as diz kayışı nasıl giyilir


cevap 1:

Kısa cevap evet. Yapabilirsiniz, ancak diğerlerinin de söylediği gibi, ciddi bir yaralanmanız yoksa, muhtemelen buna gerek yoktur. Bununla birlikte, özellikle ameliyattan sonra yatağa dizlik takmak daha hızlı iyileşmenize yardımcı olabilir.

Neden Yatağa Dizlik Takmalıyım?

Resim

iStock Fotoğraf

Diz yaralanmaları spor sırasında olma eğilimindedir, ancak bu spor dışında kendinize zarar veremeyeceğiniz anlamına gelmez. Pek çok insan, iyileşmesi aylar sürebilen ACL gözyaşlarından muzdariptir. Ayrıca dizinizi yeterince kullanmazsanız veya bölgede yeterince güçlü kaslarınız varsa, daha fazla yaralanma riskiniz vardır. Ameliyat olmasanız bile, gün boyunca ve hatta gece hala ağrı çekebilirsiniz. Bunu yaşarsanız, geceleri dizlik takmak bazı sorunları hafifletmeye yardımcı olabilir. Popüler inanışın aksine, çoğu insan sık sık uyku pozisyonlarını değiştirir. Bazı pozisyonlar yaralanmanızı ve ağrınızı daha da kötüleştirebilir, bu yüzden dizlik takmak mantıklı olabilir.

Elbette doktorunuza biriyle yatıp yatmamanız gerektiğini ve hangi tipte yatmanız gerektiğini sormalısınız. Diz ameliyatından sonra, cerrahınız bir gece boyunca diz immobilizeri önerebilir veya

destek

Daha hızlı iyileşme için ekleminizin yerinde kaldığından emin olmak için. Doktorunuz gece için bir korse önermediyse,

diz kolu

Destek kadar hantal bir şey istemiyorsanız, ancak biraz destek istiyorsanız iyi bir seçenek olabilir.

Dizlik ile Nasıl Uyunur?

Resim

Amazon

Korse ile uyumak, özellikle başlangıçta rahatsız edici olabilir, ancak onunla uyumaktan nasıl fayda sağlayacağına ve iyi uyuyacağına dair bazı ipuçları var.

  • Daha fazla yastık alın - başınız için kullanmanın yanı sıra, diz yaralanmasını emzirirken yapılacak en iyi şey, bir bacağınızın diğerine baskı yapmasını önleyeceği için bacağınızı kaldırmaktır. Daha çok yan veya sırt üstü yatıyorsanız, birkaç vücut yastığına ve diz yastığına yatırım yapın. Bu, savurma ve dönme olasılığını azaltmaya yardımcı olacak ve ayrıca kötü dizinize aşırı baskı yapılmasını önleyecektir.
  • Kayışları ayarlayın - korsenizi gün içinde biraz daha gevşek tutarak kurtulabilirsiniz, ancak dizinizin hareket etmesini önlemek istiyorsanız, kayışların her şeyi yerinde tutacak kadar sıkı olduğundan emin olmak isteyeceksiniz. Aynı zamanda, dolaşımı kesecek kadar sıkı olmasını da istemezsiniz.
  • Buz uygulayın - uyumayı zorlaştıracağı için acı içinde yatmak istemezsiniz. Bu nedenle, iltihabı azaltmak ve ağrıyı azaltmak için yatmadan önce dizinizi buzlamayı unutmayın.
  • Diş tellerini değiştirin - bir korseyi çok uzun süre taktığınızda, çok fazla ter toplayabilir ve kaşıntılı, tahriş olmuş cilde yol açabilir. Elinizin altında temiz olanlara sahip olmak için birden fazla korseye yatırım yaptığınızdan emin olun.

Sorumluluk Reddi: Bu yanıt profesyonel bir tavsiye değildir. Cerrahınız veya doktorunuzla özellikle ameliyattan sonra dizlik ile yatmak hakkında konuşun.


cevap 2:

ASLA !

ÇIKMIŞ DİZ KAPAĞI OH evet sol bacağımda bir tane var. Bir doktor diğerini sağ bacağımdan uzaklaştırdı. O günden beri hiç acımadı.

ACI OLAN, ZAYIF kas yapısına sahip ve GEVŞEK DİZ EKLEMİ olan bir bacaktır. Gevşek, çünkü kaslarınız EĞİLMİŞ ve kanepede çok fazla zaman geçiriyorsunuz.

Çok kısa bir süre içinde KNEE değişimi için aday olacaksınız. Acımasız Cerrahisi Hayatınızın geri kalanında Ağrılı Opiatların UZUN süreli tedavisi olmayan birini henüz duymadım. Seni kanepeden korkutmak için başka bir şey söyleyebilir miyim? ÇOK RİSK ALTINDA OLURSUNUZ. Öyleyse sahip olduğumu ve dizinizle ilgili söyleyeceğimi UNUTMAYIN. Tamam, kepimi saklamadım. bir Motosiklet kazasında hasar görmüş ve birkaç yıl sonra ciddi bir şekilde ORTAKLIKLARIMDA TOPRAKLANMIŞTIR. Egzersiz yapmadığım için değil, aksine yarıştım ve Bisiklete binme antrenörü oldum Uzun yıllar dizlerim ve dizler benim için her zaman önemli olmuştur.

Yapmak isteyeceğiniz son şey, o dizinizi HAREKETE GEÇİRME ile tedavi etmektir. EĞER yeniden yerinden çıkma riski altındaysa Ya apandis gibi işe yaramaz bir kısmını vücudunuza aldırmayın. VEYA herhangi bir Aklı başında kişinin yapması gerekeni yapın. Bunun dışında egzersiz yapın. DÖRTLÜ VE KIRICILARIN GÜÇLENDİRİLMESİ için birçok Makineyi kullanabileceğiniz bir GYM'ye GEt. Bu Hugh Kaslarının tendonları TIBIA ve FEMUR'a tutturulur ve ekleme destek sağlamak için dizin üstünden ve altından geçer. DÖRTLÜLER Diz Kapağının ÜZERİNDEN ÇALIŞIR ve Sağlıklı Olduğunda Çıkığı önlemek için Kapağı eklem içine sıkıştırın. Şimdi sizinki yerine oturdu BACAK PRESLERİ Baldır kaldırır, diz arkası kirişler, Ağız kavgası, Siz de tüm vücudunuz üzerinde çalışırken.

Bisiklete binme o zaman GERÇEK harika bir POLISER Tüm Bacak kaslarınız için benim gibi hileli bir diziniz veya HİÇBİR diz Kepiniz var. Uzun yıllar Diz Kapağı olmadan yarıştım. ve acısız ve garip şekillerde kıvrılmaya eğilimli değil, NORMAL.

Bacaklarınız ŞEKİLLENDİRİLMEDİ ve diz kapağınızı artık çok uzun olan ve yuvasında tutmaya yetecek kadar KESİNTİSİZ kaslarda tutamadığı için yerinizden çıkmıştır.


cevap 3:

Son zamanlarda patella'nızın orta ila ciddi şekilde yerinden çıkmasına neden olduysanız, çevredeki bağlarda, özellikle patellar bağda çok fazla gerilme olmuştur. Eminim size patellar sabitleme korsesi verilmiştir. bu kuşak, patellar stabiliteyi desteklemek ve genel diz ağrısını azaltmaya yardımcı olmak için verilir. Bu korse, travma sonrası yaklaşık 6 ila 8 hafta boyunca takılmalıdır. Dizinizi buz tutmanız, koltuk değneği kullanmanız ve etkilenen dizinizin birkaç hafta boyunca koltuk değneği kullanarak ağırlık taşımaması ve dolaşım bozukluğunu önlemek için dizinizi takarken dizinizin şişmesini izlemeniz talimatı verilmelidir. Şu anda bir ortopedi doktoru tarafından takip edildiğinizi varsayıyorum, o zamana kadar sizi daha ileri değerlendirme için fizik tedaviye göndermiş olmalıydı. Gece korsesi takmaya gelince ve patellanın dengesizliğine bağlı olarak, evet, uyurken yanlışlıkla dizinizi bükerken patellanın daha fazla dengesizleşmesini önlemek için bunu yapmak iyi bir fikirdir. Ateli gece takmak için zaman çerçevesi gelince, bu sadece ortopedi doktoru veya sizin görüşünüzün fizyoterapisti tarafından belirlenebilir. Bu profesyoneller, iyileşirken ilerlemenizi ilk elden izleyebildikleri için yanıtınızı alabileceğiniz en güvenli kişilerdir. İyi şanslar.


cevap 4:

Brace dizinizi sabitlemeye yardımcı olur. Genellikle uyku sırasında kese ihtiyacınız yoktur. Bağ yaralanmanız olduğunu varsayarsak Ön çapraz bağ yaralanması alalım… 3. derece cerrahiye ihtiyacınız var… 2. derece ameliyat gerekebilir veya ihtiyacınız olmayabilir. 1. derece konservatif yaklaşım işe yarayabilir. En kötü senaryoda, hasar verebileceğiniz 2. derece yaralanma alın ve 3. dereceye ilerleyin. Ligamentlerin yırtılması için kuvvete ihtiyacı vardır, zaten ona zarar vererek gücünü azaltmış olursunuz. Şimdi soru, uyku sırasında ona daha çok zarar veren böyle bir hareket yaratıyor musunuz? Ben öyle düşünmüyorum. Garip bir pozisyonda uyursanız, ertesi sabah ağrı yapabilir veya şişmeye neden olabilir, ancak diziniz hala korsesiz sabitlenir.

Uyku sırasında dizinizi serbest bırakmanızı tavsiye edeceğim, ancak aktiviteler veya yürüyüş vb. Sırasında korse takmanız çok önemlidir… uyku sırasında risk azaltma amacınıza hizmet edecek bok bandaj kullanabilirsiniz. Siz de daha iyi uyuyabilirsiniz….


cevap 5:

Merhaba Sri,

Bilindiği kadarıyla dizinizi incittiğinizde dizlik kullanılması gerekir ve yürüyüş, çalışma, yürüyüş, bisiklete binme gibi fiziksel aktiviteler nedeniyle diz bağlarınızda herhangi bir stres olmaması için onu takmanız gerekir. Uyuyorsanız, rahatlayacağınız için giymenize gerek yok. Ancak size rehberlik edecek doğru kişinin kim olacağı ile ilgili olarak bir fizyoterapist veya ortopedi cerrahına danışmanızı şiddetle tavsiye ederim. Çünkü diz sakatlığınızın ne kadar ciddi olduğunu asla bilemezsiniz ve bundan önce size bir şey önermek yanlış olur.


cevap 6:

Bunu yapabilirsiniz, ancak dizinizde uyku sırasında meydana gelen hareketi engelleyen ciddi bir yapısal hasar olmadıkça buna gerek yoktur. Dizin uyku sırasında eklemle ilişkili hiçbir yük taşıma işlevi yoktur, ancak gece boyunca çok sık idrara çıkmanız gerekiyorsa veya uykuyu yürütecekseniz, korsenin kullanımı endike olmayacaktır.


cevap 7:

Doktorunuza sorun.

Rahatsız edici olabilir. Kendini buna vurabilirsin. Yatak arkadaşına vurabilirsin. Ah.

Yürürken her zaman giymeniz tavsiye edilirse ve geceleri kalkma eğilimindeyseniz, bu tavsiye edilebilir. Bu bir ameliyat sonrası korseyse, sipariş edildiği gibi yapın.

Her şey korsenin neden reçete edildiğine bağlı. Doktorunuza danışın.


cevap 8:

Her şeyden önce, dizliklerini en kısa sürede atmalısınız. Uyumak için giymekten bahsetmiyorum bile.

Dizinizi çevreleyen tüm kasları, patellofemoral ekleminizin (yani diz kapağı) sabit olduğu ölçüde güçlendirmek için egzersiz yapmalısınız. Buna odaklanmalısın. İlk öncelik!

Dizlik ne kadar uzun süre takılırsa, diz ekleminiz o kadar zayıf olur ve rehabilitasyon o kadar uzun olur.


cevap 9:

Onu giyerken rahat bir uyku pozisyonu bulabiliyorsan neden olmasın anlamıyorum. Her halükarda, çoğu olmadığı için korsenin kolayca çıkarılamaması durumunda bir seçeneğiniz olmayabilir. Ne yaparsanız yapın, korsenin terapötik işlevinden ödün vermeyin veya kalıcı yaralanma riski taşımayın.


cevap 10:

Burada tartmak isteyen pek çok insan, çoğu bunu yapmak için kayıtsız kaldı. Orto doktorunuz, ihtiyaçlarınıza cevap vermek için en iyisidir.

Zirve Tıp Grubu

Bir de dizlik üzerinde olan sizler için birleştireceğim bir soru daha var.

Dizlik: Ne İşe Yarar? - Dizlik Çeşitleri | familydoctor.org