ali wong nasıl iyi bir asya restrunt söylemek


cevap 1:

Buradaki varsayım, Asya dışındaki otantik bir Çin restoranını tanımlamanızdır. Genel olarak, işte bazı işaretler:

 1. Çinli değilsiniz ve sadece Asyalılarla dolu bir restoran, mahallelerinde ne yaptığınızı merak ederek sizi aşağıya bakıyor.
 2. Resmi bir selamlama ya da hoş geldiniz, size çok fazla soru soruyormuş gibi hissettirecek, lütfen acele edin, sipariş verin, yemeğinizi yiyin, sonra yerinizi boşaltmak için buradan çıkın. (Elbette, hepsi doğru değil. Bazılarının bundan çok daha fazla tavrı var.) Hatta bazı Kanton restoranlarında sipariş verirken çok fazla zaman aldıkları için bağırılabilirsiniz. Tayvanlılar, masanıza menüyü tokatlayıp yürüyüp gidebilirler, gelip istemeden size hizmet edebilirler, siz istemeden faturanızı verebilirler. Ya da daha kötüsü, ödeme yapmak için kasiyere gitmeniz gerekir. Özetle, yalnızca kötü hizmet için onlara kötü bir eleştiri yazmak istersiniz.
 3. Restoranda kimse az İngilizce bilmiyor.
 4. Sadece nakit. Aman tanrım. Bundan nefret ediyorum. Ancak son yıllarda birçok kişi kredi kartlarını kabul ediyor.
 5. Yemek servisi Panda Express'te gördüğünüz gibi görünüyorsa - koşun. Bu taklit Çince. Tamam, iyi olacağım. Bu Amerikanlaşmış Çinli. Otantik Çin yemekleri şeker yüklü değildir.
 6. Menülerinin tamamı Çince yazılmıştır. İngilizce'de tek kelime yok. Çoğu zaman resimler olmadan. İngilizce ise, pek çok dilbilgisi hatasıyla kötü bir şekilde çevrilmiş veya sadece garip.
 7. Soda servisi yapmıyorlar. En azından çeşmenin dışında. Soda sadece Çin yemekleriyle uyuşmaz. Tamam, izleyicilerini göz önünde bulundurmaları gerektiği için eyaletlerde daha yaygındır. Menşe tarzına bağlı olarak, size çay veya sıcak su ya da hiç sunulmaz.
 8. Yemek çubukları, mevcut tek gereçtir. Gerekirse bir çatal istemeniz gerekecek ve ellerinde bir çatal bile olmayabilir. En iyi ihtimalle plastik olanlar mevcut olabilir.
 9. Artık zorunlu olmasa da, iç ve dış dekorun, uyumsuz menü öğeleri veya duvarlara yapıştırılmış el ilanları ile süper yapışkan görünümlü olması hala yaygındır.
 10. Çoğunlukla orada çalışan herkes Çinli. Şef Çinli OLMALIDIR.
 11. Çinli çalışanlara veya şefe sorun, düzenli olarak yedikleri türden bir yemek bu mu? Hayır diyorlarsa, menüdeki öğelerin Çinli olmayanların damak tadına uyacak şekilde değiştirildiğini kanıtlıyor. Onlarla yeterince yakın ilişkiniz varsa, şeften size kendi kendilerine servis edecekleri gibi bir yemek pişirmesini isteyin.
 12. Toplumun geri kalanı iş nedeniyle kapalıyken ulusal bayramda açık olan tek restoranlar bunlar. Üstüne üstlük, bu restoranlar tıka basa dolu.
 13. Eski nesil Çinli halk sık sık orada yemek yiyor. Asla otantik olmayan bir Çin restoranında görünmeyecekler. Orada bir tane görürseniz, muhtemelen her lokmada Çince çöp konuşuyorlar, tatminsiz ve isteksiz bir yüzle çiğniyorlar, belki de son çare olarak orada yemek yiyorlar.
 14. Önünüzde servis edilen yemeğin malzemelerini, yenilebilir olduğunu hiç düşünmediğiniz yaratıkların vücut kısımlarıyla anlamakta zorlanıyorsunuz, diğer herkes ise onu önemli değilmiş gibi yiyor.
 15. Kötü Çin yemekleri MSG ile yüklüdür. Otantik üst düzey Çin restoranı genellikle olmadan servis yapabilir.
 16. İlk yemeğiniz 10 dakikadan kısa sürede gelir ve yemek biter bitmez dışarı çıkar. Çinliler beklemekten nefret ediyor. Dönem. Daha uzun sürerse, gerçekten sorun yaşamadığınızdan emin olmanız için sizi uyarırlar.

Cevap aynı zamanda coğrafi olarak nerede bulunduğunuza da bağlıdır, ayrıca Çin, Tayvan, Hong Kong, Kanton gibi farklı Eyaletlerden gelen Çin yemekleri, yemek stiline, yönetim tarzına ve hizmet tarzına göre değişir.

Restoran kirli ve kirli olmalı, yapışkan görünümlü, kaba garsonlar, İngilizce konuşamıyor, soğuk su yerine çay servisi gibi bazı basmakalıp işaretlerin her zaman doğru olduğunu söyleyemeyiz. Ama ver ve al, otantik Çin restoranlarının bir yüzdesi bu kategoriye giriyor. Diğerleri ise Çinli olmayan müşteriler için daha şık, temiz, çekici ve kültürel olarak daha düşünceli olsa da.

Bunu söylemenin en iyi yolu: Yerli bir Çinli'den ne alacağını sor. Taklit Çin yemeklerinden nefret ediyorlar. Hayat tamamen yemekle ilgilidir.


cevap 2:

Bunlar benim ipuçlarım:

 1. Yemek yağlı ve çok tuzlu mu? Eğer öyleyse, muhtemelen gerçek değildir. İyi Çin yemekleri, soya sosuna batırılmamış veya bir ton yağla pişirilmemiştir, hatta kızarmış yemekler için bile. Sebzeler sosla ıslatılmamalıdır.
 2. Menü esas olarak İngilizce mi yoksa Çince mi? İlk bakışta İngilizce olarak aradığınızı bulmak kolaysa, restoran muhtemelen "Amerikan" Çin yemekleri sunmaya odaklanmıştır. Öte yandan, menünün yalnızca Çince olarak basılmış büyük bölümleri varsa, bu iyi bir işarettir. Ve İngilizce menü öğesi açıklamalarının çoğu kulağa saçma veya övgüden daha az geliyorsa (örneğin, bedensiz bin yıllık yumurtaya sahip yumuşak siyah mantar ”), o zaman bu mükemmel bir işarettir.
 3. Çok fazla "toprak kap" tabağı görüyor musunuz? O zaman işletme muhtemelen oldukça otantik şeyler sunuyor. Toprak kaplar gizemli deniz ürünleri içeriyorsa yüksek riskli, yüksek ödüllü bir deneyim olduğunu düşünebilirsiniz.
 4. Başları ve bacakları bağlı karides mi servis ediyorlar? Eğer öyleyse, kesinlikle otantik bir deneyim yaşıyorsunuz demektir. Bir randevudaysanız ve Next Level Çin yemeği konusundaki derin bilginiz ve takdirinizle onu gerçekten etkilemek istiyorsanız, bu tür bir karides yemeği sipariş etmeli ve beyni emmelisiniz. Etkilenecek.
 5. Oturup yemeğinizi yerken, ezici anüs kokusu size bir torba tuğla gibi çarptı mı? Öyleyse, muhtemelen Tayvanlı bir tesiste yemek yiyorsunuzdur. Birisi, özel bir rahat yemek yemeği olan "kokmuş" tofu siparişini yeni aldı.
 6. Son olarak, yer kaba hizmet nedeniyle çok sayıda Yelp yorumu almışsa, ancak içi hala meşgulse, o zaman yerin yasal olduğunu biliyorsunuzdur!
 7. Bonus ipucu - Panda Express'teyseniz ancak en otantik öğeleri sipariş etmek istiyorsanız, "havai fişek" hiçbir şeyin gerçek bir Çin yemeği olmadığını bilin. Patlıcan tofu ise sağlam bir seçimdir. Patlıcanı biraz korkutucu bulsanız bile lütfen deneyin.

cevap 3:
 1. Domuz eti yemeklerinin bir kısmı, Amerikan tadı için yağsız domuz eti ile değil, domuz göbeğiyle yapılır.
 2. Müşterilerinin çoğunluğu Çinli.
 3. Acı kavunlar gibi sıra dışı sebzeleri var mı?
 4. Duvarlardaki işaretler Çince.
 5. İşkembe ve bağırsak gibi sıra dışı yemekler sunmaktan korkmazlar.
 6. Patlıcan gibi sebzelerinin kalitesi, özellikle patlıcan pişirme şekillerinde. Çoğu Amerikalının patlıcan pişiremeyeceğini bildiğimiz gibi otantik Çin restoranları pişirebilir.
 7. Sahibi veya sunucu size balığın taze olup olmadığını söyleyecek ve pişmiş bütün balığı denemeniz konusunda ısrar edecektir.
 8. Akşamın ilerleyen saatlerinde tüm personel birlikte yemek yerken giderseniz, işletme sahibi menüde olmayan ve hiç duymadığınız sebzelerle pişirilen yiyeceklerinden bazılarını sizinle paylaşacaktır.
 9. Hizmet nispeten zayıf olacak ve iletişimde sorunlar olacaktır. Şef, açıkça "soya sosu içermeyen" sipariş etmiş olsanız bile buharda pişirilmiş balığın soya sosu olmadan tadı güzel olmayacağında ısrar edecek.
 10. Mutfakta taze köfte yemekleri yapmaya adanmış biri var. Köfte aynı gün elle yapılmalıdır.
 11. Çin böreği gibi mezelerini evde yaparlar, asla yemek kamyonundan teslim etmezler.
 12. Şef, her gün Çin pazarında alışveriş yapar ve kaliteli malzemeler satın almak için bütçeye sahiptir. Aksi takdirde dana eti düşük kaliteli olacaktır.
 13. Belirli bir bölgede uzmanlaşması gerekir. Aynı zamanda Moğol Barbekü ve Polinezya yemekleri olduğunu iddia etmemeliler.
 14. Asla yiyebileceğiniz kadar açık büfe sunan bir yerde yemek yemeyin.
 15. Yasemin çayları çok narin ve içimi kolay olmalıdır.
 16. Fatura elle Çince olarak yazılmalıdır.
 17. Bir süre sonra, sundukları yemek türlerine çok aşina olan ve hangi şeflerin belirli bir bölgede uzmanlaştığını müdavimler tanıyacaksınız.
 18. Bazen bir masa almak için beklemeniz gerekebilir.
 19. Dekor, kurumsal bir görünüm değil, biraz düşük anahtar.

cevap 4:

Sayılar yalan söylemez ve hangi kıtada olursanız olun; Çin restoranları muhtemelen diğer ırklardan daha fazlasını oluşturuyor. Bununla birlikte, Çin yemeği hakkında biraz bilgi sahibi olduğunuzu belirten bir Çin soyadı ile özgünlük istiyorsunuz veya Çin dışında ve muhtemelen Kuzey Amerika'da GERÇEK, İYİ Çin yemeği arıyorsanız.

Öyleyse bakalım neyin gerçek ya da iyi niyetli olarak Çince olarak adlandırılacağını görelim? İsim çok açık. Hong Kong Toprak Kap, Hunan Homes. May Lee… San Francisco'dayken Yelp'e “en iyi Çin Restoranları” yazın ve isimler mikrodalgada patlamış mısır torbasından daha hızlı ortaya çıktı. Aramayı belirli şehirlere veya bloklara ve yine birden çok seçeneğe göre daraltabilirsiniz.

Yıldızları saymanın en iyi yolu bu mu? Bir dereceye kadar söylüyorum, çünkü Çinliler seçici yiyicilerdir ve çoğu restoran eğer çok iyi DEĞİLSE hayatta kalamaz. Belki balla daha çok sinek çekebilirsin. Ama Çinliler kilometrelerce öteden güzel yemek kokusunu alabilirdi. Bu yüzden insanların sohbetlerine dikkat edin ve orada burada bir ipucu alabilirsiniz.

民以食為天 "yurttaşlar yiyeceği her şeyden önce görür" anlamına gelir. Yemek güzel olduğunda, Çinliler kuş gibi onlara akın edecek. Duvardaki bir delik ne olursa olsun, gürültülü ve o kadar temiz değil. Çinliler atmosferden çok lezzetleri önemsiyor. Çoğu dekor için gelmiyor; yemek iyi değilse, altın kapı işsizlik nedeniyle yakında kapanacaktır.

İyi Çin restoranlarında genellikle duvarlarda asılı olan kısa menüler bulunur. Sadece tek elle sayabileceğiniz birkaç tabakta uzmanlaştılar. Çoğu kullanıcı ne için geldiklerini bilir ve menüyü alıp doğru şekilde sipariş verme zahmetine bile girmez.

Orijinallik, temsil edilen çeşitli Çin restoranları için çok özneldir. Hong Kong tarzı bir restorana gidin ve nadiren Hunan veya Schezwan tarzı bir restoranda olduğu gibi baharatlı yiyecekler bulabilirsiniz. Aynı şekilde, Kuzey Doğu yöresel yemeklerinde uzmanlaşmış bir Çin restoranında dim sum tarzı hassas yiyecekler bulamazsınız. Sübjektif derken kastettiğim buydu, bir restoran size o kadar otantik yiyecekler sunuyor olabilir ki, yalnızca o bölgedeki insanlar bu öznel zevklere dayanabilir.

Restoranlar hayatta kalmak için çevresine uyum sağlamalıdır. Sadece azınlık bir göçmen için yiyecek servisi yapıyorsanız, popülerlik ve kabul için ne faydası var? Sizin ve benim için şanslıyız, şu anda ABD'de orijinal ülkelerinde sunulan yemeklerden daha iyi olmasa da daha iyi olmaya hak kazanan birçok restoran var. Bana otantik denmesi yeterli.


cevap 5:

Çok değişir.

 1. Müşterilere bakın. Çoğunlukla Çinli müşterilerin olduğu yerler, Batılı insanların sevdiklerinden çok Çinlilerin sevdiği yiyecekler sunan yerler olma eğilimindedir.
 2. Menüye bak. Artık aradığınızı tanımak için Çin mutfağını bilmeniz gerekiyor, ancak genellikle isimleri olan yemekler var. Bazı Çin restoranları, blah blah soslu kızarmış bir şeyler karıştıracak ve tavuk, sığır eti veya domuz eti seçeceksiniz. Temelde genel bir Çin sosu, bazı sebzeler ve bir seçme et kullanıyorlar. Bunu gerçek Çin restoranlarında göremezsiniz.
 3. Spesiyallere bakın. Çince yazılmışsa otantik bir lokanta. Google Çeviri sayesinde, telefonunuzu Çince yazılmış özel ürünlere yönlendirebilir ve sipariş edebilirsiniz.
 4. Ama… onlarla konuş ve şefin nereli olduğunu öğren. Çoğu zaman Sichuan eyaletinden bir şefleri vardır, ancak Sichuan yemekleri sunmazlar, bu da genellikle sundukları yemeği nasıl pişireceklerini bilmedikleri anlamına gelir. Ancak menüye ve spesiyallere bazı Sichuan yemeklerini gizlice koymaya başlayabilirler (çünkü bu yemek çok lezzetli). Yani hepsi kötü değil.
 5. Personele hangi gerçek yemekleri önerdiklerini sorun. Kung Pow (Gong bao) tavuğu veya Mapo Tofu derlerse, size sadece batılılaşmış yiyecekler sunacaklarını bilirsiniz.

Son notum, gerçek veya belki de olmayan bir şey hakkında aşırı endişelenmeyin. Yemekler sık ​​sık değişiyor ve gelişiyor. İnsanların sık sık bana gerçek Çin yemeği olmadığını söyledikleri yemekler çıtır eriştedir. Farkında değillerse de, bunun, o eyaletin nedenlerinden dolayı ülkenin sadece bir öğesinde bulunan gerçek bir Guandong Eyaleti yemeği olacağı gerçeğidir. Yani çoğu Çinli bunu daha önce görmemiş ya da duymamış olacak. Aslında Asya'dan ziyade batı ülkelerinde popüler.


cevap 6:

Asyalı değilim, ama kesinlikle gerçek Çin (ve diğer Asya) yemekleri yedim. Süreci kısa devre yapmak için gerçek Çin bölgelerine gidin. Genellikle, "Çin Mahallesi" denen herhangi bir bölge iyi bir göstergedir, ancak Los Angeles'taysanız, gerçek anlaşma için doğuya gidin.

Dikkat edilmesi gereken ilk şey, "Çin" yemeğinin çok geniş bir yiyecek kategorisi olduğu ve küçük bir deneyim kesinlikle tüm Çin yemeği deneyiminin bir yansıması olmadığı, bir hamburger ve patates kızartması yemenin "Amerikan yemeği" olduğudur.

Diğerlerinin de belirttiği gibi, sebzeler tam durma göstergesi olmasa da iyi bir göstergedir. Yerlilerin sahip oldukları şeyle ilgisi var ve her şeyin daikon ve Çin brokoli olacağını düşünmek güzel olsa da, domates sosu görünce şaşırmayın.

"Sos" dan bahsetmişken, Çince bir menüde kullanılan bu kelimeyi nadiren göreceksiniz. Genellikle sıvıya yakın viskoziteye sahip herhangi bir şeyi tanımlamak için kullanılan kelime olan "sos" kullanırlar.

Tüm söylenenlerle birlikte, iki iyi gösterge:

1- Sunucular iyi İngilizce konuşuyor mu? Daha az iyi = yasal olma olasılığı daha yüksektir, ancak bu zamanla daha az doğru hale gelir.

2- Yer Çinlilerle dolu mu?

Bu biraz doğru, ancak bence en iyi gösterge, yemek yeme biçimleri. Gerçek bir Çin restoranı genellikle SESLİ. ABD yemek yeme tarzını kullanırsanız, neredeyse kafa karıştırıcı. Çok fazla yüksek sesle höpürdetme, çok yüksek sesli konuşma, kahkaha vb.

Rastgele zamanlarda ortaya çıkan yiyecek fikrine alışın. Masa arkadaşlarınızın da yiyeceklerini almasını beklemek kibarlık sayılmaz. Sunucu gelecek ve birçok soru sormaya başlayacak. Bunu asla tam olarak atlatamadım, ama durum farklı.

Elbette bunların hepsi geneldir. Yasal Çince yiyebilir ve fırlatmak isteyebilirsiniz ve diğer yiyecekler Wolfgang Puck'tan alacağınız her şey ve aradaki her şey kadar iyidir.

Sözde taşra yemekleri ile şehir yemekleri arasında büyük bir fark var. İlki muhtemelen "her şeyi yemeye istekli" olarak düşündüğünüz şeydir ve bu biraz doğru. Lüks restoranlarda ve dim sum mekanlarında kesinlikle domuz bağırsağı, inek dili ve tavuk ayağı gibi şeyler bulabilirsiniz.

Ayrıca dekorun genellikle farklı olduğunu ve ABD'nin hassasiyetleri için genellikle şok edici olabileceğini görebilirsiniz. Hiç asılı ördek gördün mü? Taze kesilmiş bir şeyi yediğinizi bilmek için balık tanklarından oluşan bir duvara ne dersiniz? Ama bir kez daha, bunların hepsi nerede yediğinize bağlı.

Gerçekten, bunu anlamanın en iyi yolu, birçok farklı yere gidip onu denemektir. Tüm bunları burada yazmasına rağmen, konu gerçekten dalmak için çok geniş. Bir noktada, sadece biliyorsun. Yazılamayan farklı bir pişirme ve lezzet tarzı var.

Zevk almak!


cevap 7:

Çinliler gerçekliği gerçekten takdir ediyor. Diğer yanıtlar, Çin yemekleri ve farklı ülkelerdeki farklı tatlara nasıl uyarlandığı hakkında birçok ayrıntı ve Çin mutfağının sunduğu inanılmaz yemek çeşitleriyle ilgili deneyiminizi geliştirmenin bazı yollarını sağlar.

Batılılar için, Avrupa çok eski bir ülke olsaydı, Çin'i kültürel olarak Avrupa kadar çeşitli olarak tanımlarım. Çin genelinde yemek, Lizbon'dan Moskova'ya gittiğinizden daha fazla çeşitliliğe sahiptir. Çinliler yurt içinde seyahat ederken, dikkat çeken noktalardan biri yerel yerel yiyecekleri denemektir ve havalimanları ve otobüs terminalleri, arkadaşlarına evlerine götürmek için yerel kaynaklı ürünlerle dolu.

Ama sorunuza geri dönelim: Avustralya'nın kırsal bir kasabasındaydım ve Çinli arkadaşlarım acıkmıştı ve yerel Çin restoranının otantik olmayacağını biliyordum, ama en azından lezzetli olmalı. Hayır, menüden gerçekten hayal kırıklığına uğradılar ve Singapur Eriştesi'ni seçmeye karar verdiler çünkü listeyi o kadar gerçek dışı olarak değerlendirdiler ki yabancı da olabilir.

Personelden müdürle konuşmalarını istedim ve bana şaşırtıcı bir şekilde onların fikirlerini kabul etti. Yerel halkın Çin'de gerekecek ekstra işe ihtiyacı yoktu ve bu sadece yemeği çok karmaşık hale getirecekti. Biraz bilgilendirilmiş olsaydı, şeften özgün bir şeyler hazırlamasını isteyeceğini söyledi.

Bu nedenle, restoranın gerçekliğini belirlemenin bir yolu sormaktır. Öncelikle, Çin'deki bazı vilayetler ve yemek gelenekleri hakkında bilgi sahibi olun, böylece sorunuz ciddi hale gelir. Sorunuzu ilgili bir şekilde sormanızı tavsiye ederim - bu bir sorgulama olmamalı. Bilgili ve anlayışlı görünürseniz, yararlı bir yanıt alacaksınız.

Bölgenizde sınırlı seçenekler varsa ve standart menü uyarlanmış yemeklerle doluysa, neden restorandan daha otantik menü dışı seçenekler istemiyorsunuz. Şefin hangi bölgelerde tecrübe sahibi olduğunu bilmeniz ve belki de birkaç arkadaşınızın olduğundan emin olmanız gerekecek, böylece ekstra malzeme satın almak ve ekstra iş için faydalı olacaktır. Çinliler yemek kültürleriyle gurur duyuyorlar, bu nedenle mali bir kayıp olmaması koşuluyla, coşkulu bir yanıt bekleyebilirsiniz.

Bu nedenle, özgünlük hakkında bilgi edinmek için sorun ve bölgenizde daha özgün bir deneyim yaşamak istiyorsanız, bunu kolaylaştırmaya yardımcı olun.


cevap 8:

Aşağıdaki durumlarda Çin restoranının otantik ve iyi olup olmadığını bilirsiniz:

a) sağlık bölümü “C” notuna sahiptir. "A" notu varsa, oradan hemen koşun!

b) sunucuların hiçbiri İngilizce bilmiyor.

c) Restorana girmeden önce tabelayı okuyamaz ve oturduktan sonra menüyü deşifre edemezsiniz.

d) Başkalarının bütün balığı tabaklarında göz küreleri ile yediklerini görüyorsunuz.

e) Dim sum servis eden bir lokantadaysanız, restoranın etrafında bir arabada tekerlekli tavuk ayağı olduğunu fark ettiniz.

f) mutfakta sunucuların ve şefin bağırdığını duyarsınız.

g) yemeyi bitirdikten sonra sunucular tarafından duygusal olarak istismara uğramış hissediyorsunuz (Bu şakayı Ali Wong'tan ödünç alıyorum. Otantik Vietnam restoranına atıfta bulunuyordu ki, bence bu otantik Çin restoranı için de geçerli).

h) masanın ortasında bir tekerlek veya tabiri caizse Tembel Susan var. Bu aslında önemli. Geleneksel Çin yemekleri ortak olarak servis edilir, yani yemekler Tembel Susan'ı çevirerek masanın etrafındaki herkes tarafından paylaşılır. Her insan için "bireysel tabak" kavramı, Çinlilerin yemek yeme biçimlerinde tuhaf bir kavramdır. Eğer ıstakoz ısmarlarsan ve ben biftek ısmarlarsam, onları paylaşıyoruz! Ne yediğiniz konusunda seçici olmanız kaşlarını çatıyor.


cevap 9:

Deneyim, söylemenin en iyi yoludur. Sahip olduğunuz tek şey Amerikan tarzı Çin yemeği ise, otantik bir yere gidip gerçek şeyi yediyseniz, oldukça kaybolmuş olabilirsiniz. Sırf adın kulağa otantik geldiği ve dekorun kültüre uygun görünmesi, yerin yasal olduğu anlamına gelmez, özellikle de restoran konumu Omaha'nın banliyösü gibi bir yerdeyse. Daha büyük bir Asya nüfusu için otantik Çin yemeği sunulmalıdır, bu yüzden onu herhangi bir ormanlık tesiste bulamayacaksınız. Çoğu Amerikalı, yemeği basitçe tanımaz veya ilk başta etkilenmez, bu nedenle bir yer gerçek anlaşmayı sunacaksa, o zaman bu tür yemekleri yemeye alışkın bir müşteri tabanına sahip olmaları gerekir.

Gençken Çinli bir kızla çıkmıştım. Yüzdeleri Hong Kong'luydu ve birkaç yerel Çin restoranına sahiplerdi. Orada sundukları yemekler ile evde yaptıkları yemekler tamamen farklıydı. Amerikan tarzı daha tatlı olma eğilimindedir ve farklı malzemeler kullanır. Örneğin, büfelerindeki et genellikle sığır eti, domuz eti veya tavuktur. Evde ördek ve balık vardı. Restoranda potstickers ve Eggrolls standarttır, buharda pişmiş köfte evde yenirdi. Kızarmış pilav müşteriler içindi, ancak buharda pişirilmiş pirinç ev içindi. Soğan ve lahana, bazı Amerikan yemeklerinde dolgu maddesi olarak kullanıldı, ancak biraz daha az kullanıldı veya evde kendi yemeklerinin yıldızlarıydı.

Kesinlikle göz açıcı bir deneyimdi. Ve iki yemeğin diğerinden daha iyi olduğunu söylemem, ikisini de seviyorum. Ama Amerikan tarzı daha düşük kaliteli olacak ve zengin tatlarla ilgilenmeyecek, otantik tarz bazen bana garip geliyor ve bazı alışılmadık malzemeler içeriyor, ama tanrım tadı daha iyi.


cevap 10:

Adı kontrol edin: "Anhui Aile Mutfağı", "Çin Seddi Yemeği" nden daha iyidir.

Menüye bakın: “Brazzled domuz eti ve sebzeler, pişiriliyor. Bu bir yemektir. " "Porselen bir kapta otantik Çin kültür sebzeleriyle lezzetli bir şekilde pişirilmiş domuz eti" den daha iyidir. Ayrıca, gerçek restoranlarda çocuk menüsü yok. Mapo tofu ile baş edemiyorlarsa, o zaman sen çocuk değiller.

İnsanları kontrol edin: Eğer içeri girerseniz ve insanların hepsi Çince konuşuyorsa, bu iyi bir işarettir. İçeri girerseniz ve bazı Çinli iş arkadaşlarıyla çok sayıda beyaz iş adamı görürseniz, bu iyiye işaret değildir.

İçecekleri kontrol edin: Asyalı olmasanız bile hemen çay bardağı koymak iyi bir işarettir. "Buzlu su" isteyip istemediğinizi sormak iyi bir işaret değildir. Dünyada "Buzlu Su" nedir!? Burada sadece sıcak su!

Garsonları kontrol edin: Ağır Çince aksanlı bozuk İngilizce konuşmaları gerekir. İdeal olarak hepsi birbiriyle bağlantılı, çünkü bu, restoran sahibinin Çin'den geldiği anlamına geliyor.

Şefi kontrol edin: Garsonunuza hangi ilden olduğunu sorun. Garson hemen cevap vermelidir. "Ah, o harika bir şef, Çin'in her yerinde bulundu ve çeşitli kültürel tarzlar pişirebilir" gibi bir yanıt, sahte bir şefin göstergesidir.

Zemini ve masaları kontrol edin: lekesiz ve tozsuz olmamalıdır. Bu bir Michelin restoranı değil. Zeminin üzerinde rastgele parçalar, tek kullanımlık yemek çubuğu paketleri, yarı yırtık peçeteler ve benzerleri olmalıdır. Masaların yanında genellikle küçük bir çöp kutusu olmalıdır - en azından Çin'de böyle işler.


cevap 11:

Çoğu Çinli'nin fasulyeleri dökmeye istekli olmadığını görebiliyorum, ama ne halt ediyorsun. Quora.

Söylemenin en kolay yolu, adın "restoran" kelimesi olup olmadığını görmektir. Eğer öyleyse, muhtemelen iyi değildir, sadece Çinli olmayanlar için uygundur. Ayrıca Şangay, Kanton, Kanton, vb. Tarzını içinde barındıran herhangi bir Çin restoranından kaçınma eğilimindeyim. Ne yaptıklarını bilen Çin yerlerinin size tarif etmesine gerek yok.

Elbette, ad "PF" içeriyorsa, o zaman koşun, gizemli eğimden hoşlanmadığınız sürece uzaklaşmayın. Size ne bekleyeceğinizi söylediği için "ifade" ile ilgili yanlış bir şey yok.

En iyisi, adı zar zor buluyorsanız veya gerçekten bir Çin restoranı olduğundan emin değilseniz. Menü anlaşılmazsa, daha da iyi. Bu yerler, müşterilerinin para ödeyeceğini bildikleri için şaşırtıcı derecede pahalı olabilir. Kesinlikle yaparım.

İçeri girdikten sonra, neredeyse tüm müşterilerin Çinli olup olmadığını kontrol edin. Bu genellikle iyiye işarettir. Sonra nasıl oturduklarına bakın. Masanın üzerine yığılırlarsa veya kafalarını çoğunlukla yemeğe gömdülerse, o zaman rahat yiyecekler sunar. Sağlam ve tanıdık, ev yemeklerini anımsatıyor, ancak özellikle iyi değil. Çoğunlukla harika bir duruşla oturuyorlarsa ve masaya keskin bir şekilde bakıyorlarsa, misafirlerine sunmaktan gurur duydukları yemek olduğu için harika bir şey olduğunu bilirsiniz. Kendinizi orada bulmaya çalışın ve keyfini çıkarın!


cevap 12:

Sadece Fransa ve İngiltere adına konuşabiliyorum ve özgünlük hakkında yorum yapamam, sadece keyifli bir yemek deneyimi yaşayıp yaşamayacağınız konusunda.

Fransa: her zaman bir kumar. Fransa'da dışarıda yemek yemenin nihai kuralı "birine sor". Sokakta rastgele bir yabancıyı durdurabilir ve onlara nerede yemeniz gerektiğini sorabilirsiniz ve aklınıza gelebilecek diğer yollardan daha iyi beslenirsiniz.

Çin yemeği hariç. Bu bir kumar. Kural yok, kalıp yok gibi görünüyor. İyi şanslar.

Birleşik Krallık: Birleşik Krallık'taki Çin yemeğinin yerleşmek için uzun bir zamanı oldu. Öyle ki, geleneksel bir aile işletmesinde, yalnızca en yaşlı nesil İngilizce konuşmuyormuş gibi davranır ve en genç nesil ve ebeveynleri yerel halkla İngilizce konuşur. İngiliz olmasından dolayı aksan.

Birkaç şey daha size bir Birleşik Krallık Çin restoranının iyi bir restoran olduğunu gösteriyor:

 • Menünün en az bir sayfası İngilizce olarak mevcut değil.
 • Sake, sürahiyi paslanmaz çelik bir ikram çaydanlık sıcak su içine koyarak ısıtılır. (Ve sıcak sake siparişi vermek, garsonunuzun tavrını yumuşatır.)
 • Oturduğunuzda çay sipariş edin ve yemek boyunca taze çay getirmeye devam edecekler.
 • Bir "kafe" veya kantin atmosferi genellikle iyi bir işarettir - karo zemin, metal sandalyeler, formika masalar.
 • Yemek çubuklarıyla yemek yemeyi düşündüğünüzü varsayıyorlar. Oturmadan önce bıçak, çatal ve kaşıkla yerleştirilmiş yerler görürseniz, arkanızı dönün.
 • İdeal olarak hiçbir yer döşenmemelidir.

Tabii ki, sadece en iyi yemek deneyimlerimi anlatıyorum ve diğer cevapların çoğunda verilen Kuzey Amerika tavsiyeleri ile mümkün olduğunca farklılıkları göstermeye çalışıyorum, çünkü Birleşik Krallık'ta bu kuralları uygularsanız, siz Ya acıkacak ya da büyük bir hayal kırıklığına uğrayacak.


cevap 13:
 1. Domuz eti veya domuz yağı satıyorlar. Çin yemeklerinin domuz eti ve domuzdan gelen herhangi bir şeyle uzun bir romantizm geçmişi vardır. Belki de bunu söylüyorum, çünkü büyük Çin gıda zincirlerinin kitle pazarına hitap etmek için domuz eti satmadığı Endonezya'dayım.
 2. Fal kurabiyesi yok. Şans kurabiyeleri Batılı bir şeydir ve Çinli bir şey değildir.
 3. Sıcak gelmesi beklenen yiyecekler gözle görülür şekilde buğulanıyor / cızırdıyor ve garson getirdiğinde güçlü bir aroması veya kokusu var. Pek çok Çin gıda işletmesine gittim ve bu kural birçok kez işe yarıyor gibi görünüyor. Buharın varlığı, yiyeceğin taze pişirildiğini ve mikrodalgada pişirilmediğini gösterir ve güçlü aroma, tadın sunum veya sağlıklılık gibi diğer endişelere göre hala 1 numaralı öncelik olduğunu gösterir (sağlıklı yemek istiyorsanız, uygun bir Çin mutfağına gitmezsiniz. restoran. Yemeğinizin güzel olmasını istiyorsanız, düzgün bir Çin restoranına gitmezsiniz.)
 4. Nispeten büyük porsiyonlara hizmet ederler. Endonezya'da, eski usul Çin yemekleri büyük porsiyonlara hizmet ediyor çünkü felsefe tamamen ailenin bir araya gelmesi ve birlikte yemek yemesi ile ilgili. Yalnız öğünler bu yerlerde olmaz.
 5. Sahip (ler) kuruluş üzerinde nöbet tutar ve kim olduklarını söyleyebilirsiniz. Sahip (ler) in mevcut olması, yüksek bir mikro yönetim riski taşımasına rağmen, işletmelerini önemsediklerini ve çok değer verdiklerini belirtiyorlar, ancak bu, patron olarak sizin için değil, restoranın yönetimi için bir sorun. Baş parmağı gibi dışarı çıkan mal sahibi / sahipleri, iş konusunda tutkulu olduğunu ve müşterilerine yakın durmayı sevdiğini gösteren bir işarettir.
 6. Çin'in yoğunlaştığı toplulukların bulunduğu bölgelerde bulunuyorlar ve kalabalıklar. Restoran şehrin "Chinatown" bölümünde yer alıyorsa ve hafta içi bile rezervasyonlara izin vermiyorsa, bu yasal olduğuna iyi bir işarettir.