nasıl temizleneceğine dair çocuk kitabı


cevap 1:

Evet. Doğrudan kitap iadeleriyle ilgilenmiyorum, ancak dolaşımdaki meslektaşlarımın bana söylediklerine göre, reçel içinde geri döndüler, çiğnendiler ve kim bilir başka ne var. İadeleri temizleyen insanları düzenli olarak görüyorum. Aynı şey, insanların kontrol edebilecekleri büyük kanvas taşıma çantaları için de geçerlidir - bunlar koleksiyona geri dönmeden önce iyice temizlenir. Yetişkin eşyaları bildiğim kadarıyla düzenli olarak temizlenmiyor, ancak açıkça kirli gelirlerse temizleneceklerini tahmin ediyorum. Koleksiyonda dokunmakta tereddüt ettiğim birini hiç bulamadım.

Öte yandan, eminim ki bu eşyaların hiçbiri, kendi kendinize dezenfekte edebileceğiniz ölçüde sterilize edilmemiştir. Kamusal kullanımda olan öğelerdir. Onlardan kesinlikle yemem ya da ağzıma sokmam. Ama gün içinde onları hallettiğimde hastalık konusunda endişelenmiyorum.


cevap 2:

Bir çocuk kitabı geri gelirse, çiğnenmiş ya da başka bir şey gibi görünen schmutzie gelirse, onu bir Clorox mendiliyle temizleriz. (Shhhh, diğer kütüphanecilere bunu yapmanı söylediğimi söyleme. Ama eğer bir çocuğum olsaydı, kütüphane kitaplarının kapaklarını silerdim. Çocuklar bir şeyleri çiğnedikleri bir yaştaysa, ben Kütüphane materyallerini onlara ulaşamayacakları yerlerde yüksek tutacaktı.)

Ancak kütüphane kitaplarını veya birçok yabancı tarafından kullanılan herhangi bir şeyi elledikten sonra yapabileceğiniz en önemli şey, ellerinizi iyice yıkamaktır.

Ayrıca, bakterilere maruz kalmanın direnç oluşturmaya yardımcı olduğunu unutmayın.


cevap 3:

Evet. Yaparız. Bazen gönüllüler de yardımcı olur. Tiftiksiz bir bez üzerinde genellikle Clorox mendil veya benzeri bir solüsyon kullanırız. Plastik kapaksız bir karton kapaklıysa, bunu daha az nemle yapmalıyız… biraz kurumuş bir bez veya kuru / nemli bir bez veya Viva veya başka bir kağıt havlu. Diğer kağıt havlular (bazı Bounty havlular çok iyidir) genellikle parçalanır veya gereken çok hafif neme izin vermez.

Soğuk mevsim varsa check-out sırasında da yaparım.

Çoğu zaman, bunu kitaplar yapışkan veya kirli geldiği için yaparız. Kitaplar ayrıca kitap hastane arabasına veya onarım için rafa da gidebilir.


cevap 4:

Açıkça kirli olan bir öğeyi temizleyeceğiz, ancak hiçbir şeyi "sterilize etmiyoruz". Kâğıt üzerinde sıvı kullanamadığımız için kitapların kapakları dışında herhangi bir şeyi sterilize etmek imkansızdır ve etkili bir kurutma yönteminden haberdar değilim. Ek olarak, kitapların yanı sıra her tür öğeyi kontrol ediyoruz ve kullanımlar arasında her şeyi sterilize edecek personele, alana veya ekipmana sahip olmayacağız.


cevap 5:

Ara sıra. Sürekli eğitim gerektirmediğinden ve kişi yalnızca belirli bir süre için gönüllü olduğu için genellikle toplum hizmeti saatlerine ihtiyaç duyan gönüllülere verilen bir görevdir. Ama çoğu zaman hayır, çünkü daha yapılacak çok şey var.


cevap 6:

Tüm resimli kitaplarımızı yılda en az bir kez siliyoruz. Yönetim kurulu kitapları genellikle yılda birkaç kez silinir ve ihtiyaç duyulduğunda diğer kitaplar silinir.