cpap filtreleri nasıl değiştirilir


cevap 1:

Tedarikçim bana CPAP'ım için değiştirme programıyla ilgili ayrıntılı talimatlar gönderir.

Farklı modellerin farklı önerilen programlara sahip olacağından şüpheleniyorum, ancak kesin olarak bilmiyorum. Bu nedenle size güvenilir bir cevap veremiyoruz. Ancak işte bazı genel bilgiler içeren bir bağlantı:

CPAP Bakımı - Parçalar ve Değişim Programı

Alakalı bir kısım:

CPAP Filtreleri
CPAP filtreleri makineden makineye değişir, ancak iki temel türe ayrılabilir: tek kullanımlık ve tek kullanımlık olmayan. Adından da anlaşılacağı gibi, tek kullanımlık filtreler daha kısa kullanım için tasarlanmıştır ve en az ayda bir değiştirme gerektiren atılır. Tek kullanımlık olmayan filtrelerin çoğu, temizlenip yeniden kullanılabilen köpük bir malzemedir, bu nedenle daha az sıklıkta değiştirme aralığı gerektirir.
  • A7038 - Tek Kullanımlık Filtre (ayda 2 filtre)
  • A7039 - Tek kullanımlık olmayan filtre (6 ayda bir 2 filtre)

Ayrıca bakınız

CPAP Ekipmanının Bakımı ve Değiştirilmesi

:

CPAP Makine Filtreleri
Filtreler ucuzdur ve rutin değiştirme, makinenizin ömrünü büyük ölçüde artıracaktır. Bazı makinelerde 2 filtre bulunur; tek kullanımlık olmayan filtre genellikle köpükten yapılır ve genellikle gri veya siyah renktedir. Bunun için hafif bir bulaşık deterjanı karışımında haftalık el temizliği, ardından berrak suyla durulayıp havayla kurutulması gerekir. Bunlar bir yıla kadar sürecek. Beyaz ince filtreler, tıpkı ev hava ve fırın filtrelerinizde yaptığınız gibi, gözle görülür şekilde renk değiştirip kirlendiğinde gerektiği gibi değiştirilmelidir. Tek kullanımlık ince filtrelerin genellikle ayda bir veya iki ayda bir değiştirilmesi gerekir.

Ayrıca kontrol etmeye değer:

Temiz tutmak: CPAP hijyeni | Philips

Ama başta da söylediğim gibi: tedarikçinizle konuşun. Ayrıca, uyku doktorunuzun tavsiyeleri olan bir personeli olması muhtemeldir.


cevap 2:
CPAP filtremi ne sıklıkla değiştirmeliyim?

CPAP cihazınızla birlikte gelen kılavuzu okuyun; size cevabı söylemelidir.

Herkese uyan tek bir yanıt yoktur, çünkü farklı makineler farklı filtreler kullanır.

Şimdi ikinci model CPAP cihazımdayım (birindeki motor kırıldığında, cihazı farklı bir modelle değiştirdiler).

İlk modelin iki filtresi vardı: tek kullanımlık olan ve ince tozla tıkandığı için her ay değiştirilen ince bir filtre ve düzenli olarak yıkamanız gereken (sıkışmış parçacıkları temizlemek için) kaba olanı, ancak Değiştirilmesi gerekene kadar çok daha uzun sürdü (sanırım bir yıla kadar, bana yılda iki yedek filtre sağladıkları halde, bu yüzden her altı ayda bir değiştirdim).

İkinci modelde sadece bir filtre var, bu ilk modelimin sahip olduğu iyi gibi görünüyor, ancak kılavuz makinede bir yıl kalabileceğini söylüyor. Ama bana bir yıllık sarf malzemesi olarak 12 yedek gönderdikleri için, filtreyi her ay değiştiriyorum.

Yani: duruma göre değişir. Filtreleri için bakım ve değiştirme talimatlarının ne olduğunu görmek için kendi cihazınızın kılavuzuna bakın.


cevap 3:

Steven, yaklaşık 21 yıldır CPAP kullanıyorum. Üreticinin önerdiği şeyi dini olarak takip ediyorum. Bu yüzden bir CPAP satın almadan önce, filtrelerin nasıl değiştirileceğine dair bir demo alıyorum ve filtrelerin maliyetini öğreniyorum.

Maliyetler büyük ölçüde değişir. Mevcut APAP'imde, her 4 ayda bir 30 $ 'lık bir maliyetle değiştirilmesi gereken yeniden yıkanabilir bir filtre ve ayrıca 7 $' lık maliyeti olan ve her ay değiştirilmesi gereken tek kullanımlık bir filtre var. Bu benim en pahalı CPAP'im ve benim için daha ucuz makinelerden daha iyi sonuçlar VERMEDİ. İkinci en pahalı makinem 6 dolara mal olan ve her 120 günde bir değiştirilmesi gereken yeniden yıkanabilir sünger filtreler kullanıyor. Aynı şekilde çalışıyor.

CPAP filtrelerini değiştirmemek, arabanızdaki yağı değiştirmemeye çok yakındır. Kirli bir filtreyi içeride bırakın ve zamanla CPAP motorunuzun tutukluk yapmasına neden olur. On yıllar boyunca CPAP'leri kullandım, bunlardan en az 10 tanesini kendi paramla satın aldım ve hiçbiri başarısız olmadı.


cevap 4:

45 yaşındayım ve sağlığım gayet iyi ve son 16+ yıldır cpap kullanıyorum.

2 respironics sistemi bir makine kullandım - en son rüya istasyonuna yeni yükselttim. tüm bu philips makineleri, havadaki toz seviyesine bağlı olarak her 2-4 haftada bir değiştirilmesi gereken 1 tek kullanımlık filtre kullanır. tek kullanımlık filtrenin üzerinde, her hafta yıkanacak ve 3 ayda bir değiştirilecek çok kaba, yeniden yıkanabilir bir filtre bulunur.

bu söyleniyor ben tembelim. Tek kullanımlık filtre, maske ve borumu 1-2 ayda bir temizliyorum. kuru bir bölgede yaşıyorum. odamı ve ev filtrelerimi temiz ve düzenli tut.

tek kullanımlık filtrem 3 ay kadar sürer. Garajımda yüzlerce yedek maske ve filtre vb. var ve onları değiştirmek için tembellik ediyorum. \

ama hiç sorun yok. şimdiye kadar bana veya 3 makineme hiçbir şey olmadı.

bu yüzden bağlıdır, özellikle insanlar. üreticiler sizi korkutacak. Görevleri sizi daha fazla malzeme satın almanız için korkutmaktır. bir tutam tuzla al. ymmv


cevap 5:

CPAP filtrenizi ne sıklıkla değiştireceğinize karar verirken kullanılması gereken birkaç faktör vardır.

En büyük faktör iç ortam havasıdır. Bir şehirde yaşıyorsanız ve makinede çekilebilecek yalnızca “filtrelenmemiş” hava varsa, filtreyi muhtemelen her iki haftada bir değiştirmelisiniz. Ancak, çok fazla temiz / “temiz” havanın olduğu bir ülkede yaşıyorsanız, muhtemelen ayda bir değiştirerek kurtulabilirsiniz.

Kişisel deneyimime dayalı tavsiyem, koşullara bağlı olarak filtreyi her 2-4 haftada bir değiştirmektir.


cevap 6:

Günümüzde çoğu makine tek kullanımlık bir filtre kullanıyor ve bunlar aylık olarak değiştirilmelidir. Tek kullanımlık olmayan filtreler her 3-6 ayda bir değiştirilir.