2015 ekinoks soğutma sıvısı sisteminin havası nasıl alınır


cevap 1:

Bir arabanın soğutma sistemi, sıvısı düşük olmadığı sürece hava emmez. Soğutucu genleştiğinde, fazlalık genleşme deposuna akar. (Ya da rezervuarı, taşma tankını, hangisi olarak adlandırırsanız doldurun.) Soğuyunca, atmosfer basıncının sıvıyı sisteme geri itmesine izin veren bir vakum oluşur. Depoda yeterli sıvı yoksa, soğutma sıvısı yerine soğutma sistemine hava itilir.

Biraz düşük soğutma suyu seviyesi, aracın aşırı ısınmasına neden olsa da çok fazla zarar vermemelidir. Çoğu sistemin panelde düşük soğutma sıvısını gösteren bir uyarı ışığı vardır.

Bazı sistemler, sistemdeki yüksek noktalarda hava tutabilir. Sıkışan havayı boşaltmak için genellikle bir boşaltma valfine sahiptirler. Sıkışan hava, soğutma sıvısı seviyesi düşük görünmese bile motorda sıcak noktalara neden olabilir. Sıcak nokta, hareketli parçalara zarar verebilir ve hatta contaların bozulmasına neden olabilir.


cevap 2:

Egzoz soğutma sistemime girerek soğutucumda hem hava ceplerinin hem de kabarcıkların oluşmasına neden olacak şekilde kafa contasını patlatan bir Chevy Cavalier'im vardı. Hava cepleri soğutucumun doğru bir şekilde dolaşımını engeller ve arabanın aşırı ısınmasına neden olur. Bunun için soğutucuyu test etmek için yaklaşık 30 ABD Dolarına bir "yanma sızıntı testi kiti" satın alabilirsiniz.

Bunun başınıza geldiğinden şüpheleniyorsanız, test kiti sizin için en uygun yoldur. Test pozitif çıkarsa, kafa contasını değiştirmeniz gerekebilir veya aracı uzun süre sıcak çalıştırırsanız, motora kalıcı hasar verebilirsiniz. Aksi takdirde, buradaki diğer kılçıklardan bazılarıyla eşleşecek başka bir şey olabilir.


cevap 3:

Bir otomotiv soğutma sisteminde hapsolmuş hava, motorun aşırı ısınmasına neden olabilir. Hava cepleri soğutucu kadar ısı taşımaz. Sıcaklık sensörüne sıkışan bir hava kabarcığı, bilgisayarın daha düşük bir sıcaklık okumasına ve gerektiğinde fanları açmamasına neden olabilir. Balon termostata sıkışırsa, motor çok ısınana kadar açılmayabilir. Soğutma sisteminin arkasındaki fikir, ısıyı kademeli olarak dalgalanmasına izin vererek kontrol etmektir. Soğutma sistemindeki sıcaklık artışları kötüdür.


cevap 4:

Sistemde kabarcıklar olacak ki bu iyi bir şey değil. İyi bir tamirci, baloncukları çıkarmak için bir radyatörü nasıl "geğireceğini" bilir. Hatta bazı yeni arabalarda, tamirci teşhis donanımı ile gerekli olduğunu belirttiğinde (yani su pompası veya radyatör değiştirildiğinde) bunu yapan otomatik bir işleme sahiptir.


cevap 5:

bu genellikle rezervuar hortumu çatladığında gerçekleşir su değil havayı emer. düşecek ve sonunda aşırı ısınacaktır. rezervuarı kontrol edecek kadar iyi değilse, radyatörü kontrol etmelisiniz. soğuk olduğu zamana. yeterince ileri gitmesine izin verin, bir bloğu veya bir kafayı kırabilir veya bir kafa contasını patlatabilirsiniz.