disk veri aktarım hızı 5.9 nasıl iyileştirilir


cevap 1:

İşte HDD'li bir dizüstü bilgisayarla ilgili sorun.

  1. HDD çoğu masaüstünde 7.200 yerine 5.400 RPM'de döner. "Arama Süreleri" de normal 4 ms izler arası hızdan daha yavaş olabilir. Daha düşük hız, daha yavaş erişim ve daha uzun erişim süreleri anlamına gelir.
  2. Çoğu dizüstü bilgisayarın sınırlı belleği vardır, belki yalnızca 4 GB, belki 8 GB, nadiren 16 GB veya daha fazlası.

Windows, çalışan her işlem için kod için 4 GB sanal bellek ve sanırım veriler için 4 GB daha ayırıyor. Açıkçası, bunların hepsi hiç kullanılmaz ve aslında RAM'e tahsis edilmez. Bununla birlikte, Ram sayfa tarafından saklanıyor ve doğru hatırlıyorsam sayfa boyutu 64 KB, bu nedenle 1 baytlık veri bile etkili bir şekilde 64 KB RAM gerektiriyor. Önceden "Terminate and Stay Resident" (TSR) olarak adlandırdığımız programları, önyükleme sırasında yüklerseniz, tahsis edilmesi gereken daha fazla RAM, sanal ve fizikseldir.

Windows, her programın "çekirdek zaman dilimi" için yeterli çalışma belleği sağlamak üzere, isteğe bağlı olarak sayfaları belleğin içinde ve dışında değiştirir. Bir programa zaman dilimi veya işlemci süresi verildiğinde, ilk kontrol, programın "çekirdekte" (RAM belleği) olup olmadığını veya HDD'ye değiştirilip değiştirilmediğini belirlemektir. HDD'ye takas edilmişse, sayfanın RAM'de olmadığını belirten bir "Sayfa Hatası" oluşur.

Açıktır ki, ne kadar az sayfa hatası meydana gelirse, bilgisayar o kadar hızlı çalışacaktır.

Dizüstü bilgisayarlarda, yavaş HDD, sınırlı RAM (genellikle bir masaüstünden daha yavaş) kombinasyonu, birçok sayfa arızasının meydana geleceği anlamına gelir ve bu, bellek sayfaları rutin olarak RAM dışına taşınırken, HDD'ye yazılırken HDD'nin atılmasına neden olur. ve daha sonra HDD’yi tekrar okuyun ve RAM’a geri yazın. Değiştirilen sayfalar HDD'ye yazıldıkça, parçalanma kaçınılmaz hale gelir (bu, yeterli bir sayfa takas dosyası belirleyerek bir şekilde hafifletilir, ancak tamamen değil) ve sonuç olarak, sürücü kafası hareketi abartılır. (Parça başına 4 ms süren bu küçük hareketler toplanabilir ve toplanabilir.) Bu dakikalar içinde gerçekleşebilir. Zayıf HDD performansına önemli ölçüde katkıda bulunan kafa arama süresidir (dönüş hızı ikincildir).

Herhangi bir program için, sayfa değiştirme muhtemelen saniyede birçok kez, belki de onlarca kez gerçekleşecektir. Daha fazla araştırmak isterseniz, performans monitöründeki belleğin altında "Saniyedeki Sayfa Hatası" bulunabilir. Arka planda çalışan birçok TSR programı olan bir dizüstü bilgisayarda saniyede yüzlerce sayfa hatası olağandışı değildir. Dizüstü bilgisayarınızın bu kadar yavaş olmasının nedeni budur.

Bir SSD'nin yaptığı şey, etkili bir şekilde çok daha hızlı bir takas sürücüsü sağlamaktır, aslında, belki de yerini aldığı HDD'den yüz kat daha hızlıdır. Çoğu özellik, bir SSD'nin bir HDD'ye göre hız artışını 25x'te (ölçülü bir şekilde) derecelendirecek olsa da, bu ham hızdır, sıralı bir dosyaya erişmektir. Bir dizüstü bilgisayar HDD'sinin yavaş hızını (eşdeğer bir masaüstü HDD'sinden neredeyse üçte biri daha yavaş) ve parçalanmış sayfa değiş tokuşu ile kafaların daha fazla çarpışmasını hesaba kattığınızda, bir dizüstü bilgisayarı değiştirirken büyüklük sıralarında bir iyileşme görmek alışılmadık bir durum değildir. SSD'li HDD.

Daha önemli fark, bir SSD'nin RAM hızında erişime sahip bir HDD'deki kafa arama süreleri arasındaki fark olacaktır; dönme hızı ikincildir.

HDD İÇEREN DİZÜSTÜ BİLGİSAYARINIZ VARSA GERÇEKTEN SSD KURMANIZ GEREKİR.

Sayfa hatalarını ortadan kaldırmayacaksınız; basitçe onların daha çabuk ortaya çıkmasını kolaylaştıracaksınız.

Ne kadar RAM yüklerseniz yükleyin, sayfa hatalarından tamamen kaçamazsınız. Masaüstüm, olağanüstü hızlı, 32 GB RAM'e sahip 6 çekirdekli bir devdir. Chrome'u açarsam ve yeni bir sekme açarsam, hemen çalışmaya başlayan programların yığılması, işler düzeldikçe bir veya iki saniyeliğine bana onlarca sayfa değiştirme hatası vermeye devam eder.


cevap 2:

Evet, çok fazla.

Hız artışının nereden geldiğini anlamalısınız. SATA arabirimi üzerindeki genel aktarım hızında değil. Çoğunlukla, bu değişmeden kalır.

Aksine, SSD'nin en büyük avantajı 0 arama süresinin olmasıdır. Bir HDD'de, bir dosyayı sürücüdeki bir yerden diğerine kopyalamak için, disk kafalarının sürücü boyunca birçok kez ve kaynak ile hedef arasında tekrar tekrar çekim yapması gerekir. Kafaların yaptığı her seferde bu, genellikle 10 milisaniye cinsinden ölçülen zaman alır. Arama süresi de HDD tasarımı için çok önemlidir: Winchester tarzı disklerdeki (temelde mevcut tüm HDD'ler) manyetik disk kafaları tam anlamıyla uçtuğu için hızları uçuş yasalarına göre belirlenir. Bu, kafaların ses hızını geçemeyeceği veya küçük ses patlamalarının her şeyin bozulmasına neden olacağı anlamına gelir.

Bu yüzden 0 arama süresi önemlidir.

En önemli ne zaman? Dizüstü bilgisayarınız açıldığında. O sırada, sistem kelimenin tam anlamıyla binlerce dosya çekiyor ve sabit disk sürücünüz çılgınca her yerde arıyor. Okumaktan daha fazla zaman harcıyor olabilir. Bu nedenle, bir SSD ile başlatma süresi önemli ölçüde iyileştirildi.

Aynı şekilde, bezillion DLL'leri ve GUI öğeleri ve benzerlerini diskin her yerinden getirmesi gereken herhangi bir programın başlangıcı için önemlidir. Bunun için en belirgin adaylar web tarayıcıları olacaktır.

Aynı anda çalışan farklı programlar gibi, disk erişimi için mücadele eden çok fazla disk G / Ç olduğu her zaman önemlidir.

Ne zaman en az önemli? Film dosyası gibi sadece bir dosyayı okurken. SSD size hiç yardımcı olmuyor. Hâlâ biraz yardımcı oluyor, çünkü hala HDD için gelen izden izlemeye bir gecikme var, ancak bu küçük ve çeşitli önbellekler ve önden başlıklar bunu bir film için yine de maskeleyecek.

Sıcak kurulum, onu destekleyen bir dizüstü bilgisayarınız varsa, program dosyaları ve İşletim Sistemi için bir SSD ve filmler ve müzik gibi yığın depolama için bir HDD'dir. Sisteminizin takas alanını nereye koyacağı üzerinde kontrole sahipseniz, daha yavaş çalışsa bile bunu HDD'ye koymanız daha iyi olur, çünkü SSD'nin sınırlı sayıda yazma döngüsü vardır ve takas işlemi bunları çok daha hızlı tüketir. sıradan kullanımdan daha fazla.


cevap 3:

HDD'lerin manyetik ortamının dönmesi gerekir ve bir okuma kafası, ortam yüzeyinde hareket ederek veri bitlerini fiziksel olarak aramak zorundadır. Bu işlem günümüz standartlarına göre oldukça yavaştır ve muhtemelen birkaç yıl önce en yüksek hızına ulaşmıştır çünkü daha hızlı dönmesi ve okuma kolunun daha hızlı hareket etmesi birçok hataya neden olabilir ve sürücüye fiziksel olarak zarar verebilir.

SSD'lerin hareketli parçaları yoktur, bu nedenle veri okuma ve yazma işlemleri çok daha hızlıdır.

Şimdi, Windows'ta, Sayfa Dosyası veya Sanal Bellek denen bir şey var. Sanal Bellek, özellikle RAM'in (Random Access Memory) çok pahalı olduğu zamanlarda Windows'un önemli bir parçasıydı. RAM, CPU'ya yakın duran, uçucu olmayan ve çok hızlı bir bellek türüdür. Açık programlarınız olduğunda, CPU ile çalışmak için RAM'e yüklenirler. Doldurulduğunda, sürücünün bir parçası olarak RAM'in bir uzantısı olarak işlev gördüğü için, içinde depolanan bu "sayfaların" bazılarını sürücüye taşır.

RAM'de depolanması gereken çok fazla işlem olduğunda, Sanal Bellek tüm sisteme yardımcı olmaktan çok bir yük haline gelir çünkü sürücüye daha sürekli yazma ve okuma anlamına gelecektir. Bir sabit disk (HDD) ise, bu sürekli yazma ve okuma, sisteme tüm bilgisayarı kurtarmaya ve darboğaz vermez. Daha hızlı olan bir SSD şu anda aynı soruna sahip değildir.

Benim tavsiyem, sadece önyükleme sürücünüzü bir SSD'ye yükseltmek değil, aynı zamanda RAM'inizi de yükseltmektir. Daha yüksek bir RAM, çok fazla Sayfa dosyalamayı önler ve SSD'nizin daha uzun süre dayanmasına yardımcı olur. Unutmayın, SSD'ler üzerinde çok fazla yazı yapıldığında çok daha hızlı yıpranır.

Eğlenceli Bilgi: Macbook'lar Windows tabanlı sistemlerden daha hızlı çalışıyor gibi görünüyor çünkü Mac birkaç yıldır SSD'leri benimserken, birçok Windows dizüstü bilgisayarı maliyetleri düşürmek için SSD yerine HDD'ler takmaya devam ediyor. Önyükleme SSD'si ve biraz daha fazla RAM'i olan bir dizüstü bilgisayar satın almak aslında size benzer hızlar sağlayabilir.


cevap 4:

Muhtemelen düşündüğünüzden çok daha fazlası.

Yakın zamanda bir arkadaşımın dizüstü bilgisayarını yükselttim. 5400 RPM'de dönen 1 TB WD Blue dizüstü bilgisayar sabit diski vardı. Benim tavsiyeme göre 240 GB Team Group L5 Lite 3D aldı. Dizüstü bilgisayarımda aynı kapasitede aynı sürücüye sahibim ve bir ay önce 120 GB'lık sürümü annemin dizüstü bilgisayarına koydum.

Eski sabit diskinde çalışırken, giriş ekranına ulaşmak 39 saniye sürdü ve masaüstünü yüklemesi ve Steam'i başlatmayı bitirmesi ek 53 saniye sürdü. Toplam başlatma süresi: 92 saniye

Yeni SSD'sinde çalışırken, giriş ekranına ulaşmak 9 saniye sürdü ve masaüstünü yüklemesi ve Steam'i başlatmayı bitirmesi ek 7 saniye sürdü. Toplam başlatma süresi: 16 saniye

SSD ile, daha önce başlaması için geçen sürenin 1 / 5'inden daha kısa sürede başladı. Adil olmak gerekirse, eski sürüşü normalden daha yavaş çalışıyordu. Ancak çoğu bilgisayarda bu gerçekten gece ve gündüz farkıdır.

Bu noktada, sıradan bir kullanıcı olsanız bile, bilgisayarınızı gerçekten bir katı hal sürücüsünden çalıştırmalısınız. Windows, dönen bir diskte toleransla çalıştırılamayacak kadar büyük.


cevap 5:

SSD'leri şimdi birkaç makineye koydum ve hepsi her şeyi eskisinden daha hızlı yapıyor. SSD koyduğunuz makineye bağlıdır, CPU vb. Daha hızlı SSD'yi barındıramazsa, bundan tam olarak yararlanamayabilirsiniz. Ayrıca bir makinenin kullanımı için yeterli belleğe sahip olduğundan emin oluyorum, ancak diske sayfalama yine de daha hızlı olacak.

Büyük dosya hareketleri için yaklaşık 5 kat daha hızlı ve küçük sistem dosyaları için çok daha hızlı olmasını beklerdim. İşte aynı bilgisayardan önce (HDD) ve sonra (SSD) karşılaştırması. Bana öyle geliyor ki, modern HDD'ler eskisinden daha hızlı bozuldu.

Eskiden neredeyse kullanılamaz olan eski bir dizüstü bilgisayarım var çünkü çok yavaştı. Belleği 3 gb'den 6 gb'ye çıkardım, HDD'yi bir SSD'ye klonladım ve şimdi çok iyi çalışıyor.

Yavaş bir HDD'nin etkilediği bir diğer şey de internet erişim hızınızdır. 500mb senkron bir bağlantıda hızlı bir makinenin ~ 490mb'nin her iki yönünü de sağladığını gördüm, ancak daha az iyi tasarlanmış bir makinenin aynı bağlantı üzerinden yalnızca ~ 150mb aldığını gördüm. Bunun nedeni muhtemelen diske önbelleğe alma vb.

Sonuç olarak; SSD'ler her kuruşa değer. Çok hızlı veya çok sık erişmeniz gerekmeyen dosyalar için her zaman eski HDD'yi 2. depolama aygıtı olarak kullanabilirsiniz, ancak yine de makul şekilde iyi performans gösteriyorsa.


cevap 6:

Şu anda Geek Squad'da çalışıyorum. Onarım ve ayarlamalar için çok sayıda eski bilgisayarın geldiğini görüyoruz. Adamım, eski şeyler cehennem kadar yavaş.

Belirli bir bilgisayarın diğerlerine kıyasla neden yavaş olduğunu açıklarken, argüman genellikle sabit sürücünün hızında veya bunlardan biri sabit sürücü kullanıyorsa sonuçlanır.

Bunu bir örnek olarak al:

Aşağıdaki özelliklere sahip bir dizüstü bilgisayarımız var - i7, 16GB DDR4 RAM, 1TB 7200 rpm HDD

İşte müşterinin baktığı başka bir şey - i5, 4GB DDR3 RAM, 256 GB SSD

İlki daha iyi bir işlemciye, daha hızlı ve daha fazla RAM'e sahip ancak depolama aygıtı olarak mekanik bir sabit sürücüye sahip.

Sorun, normal kullanıcıların daha etkili işlemci veya RAM yeteneklerinden yararlanma olasılığının düşük olmasıdır. Bu özelliklerin yoğun iş yüklerine kesinlikle yardımcı olacağı yerlerde, depolama cihazının hızı, operasyonun hemen hemen her noktasında sorgulanır.

Depolama aygıtı hızı, önyüklemeden kapatmaya kadar bilgisayarın işletim sistemi ve programlar için başlangıç ​​dosyalarını ne kadar hızlı okuyacağını belirler. Bu, bu spesifikasyonun, kullanıcının gecikme ve yavaşlamayı nasıl algıladığını doğrudan etkilediği anlamına gelir.

Ortalama bir kullanıcı için, ikinci dizüstü bilgisayarı birincisine kesinlikle tavsiye ederim. İstemcinin bilgisayar tepkisini ve hızını etkilediğini gördüğümüz en dramatik yükseltme farkı, SSD'ye yükseltmedir.


cevap 7:

Genelde bir SSD'den önyükleme yaparken gördüğüm gelişmeden dolayı hayal kırıklığına uğradım. Gigabyte ve ASUS anakartlara sahip masaüstü makinelerim var ve ikisi de SSD'den önyüklemeye çalışmadan önce bir şeyler yapmak veya başka şeyler yapmak için çok zaman harcıyor gibi görünüyor. Hoş bir şekilde şaşırdığım tek makine eski bir dizüstü bilgisayardı. SSD büyük bir fark yarattı. Yeterince dikkatli değildim, bu yüzden önce ve sonra zamanlamaları yapmadım, ancak öznel algım, marjinal bir makinenin tamamen kullanılabilir bir makineye dönüştüğüydü.

Sanırım masaüstümde yaşadığım sorun, her ikisinin de dahili ve harici disk sürücüleriyle aşırı yüklenmiş olmaları. Genelde birçok filmim var. Makineler, Windows yükleme şansı elde etmeden önce takılı sürücülerde dolaşıyor. İlk Windows istemi göründüğünde, Windows'un kendisi hızlı bir şekilde yüklenir.

Dizüstü bilgisayar kapalı bir kutudur, bu nedenle üzerine fazla bir şey yoktur. Uyandırılacak tüm ekstra donanımlar olmadan, Windows'un hızlı bir şekilde yüklenmesi gerçeği hikayenin tamamıdır. Normal insanların makinelerine takılı 20 diski yok, bu yüzden SSD'nin etkisinden memnun kalabileceğinizi düşünüyorum.

En yeni makinemde artık şaşırtıcı kıyaslama sayılarına sahip bir M.2 NVME SSD'ye sahibim. Yine BIOS'un Windows'u yüklemeye alışması o kadar uzun sürüyor ki hayal kırıklığına uğradım.


cevap 8:

Verileri depolamadan daha hızlı çağıracak mı, önyükleme sürelerini kısaltacak ve genel sistem yanıt süresini artıracak mı [vs. bir sabit disk sürücüsü], muhtemelen…

Eski işlemcinizi eski bir işlemci haline getirmeyecek mi (yani, "hesaplama" görevlerindeki süreleri azaltacak)? Hayır muhtemelen değil.

Eski ekran kartınızı eski bir ekran kartı olmayacak mı (yani oyun dışı bir teçhizatı bir oyun teçhizatına dönüştürmek)? Hayır.

Şimdiki yarı eski Gateway DX4350'ime (Phenom II x6 1045T tabanlı sistem) oldukça etkileyici bir yanıt verme hızı sağladığını ve önyükleme süremi bir veya iki dakikadan kullanılabilir masaüstüne yaklaşık 10-20'ye düşürdüğünü söyleyebilirim. kullanılabilir masaüstüne saniyeler kaldı.

NVMe'yi destekleyen dizüstü bilgisayarım artık etkin bir şekilde anında açılıyor.

Her ikisi de artık programlar arasında gidip gelme, anında açma veya neredeyse anında açma vb. Çok "hızlı" geçiş yapıyor. Normal bir HDD'ye göre gelişme kesinlikle oldukça dikkat çekiciydi ...


cevap 9:

Herkes aynı fikirde, cevap evet, daha ileri gitmek istiyorum.

Bir ssd ile performans farkı çarpıcı, bu dolar yatırımı için yapabileceğiniz en iyi dolar, yakın zamanda 100 dolardan biraz daha fazla yarım terabayt ssd satın aldım, 5 kat öderdim, farkı bilseydim fark ederdi. Yapmak.

En iyi bahsiniz, ssd'yi açık bir kutuda bile size tam bir getiri sağlayacak bir mağazadan alın, sizin için bağlantı gönderemem, ancak bu mağaza gibi en iyi satın almayı vaat eden biri

Fiyat farkına değer, buna değmediğini düşünüyorsan geri getirebilirsin

Aşağıdaki video belirli bir markayı tanıtıyor, marka büyük bir fark yaratmayacak, eğer bütçeniz varsa hangisini karşılayabiliyorsanız alın, 250 gig'den daha azını alamam

Aşağıdaki video sihir gibi görünüyor, çok büyük bir fark


cevap 10:

HDD'leri, 7 yıllık bir Alienware ve 3 yıllık bir Dell Latitude'da SSD'lerle değiştirdim. Her iki bilgisayarda da (farklı hızlarda) Core i7 işlemcileri var ve her ikisi de Windows 7 kullanıyor. HDD'lerle Alienware'in önyüklemesi için 7 dakika ve Latitude'un önyüklenmesi için 5 1/2 dakika gerekiyordu. Her iki HDD'yi de SSD'lerle değiştirdikten ve SSD kullanımı için ince ayar yapıldıktan sonra Alienware 65 saniyede açılır ve Latitude 55 saniyede açılır. Her iki bilgisayarda da uygulamalar çok daha hızlı açılıyor, ancak "önce" ve "sonra" zamanları ölçmedim.

Bir dezavantaj var mı? Evet, bilgisayarlardan birinin açılmasını beklerken bir fincan kahve içmeye artık vaktim yok.


cevap 11:

SSD, dizüstü bilgisayarınızın performansını artırmayacaktır. Yapacağı şey, yükleme süreleriniz büyük ölçüde azaldığından daha hızlı hissettirmektir. Bir sabit sürücüden önyükleme bir dakika veya daha fazla sürebilir, bir SSD'den önyükleme yapmak bunu 20 saniyeye veya daha aza indirebilir - NVMe SSD'ye (gerçekten hızlı SSD) sahip masaüstüm, çarptığım andan itibaren yaklaşık 15 saniye içinde Windows 10'a yüklenir Fastboot etkin olmayan güç düğmesi. Tarayıcınızı açmak için tıkladığınızda, neredeyse anında bir SSD'den açılacaktır, ancak bir sabit sürücüden biraz zaman alabilir.

Bir SSD'nin YAPMAYACAĞI şey, işlemcinizin daha hızlı çalışmasını sağlamaktır, sisteminizde hangi sürücüye sahip olursanız olun, hesaplamalarınız yine de aynı miktarda zaman alır. Web sayfalarınız daha hızlı yüklenmez (SSD'nizden yüklenmedikçe). SSD kullanırken bir oyunda aniden saniyede daha fazla kare elde edemezsiniz.