Bisiklete binmeyi unutur musun


cevap 1:

Bisiklete nasıl binileceğini unutmuşum. Beni cidden lanet olası şeye koy ve sonra bildiğin şey dengemi kaybedeceğim ve sonunda kendimi onunla dönmeye çalışırken yerde bulacağım.

Ayrıca bir sabah rutini entegre edemiyorum veya otomatik olarak gerçekleştiremiyorum.

Her sabah uyanıyorum, bir plan yapmam gerekiyor. Bilinçli olarak düşünün: Pekala, ne yapmam gerekiyor? Sağ. Banyoya git, yüzümü yıka, giyin, dişlerimi yıka ...

Ve sonra, her görev için gitmem gerekiyor: Tamam, dişlerimi fırçalamak için bir diş fırçasına ve biraz diş macununa ihtiyacım var. Pekala, bunları normalde nerede saklarım? Ve sonra, görevi tamamlamak için ihtiyacım olan her şeyi aldıktan sonra, ne yaptığımı dikkatlice düşünün.

Ben hazırlanırken kapıyı açıp konsantrasyonumu bozmayı başarırsa, az önce yaptığım her şeyi unutabilirim ve yeniden başlamam gerekir.

Her hareketi bilinçli olarak düşünmeyi bırakırsam, zihnim dolaşır ve sonra anladığım kadarıyla ağzımın nane tadı veren tükürük ile dolduğunu ve onu tükürmem gerektiğini fark edeceğim ... çünkü oturmuş olacağım bilgisayarın önünde diş fırçam hala ağzımdayken e-postalara cevap veriyor, çünkü ne yaptığımı ve başlamak için orada olduğunu bile unutmuş olacağım!

Bu "Oh evet! Lanet olsun! Dişlerimi fırçalıyordum! Bekle. Yine saat kaç? "

Sabahları hazırlanmam ortalama 1 saat 30 (kahvaltı dahil) sürüyor.

Yani, okula giderken, saat 7'de otobüs durağında olmam gerektiğini ve 15 dakika sürdüğünü varsayarak. oraya yürümek, otobüsü kaçırmayacağımdan emin olmak için 5: 15'te uyanmam gerektiği anlamına geliyordu.

Ve her zaman güne tamamen bitkin başlıyorum!

Aklımı karıştıran şey, eğer zevk alırsam veya zihnim görev tarafından büyük ölçüde uyarılıyorsa (örneğin: araba kullanmak, video oyunları oynamak, dans etmek, sanat ve el sanatları, vb.) Beynim "seyir kontrolüne" geçebilir.

Ama tekrar tekrar “sıkıcı” olan herhangi bir şey, deyim yerindeyse, kendini belleğe adamak istemez.

Büyürken, herkesin benim gibi olduğunu düşündüm (başka hiçbir şey bilmediğim için) ve ayakkabı bağcığı bağlama, dışarı çıkmadan önce bir palto ve bir çift bot giyme gibi görevleri daha hızlı yerine getirmeleri daha kolay oldu. ben yaptım! Bir şeylerin nasıl yapılacağını hatırlamakta ve yapmakta "yavaş "tım.

Ancak daha sonra, benim yetişkin yaşlarımda, birisi (tam bağlamı hatırlayamıyor) dişlerinizi fırçalamanın bir araba sürmek gibi olduğunu ve bunun hakkında düşünmenize gerek olmadığını söyledi! Ve “Ah… HAYIR. Dişlerinizi fırçalamak, uygulanmasında planlama ve odaklanma gerektirir. Araba sürmek gibi bir şey değil! "

Diyelim ki biraz şok oldu.


cevap 2:

Motor beceriler bilinçaltı zihninde saklanır. Bu, sınıfta öğretilen bir konuyu ezberlemekle aynı şey değil. Bilinçaltı zihin mükemmel bir kayıt cihazıdır. Ona erişebilirseniz, bir beyin travması olmadığı sürece, yaşam için asla (bilinçli olarak) düşünemeyeceğiniz ayrıntıları hatırlar. İyi bir örnek araba kullanmayı öğrenmektir. Herhangi bir aktivitede, hareketler sonunda aktarılıncaya, bilinçaltına programlanana kadar bilinçli olarak öğrenilir. Bilinçaltına girdiğimizde, artık o aktivitede ne yaptığımızı düşünmüyoruz, bu biraz otomatik. Bu nedenle, otoyolda uzun bir sürüşte yorulduysanız, kilometrelerce 'bölgeden çıkabilirsiniz' ve nerede olduğunuzu veya nereye gittiğinizi bile fark etmeden yarım saat sürdünüz. Çoğu insan motor becerilerinin zamanla zayıfladığını fark eder, bu da yaşlanmanın bir işlevi. Mesele şu ki, bu da bir tür bilinçaltı programlama, bir inanç ve eğer bu inanca sahip olmasaydık, muhtemelen hayatımız boyunca bir şeyde aynı yeterlilik seviyesini koruyabilirdik. Yaşlandıkça sürüş yeteneğimizi kaybedeceğimiz söylenmediğinden (programlanmış bilinçaltı inanç), asla gerçekten yapmayız. Ancak, yaşlandıkça reflekslerimizin yavaşladığına dair inanç var. Bize söylendi ve biz buna inanıyoruz, bu yüzden bir noktada zihniniz ata binme kabiliyetinde çürüyecek. 56'dan beri bisiklete binmeden 90 yaşında tekrar bisiklete atlayabilir ve hala yapabilirken, hareket halinde gıcırtılı olduğunuzu ve 8'de yapacağınız gibi yaklaşan bir kazadan kaçınmak için zamanında fren yapamayabileceğinizi fark edebilirsiniz. veya 56 çift.


cevap 3:

Unutma - çünkü o erken yaşta denge ve ivme sürecini öğrendin. Ve fizik değişmedi, yerçekimi de değişmedi. Heck - neden hala yapabildiğini bilmiyorum. Belki de aynı anda hem yürüyebilir hem de sakız çiğneyebilirsin. Bisiklete binmeyi HİÇBİR ZAMAN öğrenmemiş bir yetişkinin (evet… bir sürü var) yetişkin olarak bisiklete binmeyi denediğini görmek biraz komik. Bu sürecin çocukken ne kadar uzun sürdüğünü hatırlamak zor - ama size söyleyebilirim ki bir yetişkinin içinden geçmesini izlemek biraz eğlenceli (hastalıklı bir şekilde).

Ancak - - bedeniniz ve zihniniz bisiklete nasıl binileceğini hatırlayabilir - ama zihninizin sizinle oyun oynamak için yaptığı başka bir şey var. NASIL sürdüğünüzü - ne kadar becerikli olduğunuzu - ne kadar çılgın olduğunuzu - ne kadar yükseğe zıplayabileceğinizi - bir durakta bir kaldırımı veya dengeyi nasıl kolayca temizleyebileceğinizi hatırlıyor.

Maalesef BEDENİNİZ beyninizin size söylediklerine mutlaka katılmıyor. Bunu kanıtlayacak pek çok yaram var. Motor becerileriniz eskisi kadar iyi DEĞİL (yaşınıza bağlı olarak). "Her zaman olduğum kadar hızlıyım" sözü… .. muhtemelen doğru değil.


cevap 4:

Psikolojide buna prosedürel bellek denir. Uzun süreli hafızanızın bir parçasıdır. Nasıl yürüyeceğinizi, bir buzdolabı kapısını açacağınızı vb. Öğrenmeye benzer şekilde. Bilincinizi engellemez. Esasen bir motor beceridir. Süreçleri bir kez öğrenirsiniz ve bilinçaltınıza gider. Yani beyin hasarı alana kadar.

Diğer uzun süreli bellek türleri şunlardır:

Anlamsal hafıza - hayatımız boyunca edindiğimiz bilgi

Bildirimsel bellek - Aksi takdirde Açık bellek olarak bilinir

Çalışma belleği - anlık bilinçli algısal ve dilbilimsel işlem

Prosedürel bellek, örtük bellek veya bilinçsiz belleğin bir alt kümesidir.

Beyin ve prosedürel hafıza

Beyinde, prefrontal korteks, paryetal korteks ve beyincik, motor becerilerin öğrenilmesinde erken yaşta meşguldür. Becerikli hareket ve hareketlerin zamanlaması için gerekli hareketlerin akışını koordine etmek gerektiğinden beyincik özellikle önemlidir.

Beyincik ve bazal gangliya gibi beynin belirli bölgelerine verilen hasar prosedürel öğrenmeyi etkileyebilir. Beyin hasarı olan insanlar üzerinde yapılan çalışmalarda, araştırmacılar, prosedürel ve bildirimsel hafıza oluşumunun beynin farklı bölümleri tarafından kontrol ediliyor gibi göründüğünü göstermiştir. Ek olarak, bu hafıza sistemleri bağımsız olarak çalışabilir.

Bu yanıtta sağlanan bilgilerden bazıları

Canlı Bilimİşlemsel Bellek: Tanım ve Örnekler

cevap 5:

Bisiklete binmeyi öğrenmeden önce, bisiklet yana yatmaya başladığında düşeceksin. Bisiklete binmeyi öğrendikten sonra, eğimin önlenebilir olduğunun farkına varırsınız ve kendinizi acıdan kurtarmak için otomatik olarak eğimi telafi edip dik durursunuz.

Açıkçası, uzun yıllar bisiklete binmezseniz, kendinizi tuhaf hissedeceksiniz. Aynı teori, yıllarca buzdan çıktıktan sonra buz patenine gitmeniz durumunda da geçerlidir. Her iki durumda da, doğal dengeniz devreye girmeli ve zarar görmenizi engellemelidir.

Denge her seferinde bir kez öğrenilir. Sörf tahtasında sörf yapmayı öğrenmek. Bir kirişin üzerinde yürümeyi öğrenmek. Kaşıkta yiyecek tutmayı öğrenmek. Bu becerileri unutmak çok zor.

Bu becerileri kaybetmenin olağan yolu felç geçirmektir.


cevap 6:

Fiziksel beceriler / öğrenme yalnızca beyin hasarı veya diğer nörolojik bozukluklarla kaybedilir.

Yapılması en zor şeylerden biri, nasıl yapılacağını öğrendikten sonra nasıl bisiklete binileceğini bilmemek.

Aynısı herhangi bir ana motor aktivite için de geçerlidir.

Gerçek numara, yetişkin olduğunuzda yeni, fiziksel olan bir şey öğrenmektir. Dans etmek, yüzmek, hulahup oynamak… Öğrenmeyi tamamen farklı bir şekilde deneyimleyeceksiniz, çünkü muhtemelen çocukken aynı ilgiyi göstermiyordunuz. Çoğu insan için araba kullanmayı öğrenmek, öğrendikleri en son fiziksel şeydir.


cevap 7:

Denge ve hareket. Yaşam boyu insan gelişiminin ayrılmaz bir parçasıdırlar.

Denge ve hareketin ilk örneğinin emekleme, konuşma ve yürümeyi içerdiğini hayal ediyorum. Sonra koşmak, yüzmek ve koşmak. Daha sonra bir yerlerde bisiklet, seks ve araba kullanma gelir. Belki uçuyor.

Son dördü üçüncü bir nesneyi içerir: zihin, beden ve başka bir şey. Neyse ki, öncekini ve öncekini inşa ettik, araba kullanmamıza, seks yapmamıza ve bisiklete binmemize izin veriyor.

Yürüyebildiğimiz, konuşabildiğimiz ve daha fazlasını yapabildiğimiz için bisiklet dengemiz biraz daha fazla. Araba sürmeyi, seks yapmayı veya yürümeyi unuttuğunuzda, arada bir yerde nasıl bisiklete binileceğini unutursunuz.


cevap 8:

Hatırlanması gereken çok az şey var. Bisiklet, çoğunlukla sönümlemeye katkıda bulunan sürücü ile kendi başına dik durma eğiliminde olacaktır. Bisiklet, sürücü kontrolü ile bisikletin kendisini dik yöne çevirme yeteneği arasında bir uzlaşmadır. Mevcut düşünce kusurlu çalışmalara dayanır ve sürücünün gerçekte yaptığından daha fazlasını kontrol etmesi gerektiğini varsayar. İlk öğrenim büyük ölçüde, sürücü bisiklete güvenmeyi ve davranışında rahat olmayı öğreniyor. Bunun ömür boyu yalnızca bir kez başarılması gerekir.


cevap 9:

İnsanlar bisiklete binmeyi unuturlar. Arkadaşım yaptı. Okula pedal çeviriyordu ama şimdi araba kullanıyor. Kasabadan ayrıldığımda bisikletimi ona verdim. Binmeye başlamadan önce neredeyse bir saat mücadele etti. Bunu öğrendi, ama bu sefer daha hızlıydı.


cevap 10:

Yüzmek veya bisiklete binmek gibi beceriler, İspanya'nın başkenti nedir gibi gerçeklerden çok, hafızanın ayrı bir parçasına bağlanmıştır.

Asıl neden bilinmemekle birlikte, popüler bir hipotez, hareket modellerinin sabitlendiği bölgelerde yetişkinlerde daha az yeni sinir hücresi oluşabileceğidir. Bu nörojenez veya bu bölgelerde sürekli yeniden şekillenme olmadan, bu anıların silinmesi daha az olasıdır.


cevap 11:

Bisiklete nasıl binileceğini (kısa ömürlü olsa bile) unutmak kesinlikle mümkündür. Bu hikaye,

nöroplastisite

(beyinlerimizin kendilerini değiştirme, sinir yollarını değiştirme yeteneği). Videoyu izleyin ve Destin bunun nasıl mümkün olduğunu açıklayacak ve bize bisiklet sürmeyi unutmanın nasıl bir şey olduğunu gösterecek!

Geriye Dönük Beyin Bisikleti: Anlayamamak