Bir terapist olarak, seanslarda kapanan bir müşteri ile ayrıştığı zaman arasındaki fark nedir? Farkı söyleyebilen tek müşteri mi?


cevap 1:

Bir kişi kapandığında, hala “seninle” olur. Sessiz ya da kızgın olabilirler, ama zihinleri yanınızda.

Ayrılma, zihinsel olarak bir kişinin kontrol ettiği zamandır. Bu, bir kişinin filmde olduğu gibi hissettiği, hiçbir kontrolü olmayan, kontrolünü geçmeden, zaman geçirmeden bile hafızayı tamamlamayı izlediği herhangi bir şey olabilir.

İkisi arasında belli bir çakışma var. Bazen cümlenin ortasında durmak ve bir kişinin fark etmesinin ne kadar sürdüğünü görmek, bir kişinin var olup olmadığını söylemek için iyi bir yoldur. Kapatılan bir kişi hemen şaşkın bir göz teması yapabilir veya konuştuğunuz şeyle ilgili bir soru sorabilir.

Bir ayrılma durumunun, herhangi bir ifade değişikliği olmaksızın hiç fark etmesi daha uzun sürebilir. Bazen onlara bir soru sorduğunuzu varsayabilir ve tekrar etmenizi isteyebilirler.

Bir kişi saatlerce fark edemedi ve hatta tamamen normal görünebilir. Dışarı çıktıklarında bunların hiçbir anısına sahip olmayacakları hariç. Buna ilişkisiz füg veya Füg Devleti denir. Bir füg devletinin bir seferde birkaç saatten fazla sürmesi nadir olmakla birlikte, bazılarının günlerce, hatta yıllarca sürdüğü bildirilmiştir.

Herhangi bir ilişkisiz durum paterni bir tür travmanın göstergesidir. Beyin koruma moduna girer ve sanırım uyanık gibi dururken bilinçli benliğe, bir çeşit uykuya gitmeye neden olur. Bazen devletler o kadar aşırı olabilir ki, bilinçdışı olur, bir çeşit otonom varlık olmadığından habersizdir ve kendi kimliğini yaratmaya başlar. Bunun nedeni, beynin kelimenin tam anlamıyla geçici olarak kendini silmesi için hafızasıyla çok fazla mücadele etmesi olabilir. Bunların “bilimsel” açıklamalar olmadığını biliyorum, ama bu Quora olduğundan, onu olabildiğince layman tutmaya çalışıyorum.

Bir makale okudum ve şu anda mağazadan bir şeyler almak için evinden çıkan bir adamın olduğunu hatırlayamıyorum. Mağazaya gitmesi gerektiğini hatırlamadan önce 18 yıl geçti. Tanımadığı bir eşin, tanımadığı çocukların ve hiç duymadığı bir ismin yanında uyandı. Bunu hayal edin.


cevap 2:

Kapatılan müşteri hala odada. Kapatıldı, ancak sizinle konuşmaya veya sizinle iletişime geçmeye açık değiller. Sanki sizi duyuyorlar ama sizi görmezden geliyorlar. Ayrışan müşteri sizinle odada değil. Sanki hep birlikte başka bir yere gittiler. Sadece vücutlarını terk ediyorlar. Bazen size cevap verirler, ancak söyledikleri her zaman bağlamla uyuşmaz. Duyguları durumla uyuşmuyor. Bazen isimlerini çağırdığınızda, sizi hiç duyuyormuş gibi tepki vermezler. Bir uçurtma tutan ipin sonunu zorlukla yakalamış gibisin. Terapist daha sonra bunları yavaş ve dikkatli bir şekilde odaya geri döndürmeye çalışıyor. Ayrılma, tetiklemek istediğiniz bir şey değildir. Müşteri odaya geri getirmek ve onları yere yardımcı ve eve gitmeden önce burada ve şimdi kalacak emin olun.

Bir kez deneyimledikten sonra, nasıl bir his olduğunu asla unutmazsınız.