Sadece Ipill'i ilk kez aldıktan sonra veya hapı aldıktan sonra her defasında para çekme kanaması olabilir mi? İmplantasyon kanaması ve yoksunluk kanaması arasındaki fark nedir?


cevap 1:

Hayır.

Yoksunluk kanaması, birisi bir hafta plasebo hapları olan belirli bir doğum kontrolünü ele geçirdiğinde ortaya çıkan vajinal kanamayı (dönemi) tanımlayan bir terimdir. “Çekilme”, doğum kontrol haplarındaki hormonlardan çekilmeden kaynaklanan kanamayı ifade eder. Tüm BCP'ler bu şekilde çalışmaz.

İmplantasyon kanaması, herkesin inanmak istediği kadar yaygın değildir. Sadece kadınların% 20'si gibi bir şeyde görülür. Embriyo uterusun duvarına implante edildiğinde veya bağlandığında bazı kadınların aldıkları lekelenme. Döllenme gerçekleştikten 6-12 gün sonra ortaya çıkar ve çok hafif bir erken dönemle karıştırılabilir.

Ipill bunlardan hiçbiriyle ilgili değil. Bir acil kontrasepsiyon şeklidir ve yumurtlamayı geciktirmek ve döllenmeyi önlemek için tasarlanmıştır. Döngünüzü ve hormon seviyenizi değiştirdiği için, lekelenme, düzensiz dönemler, gecikmiş dönemlerle sonuçlanması son derece yaygındır. Bir tür doğum kontrolü DEĞİLDİR ve hamileliği iptal etmek için kullanılamaz. Aynı zamanda sadece% 95 etkilidir, yani 100 kadından 5'i hala hamile kalacaktır.

Cinsel olarak aktif olacak ve hamile kalmak istemiyorsanız, kontrasepsiyon için daha uygun bir plan araştırmanız gerekir. Yine, ipill doğum kontrolü DEĞİLDİR ve sık sık alınması gerekmez (ayda en fazla 1-2 kez). Sık sık kullanılması yumurtalık hasarına neden olabilir.


cevap 2:

İlk soru: her ikisi de normal. Çoğu kadın şeker hapı haftası sırasında kanar, ancak bazı kadınların dönemleri daha hafif hale gelir ve daha hafif gibi ya da hap kullanırken bile kaybolur. İkinci sorunuz: implantasyon kanaması döllenmiş yumurtanın rahim duvarına implante edilmesidir. “Geri çekme kanaması, her ay ani toplam progesteron eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Yumurtalık, orta döngüden (yumurtlama) başlayarak her ay iki hafta boyunca progesteron üretir.