ciabatta nasıl söylenir


cevap 1:

Ciabatta veya onun gibi ekmekler ve hatta pizza yapacaksanız, bir fırın taşı satın almak iyi bir yatırımdır ve pahalı değildir.

Bu, hayır, zorunda değilsin dedi. İstersen fırın tepsisine de yapabilirsin. Sadece doku tamamen aynı olmayabilir. Fırın rafınızı en alttaki yuvaya taşıyarak bununla mücadele edebilirsiniz.

Sırsız pişmiş toprak karolar, tuğlalar (folyoya sarılmış) veya ateş tuğlaları da kullanabilirsiniz, ancak bunların ısınması bir taş veya fayanslardan çok daha uzun sürer ve çok daha fazla yer kaplar. Bazı tariflerde (asla ciabatta'da denemedim), dökme demir tavamı kullanma konusunda iyi şanslar yaşadım (yaptığınız şeyin içine sığacağı sürece), ancak dökme demir tam olarak taş gibi çalışmıyor , bu nedenle tüm tariflerde çalışmayabilir (ancak bir fırın tepsisinden daha iyi çalışır). Sonunda parçalanıp bir taş satın almamın nedeni, sonunda hem taş hem de dökme demir gerektiren bir şey yapmak istediğim ve bunu eskiden tavalarım için kullandığım şeyler için kullandıktan sonra diyebilirim. iyi durumdayken, taşın yaklaşık yüzde 10 ila 20 oranında daha iyi bir iş çıkardığını söyledi. Fayansları hiç denemedim, ama tek bildiğim bir taşla aynı şekilde çalıştıklarını biliyorum (bariz nedenlerden dolayı taşla daha fazla ortak özelliği paylaşmaları daha muhtemel görünüyor).


cevap 2:

Gazlı bir fırınınız varsa, ciabatta'nızı doğrudan fırının zeminine yerleştirilmiş bir fırın tepsisinde pişirebilirsiniz. Altında ısıtma elemanı olan bir elektrikli fırınınız varsa, alt rafı elemanın mümkün olduğunca yakınına yerleştirin. Her iki durumda da, hamurunuz yeterince ıslak olduğu sürece güzel bir fırın kabarması ve iyi bir ciabatta elde edersiniz. Ciabatta yaparken% 80 hidrasyon kullanıyorum.


cevap 3:

Her zaman kalın bir alüminyum fırın tepsisi üzerinde yapıyorum.

Bir fırın taşı gibi kullan.

Daha sonra ıslak hamuru sıcak fırına parşömen kağıdı üzerinde, ideal olarak bir soyma ile aktarın, ancak kızakların üzerinde kayan bir rafınız varsa, parşömen kağıdını gergin tutabilirsiniz.

Fırının içindekinden daha küçük bir sac tavanız varsa, üzerine hamuru koyabilirsiniz, ancak hamur sıcak yüzeye çarparsa daha iyi fırın yayı elde ederim.


cevap 4:

İyi olmalı, bu sadece onları pişirmenin geleneksel yolu, buna ruh pişirme deniyor, mükemmel kabuğu elde etmeye ve hatta her tarafını pişirmeye yardımcı oluyor! Silikon kağıtla kaplı sağlam bir fırın tepsisi öneririm ya da tepsiyi kendi kendine yağlayın, aksi takdirde çok kötü yapışabilir.


cevap 5:

Hayır, bir çerez sayfası kullanabilirsiniz. Alt kabuk, taşta pişirilmiş bir ekmeğinki kadar gevrek olmayacak, ancak yine de iyi olacaktır.