blender pivot noktası nasıl değiştirilir


cevap 1:

Blender'ın davranışının nasıl değiştirileceğini açıklayan birkaç cevap daha vardır, böylece bir nesne, nesnenin kaynağı olan varsayılan yerine 3B imleç etrafında döndürülür. Ancak, nesneyi bir oyun motoruna veya başka bir 3B programa aktarmak ve yine de bu pivot noktasını kalıcı olarak korumak istiyorsanız, başlangıç ​​noktasını değiştirmeniz gerekir.

Bunu genellikle 3B imleci referans noktası olarak kullanarak yapıyorum:

  1. 3B imleci tam olarak başlangıç ​​/ pivot noktasının olmasını istediğiniz yere yerleştirin. Görünüm kenar çubuğunda kaydırıcıları tam olarak yerleştirmek için kullanabilirsiniz. (Kenar çubuğunu açmak için "N" tuşuna basın.)
  2. Nesne modunda, kaynağını değiştirmek istediğiniz nesneyi seçin.
  3. Nesne içerik menüsünü açmak için klavyede "W" tuşuna basın.
  4. Orijini Ayarla -> Orijini 3B İmleç Olarak Ayarla'yı seçin
  5. Nesneyi döndürmeyi deneyin, yeni başlangıç ​​noktası etrafında dönmelidir.

cevap 2:

Buraya:

Bu onay kutusu etkinleştirildiğinde, nesnenin başlangıç ​​noktasını taşımak için tutma (taşıma) aracını kullanabilirsiniz.

Bonus ipucu: 'Konumlar' onay kutusunu etkinleştirirseniz, yalnızca konumların dönüşümlerden etkilenmesini sağlar (ölçek ve döndürme dahil).

Bu, (örneğin) bir sürü nesneniz varsa ve hepsini aynı yere taşımak istiyorsanız kullanışlıdır. Nesneleri seçmek ve ölçek 0 yapmak, hepsini aynı konuma taşıyacaktır. Aynı teknikle nesneleri birbirinden uzaklaştırabilirsiniz.


cevap 3:

2.80 ve üstü sürümleri kullandığınızı varsayarsak, fare görüntü alanında gezinirken tam durdur tuşuna basın. Farklı pivot referansları arasında seçim yapmanıza izin veren bir menü görünecektir. Listelenmemiş bir şeye ihtiyacınız varsa (yani, iki köşe arasındaki orta nokta), "3d imleci" seçin ve buna göre hareket ettirin, herhangi bir nesneyi seçip imleci oraya taşıyabileceğinizi unutmayın (kısayol: shift + s)