vibrato nasıl bükülür


cevap 1:

Ne harika bir soru. Ben daha çok şeylerin bükülme tarafına odaklanacağım, çünkü bence doğruluğun gerçekten önemli olduğu yer burası.

DOĞRU VIBRATO UYGULAMASI

Vibrato'nun önemi, mutlaka perdenin kayma derecesi değil (gerçek vardiya adımı miktarı bir şekilde stile bağlı olduğundan), daha ziyade vardiyanın ileri geri sallandığı tutarlı hızdır.

Vibrato tekniğinizi geliştirmek için, hem vibrato'nuzun hangi biçimsel bağlamdan geldiğini hem de onu yaratmak için hangi tekniğin kullanıldığını bilmelisiniz. Genellikle bu iki şey bir şekilde birbiriyle bağlantılıdır:

  • Klasik gitar yavaş ve ince bir vibratoya eğilimlidir. Temiz ve sıkıdır ve genellikle parmağın yerinde ileri geri sallanmasıyla oluşturulur.
  • Blues ve rock gitar, geniş ve duygulu bir titreşimi tercih etme eğilimindedir. Büyük ihtimalle düşündüğünüz vibrato budur. Bileğin (hatta dirseğin) bir eksen noktasından gelir ve ipi aşağı doğru tutarak ve kolu döndürerek oluşturulur.
  • Çingene caz gitarının oldukça ünlü ve hevesli bir vibratosu vardır. Tanımlayıcı özelliği, hızla titremesi ve oldukça telaşlı ses çıkarmasıdır.

Pek çok gitarist farklı vibratolar üretebilse de, çoğunun neredeyse sadece gittikleri kendi özel vibrato türlerine sahip olduklarını düşünüyorum. Bu yüzden, bunları farklı stillerle ilişkili farklı teknikler olarak düşünmek faydalı olacaktır. Modeliniz olarak hizmet verecek birini bulun. Bunu YouTube'da gösteren bir oyuncu örneği bulun. Tekniği dikkatlice inceleyin ve taklit edin. Vibrato'nun özü, bir notayı sıkıca tutmak ve kıpırdatmaktır. Kıpırdatma miktarı değişir, ancak kıpırdatma hızı (hızı), kulağa hoş gelen şeydir.

DOĞRU BÜKÜMLERİN UYGULANMASI

Virajlar, belirli bir perde konumunda başlayıp, farklı bir adımla yukarı doğru eğildikleri için çok daha somuttur. Başka bir deyişle, ölçülebilirler.

Örneğimiz olarak string 2'nin Fret X üzerindeki “A” notunu kullanalım. Bu bükülmek için güzel bir yer çünkü tel ince ve sarkıktır ve gitar klavyesinin ortasında bükülmek alt konuma göre daha kolaydır. İşte en yaygın virajlardan birkaçı:

  • 1/4 veya çeyrek tonlu viraj. Popüler müzikteki birkaç mikro ton örneklerinden biri. Bu, A'mızı tam olarak A ve A # arasında bir noktaya büker. Tüm virajlardan, bunu düzeltmek potansiyel olarak en zor olanıdır. Ancak çoğu zaman, doğası gereği doğru olması amaçlanmamıştır. Bunu uygulamak için, notayı biraz yukarı kaydırın ve işitilebilir bir şekilde akordunun bozulmasını hedefleyin. A # 'nın gerçek adımına ulaşırsanız, çok ileri gitmişsinizdir. Klipsli bir tuner ile kontrol edebilirsiniz.
  • 1/2 bükülme. Bu yarım adımlık bir viraj veya bir perde. Çok somut ve somut olduğu ve parmak uçlarınızı çok fazla yırtmayacağı için, doğru bükülmeler yapmaya buradan başlamalısınız. "A" notunu A # / Bb'ye ulaşana kadar bükün. İki perdeli notayı 2 dizisinin X ve XI perdelerinde karşılaştırabilir ve ardından X'ten yarım adım yukarı eğilmeye çalışabilirsiniz. Doğru bir şekilde yapana kadar bükme ve karşılaştırma işlemini tekrarlayın. Sonra diğer birçok notta deneyin. Sonuçta gitardaki her viraj biraz farklı miktarda tork gerektirir! İpucu: virajı bir kez yaptıktan sonra, bir tuneri kırpmayı ve test etmeyi deneyin. Perdeli nota size "A" vermeli ve onu büktüğünüzde tam olarak Bb'de durmasını sağlayabilmelisiniz.
  • Tüm adım bükme. Bu, tüm bir adımın veya iki perdenin bükülmesidir. Bunu yarım adım bükme ile aynı işlemle pratik yapabilirsiniz, ancak gitarda tam bir adım bükmeyi gerçekleştiremeyeceğiniz bazı yerler bulmaya başlayacaksınız.
  • Ve bunun gibi. Büyük bir üçte birinin virajlarına kadar, hatta mükemmel bir dördüncüye kadar (acayip çubukla desteklenirse, her şey mümkündür). Bu yedek dizeleri hazırlayın.

Antrenman yaparken, çok fazla eğilmekten her zaman çok az eğilmenin en iyisi olduğunu unutmayın. Henüz çok düz olan bir not gelmedi, ama sorun değil çünkü her zaman biraz daha fazla bükebilirsiniz. Ancak not çok keskin olursa geri çekemezsiniz.

Umarım bunu faydalı bulmuşsunuzdur. İlgileniyorsanız, HubGuitar.com'daki web sitemde videolar ve fotoğraflar da dahil olmak üzere daha ayrıntılı açıklamalarım var. Umarım bir bakarsınız. Virajlarda yaptığım ders sayfasında yaptığım gerçekten harika GIF benzeri animasyonlar var:

Gitar Bükme Tekniğine Genel Bakış

cevap 2:

Bükme: İp bükmenin amacı, bir notanın perdesini 1 veya daha fazla yarım tonla eşleştirmek için seçilen bir notanın perdesini düzgün bir şekilde yükseltmektir. Bu nedenle, yaptığınız bükme miktarının, vurmayı umduğunuz 'hedef notu' akılda tutarak yapılması önemlidir. Örneğin. A notasını (mesela B ipi, 10. perde) B notasına (B ipi, 12. perde) bükmek istiyorsanız, çok fazla bükerseniz, istediğiniz notanın ötesine ateş eder ve C'nin üzerine düşebilirsiniz. Benzer şekilde bükebilirsiniz. çok az ve A # veya Bb oynayın. Her iki durum da ölçeğin dışına çıkmaya ve kulağa gerçekten 'alışılmışın dışında' ve amatörce gelmeye yol açabilir (eğer çalma tarzınızda kasıtlı olarak o sesi tercih etmiyorsanız!)

Nasıl pratik yapılır: Diyelim ki tam adım (2 yarım ton) virajınızı çalışmak istiyorsunuz. 1. Bir başlangıç ​​notu seçin ve çalın. (örn. A) 2. Hedef notanızı (burada - B) korkutun ve çalın. 3. Artık başlangıç ​​ve son perdenizi referans olarak aldığınıza göre, ilk notayı düşürün ve az önce duyduğunuz hedef notayla eşleşip eşleşemeyeceğinizi görmek için dizeyi seçin ve bükün.

Bu video dersi size iyi bükme hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğretecek !:

Vibrato Vibrato (parmak vibrato) 'sürekli yukarı ve aşağı eğilme' olarak düşünülebilir. Perdede o titreşimli değişikliği yaratmak için notanın perdesini döngüsel bir şekilde yükseltiyor ve alçaltıyorsunuz.

Nasıl pratik yapılır: İyi vibrato'nun bir yönü, perde değişiminin müziğin ritmi ile birbirine geçmesidir. Örneğin. 4 sayımlı bir ölçü için,

  • 1. vuruşta yukarı doğru bükün, 2. vuruşta aşağı doğru, 3. vuruşta yukarı, 4. vuruşta aşağı, vb. "Yarım nota hissi" ile vibrato olurdu.
  • 'Çeyrek nota hissi' ile vibrato yaparsanız, her vuruş için 'yukarı' ve 'aşağı' eğilirsiniz.
  • '8. nota hissi' ile vibrato yaparsanız, her vuruş için iki kez 'yukarı' ve 'aşağı' eğilirsiniz, vb.

Bunu arka planda bir metronom ile pratik yapmaya çalışın ve ses perdenizin tıklama ile senkronize olarak ne kadar iyi değiştiğini görün.

Aynı konudaki aşağıdaki video dersi bunu netleştirmelidir:

Müziğin ritmi ile senkronize vibrato çalmak genellikle göz ardı edilir, ancak en iyi oyuncuları amatörlerden gerçekten ayırır. İfadelerinizde iyi bir kontrole sahip olduğunuzu gösterir.

Vibrato ile ilgili ayrıntılı ek ders! (Adam Ben Eller!):

Son ipucu - Bu teknikleri bolca blues destek parçaları üzerinden oynayarak uygulayın. Maviler, bükme ve titreşim yoluyla güçlü ifadelerle doludur. Gary Moore ve Stevie Ray Vaughan gibi harika oyuncuların tekniklerini inceleyin. İyi eğlenceler!


cevap 3:

Güzel cevaplar. Bir şey eklersem, bükülürken vibrato'nun farkında olmak olurdu. IMO'nun bir nota kadar doğru bir şekilde bükülmesi kolay olan kısımdır. İyi oyuncular, viraja vibrato ekleyerek notayı canlı hale getirecek ve nefes alacaktır. Pek çok oyuncu, nota vurabildiklerinden ve ikisini birleştirirken yepyeni bir renk paletinin beklediğinin farkında değiller.

Bunu pratik yaptığımda genellikle bir nota üzerinde vibrato kullanacağım (parmak basıncınız yanlara doğru hareket ettirildiğinde notanın düzleştiği lateral vibrato, bir keman vibrato gibi), sonra aynı notaya eğiliyor ve aynı sesi çıkarmak için kıvrımı modüle ediyorum.


cevap 4:

Bükülen gitar teli ile kapı kolunu çevirmeyi karşılaştırmayı seviyorum. Ana eylem el bileğini içerir ve kesinlikle dirseği değil. Üçüncü fonger ile yavaş hareketler yaparak başlayın ve çok fazla eğilmeyin. Ses tonunun değiştiğini ve geri döndüğünü duymanız için yeterince ileri geri hareket ettirin. Geri döndüğünüzde, sadece egzersizi durdurmayın; notu uygun adımda sürdürmek. Bunların hepsini tek bir vuruşla yapın. Bunu birkaç gün yaptıktan sonra, yukarıdaki iki perdeyi notanın perdesini eşleştirmeye çalıştığınız daha geniş bir alana ilerleyebilirsiniz. İşte gelişmiş esnemenin bir videosu:

Pratik yapmaya devam edin ve güç kazanın. Büyük esnemede iyi olduğunuzda, küçük esneme hareketine geri dönün ve daha hızlı yapmayı öğrenin. Bu sana bir vibrato hissi verecek