Cevap 1:

Birçoğu, tüpünüzde “uzman” ses denetmenleri bile tartışabilir. Tam olarak aynı ekipmanı kullanmak, kayıpsız bir müzik formatının kayıplı bir müzik formatıyla aynı olduğu anlamına gelmez. Çok açık olmasına rağmen farkı duymayı reddedemezsiniz veya büyük olasılıkla reddedebilirsiniz. Biri diğerinden 10 kat daha büyük bir dosyadır, bir fark olmalı, duyamıyorsanız, çok kötü veya sizin için iyi olabilir. Pahalı ekipman ve harcama kaybı ve kayıpsız dosyalar yapmak için çaba harcamaya gerek yok. Sadece JBL bluetooth hoparlörler satın alın.


Cevap 2:

Gerçekten duyup duymadığına karar vermek için uygun teste ihtiyaç vardır.

Ayrıntıları okuyun:

  • 7 Doğru HiFi Kör Testinin Temel Taşları [Makale]

Bir şey duysanız da duymasanız bile, ruh hali, sağlık ve diğer koşullara göre beyin işleme farkı olabilir.

Numune süresi ve türü, seviye farkı (kod çözücüden kaynaklanabilir), oynatma cihazının bozulması, yazılım, dinleme odası önemli olabilir. Böyle bir deney için çok sayıda ses sistemi ve örnekleri düzgün test edilmelidir.

Şahsen, profesyonel bir araştırmacı olarak, fark duyduğumda ya da duymadığım zaman, doğru test protokolünü alana kadar ne inkar ne de kabul ediyorum.


Cevap 3:

Bununla çok sayıda test yaptım ve evet, iyi kulaklarla kayıp ve kayıpsız arasındaki farkı duyabilir ve biraz eleştirel dinleme yapabilirsiniz.

Kayıpsız bir dosyadan 320 Kbps'lik bir MP3'ün farkı minimumdur, ancak MP3'ün bit hızını düşürdükçe çok belirgin hale gelir. Farkı anlatmanın en iyi yolu, çok yüksek hacimde karşılaştırmaktır. Kayıpsız dosyalar yüksek bir ortamda kullanıldığında belirgin şekilde daha iyi ses çıkarır. Kulüpte bir DJ örneği.

Farkı anlatmanın kolay yolu, yüksek ve düşük frekansları dinlemek. Siz bit hızını düşürdükçe, ziller daha az net çıkmaya başlar. Bas daha az belirgin ve muhtemelen biraz daha bozuk olacaktır.

Kalitede bir düşüş olduğunu kanıtlamanın en kolay yolu basittir. 320 Kb / sn MP3 kayıpsız bir dosyadan farklı gelmiyorsa, kayıt mühendisleri tonlarca sabit disk alanı kazanmak için tüm parçaları MP3'e kaydetmez mi? Muhtemelen ederler, ama istemezler. Aslında, kayıt mühendisleri mümkün olan en iyi dinamikleri ve kaliteyi elde etmek için neredeyse her zaman CD standardı 16 bit 44.1'in üzerinde bir kalitede kayıt yapacaklardır. En az 24 bit 48 kHz hatta 96/24 kayıt yapacaklar ve daha sonra CD'ler için standart olan son stereo miks 16 / 44.1'i zıplarken renk taklidi uygulayacaklar.

Farkı duyup duymadığınızı farkettiğinizde fark gerçek.


Cevap 4:

Merhaba ve güzel soru

Kısacası bazı insanlar yapabilir ve diğerleri yapamaz ve bunun sebebi kişilerin işitme sisteminin kalitesidir!

herhangi bir ses ekipmanı özellikle kablolar ile aynı! İnsanlar BS olduğunu söylüyor ama diğerleri fikri seviyor

Şahsen Ses ekipmanlarının herhangi bir parçasındaki farklılıkları duyabiliyorum ve yapabildiğim için minnettarım.

küçük fark duyamamayan insanlar için sempatilerim var

paul


Cevap 5:

Kısa cevap EVET.

Bazı insanlar bazı durumlarda bir fark duymadıklarında ısrar ederler - ancak çoğu insan bunu kabul eder. Büyük ölçüde ne dinlediğinize, diğer ekipmanlarınıza ve işitmenizin ne kadar iyi olduğuna bağlıdır. Açıkçası, kaydın ne kadar iyi başlayacağına da bağlı olacaktır. Ayrıca farklı türde kayıp dosyaların farklı kusur türlerine sahip olduğunu göreceksiniz; ve belirli bir tür için çeşitli kalite seviyeleri vardır. (128k MP3, 320k MP3'ten çok daha düşük kalitededir.)


Cevap 6:

Evet, ancak sisteme ve dosya biçimine bağlıdır. Kulakiçi kulaklıkları bir iPhone üzerinden dinleyip dinlemediğinizi söylemek daha zordur. Kaliteli bir stüdyoda veya hi-fi sisteminde farkı duymak daha kolaydır, ancak ne dinleyeceğinizi bilmeniz gerekir. 128 kbps gibi düşük bit hızlı bir mp3se, muhtemelen daha az derinlik ve alan, daha az ortam duyarsınız. Üst uç da biraz kapalı olabilir, ziller çürümeyi dinler ve kuyrukları yankılarsanız, zaman zaman ayrıntı eksikliğini veya genel olarak biraz daha dingin bir ses görürsünüz.

CD 44.1kHz 16 bitlik bir dosyayı 320kbps mp3 ile karşılaştırmak, herhangi bir fark duymak çok daha zordur. Çoğu insanın çoğu zaman farkı güvenilir bir şekilde söyleyemediğini öneririm.


Cevap 7:

Bir fark olduğunu biliyorum, bir süre önce kulaklıklar, kayıpsız bir medya oynatıcı ve 40 saniyelik bir pop müzik snippet'i kullanan bir test nedeniyle, eleştirel olarak dinlendiğinde netleşiyor (Sennheiser, Philips). Bütün gün dinleyebilir ve mp3 ve FLAC'ı karıştırabilirseniz, zamanla, FLAC'ın daha iyi ses yaptığını fark edersiniz, bu yüzden aksi takdirde ikna etmeye ihtiyacım yok. Ayrıca, hem wav editöründe sıraya girme hem de bir fark dosyası oluşturmada çoklu deneyler yaptı. Aslında + 16kHz'i kapatırsanız, bir gelişme var (LAME 3.97, 320k, Q0, stereo), ama o zaman artık 21 değilim ve tüm olasılıklarda bir daha asla olmayacağım.


Cevap 8:

Normal işittiğimde, farkı söyleyebilirdim. Çeşitli kodeklerin ses kalitesini değerlendirmek için kör bir teste katıldım. Sıkıştırılmamış klibi her zaman seçebilirim. Kayıpsız sıkıştırılmış ve sıkıştırılmamış arasında bir fark söyleyemedim. Kayıpsız sıkıştırılmış ve kayıplı sıkıştırılmış arasındaki duyduğum fark, kayıplı kliplerin o kadar net olmamasıydı. Yüksek frekanslar doğal halkalarının bir kısmını kaybetti. Stereo ayrımı da biraz farklıydı.


Cevap 9:

Kayıp ve kayıpsız ses dosyaları arasındaki farkı gerçekten duyan var mı? Evet ise, ne duyuyorsunuz?

Ses sistemi yüksek doğrulukta ise ve aynı kaynak malzemeyi mp3 128kps ve wav gibi farklı formatlarda karşılaştırıyorsam, evet farkı duyuyorum.

Düşük bit oranlı bir mp3 üzerinde, üst mids sert ses çıkarabilir ve yüksekler cızırdamaya eğilimlidir. Mp3 daha yüksek bir bit hızında kaydedilirse daha az rahatsız edici olur. Wav daha pürüzsüz ve daha doğal geliyor.


Cevap 10:

Codec bileşenine ve bit hızına bağlıdır. Düşük bit hızlarında MP3 ile, özellikle beyaz gürültü ile, bazı yüksek frekanslar yerine bazı garip sinüs dalga sesleri duyarsınız. M4A düşük bit hızlarında, artefaktlar çoğu zaman beyaz gürültüye daha çok benzedikleri kadar kötü ses çıkarmaz. Ses daha gürültülü ve grenli geliyor. Dikkate alınması gereken başka bir şey, hoparlörlerin frekans tepkisine veya EQ ayarlarına bağlı olarak sesli farkın değişebileceğidir. Deneyimlerime göre daha düşük frekansları artırmak veya daha yüksek frekansları azaltmak, yapay nesneleri daha az duyulabilir kılar. Bununla birlikte, yeterince yüksek bit hızlarında, neredeyse hiç fark yok


Cevap 11:

Bütçemden orta fiyatlı hifi kurulumuna kadar, fark 320 kbps AAC parçalarında bile kolayca fark edilebilir.

Üst uç sesler kapanıyor ve her şey daha az üç boyutlu geliyor. Ancak yine de mükemmel dinlenebilir.

Çok iyi bir araba stereo'sunda, sabit otururken dinliyorsanız muhtemelen farkı anlayabilirsiniz. Hareket halindeyken, sürüşe konsantre olurken, bundan şüpheliyim.

320 kbps'nin altına düştüğünüzde, bozulma aşamalı ve sinsidir ve 128 kbps'ye indiğinizde, orijinalin ağartılmış, karton bir kesme versiyonu gibi görünen bir sürümü dinliyorsunuz.

Sizin için belirli bir durum için kabul edilebilir olanı anlamanın yolu bir CD kalitesinde .wav dosyası almak ve iTunes'daki farklı bit hızı aac sürümleriyle karşılaştırmaktır.


Cevap 12:

Değişir. Çok yüksek kalite faktörüne (ör. 320 kbps) sahip bir MP3'ü, orijinalin başlamak için çok yüksek kalitede olduğu varsayılarak bozulmamış bir .wav dosyasından ayırt etmek zor olabilir. Bir FLAC dosyası daha da iyi olabilir.

Daha yüksek sıkıştırma (daha küçük dosya, daha kötü kalite) için gittiğinizde, işler biraz çözülmeye başlar. Yüksekler biraz belirsiz ve belirsiz olabilir. Ayrıntılar kaybolur. Bazı sesler, orijinal versiyonda daha belirgin oldukları diğer sesler tarafından büyük ölçüde maskelenebilir.

Sıkıştırmayı artırdıkça ve kalite faktörünü düşürdükçe, ses netlik ve detay kaybı ve zillerde tanım eksikliğinde en kolay duyulan ince bir tür bozulma açısından gerçekten acı çekmeye başlayabilir ve çok yüksek frekans içeriğine sahip diğer enstrümanlar. Congas veya marakas gibi daha az göze çarpan bazı aletler de kaybolabilir. Sonunda, kalite faktörünü düşürmeye devam ederseniz, çok zayıf bir AM radyo iletimi gibi zar zor dinlenebilir bir şeyle dolabilirsiniz.


Cevap 13:

Yapabilirim ama her zaman değil.

Tam olarak ne duyduğumu söylemek zor. Yüksekler bulaşıyor, enstrümanların ayrılması belli değil, bazen transvers gevşek etki, dinamik biraz değişiyor vb.

Bazıları gerçekten yanlış geliyor. Orijinal şarkıyı bilirsem dizüstü bilgisayar hoparlörlerinde bile 192kbps mp3 dosyaları tespit edebilirim.

Bazılarını tahmin etmek daha zordur ve karşılaştırma için zaman gerektirir. Solo bir vokal parçasının 320kbps mp3 veya wav olup olmadığını söyleyemem, çünkü çok yüksek frekanslı içerik ve çok fazla bilgi yok. Yani 320kbps bit hızı onu mükemmel bir şekilde üretmek için yeterlidir.

Kayıplı bir dönüşümün temel ipucu, yüksekte bulaşan, ki bu 320'de gerçekten görünmüyor. Hala bir şey var, ancak zar zor duyulabilir. Ben gençken daha iyi duyabiliyordum tho. Ayrıca, tam bir şarkıda, enstrüman ayırma, özellikle bir kerede çok sayıda enstrüman çalındığında (örnek için 100 keman gibi) bir wav veya kaset kadar temiz değildir. Ama duymak hala zor.

Bazı makaleler bir mp3 320kbps tespit etmenin imkansız olduğunu belirtiyor, ancak ben ve diğer ses mühendisleri doğru koşullar yerine getirilirse kesinlikle yapabiliriz. Ayrıca, bazı rahatsız edici sonuçlar gördüm. Bir DJ arkadaşım hangi örneğin en iyi ses çıkardığını sorduğunda (kör test edildi) mp3 320'yi her zaman tespit etti. Kütüphanesindeki her şarkı için sadece bu formatı kullanıyor ve beyninin ona öyle alıştığını düşünüyorum ki, mp3 320 doğru geliyordu.

Yani evet, eğitimli kulaklar bazen hissedebilir. Bunu hissetmek için temiz kaynaklar ve iyi işitme cihazları ile karşılaştırmalar yapmanız gerekir. Gerçekten duymak için bazı kayıplı şeyler deneyin (wma, 128kbps mp3 veya diğer iğrenç formatlar gibi) ve hala alıp almadığınızı görmek için kaliteyi yükseltin.


Cevap 14:

O zamandan beri durdurulan müzik akışı hizmeti WiMP bir süre geri döndü, burada birkaç şarkının iki versiyonunu duyuyorsunuz ve hangi yüksek kalitede ve sıradan kalitede olduğunu değerlendiriyordunuz. Eğer meydan okumada uzmanlaştıysanız, daha yüksek kalitede (muhtemelen kayıpsız) bir akışa kaydolmanız teklif edildi. Testi yapan birçok kişi tanıyorum ve bir çift Stax elektrostatik kulaklık ve profesyonel bir RME ses kartı kullanırken tüm kararları doğru almayı başardım, bu yüzden diğer insanların oldukça mümkün olduğunu belirttiği gibi içerik ve ekipmana bağlı.