Stonks çetesi) yakın işlem yaptığı için bir stop loss veya herhangi bir risk yönetimi kullanmadan alım satım yapan kişidir.

Bu insanlar uzun vadede para kazanamayacaklar. Peki ya profesyoneller?

Profesyonel bir kumarbaz veya bir tüccar, uygun risk yönetimi sistemi ve pozisyon büyüklüğünü kullanır ve sadece oranlar lehine olduğunda bahis yapar.

Rulet hakkında konuşalım.

Rulet, en popüler casino oyunlarından biridir. Bunu bu yazıda örnek olarak kullanıyorum. Pokeri düşünmeyeceğim çünkü şahsen poker oynamanın kumar olduğunu düşünmüyorum (Eğer aralıklarda oynuyorsanız). Yuvalar ******* içindir.

Ev, Rulette% 2.54 (İngiltere) ve Amerikan ruletlerinde% 5.23 avantaja sahiptir. Biraz tecrübesi olan herkes size Amerikan ruletlerinden kaçınmanızı söyleyebilir.

Rulet oynamak söz konusu olduğunda yaygın olarak kullanılan 4 strateji vardır.

 1. Martingale Sistemi.
 2. Ters Martingale Sistemi.
 3. James Bond Stratejisi.
 4. Fibonacci.

Bunların ne anlama geldiğine dair hiçbir fikriniz yoksa, rulet oynamamanız muhtemelen daha iyidir. Bu dört sistemden martingale sistemi muhtemelen en ünlüsüdür, ancak en büyük dezavantajı gerçekten hızlı bir şekilde iflas edebilmenizdir.

100 dolarlık bir bahse girerseniz ve art arda 11 kaybeden bahis varsa (bu mümkün, stratejiyi yaklaşık 250 oyunda tekrar test ettim), 204.700 dolar kaybedersiniz.

En uygun strateji James Bond Stratejisidir. Daha derinlemesine bakalım.

Kurallar

 1. 0'a 10 dolar bahis yap.
 2. 19-36 aralığında 140 dolar bahis oynayın.
 3. 13-18 aralığında 50 dolar bahis yapın.

Sermayeniz 10.000 dolarsa, her işlem 200 dolara mal olacaktır, bu da tek bir işlemde sermayenizin% 2'sinden fazlasını riske atmamalısınız. Bu mükemmel bir risk yönetim sistemidir.

Bu sistemin kazanma olasılığı astronomik olarak yüksek olan% 67'dir! Bu sistemde kesinlikle bir avantajınız var, değil mi?

Pek sayılmaz. Kesinlikle bir avantajınız var, ancak bir kumarhane para kaybetmek için o kadar aptal değildir. Bir avantajınız olsa bile, elverişsiz bir risk ödül oranınız var.

Bu sistemdeki ortalama kazanç 80 dolar, yani 80 dolar kazanmak için 200 dolar riske atarsınız. Bu 0,4 Risk Ödül Oranı. Bu iyi değil.

% 67 kazanma oranıyla 80 dolar kazanmak için 200 doları riske atarak, uzun vadede para kaybetmiş olacaksınız.

Bu strateji ile (bilgisayar algo) 10.000 sermaye ile 100 kez rulet oynadım ve James Bond Stratejisini kullandım. 67 kez kazandım, her kazandığımda 80 dolar kar elde ettim ama her kaybettiğimde 200 dolar kaybettim.

Sonuçlar burada-

Sermayem 8870'e düştü. 1130 dolar kaybettim. Oranlar lehime olsa da, yine de 100 işlemde (bahis) sermayemin% 11,13'ünü kaybettim.

Bu, risk ödül oranı hakkında önemli bir ders verir. Risk ödül oranı uygun değilse, uzun vadede PARA KAYBEDECEKSİNİZ.

Risk ödül oranını iyileştirmek için kazanma olasılığını düşürmeniz gerekir. Rulette yüksek bir olasılığa ve iyi bir risk ödül oranına sahip olamazsınız. Bu yüzden kaybettin.

Ancak ticaret farklıdır.

Aynı sistemi MS Excel'de çalıştırdım, kazanma oranı aynıydı,% 67 ancak risk ödül oranı 0.4 yerine 1.5 idi

Sonuç- Sermayem 23.700'e çıktı.

Bu% 100 +% 67 kazanma oranıyla 100 işlem üzerinden getiri. % 67'lik bir kazanma oranına ulaşmak çok zor değil. Oldukça kolaydır. Uygun risk yönetimi ve pozisyon boyutlandırması ve iyi bir kazanma oranı ile iyi bir risk ödül oranıyla, büyük bir getiri elde ettim.

Risk ödülü 1.5 yerine 2 olsaydı, son sermayem 30.200 olurdu. Gerçek olamayacak kadar iyi görünebilir ama mümkün.

Tabii ki bu bir günde olmayacak. Muhtemelen günlük 1,5 risk ödül oranıyla kazanan işlemler bulamazsınız, ancak her 2 işlem gününde bir işlem yapsanız bile, sermayenizi bir yılda ikiye katlayacaksınız.

Alım satım, kumardan biraz farklıdır, çok sayıda geçmiş veriye sahipsiniz, stratejilerinizi geriye dönük test edebilir ve yalnızca risk ödül oranı uygun olduğunda bahis oynayabilirsiniz. Artı, doğru stratejileri uygularsanız, olasılıklar lehinize olabilir.

“Oranlar sizin lehinize ise ve risk ödül oranı uygunsa, uygun risk yönetimi ile ticareti körü körüne kabul edebilirsiniz. Uzun vadede neredeyse her zaman kazanacaksınız ”.

-Vikrant C.


cevap 5:

Ticaret Kumar oynamaktır. Ama 9'a 5'e Gitmek Veya Eşinizle Evlenmek - Tüm Hayatımız Bir Kumar

Tüccarlar her zaman yaptıklarının kumar olmadığını ve avantajınız olduğu için ticaretin geçimini sağlamanın 'daha güvenli' bir yolu olduğunu söylemek isterler. Bu sadece doğru değil ama gerçekten de önemli değil.

Kumar terimi, yalnızca sonucu belirsiz bir olaya bahis yaparak değerli bir şey bahse giren bir etkinliği tanımlar. Ticaret bu tanıma% 100 uymuyorsa, ne olduğunu bilmiyorum.

Wikipedia tanımı

Kumar, birincil amacı ek para ve / veya maddi mallar kazanmak olan belirsiz bir sonucu olan bir olayda para veya değerli bir şey ("bahis" olarak anılır) ile bahis oynamaktır. [

kaynak

]

Sözlük tanımı

risk alarak önemli bir şeyin kaybını riske atma eylemi veya uygulaması […] [

kaynak

]

Bir tüccar olarak, belirsiz bir olayda (sınırsız belirsiz sonuçlara sahip bir finansal enstrümanın hareketi), hedefi (rulet gibi diğer şans oyunlarının aksine) başlangıçta kesin miktarın önceden tanımlanmadığı durumlarda) riske atarsınız. daha fazla para kazanın (önceden ne kadarını bile bilmediğiniz).

Bir avantaj nedir?

Bir avantaj, olasılıkları kendi lehinize çevirmenize izin veren bir şey, bir beceri veya yöntemdir - genellikle çok az. Bir avantaj, ticareti potansiyel olarak daha az riskli hale getirir çünkü beklenti gelişir.

Zamana göre fiyatı okuyabilmek ve işlemleri yönetebilmek avantajın bir parçası olabilir; duygusal istikrar, disiplin ve uzun vadeli bir zihniyete sahip olmak, riski nasıl yöneteceğinizi ve varyansla nasıl başa çıkacağınızı anlamak, aşırı derecede sıkı çalışabilmek ve tutkulu olmak da bir avantajın parçalarıdır. Bununla birlikte, en iyi kenar bile riski ve belirsizliği ortadan kaldırmayacaktır.

Ticarette avantaja sahip olmak hiçbir şeyi garanti etmez. Daha da kötüsü, olası sonuçların önceden tanımlandığı diğer şans oyunlarının aksine - bir rulet çarkında yalnızca çok sayıda sayı veya destede kart vardır - ticarette, tamamen beklenmedik sonuçlarla sonuçlanan 'kara kuğu olaylarına' maruz kalıyoruz. kimse önceden plan yapamaz ve finansal varlıkların nasıl hareket edebileceği ve olasılıkları sınırsızdır.

Bir avantaj, sahip olunması gereken önemli bir şeydir, ancak ticareti bir kumar aktivitesinden daha az yapmaz.

Bütün hayatımız bir kumardır

İyi haber şu ki, kumar tamamen iyidir ve bu terime veya onunla birlikte gelen olumsuz çağrışımlara fazla takılmamalısınız.

Tüm hayatımız boyunca kumar oynuyoruz - her zaman başlangıçta doğrudan para bahse girerek değil, genellikle değerli bir şeye bahse girerek, genellikle bizim zamanımızda, bizi daha sonra daha iyi bir noktaya getireceğini umduğumuz bir şey için.

Konuyu üniversitede seçtiğimizde, sırf bu konunun keyif alacağımız bir mesleğe yol açacağını ve bize yaşayacak yeterli gelir getireceğini düşündüğümüz için hayatımızın birkaç yılını değiştiriyor ve gelecekte birçok başka fırsatı ve olasılığı ortadan kaldırıyoruz. iyi bir hayat. Kolejden veya üniversiteden ayrılan herkes, en başta iyi bir iş bulmak şöyle dursun, işini sevmeyecektir. Hayatımızın uzun yıllarını, olumlu bir sonucun olasılığını bile bilmediğimiz araştırmalarla değiştiriyoruz. Bizim avantajımız mı? Arkadaşlara ve aileye danışmak, üniversite sıralamaları için googling yapmak ve kendimizi dinlemek.

Bir iş seçtiğimizde, yine zamanımızı değiştiririz ve diğer iş tekliflerine ve fırsatlarına hayır diyoruz. Daha sonra, seçtiğimiz şirketin yeterince uzun süre var olmasını, bize iyi bir maaş, adil terfi şüphelileri, makul emeklilik planları ve dost patronlar ve iş arkadaşları vermesini umuyoruz. Ancak bunu bilmenin hiçbir yolu yok ve 9-5 işini yaşamak her zaman 'güvenli' yol olarak görülse de, hiçbir şey garanti edilmez ve umutlarla ve pek çok belirsizlikle hareket ediyoruz.

Girişimciler ve dükkan sahipleri de kumar oynuyorlar ve zamanlarını ve kaynaklarını sattıkları veya önce para yatırıp ücretlendirmeleri gereken bir ürün sundukları bir hizmet sunuyorlar ve genellikle sahip olmadıkları potansiyel müşterilerin olmasını umuyorlar. yine de kar elde edebilecekleri kadar değer verin. Bununla birlikte, sonuç belirsizdir ve bahis ya zaman ya da paradır (çoğunlukla her ikisi). Kenar? Araştırma, kişisel beceriler, sıkı çalışma, dayanıklılık ve iyi satış ve pazarlama uzmanlığına duyulan ihtiyaç.

Bir ev aldığımızda ve kredi aldığımızda, işimizin ipoteği ödememize izin vereceğine dair kumar oynarız, bunun yerine parayla başka şeyler almamaya karar veririz, evliliğimizin beklemesini, çocukların da ev ve şehir ve çevre güzel kalacaktır. Bunlardan herhangi birini bilebilir miyiz? Tabii ki hayır ama yine de risk alıyoruz çünkü olasılıkların yeterince iyi ve artı tarafın buna değdiğine inanıyoruz.

Bir eş seçtiğimizde, ilişkinin uzun süre devam etmesini, genlerimizi yeniden üretmemize, yaşlanabileceğimiz, zorluklarda ve yaşlılıkta bize destek olabileceğimiz bir arkadaşımız olmasını umuyoruz. Bir evlilikle maddi olarak da büyük bir şekilde yatırım yapıyoruz. Boşanma oranının yüksek olduğunu ve tam anlamıyla mutlu olmayan insanları görünce, bu yüksek riskli bir bahis gibi görünse de birçok insan hala başarıyor.

Ticarette kumar

Muhtemelen sonsuza kadar devam edebilirim ama bence sen anladın. Öyle demesek de hayatımız boyunca kumar oynarız ve ticaretin en saf kumar biçimlerinden biri olduğunu kabul etmeliyiz.

Olasılıkların her zaman sizin lehinize olmadığı bir faaliyette olduğunuzu ve ticaretin benzersiz özelliklerinin, iyi koruma ve risk kontrol mekanizmalarına sahip olmanızı gerekli kıldığını kabul etmelisiniz.

İyi ve kötü bahisler

Tamam, risk almanın ve kumar oynamanın kaçınmanız gereken bir şey olmadığını söyleyerek bitireyim ve eğer olumsuz sonuçla yaşayabilmeniz için yukarı tarafı sizin için yeterince iyi görünüyorsa, elbette peşinden gidin. Elbette, olasılıkların her zaman aleyhimize olacağı veya olumsuz tarafın tersini telafi edemeyecek kadar büyük olduğu şeyler ve bahisler var, ancak burada biraz sağduyuya ihtiyacınız var ...

Ticaret söz konusu olduğunda, oranların sizin lehinize olmadığı ve olumlu bir sonucun olası veya imkansız olduğu "kötü bahisler" ve "kötü kumar" nedenleri şunlardır:

 • Ticaret sistemini sık sık değiştiren bir tüccar
 • Yapısı olmayan, ne zaman ticaret yapacağını ve ne zaman oturacağını bilmeyen bir tüccar
 • Risk yönetimi ilkelerine uymayan bir tüccar
 • Kazananlarını çok kısaltan ve kayıpların artmasına izin veren bir tüccar
 • Disiplini olmayan dürtüsel bir tüccar

Risk almak (hesaplanmış), hayatı eğlenceli ve ilginç kılan şeydir ve ticareti potansiyel olarak karlı kılan da budur. Bununla birlikte, çoğu tüccar sadece etrafta dolaşıyor, üstünlükleri olmayan bahisler ve işlemlerle uğraşıyor.

"Risk almamak en büyük risktir" sözü o kadar doğrudur ki, farkında olmasanız ve 'güvenli' yoldan gittiğinizi düşünseniz bile, her zaman fırsat maliyetleri vardır ve zamanınızı boşa harcıyor olabilirsiniz. - sonuçta bu bizim en değerli varlığımızdır.


cevap 6:

Saf kumar oynamakla şirket hisselerini satın almak arasındaki fark, şirketin geleceği üzerine bahis oynamanız ve araştırma yapabileceğiniz bir sicilinizin olmasıdır. Çok sayıda hisse senedine yatırım yapıyorsanız ülkenin geleceğine yatırım yaptığınızı söyleyebilirsiniz. Ülkeye doğal afet veya terör saldırısı gibi korkunç bir şey olursa, stoklar düşer. Ülke gelişir ve iyi günler hüküm sürerse, borsa büyük olasılıkla yükselir. Borsaya yatırım yaparak geleceğimiz üzerine bahis oynadığınızı söyleyebilirsiniz.

Bir kumarhanede kumar oynamak tamamen farklı bir senaryodur. Oyuncunun üstün olduğu bir kumarhane oyunu yoktur. Evin her zaman avantaja sahip olduğundan emin olmak için Las Vegas'ın ne kadar büyük hale geldiğine bir bakın. Evi ara sıra yenebilirsin ama uzun vadede kaybedeceksin. Las Vegas'ta kumar oynadığınızda, ihtiyacınız olmayan ve kaybetmeye hazır olduğunuz parayı kullanıyor olsanız iyi olur.

Borsaya yatırım yapmanın anahtarı araştırma yapmaktır. Hisse senetlerinin bir listesini alıp onlara dart atacak olsaydın, bu daha çok kumara benzer olurdu. Bununla birlikte, şirketlere nasıl değer verildiği ve faaliyet gösterdiği hakkında ne kadar çok şey öğrenirseniz, stokları toplarken o kadar çok cephaneye sahip olursunuz.

Bir hisse senedi satın aldığınızda ve hemen düştüğünde, bazen kumar oynuyormuş gibi hissedebilirsiniz, ancak bu çoğunlukla hayal kırıklığından kaynaklanmaktadır. Ödevinizi yaparsanız ve hisse senetlerinizi dikkatli seçerseniz borsada uzun vadeli para kazanmanız gerekir. Kesin olan bir şey var: borsa, paranızla kumar oynamak için çok daha iyi bir yerdir.

Hisse Senedi Ticareti Neden Kumar Değildir

Stok Mülkiyettir

Yatırımcılar, adi hisse senetlerini satın aldıklarında bir şirkette mülkiyet satın aldıklarını hatırlamalıdır. Yatırımcılar şirketin çok küçük bir kısmına sahiptir. Her yudumda daha fazla para nihayet cebime geri dönüyor gibi geliyor.

Bir şirketin hisselerini satın almak, hisse senetlerini satın aldığınız şirketin varlıkları, borçları ve daha da önemlisi kârının küçük bir kısmı üzerinde hak talebinde bulunmaya eşdeğerdir. Çok sık olarak, yatırımcılar bir şirketin hisselerini satın almaya sadece hisse senedi ticareti olarak bakarlar. Artık şirketin de sahibi olduklarını unutuyorlar.

Hisse senedi alım satımınızda bir avantaj elde etmek ve kar elde etmek için, yatırımcılar şirketi ve karlılığını ölçmeye çalışmalıdır. Kısa ve daha da önemlisi uzun vadede karlılığı yanlış ölçmek, borsalarda hisse senedi fiyatlarının dalgalanmasının nedenidir.

İş dünyası için kâr görünümü her zaman değişiyor ve yatırımcılar, bir şirketin gelecekteki kazançlarını ve ardından gelecekteki hisselerinin değerini tahmin etmek için hisse senedi grafiklerini, haberleri, söylentileri, şirket ölçümlerini ve temel analizleri kullanıyor.

Bir Şirketin Değeri

Bir şirketin hisse senedi fiyatının değerini ve gelecekte nereye gideceğini belirlemeye çalışmak kolay değildir. Bir şirketin hisselerinin kısa vadeli fiyatını hareket ettiren birçok farklı değişken vardır. Genellikle rastgele görünürler, ancak gerçekte değildirler.

Uzun vadede, bir şirketin hisse senedi, şirketin elde edeceği tüm kârların bugünkü değeridir. Kısa vadede, bir şirketin hisse fiyatı çok daha değişken. Yatırımcılar, şirketin gelecekte kazanç elde edeceğini düşündükleri için, bir şirket kârsız bile hisse alıp satabilir. Ancak, sonunda bir şirketin hisse senedi fiyatı, şirketin gerçek değerini gösterecektir.

Yatırım ve Kumar Stratejilerindeki Benzerlikler

Çalışma Davranışı

Yatırımcılar ve kumarbazlar olasılıkları inceler ve performanslarını artırmak için bir avantaj ararlar. Kumarla, özellikle blackjack ve poker gibi oyunlarda oyuncular davranışları inceler. Rakiplerinin tavırlarına ve kalıplarına bakarlar. Bu, bahislerini ve stratejilerini etkilemek için yararlı bilgiler edinmelerine yardımcı olur.

Yatırımcılar, gelecekte bir hisse senedinin fiyatını tahmin etmek için hisse senedi grafikleri aracılığıyla alım satım modellerini inceler. Yatırımcılar bilgi edinme konusunda belirgin bir avantaja sahiptir. Şirket bilgileri internette ve Güvenlik ve Değişim Komisyonundaki (SEC) şirket dosyalarıyla kolayca elde edilebilir. Yatırımcılar SEC'in Edgar veri tabanında şirket hisse senedi dosyalarına ilişkin zengin bilgi bulabilirler.

Risk

Hem yatırım hem de kumar risk içerir. Hem borsada hem de kumarhanede değer kazanmak için sermaye riskine girmelisiniz. Yatırımcıların ve kumarbazların üstlendiği risk, onlara bahse girdiklerinden daha fazlasını kazanma hakkı verir.

Yine de hem yatırımcılar hem de kumarbazlar ne kadar riske tahammül edebileceklerini bilmelidir. Her yatırımcı ve kumarbazın kaybetmeye istekli oldukları belirli bir risk toleransı vardır. Yatırıma veya kumar oynamaya başlamadan önce risk toleransınızı bilmelisiniz. Ne zaman duracağınızı veya satacağınızı bilmemek, sizi potansiyel olarak amaçladığınızdan daha fazlasını kaybetme riskine açık hale getirecektir.

Yatırım Stratejileri ve Kumarla İlgili Farklılıklar

Sıfır Toplam Oyunu

Uzun ve kısa vadede orta düzeyde kazananların ve hatta bazı kaybedenlerin olduğu yatırımın aksine, kumar sıfır toplamlı bir oyundur. Kumar oynamakta bir kazanan ve bir kaybeden olmalıdır. Kumar, kaybedenden para alır ve her seferinde aynı parayı kazanana verir.

Yatırım yaparken, değişen derecelerde kazananlar ve kaybedenler olabilir. Tamamen kaybedenler veya tamamen kazananlar olabilir, ancak yatırımcılar bir kumar elinin tamamen bitmesini beklemek yerine alıp sattıkları için kısmi kazananlar ve kısmen kaybedenler olabilir.

Ancak kumarla hiçbir zaman değer yaratılmaz. Bahsi geçen değer veya para, basitçe bir oyuncudan diğerine aktarılır. Yatırım, ekonominin genel zenginliğini artırır. Şirketler yatırım yaparak üretkenliklerini artırıyor ve insanların yaşamlarını iyileştiren yeni ürünler geliştiriyor. Şirketler kar yaratır ve bu karları temettü yoluyla yatırımcılara paylaşır. Yatırım, yatırımcılar için çok uzun vadede zenginlik yaratır ve kumarın sıfır toplamlı oyunuyla aynı şey değildir.

Kayıplara Yatırım Yapmanın Sınırları

Yatırımcılar genellikle zararlarını sınırlayabilir ve para kaybetmeye başlarlarsa işlemden çıkabilirler. Hisse senedi yatırımcıları, zararlarını sınırlandırmak için komisyoncuları veya çevrimiçi aracı kurumlarıyla stop loss adı verilen bir ticaret emri oluşturabilirler. Hisselerimi satmaya başlamadan önce şirketin satış çılgınlığından etkilenmesi ihtimaline karşın, satın alma fiyatımdan% 10 daha düşük hisseler satın aldıktan sonra hemen bir zararı durdur emri veriyorum.

Bazen, hedef üst fiyatımda hisse satmak ve hedef kar marjımı sabitlemek için takas ettiğimde benzer bir limit emri vereceğim. Çoğu zaman, hızlı işlem yaptığım zaman bir hissede% 10'luk bir artış arıyorum ve bir hisse senedi alır almaz rutin olarak limit emirleri veriyorum.

Zararı durdur emri verildiğinde, bir hisse senedinin değeri satın aldığımın altına düştüğünde yalnızca% 10 kaybedeceğim. Bu, hisse senedini başka birine satmama ve sermayemin% 90'ını korumama yardımcı oluyor, aşağı yönlü riskimi sınırlıyor.

Ticaret ve Kumar için Zaman Ufukları

Zaman ufukları, yatırım ve kumar arasındaki başka bir farktır. Günlük işlem yapsanız, hızlı işlem yapsanız veya sadece yatırımlarınızı alıp bekletseniz bile kumar oynamaktan farklıdırlar. Çoğu kumar, bahsinizi kazanıp kazanmadığınızı anladığınız belirli bir bitiş saati veya tarihi olan zamana dayalı bir olaydır. Bazı durumlarda yatırım süresiz olarak devam edebilir.

Birçok şirket yatırımcılara temettü ödüyor ve onları yıllarca satın alınan hisseler için ödüllendiriyor. Yatırım değeriniz düştükçe kağıt üzerinde para kaybedebilirsiniz, ancak temettü ödeyen hisse senetleri genellikle her çeyrekte bir toparlanmayı beklemek için size ödeme yapmaya devam edecektir. Kumar oynadığınızda, bahse girdiğiniz parayı ya kazanmanız ya da kaybetmeniz gerekir. Orta yol yok.

Sınırlı Bilgi

Yatırım yapmaktan farklı olarak, kumar oynarken yalnızca sınırlı miktarda bilgi vardır. Masadan birkaç sinyal alabilir veya bir kumarhanede blackjack oyuncu arkadaşlarınızdan masanın sıcak veya soğuk olup olmadığına dair birkaç homurtu duyabilirsiniz. Ancak alacağınız tüm bilgiler bu kadar.

Yatırım tamamen farklı. Yatırım yaptığınız şirketler hakkında çevrimiçi forumlar, hisse senedi analistlerinin raporları, konferans görüşmeleri, şirket dosyaları ve benzerleri aracılığıyla çok sayıda bilgi var. Kumarbazlar, rekabetlerinde avantaj elde etmelerine yardımcı olabilecek herhangi bir iç bilgiye neredeyse kördürler.

Kumar ve yatırımın birçok benzerliği vardır. Ama aynı zamanda çok farklılar. Borsaya yatırım yapmak kumar değildir.

Borsayı kumarla eşitlemek, kesinlikle doğru olmayan bir efsanedir. Her ikisi de risk içerir ve her biri kârı en üst düzeye çıkarmaya çalışır, ancak yatırım kumar oynamak değildir. Ve kumar yatırım yapmak değildir. Her biri toplumumuzda benzersiz bir rol oynar, ancak yatırımcılar benzerliklerin nerede bittiğini karıştırmamalı ve her birini diğerinden benzersiz kılmalıdır.

Sorumluluk Reddi: - Doğru ticaret veya yatırım yolunu bilmiyorsanız kumar ve ticaret aynıdır. Bir ara yatırım yapmak istersiniz ama nerede ve ne zaman yatırım yapabileceklerini bilmiyorlar. Peki çözüm nedir? Çözüm, danışmanlardan tavsiye veya ipuçları almaktır. Piyasada pek çok danışman bulunmaktadır, ancak SEBI'ye kayıtlı danışmanlara veya araştırmacılara gitmenizi öneririm. Deneyimi en iyi olan Eqwires Araştırma Analisti adlı en iyi araştırma şirketlerinden biri tarafından tanınıyorum ve sermayenize göre stratejiler uygulayacaklar. Eqwires, SEBI'ye kayıtlı bir şirkettir ve müşterilerini çok profesyonel bir şekilde yönettikleri için diğerlerinden daha değerli bir şirkettir.


cevap 7:

Birçok yatırımcı hisse senetlerine yatırım yapmaları gerekip gerekmediğini merak ediyor. Yatırım yapmaya karar vermeden önce, ortak mitleri körü körüne kabul etmek yerine hisse senetleri ve alım satım hakkında doğru bir anlayışa sahip olmak önemlidir. İşte bu efsanelerden beşi ve bunların ardındaki gerçekler.

Kumar, bir beklenmedik durum üzerine bir şeyi stake etmek olarak tanımlanır. Bununla birlikte, ticaret düşünüldüğünde, kumar, tanımın sunduğundan çok daha karmaşık bir dinamik alır. Birçok tüccar, farkında bile olmadan kumar oynuyor - bir şekilde ya da piyasalardaki başarı ile tamamen ikiye bölünmüş bir nedenle ticaret.

1. Hisse Senetlerine Yatırım Yapmak Kumarla Eşittir

Bu mantık, birçok insanın borsadan uzaklaşmasına neden olur. Hisse senetlerine yatırım yapmanın doğası gereği kumardan neden farklı olduğunu anlamak için hisse senedi satın almanın ne anlama geldiğini incelememiz gerekir. Adi hisselerin bir payı, bir şirketteki mülkiyeti temsil eder. Sahibine, şirketin elde ettiği kârın bir kısmının yanı sıra varlıklar üzerinde hak iddia etme hakkı verir. Çoğu zaman, yatırımcılar hisseleri sadece bir ticaret aracı olarak görürler ve hissenin mülkiyeti temsil ettiğini unuturlar.

2. Borsa, Komisyoncular ve Zengin Kişiler İçin Ayrıcalıklı Bir Kulüptür

Pek çok piyasa danışmanı piyasaları her fırsatta arayabileceğini iddia ediyor. Ancak bu konuda yapılan hemen hemen her çalışma, bu iddiaların yanlış olduğunu kanıtlamıştır. Çoğu piyasa tahmini yanlıştır; dahası, internet pazarı halk için her zamankinden çok daha erişilebilir hale getirdi. Daha önce yalnızca aracı kurumların kullanabildiği veri ve araştırma araçları artık bireylerin kullanımına sunulmuştur. Dahası, indirim komisyonculuğu ve robo-danışmanlar, yatırımcıların pazara minimum yatırımla erişmesine olanak tanır.

3. Düşmüş Melekler Sonunda Geri Dönecek

Bu efsanenin cazibesinin nedeni ne olursa olsun, amatör yatırımcılar için hiçbir şey 52 haftanın en düşük seviyesine yakın bir hisse senedi alım satımının iyi bir alım olduğunu düşünmekten daha yıkıcı olamaz. Bunu Wall Street atasözü açısından düşünün, "Düşen bir bıçağı yakalamaya çalışanlar sadece yaralanır."

4. Biraz Bilgi Hiç Yoktan İyidir

Bir şeyi bilmek genellikle hiç yoktan iyidir, ancak borsada bireysel yatırımcıların paralarıyla ne yaptıklarını net bir şekilde anlamaları çok önemlidir. Ödevini yapan yatırımcılar başarılı olanlardır.

Kapsamlı araştırma yapacak zamanı olmayan bir yatırımcı, bir danışmanın hizmetlerinden yararlanmayı düşünmelidir. Tam olarak anlaşılmayan bir şeye yatırım yapmanın maliyeti, bir yatırım danışmanı kullanmanın maliyetinden çok daha ağır basar.

Umarım bu bilgi hisse senedi ticareti için size yardımcı olur. Ancak, güvenli bir şekilde borsaya girmek istiyorsanız, SEBI Kayıtlı araştırma ve analisti arayın. Equitics Global Research'ten de bir hizmet alıyorum. Bana kar hizmeti veriyorlar, son birkaç yıldır bu firmaya katılıyorum ve bana ne zaman stoka girip ne zaman stoktan çıkmam gerektiği konusunda borsa konusunda yardımcı oluyorlar. sermayemi arttırmam için bana yardım ediyorlar. Ayrıca, kontrol etmeniz gereken önceki cevaplarımla ilgili bazı hesap özetlerini de paylaşıyorum.


cevap 8:

Değişir.

Gerçekte, tüm yatırım kumardır. Paranızı geri alamama ya da kaybetme şansı her zaman yatırım yapmanın bir parçası olacaktır. Ancak bazı farklılıklara dikkat çekmek isterim.

Bahsettiğiniz hisse senetleriyle kumar oynamak, şirketi veya hisseyi anlamadan bireysel hisse senetleri satın alan kişilerdir. İnsanlar internette sadece "Bu hisse senedinin çok büyük bir potansiyeli var!" Diyen bir makale okuyorlarsa ve birileri onlara söylediği için bu hisseyi satın almak, bu kumardır. Bunu kripto para biriminde çok görüyorum. Kripto para balonunun başlangıcı olan 2017'de liseden mezun oldum. Lisemdeki 18 yaşındaki insanların ne satın aldıkları hakkında hiçbir fikri yoktu. Fiyatın her gün arttığını gördüler ve bu hızlı zengin olma planına girmek istediler. Kuşkusuz, birçoğu çökene kadar iyi iş çıkardı. Bitcoin kabaca 20k değerindeydi ve bunu yazarken yaklaşık 6k değerindedir. Hiçbiri kripto para biriminin ne olduğunu bilmiyordu ve onu satın alıyorlardı çünkü sürekli duyuyorlardı, yani kumar.

Yatırım kısmı, insanlar ne yaptıklarını gerçekten anladıklarında devreye girer. Örneğin,

S&P 500 endeksinin son 90 yıldaki ortalama yıllık toplam getirisi yüzde 9,8'dir.

Bu nedenle, paranızı piyasaya koyarsanız ve zamanla endeksi almaya devam ederseniz, neredeyse kesin olarak para kazanacaksınız. Şimdi, aktif olarak ticaret yapmaya çalışıyorsanız, bu kumar olarak kabul edilebilir, ancak sadece satın alıyorsanız ve paranızı zaman içinde piyasada bırakıyorsanız, yatırım yapmayı düşünürüm.

Piyasayı zamanlamaya çalışan insanlar genellikle piyasayı yenemezler.

Bir endeksi pasif bir şekilde izlemek yerine aktif olarak yönetilen ABD hisse senedi fonlarının yaklaşık yüzde 84'ü, fonların yatırım yaptığı pazar segmentini temsil eden Standard & Poor's endekslerine kıyasla daha düşük performans gösterdi.

Bence bu kumar olur çünkü geri dönüşleri garanti etmiyorsun.

Şimdi, S&P 500 teorik olarak çökebilir ve asla iyileşmeyebilir, ancak bu esasen Amerika Birleşik Devletleri'ndeki şirketlerin gelecekte bir kar elde edemeyeceklerini iddia ediyor. Bu gerçekçi değil.

Fark ederseniz, piyasanın düştüğü günler olacaktır, ancak satın aldığınız yerin altına satmadığınız sürece para kaybetmezsiniz. 2006'nın başlarında hisse satın aldıysanız ve 2008 resesyonunda sattıysanız, bir ton para kaybettiniz. Ancak, durgunluk boyunca hisselerinizi elinizde tuttuysanız ve hatta piyasa çöktüğünde daha fazlasını satın aldıysanız, toparlanırsınız. Sadece iyileşmekle kalmadınız, önemli karlar da elde ettiniz.

Kumar oynamayı düşünmediğim başka bir yatırım şekli değer yatırımıdır. Değer yatırımı, değerinin altındaki hisse senetlerini satın aldığınız zamandır.

içsel değer

ve daha yüksek bir fiyata satış. Esasen, değeri düşük olan hisse senetleri ararsınız, satın alırsınız ve gelecekte kâr için satarsınız. Bu stratejiyi uygulayan en ünlü yatırımcı Warren Buffet'dir.

Ayrıca, ne yaptığınızı biliyorsanız, nakit akışı yatırımı nispeten popülerdir. Nakit akışı yatırımcıları mutlaka hisse senedi fiyatlarındaki artışlara gitmezler, bunun yerine gelirlerini artırmaya çalışırlar. Muhtemelen sadece artan temettü ödeyen hisse senetleri satın alacaklar, emlak satın alacaklar ve mülkü kiraya verecekler ve hatta muhtemelen bir bloga para koyacaklar. Nakit akışı yatırımı çok daha muhafazakar bir yatırımdır, bu nedenle nispeten popülerdir.

Söylemek istediğim son noktam, piyasanın dışında olmanın muhtemelen içinde olduğundan daha riskli olduğudur. Yatırım yapmak yerine sadece para biriktirecekseniz, aslında büyük olasılıkla para kaybediyorsunuzdur. ABD doları zamanla enflasyonla değer kaybediyor, bu nedenle banka hesabınızdaki tüm para her yıl satın alma gücünü kaybediyor. Bu yüzden bir an önce pazara girmek istiyorsunuz.


cevap 9:

Öncelikle hisse senedi opsiyonlarının tanımıyla başlayalım. Bir tarafın, alıcının diğer tarafa bir miktar para ödediği (prim) ve dayanak varlığı sabit bir fiyattan satın alma veya satma hakkını (yükümlülük değil) aldığı bir türev sözleşmedir (grev fiyat) ya belirli bir son kullanma tarihinde, zaman aralığında ya da son kullanma tarihinden önceki herhangi bir zamanda.

Bir yatırımcının veya spekülatörün neden bir opsiyon satın alabileceğini anlamadan önce, hisse senedi opsiyonlarının mekanizmaları ve tipolojilerini biraz daha inceleyelim. İlk olarak, seçenekler ya son derece özelleştirilebilir ve tezgah üstü işlem görebilir (bayiler ve brokerlar piyasayı oluşturur ve siparişinizi başkalarıyla eşleştirmeye çalışırlar, basitçe koyarlar) ya da standart hale getirilebilir ve borsalarda işlem görebilir (bu, borsalarda çok önemli bir noktadır. takas odaları ödeme sağlar ve karşı tarafın temerrüdüne karşı koruma sağlar). Daha yüksek bir likidite, şeffaflık ve söylendiği gibi temerrütlere karşı korumaya sahip oldukları için borsada işlem gören opsiyonlarla ilgilendiğinizi varsayalım.

Seçenekler Avrupa, Amerika, Bermuda, Asya olabilir. Şahsen, bankamdan temin edilebilen tek tür olduğundan sadece Avrupa opsiyonlarını takas ettim. Avrupa size opsiyonu sona erme tarihinde, Amerikan opsiyonunun tüm ömrü boyunca ve Bermuda opsiyonunun ömrü boyunca belirli aralıklarla kullanma hakkını verir. Asya opsiyonları, getirileri, ömrü olduğu düşünülen dayanak varlığın ortalama fiyatı ile ilişkili olduğundan biraz farklıdır.

Şimdi sorunuza dönelim. Alım satım seçeneği gerçekten sadece kumar mı? Hayır.

Biraz geri dönelim ve seçeneklere odaklanalım, ancak bu noktalar oldukça tüm türevlere genişletilebilir. Opsiyonlar, alıcının belirli sayıda hisse senedi satın alma hakkı karşılığında ihraççıya bir prim ödemesini (çağrı opsiyonları) gerektirdiğinden, değeri, temeldeki hisse senedinin değeriyle (pozitif olarak) güçlü bir şekilde ilişkilidir. Şimdilik değerleme opsiyonlarının detaylarına girmeyeceğim, ancak hissenin fiyatının yükselip yükselmeyeceğini anlayabileceğiniz gibi opsiyonun fiyatı sadece artmakla kalmayacak, daha büyük miktarda artacaktır (delta bir değişikliği ölçer opsiyon fiyatında spot fiyatta bir değişiklik verildiğinde). Bu doğrusal olmayan ilişki, spekülatörlerin ve yatırımcıların, küçük bir başlangıç ​​sermaye harcamasıyla (opsiyonun primi veya fiyatı) hisse senetlerinde kaldıraçlı pozisyonlar almasına izin verir. Bu kaldıraçlı pozisyon (değil ama pratik olarak hisse senetlerine yatırım yapmaktan daha risklidir) başkalarına kumar gibi görünebilir, ancak değildir.

Bu noktayı daha fazla göstermek için bir yatırımcının veya spekülatörün neden bir opsiyon satın alacağını analiz etmeye çalışacağım (en azından hayal edebileceğim senaryolar):

 • Bence hisse senedi ABC aşırı performans gösterecek ve fiyatı önümüzdeki 10 gün (veya 5 ay) içinde keskin bir şekilde artacak. Ancak 500 hisse senedini 10 $ / hisse fiyatından alacak kadar param yok. Bunun yerine, bana her biri 20 $ 'dan 12'lik bir kullanım fiyatıyla 100 hisse senedi satın alma hakkı veren 5 seçenek satın alıyorum. Diyelim ki hisse senedi 7 günde 13'e çıkıyor. Seçeneklerimi uygulayabilir ve 6000 $ ödeyebilir ve farkı cebe indirerek piyasadaki 13 hisseyi derhal satabilirim. Bununla birlikte, onu kullanmak için bile param olmadığını söylediğimizden, seçenekleri başka birine satabilirim ve fiyatlardaki farkı cebe indirebilirim ki bu, seçeneği kullanmak ve ek taahhütte bulunmak açısından daha büyük bir kazanç olacaktır (eğer varsa ) Başkent. Umarım opsiyonların hisse senetlerinin fiyat dalgalanmalarına düşük sermaye seviyesiyle katılmasına izin verdiği açıktır. Açıktır ki, sermayenizi kaybetme riski (özellikle Avrupa opsiyonları için), fiyat kullanım fiyatının altına düştüğünde ve son kullanma tarihi geldiğinde daha yüksektir.
 • Riskten korunma: Bu senaryo ben ve birçok yatırımcı için geçerli. Temel olarak, bir pozisyonunuz veya portföyünüz olduğunda, hisse senedi fiyat hareketlerine maruz kalmanızı, örneğin uzun bir pozisyonda koruyucu bir alım satın alarak azaltabilirsiniz. Böylece, seçenekler tekil pozisyon veya tüm portföyler için bir koruma sağlar.
 • Bir şirketin kurucusu, satış opsiyonlarını satın alarak, şirketin performansına maruz kalma riskini azaltabilir (serveti ona bağlı olduğundan). Açıkçası, miktarın bir sınırı var, aksi takdirde bu kötü bir sinyal olur ve savcılar soruşturmaya başlayabilir. Bu mantık, şirketlerinin kaderine bağlı olarak servetlerinin yüksek bir kısmına sahip olan çalışanlara da genişletilebilir. Zenginliklerinin büyük bir kısmı olan gelirleri şirkete bağlı olduğundan, türevleri kullanarak korumak akıllıca olabilir (emeklilik planlarını başka hisse senetlerinde çeşitlendirmek de benzer bir risk azaltımı sağlayabilir). Bu nokta, şirketinizin çalışanların türev veya hisse alım satımına izin verip vermemesine bağlıdır.
 • Zımni oynaklığı yakalamak için. Bu, ilk bakışta bahis gibi görünse de öyle olmayan bir strateji biçimidir.

Bu, çağrı seçeneklerinin fiyatlandırılması için Black Scholes formülüdür, temel olarak, bir çağrı fiyatının, aşağıda ayrıştırılan standart normal dağıtım N (d1) ve N (d2) 'nin iki kümülatif dağıtım fonksiyonuna dayandığını gösterir. D1'e bakın. Bileşenleri, hisse senedinin spot fiyatının uygulama fiyatına bölünmesi olan St / X, r faiz oranı, t vade sonu ve volatilite için sigma'dır. Uçuculuk dışında hepsi bilinir veya kolayca tanımlanabilir. Dolayısıyla, finansal modellerle, değerleri koyarak ve oynaklığı çözerek, temelde beklenen riski ölçen zımni oynaklığı elde ederiz. Neyin beklendiğini anlayarak, opsiyon tacirleri bu "zımni" bilgiden yararlanmak için pozisyon opsiyonlarını, hisse senetlerini veya endeksleri alabilir.

Sonuç olarak, elbette, alım satım opsiyonlarının başka nedenleri de vardır, ancak tüm piyasa katılımcılarının rasyonel olduğunu ve riske eğilimli olmadığını (yeteneklerinin ötesinde riske girmekten hoşlanmadıklarını) söylemekten eminim. Aslında, alım satımları, senaryoların ve test analizlerinin herhangi bir sonucu gösterdiği kazanç ve kayıp olasılıkları olan kesin stratejiler tarafından motive edilir veya motive edilmesi beklenir. Çok ayrıntılı olmaması gereken uygun bir bilgiye sahipseniz, yatırım söz konusu olduğunda risk-getiri ticaretinizi geliştirmek için seçenekleri bir araç olarak kullanabilirsiniz. Güvenli ticaret.


cevap 10:

Hisse Alım Satımı Kumar mı?:

Bu, her tüccarın çok sık karşılaştığı bir sorudur.

S— Merhaba, O ekrana bakarak bütün gün ne yapıyorsun? ?

A— Ben bir tüccarım. Hisse senedi opsiyonları ve vadeli işlemler ticareti yapıyorum.

S— Bu sadece kumar değil mi?

A— Hmmm….

Tüccarların çoğu, yukarıdaki rutini bazı bilinmeyen kişilerle değil, ebeveynler, kardeşler, kuzenler ve hatta eşler gibi kendilerine çok yakın olan kişilerle geçirdi.

Ve tüccar dışındaki herkes haklı olduğuna inanıyor. Bazen, tüccar da hepsinin bir kumar olduğuna inanır.

Gerçek Nedir - Kumar İster Değil mi? :

Gerçeğin bir sınırlaması vardır.

Gerçeklere ve gerçekler hakkındaki bilginize dayanmaktadır.

Bilgi ve gerçekler kişiden kişiye değişir.

Bir fili dokunarak anlatan beş kör insan gibi, hepsinin kendi gerçeklik versiyonları var.

Bir zamanlar gerçek, dünyanın düz olmasıydı.

Metallerin uçmadığı doğrudur.

Metallerin yüzmediği doğrudur.

Sesinizin ancak şimdiye kadar duyulabileceği, daha fazla duyulamayacağı doğru.

Ancak tüm bu gerçekler değişti.

Dünya yuvarlak, uçaklar uçuyor ve okyanuslarda gemiler yüzüyor. Telefonlar aracılığıyla tüm dünyada duyulabilirsiniz.

Önceki gerçeği ne değiştirdi?

Daha fazla bilgi ve bilgi uygulaması - Yenilik.

Bilgiyi, üretkenliği / finansal kazancı artırmak için mevcut verilere uyguladığımızda, bu kumar değildir.

Hızlı bir kazanç umuduyla paramızı körü körüne yatırırsak, bu kumardır.

Hisse senedi ticareti, doğru analiz ve para yönetimi ile yapılırsa kumar değildir.

Sadece sıcak bahşişlere göre hareket ederse bu kumardır.

Burada Hisse Senedi Piyasası Yatırımından değil, sadece kısa vadeli olan alım satımdan bahsediyorum.

Kumar Olsa Bile Zararı Nedir? :

Temel olarak, kumar teması, asla risk almayan insanların şarkısıdır.

Kumar nedir?

Kayınbiraderim küçük bir bakkal dükkanı işletiyor. Son 15 yıldır tek bir yılda kar görmedi. O dükkanı açmak onun için bir kumar değil miydi?

Reliance Retail Hindistan'ın her yerinde çok sayıda mağaza açtı. Son iki yılda 100'den fazlasını kapattılar. Perakendecilik işine girmek kumar değil miydi?

Kalabalık bir plajda dondurma salonu açmak da kumardır. Evlenmek de öyle. Herhangi bir işe başlamak da öyle.

Ev işinizi yaptığınızda ve bir ticarete girdiğinizde, bu tıpkı diğer işler gibi - olumlu bir sonuç olasılığının daha yüksek olduğu hesaplanmış bir risk haline gelir. Bu bir kumar olarak kalmaz.

Sonuçlandırmak için:

Hisse Senedi Ticareti bir ticari faaliyettir. İşlem yapmadan önce bunun hakkında bilgi edinin. Para yönetimi hakkında bilgi edinin. Para yönetimi eksikse, ince buz üzerinde kayıyorsunuz ve bu tehlikelidir.

Kumar da öyle.

Ne yazık ki, toplumumuzda Risk ve Gamble eşanlamlı hale geldi. İnsanlar Menkul Kıymetler Borsalarının riskli olduğundan veya aynı şekilde kumar oynamaya benzediğinden bahseder.

Piyasaların riskli olmasıyla ilgili başka bir cevabım için lütfen burayı okuyun:

Hindistan'da borsa neden riskli görülüyor?

Risk alanlar nedeniyle dünya bugün daha iyi bir yer. Birisi zamanı / enerjiyi / parayı ve itibarını riske atmasaydı, hiçbir yeni icat gerçekleşmezdi.

Risk alanlara saygı gösterin. Piyasaları hareket ettirirler.

Pazar gününün tadını çıkar.